Děti mají velmi bujnou fantazii. Zvlášť v období, kdy se teprve učí mluvit, dokážou ze svých úst vypustit slovo, kterému vůbec nerozumíme. Abyste mu porozuměly, vzniká projekt Dětský slovník.

Díky tomu, že je čeština tak rozmanitý jazyk, postačí jen zaměnit některé písmenko a je o zábavu postaráno. Mistry ve vytváření nových slov jsou děti, které se teprve učí mluvit. Můj bratr například kdysi říkal „hanbatá“ - to slovo znamenalo „tančí s želvou na hlavě“. Jak vzniklo? Jednoduše, naše teta měla doma velkou plyšovou želvu a občas s ní pro zábavu dětí tančila tak, že si ji položila na hlavu a poskakovala po místnosti.

Dětské originality si povšimli i tvůrci Dětského slovníku. „Dětem v peněžence cinkají kumuňky, vajíčka podle nich snášejí kokotky a z telátka je rázem kravátko,“ vysvětlují. „Mnohá slova potom v rodinách natolik zdomácní, že je používají všichni. Nelze se pak divit, když v některé rodině jí místo čokolády šagalu, neoblékají si na nohy ponožky ale piditi a tomu komu to sluší, je prostě ferťák.“

Jak jsme se dozvěděli, Dětský slovník nemá za cíl překládat všechna slova, protože každé dítě je jiné a stejně si stvoří slovo nové. Smyslem je pobavit se nad nimi. Stejně tak počet slov je prakticky nekonečný.

Chcete-li se tedy zasmát a třeba i přispět slůvky vašeho dítěte, můžete navštívit Dětský slovník na internetových stránkách...

Reklama