Rodina

Rozumíme řeči miminek?

Dvaatřicetiletá Australanka Priscilla Dunstanová ze Sydney tvrdí, že objevila - jak tomu sama říká, „mezinárodní řeč miminek“.

Moje nejlepší kamarádka se přestěhovala do Austrálie. Vdala se tam a nedávno porodila. Díky technickým vymoženostem jsme naštěstí pořád v kontaktu. Zrovna nedávno jsem jí volala přes Skype a a ona na mě: „Prosím tě, vydrž, vydrž, jenom si s malou něco dopovím.“ V duchu jsem si řekla, že se mi tam mezi těmi klokany asi naprosto zbláznila. Vždyť té malé je teprve měsíc!
Na základě našeho rozhovoru pak vznikl i tento článek. Sama už mám děti odrostlé, nemůžu tedy posoudit jeho pravdivost, ale možná to může zkusit některá z našich maminek právě narozených miminek...

mimino

mimino

Oprah Winfrey - americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu, kterou magazín Forbes označil za nejvlivnější světovou celebritu. Do jejího populárního pořadu Oprah Winfrey Show se nepodaří dostat hned tak někomu. Priscille Dunstanové se to podařilo. Tato australská maminka v pořadu uvedla, že identifikovala 5 rozlišných „slov“, kterými plačící nemluvňata komunikuji se svými rodiči. Například, když je dítě hladové, „říká“ NEH. Další zvuky - OWH (čti ou nebo au), EH - EAIRH - HEH - znamenají (ve stejném pořadí), že je miminko unavené, potřebuje si odkrknout, potřebuje si prdnout a je nespokojené (např. potřebuje přebalit, bolí ho ouško apod).

mimino

Priscilla Dunstanová dále tvrdí, že miminka nevyluzují zvuky náhodně. Jsou způsobeny jejich fyzickými potřebami. Například již zmíněné NEH je vyprodukováno, když hladové dítě pláče přes sací reflex, který tlačí jazyk na horní patro úst dítěte. Priscille, nadané muzikantce, pomohla její eidetická paměť, která je podobná paměti fotografické (týká se ovšem zvuku), když hodiny a hodiny naslouchala svému synovi a mnoha dalším miminkům. Pokoušela se rozlišit zvuky, které vydávaly ještě před tím, než došly do hysterického pláče. Po osmi letech průzkumu inspirovaného zápasem s neustálým pláčem jejího vlastního syna Toma vytvořila dvojité DVD, které má pomoci naučit rodiče rozumět „řeči“ jejich nemluvňat. Je na něm návod hlavně pro rodiče dětí 0-12 týdnů, poté již rodiče svému dítku přece jen více rozumí i bez návodu. Tato studie se netýká pouze prvorodičů, ale i rodičů zkušenějších. Je úplně jedno, jestli je miminko australské, české či turecké. Všechna miminka totiž „hovoří“ stejnou řečí. „Mým cílem je pomoci rodičům prožít příjemné a produktivní rodičovství už od samého počátku. Vychovat spokojenější děti, které spí déle a pláčou méně,“ říká Dunstanová.

mimino

Nezávislé studie proběhly v Austrálii a také v USA, kde je tento objev ohromně úspěšný a mnoho šťastných rodičů tvrdí, že jejich dosud neutišitelné děťátko např. konečně spí. Litují jen, že tohle všechno nevěděli už dříve. „Je to efektivní, jednoduché a funguje to,“ hlásají všichni shodně. V USA a v Austrálii je tedy DVD již k dostání. Koupí ho už i rodiče ve Velké Británii - a možná už je k dostání i v Evropě, tedy i v Čechách. Stačí se zeptat. Více informací neleznete také na www.dunstanbaby.com.

mimino

Oprah Winfrey ve své show prohlásila, že tento objev by mohl změnit život všem maminkám. Priscilla Dunstanová pak byla pozvána jako host ještě také do pořadu Look Who's Talking (podobný název filmu s Johnem Travoltou - Kdopak to mluví) v TV Nine Network.

 • Zdroj a foto: Monika Wheler

Čtěte také...

   
21.03.2011 - Děti - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [8] vladusz [*]

  Sml59

  superkarma: 0 22.03.2011, 23:48:06
 2. avatar
  [7] phoebe24 [*]

  OlgaMarie — #4 budoucí mimino slyší již v prenatálním stadiu vývoje, takže logicky nemůžou být zvuky mimin různých národností a ras stejné. Mimino něco chce a  napodobuje zvuky dospělých. Pokud ovšem matka touží dešifrovat neartikulovaný řev, tak ať si klidně bádá. A pokud najde koupěchtivé podobně postižené Dokonalé Matky, které jí za DVD zaplatí a přitom ignorují vlastní instinkty, tak jí gratuluji. Jen mi napadá věta Šimka a Grossmanna: "Tuto vilu, postavila lidská hloupost!"

  superkarma: 0 21.03.2011, 21:56:22
 3. avatar
  [6] Dante Alighieri [*]

  Kopretina3 — #5 Dokonce o tom byl článek přímo tady - tuším.

  superkarma: 0 21.03.2011, 11:50:03
 4. avatar
  [5] Kopretina3 [*]

  OlgaMarie — #4 Souhlasím, že máma to asi pozná i bez toho videa. Ale oprvadu bylo vzykoumáno, že jinak broukají např. čínské a jinak francouzské děti. Zřejmě se snaží o napodobení tempa a přízvuku dané řeči. Nevím, no na VŠ nás to tak učili a opravdu jsem to četla i v lingvistických učebnicích a příručkách.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #6
  superkarma: 1 21.03.2011, 09:12:22
 5. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Kopretina3 — #2 já si myslím, že zvuky vyluzované miminy jsou shodné bez ohledu na národnost. Teprve řeč je odlišuje. Ale máma, pokud je mámou, zvuky a potřeby dítěte velmi brzy rozliší i bez instruktážního videa.

  1. na komentář reaguje Kopretina3 — #5
  2. na komentář reaguje phoebe24 — #7
  superkarma: 0 21.03.2011, 08:48:31
 6. avatar
  [3] enka1 [*]

  "Kdopak to mluví?"Sml16Sml24

  superkarma: 0 21.03.2011, 08:41:15
 7. avatar
  [2] Kopretina3 [*]

  Přijde mi to jako dokonalá blbost. V každé slušné učebnici lingvistiky naleznete, že děti různých národností broukají jinak. Takže nějaké zvuky amerických miminek jsou prostě jiné než mininek českých, takže případné DVD bylo stejně k ničemu.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #4
  superkarma: 0 21.03.2011, 08:01:19
 8. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Můj ty světeSml6

  superkarma: 0 21.03.2011, 00:47:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme