Zdraví

Roztroušená skleróza - nemoc, která má ráda zimu, mládí a ženy


Zvláštní pocity v končetinách - mravenčení, necitlivost, svědění či bolest. Poruchy chůze nebo rovnováhy, zhoršení zraku na jednom oku, dvojité vidění, slabost v jedné končetině… to všechno jsou první příznaky „EReSky“. Dobrou zprávou pro všechny pacienty je zahájení provozu nové, v ČR jediné akreditované laboratoře, která vydatně přispěje pomocí moderního laboratorního vyšetření k zefektivnění léčby.

Základní informace o „EReSce“

Roztroušená skleróza je nepředvídatelné autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému, kdy si tělo tvoří protilátky proti vlastní nervové tkáni. Postihuje osoby mladšího až středního věku, zhruba mezi dvacátým až čtyřicátým rokem života (nejvíce případů začátku RS je mezi 31 a 33 let). Dvakrát více si tato nemoc oblíbila ženy než muže. Zajímavé je, že se nejčastěji vyskytuje v zemích mírného a studeného pásma. V  tropickém a subtropickém pásmu je výskyt téměř výjimečný.
RS zatím bohužel patří do kategorie nemocí, které nelze vyléčit. Choroba však není smrtelná v tom smyslu, jak to mnozí chápou u jiných závažných onemocnění, vede však k citelnému ovlivnění kvality života pacienta. V nejzávažnějších případech směřuje k trvalé invaliditě nebo upoutání na vozík či na lůžko. Počet osob, pro které je RS osudová, se díky dobré  a včasné lékařské péči neustále snižuje.
V ČR je přibližně 10 000 až 13 000 pacientů s touto diagnózou. Odborníci toto onemocnění nepovažují přímo za dědičné, v příbuzenské linii se však mohou  ve větší míře vyskytovat jiná autoimunitní onemocnění např. štítné žlázy a kloubů. Zdá se tedy, že někteří jedinci mohou být k této chorobě geneticky více vnímaví. Pokud je v rodině člen s RS, jeho blízcí příbuzní nesou riziko 1:100 až 1:50, že se u nich RS vyvine. U jednovaječných dvojčat je toto riziko dokonce 1:3. V ostatní populaci je šance na rozvoj RS 1:1000. Prevence tak, jak je chápána u jiných civilizačních onemocnění (cukrovka, kardiovaskulární onemocnění apod.), není zatím známa. Léčení pacienti by se měli vyvarovat virových či jiných infekcí a stresu. Důležité je i dodržování vyvážené životosprávy s dostatkem rostlinných produktů obsahujících nenasycené mastné kyseliny a vitaminy C, B a E. Ženy by měly vhodně naplánovat své těhotenství. Nastávajícím matkám se doporučuje užívání vitamínu D a řádné doléčení infekcí močových cest.

 

Mezi možné příčiny vzniku roztroušené sklerózy patří:

Genetická predispozice

Důsledek virové infekce u geneticky vnímavých jedinců.

Dlouhodobý stres

Důsledek přemnožení kvasinek (candidy).

Alergie na gluten (lepek).

 

Rozhodující je včasnost léčby

Léčba léky první volby, mezi které patří např. velmi nadějné interferony, ovlivňuje přirozený průběh RS, snižuje počet i tíži ataků a progresi nemoci. Publikované studie potvrzují, že čím dříve je podávání interferonů zahájeno, tím lépe lze zabránit nárůstu definitivního poškození nervového systému, což již bohužel neplatí u pokročilých stadiích RS. Výjimku tvoří pacienti s četnými obdobími zhoršení choroby. Z těchto důvodů je důležité časné stanovení diagnózy a brzké zahájení léčby. Organismus si však proti zmíněným látkám může po nějaké době vytvořit neutralizační protilátky (podobně jako je tomu např. u antibiotik), jejichž vinou přestává být terapie efektivní. Moderními laboratorními postupy lze v odebraném vzorku krve tyto protilátky najít a  neúčinné léky včas nahradit účinnějšími. Taková přímá detekční metoda dosud v ČR bohužel neexistovala.

 

Nová unikátní laboratoř v ČR pomůže zefektivnit léčbu

Začátkem příštího roku zahájí svůj provoz nová akreditovaná biologická laboratoř v Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a univerzitní nemocnice Motol. Jak uvedl Doc. MUDr. Martin Bojar, CSc., přednosta Neurologické kliniky dospělých 2. LF a FN v Motole:  „Dostupnost vyšetření protilátek proti interferonům je podle doporučení vydaného Evropskou neurologickou společností nezbytnou podmínkou pro sledování účinnosti tohoto druhu léčby. Čeští pacienti byli však dosud vyšetřování jen ojediněle v některé z osmi laboratoří pracujících v zemích EU.“

„Existence laboratoře pro výzkum neutralizačních protilátek má pro úspěšnou terapii projevů roztroušené sklerózy neocenitelný význam. Na klesající účinnost nasazených léků mohou díky ní přijít lékaři včas – tedy v době, kdy se ještě průběh onemocnění nezhorší a dosavadní kvalita života nemocného není narušena,“ řekl MUDr. Tomáš Kótka, senior produkt manager farmaceutické společnosti Richter Gedeon, která přispěla na vybavení nové laboratoře a odborné školení jejího personálu. Služby laboratoře může využívat jakékoli MS centrum (specializované centrum pro léčbu RS) v ČR.

„Po zavedení metodiky bychom chtěli o úhradě vyšetření neutralizačních protilátek jednat s pojišťovnami,“ konstatovala MUDr. Eva Meluzínová, vedoucí MS centra při neurologické klinice 2. LF UK a FN v Motole.

Na závěr je dobré podotknout, že pro pacienta vyšetření obnáší pouze podstoupení běžného odběru krve a výsledky jsou k dispozici již za jeden týden. Odběry je doporučeno zopakovat znovu po třech měsících.

Zdroje: Materiály z tiskové konference za účasti Doc. MUDr. Martina Bojara, CSc.; Doc. MUDr. Evy Havrdové, CSc.; MUDr. Jany Pikové a  MUDr. Tomáše Kótky

 

A co vy, milé ŽENY-IN, slyšely jste už o této zákeřné nemoci?

Znáte někoho s tímto onemocněním?

   
12.12.2006 - Zdraví - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [66] Cinderela [*]

  Můj tatínek na RS zemřel /jinak zcela zdrvý/.Jsem zvědavá, jestli si nesu rizikovost 1:100 ,nebo 1:50.Zatím "blbnu" jen občas.

  superkarma: 0 25.12.2006, 21:03:00
 2. [65] standa1 [*]

  U naší známý se to jen horšilo až k bohužel smutnému konci.

  superkarma: 0 13.12.2006, 20:20:40
 3. [62] free [*]

  moje kamarádka ji má taky... začátky byly hrozně těžký...hlavně psychicky

  superkarma: 0 12.12.2006, 19:56:17
 4. avatar
  [61] Medvidek4 [*]

  Mám známou s touto nemocí a držím palečky všem nemocným ať lékaři udělají zázrak

  superkarma: 0 12.12.2006, 19:39:12
 5. avatar
  [60] Korina 1 [*]

  Mám známou která má RS,je jí teprve 20 let a je to hrozný.Nevím jak bych tu nemoc snášela já.

  superkarma: 0 12.12.2006, 19:37:19
 6. avatar
  [58] kareta [*]

  Manx: nevím, ale před časem jsem si věřovala v Praze na neurologiích něco jiného a byli nesmírně ochotní a nabídli mi že můžeme absolovovat kdykoliv vyšetření u nich. Byly to - Thomayerova,Na Františku a Na Homolce(doufám, že jsem to nespletla). Sice jsem ve finále toho nevyužila, ale byli moc ochotní.
  Konkrétně ale RS je lépe udržovatelná klasickou čínskou medicínou, dokonce bych řekla, že nejmodernější lékařské(západní) postupy vychází z tradiční čínské medicíny. Byla by taky hloupost nevyužít úspěšného a vyzkoušeného léčení

  superkarma: 0 12.12.2006, 16:42:30
 7. avatar
  [56] suzi.burger [*]

  Manx: tak toho jsem se prave bala, zadny horsi vysetreni si nedokazu predstavit. ja omdlivam i pri ockovani

  superkarma: 0 12.12.2006, 16:29:00
 8. avatar
  [54] suzi.burger [*]

  nevite nekdo v com spociva vysetreni na RS? Maminka ji ma, ale ja se moc bojim jit na vysetreni a chtela bych aspon vedet co me ceka

  superkarma: 0 12.12.2006, 14:48:30
 9. avatar
  [53] Kekka [*]

  Znám zblízka. je to hnusná potvora, tahle nemoc. Mmch: spouštěcím faktorem může být i porod nebo přechozená chřipka.

  superkarma: 0 12.12.2006, 14:15:18
 10. avatar
  [52] pastel.ka [*]

  Také znám jedno paní.Dostala to ve 30 letech, válčí s tím 12 let,ale zatím se drží. Vizážně se hodně změnila.Přeji všem aby je tato nemoc nepostihla.

  superkarma: 0 12.12.2006, 13:53:29
 11. avatar
  [51] aiša [*]

  moc sem nevěděla

  superkarma: 0 12.12.2006, 13:42:44
 12. avatar
  [50] renike [*]

  co k tomu dodat,je to oskliva nemoc ale kdo proti tomu bojuje...

  superkarma: 0 12.12.2006, 13:42:34
 13. avatar
  [47] Kikinka001 [*]

  doufám že to nikdy nebudu mít

  superkarma: 0 12.12.2006, 12:42:54
 14. avatar
  [46] Patrika123 [*]

  Je důležité u RS nic nevzdat , bojovat žít zdravě , je spousta forem a každý je jinak vnímavý , každý má jiné šance .

  superkarma: 0 12.12.2006, 12:39:25
 15. avatar
  [45] Patrika123 [*]

  já se s RS léčím . Také jsem chvilinku docházela k léčitelce , přestala jsem jí pak věřit a myslím , že to bylo jen o těch penězích... Hlavně když jsem mluvila s nějakými lidmi , kteří k ní chodí , všem řekla , že mají Borelie . Fakt blbá zkušenost , radějui bych to u nás neriskovala , jsou totiž i tací léčitelé , kteří doporučí vysadit léčbu a člověku se třeba uleví , ale to je o psychice , skutečnost je pak ta , že připraví dobré podmínky pro rozvoj nemoci , což by se hezky u RS mohlo stát , to díky období , kdy se člověk cítí zdráv ale léčbu potřebuje ...

  superkarma: 0 12.12.2006, 12:37:24
 16. avatar
  [44] květinka51 [*]

  Mám kamarádku,která je touto nemoci postižená již 35 let(od 25 let).Nějak se této nemoci nepoddává,a proto je její stav na přijatelné úrovni.Manžel zastane náročnější práce a v tom jí hodně pomůže,což je chvályhodné.

  superkarma: 0 12.12.2006, 12:23:25
 17. [43] dagomara [*]

  Moje maminka má taky již od svých 30 let tuto nemoc a žije a pere se s ní doposud a to se jí už blíží šedesátka.Zatím vše zvládá a dalo by se říci,že její nemoc zatím stagnuje,ale opravdu je to hnusná nemoc,která každého postihne trošku jinak.Moje mamka se špatně pohybuje a to hlavně proto, že se jí zdá, že vše jí ujíždí jako ve vlaku,takže má problém i odhadnout vzdálenost auta a přejít přes silnici.No zatím jsme šťastni, že se jí nic nehorší a že tatínkovi zdravíčko aspoň v mezích normy slouží a všude chodí spolu a zvládají to.Také mám strach, abych i já tuto nemoc nedostala,protože ta dědičnost je fakt docela velká,ale je mi už přes 40 let,tak snad se mi tato nemoc byhne.Zdravím všechny čtenářky a hlavně i ty,které se s touto nemocí potýkají a všem přeji, aby pokud jí nemají, tak aby ji nikdy nepoznaly a pokud mají, tak aby se s ní dokázaly poprat a zvládly vše a vybojovaly si to své místečko na světě a prožily ho nádherně a plnohodnotně se svými nejbližšími.Zdraví Dáša

  superkarma: 0 12.12.2006, 12:13:37
 18. avatar
  [42] Vivian [*]

  Kocicka: nejsou všichni stejní

  superkarma: 0 12.12.2006, 12:09:49
 19. avatar
  [41] sweety77 [*]

  Takové nemoci, to je strašné nikoho v příbuzenstvu to nepostihlo ani nikoho s touto nemocí neznám a doufám že to tak zůstane na dlouho

  superkarma: 0 12.12.2006, 11:54:13
 20. avatar
  [40] 801926027 [*]

  Ano, slyšela jsem o ní a znám - statečná paní a má zlatého manžela, který je ve všem při ni.

  superkarma: 0 12.12.2006, 11:53:55
 21. avatar
  [39] kouzelnice [*]

  je to hrozná nemoc

  superkarma: 0 12.12.2006, 11:45:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [38] kareta [*]

  Manx: víš, oni jsou v Praze docela ochotní přijímat přespolní pacienty, ale to dojíždění je pro nemocné strašně náročné, za pár let ....s naší dopravou, přestupy, invalidními důchody....

  superkarma: 0 12.12.2006, 11:37:01
 2. avatar
  [37] Kocicka [*]

  A o homeopatech radši nic a o léčitelých - kamarádka se na ně spolehla,protože lékaři ji dlouho stanovovali přesnou nemoc a podle mého z ní jen tahal prachy za léky a haněl doktory. Měla jsem o ni v té době moc strach...

  superkarma: 0 12.12.2006, 11:34:59
 3. avatar
  [35] Kocicka [*]

  moje kamarádka je taky 99% adeptkou na RS, takže stále má to jedno mizivé procento šance. Poradte jak takovým lidem pomáhat

  superkarma: 0 12.12.2006, 11:32:14
 4. [34] standa1 [*]

  Naše známá na ni umřela. Její manžel se o ni staral až do konce. Snad to nikdo z mé rodiny nikdy nezažije!!!

  superkarma: 0 12.12.2006, 11:27:43
 5. avatar
  [32] Evik8 [*]

  Moja teta dostala roztrúsenú sklerózu keď mala 35 rokov a doma deti vo veku 10 a 8 rokov.Bolo to smutné,pretože ostala na vozíku,na ktorom je dodnes Choroba sa časom vystupňovala a boli časy keď teta hýbala len hlavou,zvyšok tela mala ochrnutý takže len ležala.Nerada som tam chodila práve preto,že mi bolo ľúto jej aj sesterníc,ktoré vlastne prišli o krásne pôžitky z mamky.Časom sa jej stav opäť zlepšil a je to dodnes,takže sedí,hýbe rukami,akurát je stále na vozíku už nikdy z neho nezíde.Hlavne,že je to aspoň takto,pretože jej najstaršia dcéra má už dievčatko a tak si môže teta vnučku aspoň vziaľ do náručia v sede

  superkarma: 0 12.12.2006, 10:35:45
 6. avatar
  [29] bednaroi [*]

  no ja par lidi s touto nemoci poznala v laznich,byli to prijemni a usmevavi lide,a to jsem jeste tenkrat netusila,ze ta nemoz je tak zakerna
  Ted jen doufam ze to nikoho z mych blizkych nepotka,ani me,minuly tyden jsem mela priserne mravenceni v ruce a do pul odiny mi priserne natekla a stvrdla,tak doufam ze to s ti nema nic spolecneho.

  superkarma: 0 12.12.2006, 10:11:21
 7. avatar
  [28] vora [*]

  Sousedčina dcerka. Je zařazena v léčebném programu: Moc jí držím palce.

  superkarma: 0 12.12.2006, 09:18:33
 8. avatar
  [27] Věrulinka [*]

  Mám v domě sousedku s touto zákeřnou nemocí.Manžel ji opustil,nechal ji s malou dcerkou a našel si zdravou ženu.Dnes je na vozíku,dcera je již dospělá a o maminku se stará se svým přitelm.Moc smutné.Ale ona je usměvavá,ráda zažertuje.

  superkarma: 0 12.12.2006, 09:17:15
 9. avatar
  [26] kareta [*]

  pajda: ano, taky jsem přesvědčena, že byliny mi zlomenou nohu nespraví a nezavrhuji klasiku, jenže autoimunitní onemocnění má hlubší příčinu a tyto nemoci celkem úspěšně KLASICKÁ ČÍNSKÁ medicína léčí. Bylo by velmi dobré, kdyby lékaři tyto metody kombinovali, podle postižení. Nemluvím o léčitelích, mám na mysli studované doktory východní medicíny.

  superkarma: 0 12.12.2006, 08:58:33
 10. avatar
  [25] pajda [*]

  kareta: já jsem se dlouho léčila u homeopata, taky doktora, jenže ten měl objektivní přístup. Nechal si udělat kompletní rozbory, absolvovala jsem několik homeopatických sezení a pak mě poměrně dlouze poučil o tom, co tyto metody můžou a co ne. Mám celkem slušnou představu, jak dalece pomůže třeba změna životínho stylu, protože u mě podezření na RS bylo, ale taky vím, že většina alternativních metod nepomáhá u onemocnění, majících jednoznačně fyzickou příčinu v podobě nějakého defektu. Abych to trošku vysvětlila: ano, mě homeopatie a následná změna životosprávy pomohla při odstranění bolestí v zádech, které vyplývaly z dlohodobého přetížení svalů, ale neodstranila příčinu - tedy deformaci nohy. Na to tyhle metody nestačí a i když zlepšení bylo neuvěřitelné a dlouhodobé, tak postupně se bolesti zase vrátily - ovšem za tři roky. Bylo nutné tak jako tak podstoupit klasickou léčbu. To už jsem ale věděla dopředu, spolupracovala i s homeopatem a byla jsem v mnohem lepší kondici, takže i hojení bylo rychlejší.

  superkarma: 0 12.12.2006, 08:47:38
 11. avatar
  [24] LidusP [*]

  Znám, jeden známý touto chorobou trpí. Je to hrůza, týden je na tom dobře, a druhý zase nemůže vstát z postel. Už by mohli najít nějaký lék, místo toho se handrkují jak by to mohli zaplatit pojišťovny. Přeji všem lidem postižených touto chorobou, aby se nevzdávali a bojovali.

  superkarma: 0 12.12.2006, 08:47:17
 12. avatar
  [23] verahl [*]

  Manželka mého vedoucího to má, je to s ní jak na houpačce - pár dnů chodí sama a všechno kolem sebe udělá a pak nevstane vůbec z postele

  superkarma: 0 12.12.2006, 08:38:03
 13. avatar
  [22] venckulina [*]

  Bohužel...mám kamarádku s touto zákeřnou nemocí-co mě trápí je to-že je to nemoc nevyléčitelná a nemůžete tomu druhému pomoci

  superkarma: 0 12.12.2006, 08:25:33
 14. avatar
  [21] kareta [*]

  pajda: to je normální doktor, ne léčitel a čínská medicína je oficiální uznaná léčba, na tohle účinnější než normoš. Ad lé=čba, děti mi před lety dostaly molusky (2 roky), normální metodou se jim to vracelo, na kožním nepomohli, tak jsem ze zoufalství zašla za homeopatkou, za 10 dní to bylo pryč . Já tomu nevěřím, děti tomu nevěří, doktoři tomu nevěří, ale to je jedno, hlavně, že to funguje

  superkarma: 0 12.12.2006, 08:19:04
 15. avatar
  [19] pajda [*]

  kareta: chudáci lidi, kteří mu věří...tahle nemoc je sice hodně ovlivnitelná psychikou, zvlášť v počátečních stadiích, ale pokud se zanedbá léčba, tak to lidé ztratí naději na zlepšení. Placebo efekt je dost děsná věc.

  superkarma: 0 12.12.2006, 08:09:49
 16. avatar
  [18] Gamibo [*]

  Bydlím na malém městě a sama vím o šesti lidech který tuto nemoc mají.Já jsem také podstoupila vyšetření,ale mám štěstí bylo negativní.Takto nemocným lidem přeji hodně síly a velkou dávku trpělivosti s lidmi na kterých jsou bohužel někdy závislí.

  superkarma: 0 12.12.2006, 08:04:38
 17. avatar
  [16] j.a.n.a. [*]

  zemřel mi na to spolužák

  superkarma: 0 12.12.2006, 07:49:33
 18. avatar
  [15] kareta [*]

  Spolužačka |RS má, je na vozíku a nemohoucí, po porodu zůstala ležet (v 19ti) , celý gympl bývala často nemocná. Další paní s RS je švagrová sousedky, často jsme se bavily, měla mimčo a experimentální léčbu , ta byla docela v pořádku. No a v práci jeden bývalý kolega, ten byl o berlích a říkalo se, že ta frustrace z nemoci z něj udělala zlého člověka. U nás jeden MUDr. se věnuje tradiční čínské medicíně (normálně ji navíc vystudoval k medině) a RS úspěšně léčí. jezdí za ním z celé republiky. Prý jsou úspěšnější než klasika.

  superkarma: 0 12.12.2006, 07:45:37
 19. [13] MartinaC [*]

  Tuhle nemoc ma pritel moji tety tak vim jako to vypada neni to moc pekny pohled kdyz clovek chytne takovy ten zachvat

  superkarma: 0 12.12.2006, 07:40:57
 20. [12] Hanule [*]

  Člověk si svého zdraví moc neváží, ale když si přečtete tyto příběhy, je všechno jinak. Všem přeji zdraví a pohodu .

  superkarma: 0 12.12.2006, 07:37:15
 21. avatar
  [11] pajda [*]

  Brácha onemocněl před 15 lety. Je to zvláštní - nedodoržuje skoro nic z toho, co by dodržovat měl, ale pořád ještě žije, i když se jeho stav horší a navzdory tomu, že když u něj nemoc propukla, předpovídali mu všichni, že nepřežije víc jak tři - čtyři roky...

  superkarma: 0 12.12.2006, 07:33:01
 22. avatar
  [9] ALUDNEV [*]

  Neznám nikoho a těch postižených lidiček je mě upřímně líto.

  superkarma: 0 12.12.2006, 07:30:30
 23. [8] ozón [*]

  Mému synovi , kterému je 30 let tuto nemoc diagnostikovali před dvěma lety . Nevyrovnám se s tím nikdy.Tím spíše , že jsem zdravotník a vím o tom vše. Bohužel , co se týče interferonů , "nejsou na ně peníze" , takže užívá hrst kortikoidů
  a jiných léků - aby si nezničil úplně žaludek.O všem ostatním okolo raději pomlčet.Ozón

  superkarma: 0 12.12.2006, 07:20:17
 24. avatar
  [7] Lendinka [*]

  Ano ,znám mladá žena a po 5 letech se to zhoršilo natolik ,že zemřela.Je to hrozná nemoc-hlavu máte čistou,ale tělo neposlouchá.

  superkarma: 0 12.12.2006, 07:13:00
 25. [6] zdenikovič [*]

  moje tchýně se s RS potýkala neuvěřitelných 40 let.Tato nemoc se před 50 lety vůbec neléčila, vše bylo od páteře.Opravdu se zpočátku moc neprojevovala, o to byla ale zrádnější. Od klopýtání,zakopávání, přes francouzské hole a invalidní vozík se proplížila až do stadia, kdy z ženské kdysi plné života a síly byl raneček kostí trošku obalený atrofovanými svaly , ale stále myslícím mozkem. Poslední 3 roky strávila na posteli jako nemohoucí. Bylo to hodně špatné pro ni i pro nás, kteří jsme se o ni starali, a proto fandím všem lékařům a mám radost ze sebemenšího objevu či účinného léku.

  superkarma: 0 12.12.2006, 07:06:22
 26. [5] Majka [*]

  Také mám známou s RS, bude jí 50 a potřebuje plnou péči - nehýbe rukama ani nohama, ale myslí jí to dobře..... Člověk by ji politoval, kdyby nebyla tak sobecká a zlá......... Jenže má RS od 18, ta doba asi dovede napáchat změny nejen na těle ale i na duši.

  superkarma: 0 12.12.2006, 06:10:16
 27. avatar
  [4] sobina [*]

  Taky jsme měli v práci jednu kolegyni a tak rychle se zhoršovalo, že za 2 roky už bez berlí věbec nemohla chodit a pak musela zůstat doma.

  superkarma: 0 12.12.2006, 05:54:28
 28. avatar
  [3] monca13 [*]

  donny0007: buď ráda, že to není RS - já jsem poznala jednu mladou ženu, u které se objevily první příznaky RS v 18 letech, od té doby se to stále zhoršovalo, brzy se musela cévkovat. Já jsem se s ní seznámila, když jí bylo asi 35 let, to už byla na vozíku a s chodítkem chodila jen s velkými potížemi. Momentálně znám jednoho muže, u toho se nemoc zhoršovala mnohem rychleji, dnes je na elektrickém vozíku. Sice se s oporou postaví a s pomocí druhé osoby může chodit, ale velmi špatně a jen kousek.

  superkarma: 0 12.12.2006, 02:32:32
 29. [2] donny0007 [*]

  sklerozu mám už včil, a to mi je 26!

  superkarma: 0 12.12.2006, 01:33:09
 30. avatar
  [1] edith1975 [*]

  Nedávno jsem se dozvěděla, že moje vzdálená příbuzná má RS. Je mladá, ročník 1976. Je to smutné.

  superkarma: 0 12.12.2006, 00:59:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme