Bulvár

Rozumíme řeči feminismu?

Feminismus. Možná si říkáte, milé ženy-in, že tento termín už netřeba vysvětlovat, zaplaťbůh.

Pokud však máte přece jen zájem o poněkud podrobnější informace, nabízím Vám "miniexkurs" do základů dané problematiky. Tak tedy: termín feminismus pochází z francouzštiny a původně označoval jediné ženské hnutí, usilující o zlepšení postavení žen ve všech oblastech společenského života. Dnes je tvořen několika proudy.

Liberální feminismus se objevuje už v polovině 19. století jako forma boje za práva žen  - zejména volební a majetková - a proti všem formám jejich diskriminace.

Marxistický feminismus od začátku odmítal liberální hodnoty a racionální filozofické metody. Potlačení žen vykládal jako důsledek uplatňování třídních zájmů. Žena je utlačena, pokud je vyloučena z veřejné společenské výroby. 

Radikální feminismus je veden tezí, že dominantní vliv mužů nad ženami zůstane nepovšimnut, nebude-li odhalen, veřejně předveden a prezentován. Tak jako všechny vyhrocené směry je i vyhrocený radikalismus nebezpečný. Radikální skupina, která si sama sebe uvědomí jako potlačenou, volá po změně a provokuje násilnou akci.

Socialistický feminismus se začal rozvíjet teprve v sedmdesátých letech minulého století. Odmítá ostré oddělování soukromé a veřejné sféry života. Pojem „svobodné osobnosti“ nespojuje pouze se svobodnou produktivní prací, ale zahrnuje i svobodné sexuální vyjádření, možnost volby rození a výchovy dětí.

Se všemi směry a proudy feministického hnutí nebudeme všichni nadšeně souhlasit, to je jasné, ale na tom, že mají mít ženy rovné soukromé i pracovní šance s muži, nemají být diskriminovány, pronásledovány, nebo týrány, se asi shodneme.

A právě o tom „prazákladě“ feminismu se, naštěstí, v posledních letech rozběhla veřejná debata. Otázkou zůstává, jak je kvalitní, a hlavně, zda je dostačující.

V současné době se i v řadách populárních, veřejně činných osobností  setkáváme s feministkami a dokonce i muži – feministy. Jsou na očích a jejich hlas bývá slyšen. Důvody, které je k feministickému postoji přivedly, jsou tedy známé. A to je dobře.

Jak je to ale s těmi, které tak často slyšet nebývá. O čem si povídají? Jak argumentují anonymní ženy a muži, kteří se vyhraňují jak pro, tak především proti feminismu?

Nedávno jsem zabrousila na jednu zajímavou diskuzi a nestačila jsem se divit.

Kolik - především mužů - stále jaksi nerozumí, protože rozumět nechce. Posuďte sami. Předkládávám vám tři náhodně vybrané ukázkové názory. A to, že nepatří feministkám – případně feministům,  je myslím nad slunce jasné: „…Nemám nic proti emancipaci, nemám nic proti rovnoprávnosti, ale až ženy začnou dobrovolně pracovat v uranových dolech, pak se možná zamyslím nad tím, kam až nám ta emancipace dospěla. Místo toho po přečteni několika naprosto neduživých a vykonstruovaných příspěvků na téma sexismu, nemůžu říct nic jiného, než to, že by autorům prospěly skotské střiky…“

Nebo jinak: „…Feminismus není nic jiného, než pokus několika samostatných jedinců zviditelnit sama sebe a obhájit tak svoje sebevědomí, vstříc neutuchajícímu komplexu méněcennosti.“

A další výhřez: „Hrozně žeru takové feministické kecy :). Beru vás ne jako obyčejné ženy, ale spíš jako pod-ženy, které se nedokáží vyrovnat s tím, že nemůžou čurat ve stoje, kterým se děti ve škole smály že jsou obtloustlé, nosí brýle, neměly kamarády, nedokázaly se sociálně začlenit - tak začaly hledat chyby u jiných, nebyly dost hezké, aby si jich nějaký muž všimnul, tak proti nim začaly zbrojit!“

Tak nevím jak vy, ale opravdu mám někdy pocit, že je třeba o feminismu mluvit  mnohem víc.  Nejspíš se však musí začít už někde v dětství, v rodině, u maminky. Protože někteří „Neslyšící“ jinak asi opravdu nemají šanci slyšet a tím pádem pochopit.

zdroje:
www.feminismus.cz
http://cs.wikipedia.org/wiki/Feministka

   
15.06.2006 - Společnost - autor: Hana Rychetníkova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [65] malinke-kote [*]

  No nevím, asi jsem blbá, ale tento článek mi nic neřekl o tom co to vlastně Feminismus je ... asi jsem hloupá Sml80

  superkarma: 0 07.12.2011, 08:20:04
 2. [64] sahleb [*]

  Neznam vetu o boji proti rozumu. Nikde jsem ji necetla.

  Nevim jestli si myslite, ze Simone Veil ho vyhrala. Pochybuji,ze ji neco takovveho prislo kdy na mysl. Spis mela na mysli ty umirajici zeny pri ilegalnich potratech a proto predstoupila pred parlament.

  To ze pisu, ze muzi protestovali proti jejimu proslovu v Osvetimi, tak to je tim, ze rabini jsou stoprocentne muzi.

  Jinak diky za rozstireni tohoto bodu.

  superkarma: 0 18.06.2006, 21:25:06
 3. avatar
  [63] man-mimo [*]

  sahleb: ale je asi to těžký boj za ochranu druhých proti rozumu. Za sebe ho velká část fanatických feministek vyhrála. Podíval jsem se na tu apoštolku. Sice moc nechápu tu neúctu, když jí tu komolíš jméno (Seil, Weil, Veil). A zase jsem našel "polopravdu".
  "...S daleko menším mediálním ohlasem se setkal list ortodoxních rabínů Spojených Států a Kanady. Krátce před 27. lednem, kdy si svět připomněl 60. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, adresovali list polskému prezidentovi. Protestovali v něm proti tomu, aby na pietních oslavách v Auschwitz vystoupila někdejší francouzská ministryně zdravotnictví, Simone Veil. Připomněli, že paní Veil byla sice židovskou vězeňkyní v Auschwitz, ale zároveň je o ní dobře známo, že prosadila ve Francii legalizaci interrupcí. To je - jak píší – v diametrálním rozporu se zásadami judaismu. Pani Veil je odpovědná za „ničení lidského života dalece převyšující to, jaké připravili nacisti“ – napsali prezidentu Kwaśniewskému rabíni USA a Kanady..."

  superkarma: 0 18.06.2006, 20:16:56
 4. avatar
  [62] man-mimo [*]

  Tak jsem si kliknul na odkaz pod článkem, a konečně začínám chápat.
  " ... feministky oslavují hodnotu ženství, tj. citu, empatie, mimoslovní komunikace, přizpůsobivosti, ochrany druhých proti rozumu. Neomylný rozum pokládají za hlavní nástroj útlaku ženských vlastností ..."

  superkarma: 0 18.06.2006, 19:29:44
 5. avatar
  [61] man-mimo [*]

  Koldice:

  superkarma: 0 18.06.2006, 14:38:24
 6. avatar
  [59] man-mimo [*]

  Suzanne: a jak mám číst "Man-mimo povazuje Simone Seil za temer uchylnou ...", "Pane man-mimo taky vam "zni az uchylne " pozadavky a boj M.L. Kinga nebo Mah. Ghandiho? Urcite ne, ale kdyz ta Veil je zenska tak se k ni uchylnost docela dobre hodi?"? Mně to jako nadsázka moc nepřipadá. Ale to je jen místní příklad. Ale takovéhle feministické "stesky" nejsou nijak výjimečné. Já se nebráním tomu, aby mě feministky přesvědčily, že jsou jiný -ismus, ale mám obavy, že k nim patří

  superkarma: 0 17.06.2006, 23:19:24
 7. avatar
  [58] Suzanne [*]

  a....: vlastníme firmu, kde je ryze mužský kolektiv. Chová se úplně stejně, jako ženský. Včetně pomluv, klevetění a haštěření.

  superkarma: 0 17.06.2006, 22:54:47
 8. avatar
  [57] Suzanne [*]

  man-mimo: lžou/překrucují Každý se tu průběžně může vyjadřovat v nadsázce, ale sotva si takhle trpce posteskne sahleb stran feminismu, už feministky lžou a překrucují Nebo jsem tě špatně pochopila?

  Každopádně tohle není vhodná půda k debatám o feminismu. Mám pocit, že vysoce schopné, úspěšné, tedy emancipované ženy, které by obšem bez feministického hnutí v minulosti byly nejspíš upáleny (pozor, nadsázka), se za feminismus stydí, protože se zase najde někdo, kdo to hnutí degraduje na jeden z extremistických -ismů. Holt harmonizace vztahů žen a mužů ve společnosti je běh na dlouhou trať a bude to trvat ještě pár generací, než to lidem přijde normální. Já to mám srovnané, za druhé mě to může jen mrzet, ale nic s tím neudělám.

  superkarma: 0 17.06.2006, 22:53:51
 9. avatar
  [56] man-mimo [*]

  sahleb: reagoval jsem pouze na to v uvozovkách. Je to podaný, jako by tím riskovala smrt. Druhá verze (Ve francouzskem parlamentu se ji opravdu podarilo presvedcit muze ...) už tak úchylně nezní. Když feministky (možná jen některé) takhle lžou/překrucují fakta (Man-mimo povazuje Simone Seil za temer uchylnou), dramatizují běžné maličkosti, tak je potom pro velkou část lidí (včetně žen) feminismus sprosté slovo. Pro mě se pomalu řadí za slavnější -ismy (komunismus, nacismus ...) Tam taky hlásané myšlenky zněly hezky ...

  superkarma: 0 17.06.2006, 22:05:59
 10. [55] sahleb [*]

  susanne vrele diky, je mi do trpkeho smichu, kdyz ...a poukazuje na podrazy zen-kolegyn a sama tvrdi, ze je nekdo slaboch, pokud chce neco zmenit a dela to jaksi skupinove a vzapeti me posila do sprch.

  Man-mimo povazuje Simone Seil za temer uchylnou a pritom to byla 1. ministerska predsedkyne v evr.parlamentu, jako 17leta holka deportovana do Osvetimi. Cele jeji pribuzenstvo zahynulo a ona se po valce vrhla na politiku za spravedlivejsi svet. A vystudovala politicke vedy a prava. Ve francouzskem parlamentu se ji opravdu podarilo presvedcit muze (ano muze, parlament byl 100% obsazen muzi, kteri vyrabeli takove zakony, ktere zakazovaly zenam koupi natikoncepce) o nutnosti antikoncepce a interupci pro zeny. Dnes jeste umira kazdych pet minut zena pri ILEGALNIM potratu. To je v poradku?

  Nejenom Veil je vynikajici politicka spolu s Horakovou, navic jsou obe celym telem feministky.
  Dikybohu.

  Pane man-mimo taky vam "zni az uchylne " pozadavky a boj M.L. Kinga nebo Mah. Ghandiho? Urcite ne, ale kdyz ta Veil je zenska tak se k ni uchylnost docela dobre hodi? Tak jste to myslel.?

  Mozna, ze je pro vas uchylne,to ze je tak malo zen v parlamentu.

  Vi te co me se zda uchylne? Loni probihaly vzpominky na osvobozeni Osvetimi a Simone Veil tam mela promluvit. Nasli se lidi, kteri (=muzi)kteri proti ni protestovali u Kwasniewskeho.

  superkarma: 0 17.06.2006, 18:57:25
 11. avatar
  [54] *Kotě* [*]

  sahleb: na tomhle serveru nemá cenu argumentovat o feminismu, i jinak celkem rozumným ženám se při vyslovení tohoto slova zatmívá mozek

  superkarma: 0 17.06.2006, 16:12:15
 12. avatar
  [53] man-mimo [*]

  sahleb: " ... tahle zena vystoupila neohrozene ve francouzskem parlamentu pred 300 muzi. A vyhrala ..." To zní až úchylně.

  superkarma: 0 17.06.2006, 12:04:31
 13. [52] a.... [*]

  man-mimo: bohužel z vlastních zkušeností musím potvrdit, že s chlapama jsem v "pracovním procesu" neměla jediný problém, zato podrazy a pomluvy od ženských...s tím jsem se obeznámila velmi dobře Když si tak představím, jak asi ty vztahy v takovém feministickém sdružení musí vypadat,jakým způsobe se tam prosazují názory, zježí se mi všechny mé depilované chlupy na těle

  superkarma: 0 17.06.2006, 11:41:04
 14. avatar
  [51] man-mimo [*]

  pozdě, ale dám to sem.
  http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2006051602

  superkarma: 0 17.06.2006, 10:28:19
 15. avatar
  [50] Suzanne [*]

  Ťapina: ale ta hnutí jsou tu pro podporu jedinců, kteří to neumějí všechno hned vyřešit sami, to je snad nabíledni

  sahleb:

  superkarma: 0 17.06.2006, 01:13:00
 16. avatar
  [49] Suzanne [*]

  Jeremi: ano, v tom jsme zajedno. Já jsem taky feministka, jen se nikde neorganizuju. A bez feministických organizací by se nikdy nezvedly ty ženské, co se ozvat neumějí.

  superkarma: 0 17.06.2006, 01:08:56
 17. [48] a.... [*]

  sahleb: běž se radši projít někam na vzduch a předtím si dej vlažnou sprchu

  superkarma: 0 16.06.2006, 20:14:19
 18. [47] sahleb [*]

  Z e´kvuli feministkam mame volebni pravo je jasne jako facka, kdyz ne, tak kvuli komu? Ze by k tomu zeny samy nikdy nic nerekly, ale rikaly a nahlas a nahlas "rvaly" jak tu nekdo tvrdi.
  To bylo jedine kvuli zenam, ktere se za to prosazovaly, napr. Olympia de Gouges, ktera rovnez skoncila na popravisti. Genialni dama. Asi o ni nic nevite.

  Ve Francii smi zeny brat antikoncepci PODLE VLASTNIHO UVAZENI a rozhodnout se, zda chteji pocate dite donosit ci ne, jen kvuli feministce Simone Weil. Rika vam to neco?, tahle zena vystoupila neohrozene ve francouzskem parlamentu pred 300 muzi. A vyhrala. Ne, ze chtela jen sama neco pro sebe a "sama za sebe"nebo NE-organozovane aby podle vas püusobila silne, ale postavila se za zajmy Francouzek.
  Tohle je tezko demagogicke tvrzeni. Jmenuje se to dodnes "Loi Weil". A to bylo pro zeny ve Francii velmi zasadni.

  Rovnez zmenu zakona v Nemecku, kdy manzel mohl dat v den svatby sve choti vypoved v zamestnani (zena mela byt zavisla na muzi) je praci feministek. Takze zadna slabost. Jak by si tohle mely zeny vymoci jednotlive???????????????????????????????????
  To aby zakon platil jen pro tu ktera si to vymuze? A pro tu vdanou pani, ktera si to nevymohla bude platit nadale puvodni verze?
  FEMINISTKY TOHO HODNE ZMENILY.....

  Tak jako pravnicka Milada Horakova po druhe svetove valce, kdyz jako jedinna zena predstoupila pred muze a prosadila (diky Bohyni) zmenu v pravu rodinnem. Jak jsem psala konecne ve prospech zen.

  Pro ....a ...

  Mela jsem na mysli, ze zeny se nemohou stat papezkou. To je pro nejdulezitejsi cirkev v nasi kulture dost podstatne.
  Rovnez diskuse na toto tema se jmenuje "teologicky feminismus".

  superkarma: 0 16.06.2006, 18:28:51
 19. [46] a.... [*]

  sahleb: pouze v některých církvích
  Feministky nezmění naprosto NIC, pokud na to společnost není připravena.Pokud na změny naopak společnost připravena je dají se prosadit prostřednictvím jiných nástrojů/ programů politických stran např./
  Že díky feministkám máme volební právo, antikocepci atd/ jinak bychom toto neměli/...to je stejně demagogické tvrzení jako díky Marii Terezii už nemáme nevolnictví/ jinak bychom ho ještě měli, že???/

  superkarma: 0 16.06.2006, 17:18:34
 20. [45] sahleb [*]

  Obecne omezeni u nas pro zeny existuje, o jednom bych namatkou vedela, nemaji pristup k vyssim funkcim v cirkvi.
  Dole k oprasovani oltare jich je a bude v budoucnu habadej.

  Pro nekoho je to nepochopitelne a ponizujici, byt podrizena muzi.........................

  superkarma: 0 16.06.2006, 16:45:48
 21. [44] sahleb [*]

  Jenom pro zopakovani :
  pripada mi absurdni takovehle tvrzeni od ...a...:

  cituji
  "Jak která žena naloží se svým životem, jak se dokáže prosadit a jak dovolí, aby se k ní její okolí chovalo je čistě na ní a žádné "programy feministek" jí v tom nepomohou."

  Pro srovnani s tim co jsem napsala o feministkach:

  V Evrope jeste nedavno existoval zakon, ktery dovoloval manzelovi dat manzelce v zamestnani OKAMZITOU VYPOVED, ta platila. Nebo zakon., ktery literou zakazoval nevdanym zenam koupi antikoncepce a vdane jen s potvrzenim manzela, ze souhlasi. Teprve nedavno, mohou jit zeny na preruseni tehotenstvi. Znasilneni v manzelstvi neexistovalo.
  TO ZMENILY PREDEVSIM FEMINISTKY JAKO ORGANIZOVANA (vicemene) SKUPINA:
  Me to rozhodne nevadi.A znovu rikam, ze obdivuji pravnicku Horakovou (nevim jestli to jmeno jeste nekomu neco rika?), ktera zmenila v Ceskoslovensko pravo rodinne ve prospech zen.

  Sama skoncila na popravisti.

  superkarma: 0 16.06.2006, 16:40:28
 22. [43] a.... [*]

  sahleb: jak se dokážeš prosadit a jaký si zjednáš respekt u lidí( mužů i žen )záleží jen na tobě. Myslím, že mnoho mužů podceňuješ, oni uznávají, že ženy jsou stejně dobré jako oni( možná i lepší ) jen se to snaží skrývat, pro svoji převahu uplatňují to " umění se tvářit..." . V našich podmínkách žádné obecně platné omezení pro ženy neexistuje, existuje jen to přirozené ...ženská je od své podstaty omezena péčí o děti( pravda nemusí se o ně starat, dá se to zařídit, ale ona se o ně statat většinou CHCE). Ženy, které se dovolávají prosazení nějakých svých obecných práv prostřednictím své organizace, považuju za ženy slabé, které doufají, že tu sílu získají jen jako dav s velkým hlukem...

  superkarma: 0 16.06.2006, 12:46:11
 23. avatar
  [42] Ťapina [*]

  sahleb: VŠECHNO si má každý řešit sám za sebe a ne čekat, až to za něj někdo vyřeší, nejlíp nějaký "stát". Na to začínám být pomalu ale jistě alergická.

  superkarma: 0 16.06.2006, 11:44:21
 24. [41] sahleb [*]

  Tapino nejdriv mas nazor , ze pokud vydelavas sama mene nez muz, tak z toho nemuze planout zaver, ze jsi diskriminovana a pak tvrdis: "Jasne" to je nazor nebo odpoved na co? Nerozumim.

  Nerozumim proc si myslis, ze to MUSI resit kazda zena za sebe. Jenom, protze by to takresili chlapi?

  Proc se ma diskriminovana zena orientovat na muzich?????: Kazda ma svuj rozum a do oraganizace muze vstroupit nebo ne kdyz se ji chce nebo nechce. To je preci jeji vec, mimochodem feminismus neni organizace.

  Umis si predstavit diskusi dvou muzu, kteri chteji neco resit ajeden druhemu dava rady: "tohle nesmis ale musis .....rptoze to tak delaj zensky".
  Neumim si to absolutne predstavit. Vsimla jsem si, ze muzi se neidentifikuji pres zeny, naopak maji distanc. Hlavne se nechovat jako baba.(=ZbabElost, vzmuzilost9:

  superkarma: 0 16.06.2006, 11:17:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [40] Ťapina [*]

  sahleb: Jasně, ale to musí řešit každá žena sama za sebe, chlapi by to taky řešili sami a ne přes nějaké organizace

  superkarma: 0 16.06.2006, 10:38:51
 2. [39] sahleb [*]

  Tapino, platova diskriminace zen je vsude na svete s vyjimkou nekolika statu. A resi se. V zahranici jsou mozne zaloby a zeny je vyhravaji. Zamestnavatel ma jednoduchou volbu: u soudu dokazat z jakeho duvodu ma ta zena mensi plat nez kolega muz na stejne nebo dokonce identicke pozici (popripade predchudce). Kdyz nema argumenty MUSI z rozhodnuti soudu doplatit.Kupodivu to zenam dochazi a mnohe staty nedavaji statni zakazky tem podnikum, kde zeny berou automaticky mene penez nez muzi.


  Maloktera zena povazuje diskriminaci za "trosku blbost".

  superkarma: 0 16.06.2006, 10:12:04
 3. [38] sahleb [*]

  JEremi souhlas

  superkarma: 0 16.06.2006, 10:08:08
 4. avatar
  [37] Ťapina [*]

  Každej by se měl starat hlavně o sebe a o svoje práva, ať chlap nebo ženská, a neplést do všeho skupiny. Já beru míň než chlap, z čehož plyne, že ženy jsou diskriminovány - není to tak trošku blbost?

  superkarma: 0 16.06.2006, 10:07:51
 5. [36] sahleb [*]

  Nechapu nadavani na feministky.
  Bez nich by nebyla vetsina zen tam kde je ted. Jeste moje babicka nemela pristup ke vzdelani, jen proto ze byla zena. Nebyla vyzadovana kompetence nebo rozum, ale rozhodoval penis mezi nohama. Taky nemohla vystudovat ani gymnasium. Tam rovnez rozhodoval penis, natoz mit politickou moc. Mohla taky jen snit o studiu.
  Diky feministkam ( a dodavam nekterym vynikajicim muzum, kteri byly na jejich strane) se tohle a mnohe jine zmenilo. Za dulezite povazuji, ze si zena muze SAMA ROZHODNOUT JAK BUDE ZIT a nikdo za ni nebude rozhodovat. Byl to vzdy muz, ktery rozhodoval. To zmenila FEMINISTKA , ktere si nade vse vazim, Milada Horakova.

  V Evrope jeste nedavno existoval zakon, ktery dovoloval manzelovi dat manzelce v zamestnani OKAMZITOU VYPOVED, ta platila. Nebo zakon., ktery literou zakazoval nevdanym zenam koupi antikoncepce a vdane jen s potvrzenim manzela, ze souhlasi. Teprve nedavno, mohou jit zeny na preruseni tehotenstvi. Znasilneni v manzelstvi neexistovalo. Zena proste musela byt pripravena vzdy.

  Mimochodem ty feministicke diskuse o mluvnici nejsou prkotina, ale analyza jazyku a ta je legitimni a znamkuje se ve skole. Proc by se nemohl analyzovat matersky jazyk , kdyz u nas existuje vyzkumny ustav zeleznicarsky????????????????????
  A nejlepsi klasickou knihou na toto tema (pro ty , kteri jsou ignoranti) je “Chram i tvrz” od Pavla Eisnera.

  Vzdyt emancipace zen je dobra pro celou spolecnost. Tuhle jsem zaslechla slova muze "Krava jedna emancipovana", A to mel sestry , matku , manzelku a dve dcery. Tak nevim.

  superkarma: 0 16.06.2006, 10:03:36
 6. avatar
  [34] Jeremi [*]

  Suzanne: No, on je asi rozdíl v chápání toho samotného slova. Pro mě jsou ty, které si dejme tomu stejný plat za stejnou práci "umějí zařídit" feministkami, neb tím bojují za rovnoprávnost.

  superkarma: 0 16.06.2006, 08:54:50
 7. [33] johanka [*]

  Milé dámy,otom, že by chlapi přišli sami a řekli,holky pojďte se učit taky něco jiného,dost pochybuji.Každému mužskému, kterého znám náramně vyhovuje ženské obskakování a jeho pohodlný život.Zvlášť,když byl tak naučený z domu a jeho otec se choval stejně.Dnes jsou mladí muži naštěstí někde jinde,ale i mezi nimi je ještě spousta těch,kteří pokud neuděláte co se od Vás čeká, tak Vám nadávají do pitomých zamindrákovaných feministek.Mužské je třeba na něco takového opravdu vychovávat odmala a pokud se k Vám správně nechová manžel,dám synovi najevo, že to není v pořádku.

  superkarma: 0 16.06.2006, 07:31:11
 8. avatar
  [31] Suzanne [*]

  Ty, co si to "umějí zařídit" (kam se naštěstí počítám taky )feministky nepotřebují. Je to případ od případu. Ale pak jsou kvanta ženských, kterým tu možnost volby vybojují ty "zlé" feministky, protože samy prostě nemůžou.

  superkarma: 0 15.06.2006, 22:52:07
 9. avatar
  [30] Jeremi [*]

  a....: Já osobně problém nemám. Ale nedělám si iluze, že je to tak všude.

  superkarma: 0 15.06.2006, 21:52:43
 10. [29] a.... [*]

  Jeremi: já beru stejně jako chlapi /ve svým oboru/... jestli ty ne tak se nak sebou zamysli ...feministky ti tvůj problém nevyřeší

  superkarma: 0 15.06.2006, 21:30:52
 11. avatar
  [28] Jeremi [*]

  No jo, feministky nadělaly víc škody než užitku - za právo žen na vzdělání nebylo třeba bojovat, oni by chlapi sami přišli a řekli "Holky, přestaňte se učit jen o vaření a pojďte si zkusit třeba medicínu." S volebním právem by přišli taky sami ("Holky, pojďte nám taky kecat do toho, kdo bude vládnout." ). A teď, když nebudem nic dělat a chvilku počkáme, tak přijdou sami s tím, že za stejnou práci bychom měly brát stejně peněz. Tak jo, a příště si povíme tu o Červené Karkulce. Ta je taky pěkná.

  superkarma: 0 15.06.2006, 21:12:59
 12. avatar
  [27] Suzanne [*]

  Dášule: ještě počátkem minulého století se tohle stávalo. A protože situace ještě není v pořádku v celém světě a i u nás se ještě některé mýty těžko boří, je nabíledni, že feminismus stále ještě není přežitá záležitost.

  superkarma: 0 15.06.2006, 19:37:30
 13. avatar
  [26] Dášule [*]

  Liberální feminismus měl vskutku svoje oprávnění. Uvědomíme-li si, že do roku 1870 neměly ženy v Anglii právo mít vlastní majetek, chápeme, že se bouřily. Majetek žen spravoval manžel. Pokud vše prohrál v kartách a zastřelil se, byla z původně bohaté dětičky chudá ženská, která byla ráda, když se upíchla někde jako společnice. Je tedy pochopitelné, že se jim to nelíbilo

  superkarma: 0 15.06.2006, 18:59:07
 14. avatar
  [25] Suzanne [*]

  grizzly: 18: ohledně feminismu se zbytečně upínáš k nejradikálnějšímu křídlu, protože tam je fakt co sepsout. Ale to je extrém, původní (a hlavní) myšlenka feminismu je někde jinde než v řešení pravopisu. Je mi moc líto, že i chytří muži, jako jsi ty, vidí jen ty hraniční do očí bijící voloviny.

  superkarma: 0 15.06.2006, 18:20:40
 15. avatar
  [24] Suzanne [*]

  Diamanta: a o tom to je. Žena připravovala stravu (zjednodušené, samozřejmě), ale když chtěla dělat něco jiného, tak nemohla. A emancipace je o možnosti volby. Ty sis zvolila způsob, který si zvolila, tak si buď nestěžuj a změň to, nebo buď spokojená. Díky feministkám máš možnost volby.

  superkarma: 0 15.06.2006, 18:18:10
 16. avatar
  [23] Suzanne [*]

  grizzly: 21: naprostý souhlas

  superkarma: 0 15.06.2006, 18:15:40
 17. avatar
  [17] Kelly [*]

  Tobbi: ... to si budu pamatovat

  superkarma: 0 15.06.2006, 14:30:00
 18. avatar
  [15] Meander [*]

  Tobbi: Vynikající!

  superkarma: 0 15.06.2006, 14:08:03
 19. [14] Tobbi [*]

  Diamanta:

  superkarma: 0 15.06.2006, 13:55:45
 20. [13] Tobbi [*]

  Meander: Co se ti nelíbí. Přirozená dělba práce je vědecky podložený fakt, činnosti se rozlišují podle přesně daného klíče, který ideálně kopíruje přirozené nadání jednotlivých pohlaví. Ženám se přidělují práce podle přísně vědecky vypočteného klíče se zkratkou MŠN (mokré, špinavé a nevděčné)

  superkarma: 0 15.06.2006, 13:54:08
 21. [12] a.... [*]

  Na rozdíl od autorky si myslím, že se o feminismu nemusí mluvit vůbec, protože těch pár feministických věcí co jsem např. já přečetla ve mně zanechalo velmi deprimující pocit. Jak která žena naloží se svým životem, jak se dokáže prosadit a jak dovolí, aby se k ní její okolí chovalo je čistě na ní a žádné "programy feministek" jí v tom nepomohou. Mluvím o ženách ve vyspělých zemích.
  Diamanta: prosím tě co to znamená selhat jako manželka a hospodyně??? těžkej život viď ale můžeš si za něj sama

  superkarma: 0 15.06.2006, 13:22:04
 22. avatar
  [11] agail [*]

  Diamanta: je to snad o tom, že si můžeš vybrat, což jsi po celá staletí nemohla. (souhlasím s názorem jak si to zařídíš...)

  superkarma: 0 15.06.2006, 13:08:05
 23. avatar
  [10] k@tchabinka [*]

  Diamanta: vis skody nez uzitku ? To si snad delas legraci. Nebyt feminismu tak dnes ani nemuzes volit. Neplet si extremne radikalni feminismus s feminismem "uzitecnym".
  Nevim, ktery dobrak oprasil par radikalnich femistickych stanov, ukazal nebohym ceskam jak je spatne, aby byl muz galantni a rekl: HLEDTE.. TOTO CHCE FEMINISMUS-cesky, bojte se.
  Kazdopadne ono je vcelku jedno, jakym ismem to budeme zvat. Stejne by to takhle dopadlo.. ta nerovnovaha mezi pohlavimi je natolik extremni ze jinak to ani neslo.
  A jeste jedna vec.. feminismus chce rovnopravnost.. a ne otrocinu.. pokud si doma neumis zaridit rovnocenny rozdeleni povinnosti tak ti v tom ani .. no snad jedine SATANISMUS by mohl ale to je.. :)))  superkarma: 0 15.06.2006, 12:43:12
 24. avatar
  [9] Vivian [*]

  Diamanta: myslím, že feminismus není vinen tím, jak sis zařídila život

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:33:24
 25. avatar
  [8] Jaštěrička [*]

  Diamanta: Já bych klidně byla doma a starala se jen o přípravu jídla a úklid , mě to žíly netrhá, ale kolik chlapů tohle dnes ženě umožní? Když se máme my podílet na uživení rodiny, proč by se pánové nemohli podílet na chodu domácnosti.A co to je"přirozená dělba práce" Starší synek spíš pověsí prádlo než aby třeba spravil kapající kohoutek, na to je levej.

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:23:27
 26. avatar
  [7] Ťapina [*]

  wolf.man: To není reklama, to je soutěž

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:19:11
 27. [6] Bellana [*]

  Diamanta: Tomu nerozumím - selžu jako hospodyně? Ty žiješ sama s dětmi a domácnost je jen tvoje zodpovědnost? Tak to ti pak ano. Ale pokud máš partnera, tak to je snad na vás obou. Proč u všechvšady musejí české ženy brát všechno jen na sebe a pak kňučet, že to nestíhají a že to muž a děti neocení. A když některá (naštěstí jich přibývá) se tomuto pochybnému modelu vzepře, tak ji ostatní uklovou.

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:12:11
 28. avatar
  [5] Meander [*]

  Diamanta: Přirozená dělba práce! Pomoc!

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:59:40
 29. avatar
  [4] Veroniké [*]

  Zastavam nazor, ze feminismus prinesl vic uzitku nez skod. Clanek OK.

  Diamanta: Jak si to zaridis, takovy to mas...

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:30:31
 30. [3] Diamanta [*]

  Podle mě feministky přinesly víc škody než užitku. Celá staletí fungovala přirozená dělba práce, kdy muž obstarával potravu a žena ji poté připravila. Ale ne, jim se to asi nelíbilo i přesto, že to fungovalo, co je lidstvo staré. Teď mám jako žena pouze takové vyhlídky, že budu trávit deset hodin v práci, poté přijdu domů, kde na mě čeká úklid domácnosti, příprava večeře, pro děti budu muset schánět chůvu, protože nebudu mít čas na to, abych se jim dostatečně věnovala. Takže já selžu jako manželka, matka i hospodyně, protože se přece budu muset vyrovnat mužům(dělat jejich práci a ještě i svoji) a k tomu všemu se budu ještě celý život vzdělávat. žádný muž mi nepomůže s těžkou taškou, protože ty prdlý feministky mu za pomoc vynadají, že se má k nim chovat jako k mužům. Ale my nejsme muži, nám příroda pindíky nenadělila. My jsme ženy, tak se k nám prosím jako k ženám chovejte!

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:06:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme