Domácnost

Roztoči v matracích a v lůžkovinách: Jak na ně?

Alergii lze chápat jako nepřiměřenou reakci imunitního systému na opakovaný střet s vnějším prostředím, kdy jednotlivé položky vnějšího prostředí jsou označovány jako alergeny. Domácí prach je jedním z bohatých zdrojů alergenů - hlavním alergenem domácího prachu jsou pak roztoči. Výskyt roztočů lze omezovat vhodnými úpravami interiéru - vytvoření vhodného domácího prostředí je tak důležitou součástí péče o alergického pacienta a přímo tak ovlivňuje i úspěšnost jeho léčby

roztoči

Domácí prach je bohatým zdrojem bytových alergenů. Je tvořen chemickými látkami a biologickým materiálem typu bakterií, plísní, lidských a zvířecích odpadů a roztočů. Pravidelné větrání místností v období příznivého stavu ovzduší vede k regulaci domovní teploty a relativní vlhkosti vzduchu. Tím nepřímo klesá koncentrace alergenů v domácím ovzduší. Stejný účinek má časté vytírání podlah a užívání výkonných vysavačů s kvalitními filtry. Ideální jsou dobře omyvatelné podlahy bez koberců, byty bez záclon a závěsů. Výskyt prachových alergenů snižuje také užívání čističek vzduchu. Prašnost bytového a domovního prostředí závisí na poloze domu, na klimatických a zeměpisných podmínkách, na ročním období, na způsobu vytápění, na vnitřním zařízení bytu, na počtu osob, které domácnost obývají. Jiný je domácí prach ve městě a jiný na venkově.

Hlavním alergenem domácího prachu jsou roztoči. Jsou to drobní členovci podobní klíšťatům. Jsou asi 0.3 mm velcí a pouhým okem neviditelní. Jejich tělo je tenké, lehce bílé až průsvitné. Roztoči a jejich výměšky představují pro alergiky a přecitlivělé osoby velké zdravotní riziko. Roztoče nacházíme v kobercích, čalouněném nábytku, plyšových hračkách a především v našem lůžku a lůžkovinách, kde mají ideální vlhkost, teplo a dostatek obživy Roztoči se živí z 85 % kožními šupinami, ale také plísněmi, bakteriemi a kvasinkami. A zdrojem přísunu vody je pro ně okolní vlhkost. Roztoči vodu nepijí, ale vstřebávají ji povrchem svého těla. Dospělí roztoči D.pteronyssinus a D.farinae přežívají za vhodných podmínek několik týdnů. V tomto časovém období se páří 3-4x. Jsou sexuálně dimorfní (oboupohlavní). Samička za svůj život naklade 40 – 80 vajíček. Než dosáhne nový jedinec dospělosti a pohlavní zralosti, prochází pěti stádii: vajíčko, larva, protonymfa, trionymfa, dospělý jedinec. Tento vývojový proces trvá 23 – 30 dní.

roztoči

Roztoči za svůj život vyprodukují až 200 krát více exkrementu než sami váží. Ideální pro jejich zdárný rozvoj je teplota 22 – 26°C, tma, vlhkost 70 – 80 %. Zabíjí je mráz, teploty nad 55°C, sluneční svit a sucho, pod 50 % vlhkosti. Alergeny jsou právě především jejich exkrementy. Jsou oproti ostatním alergenům relativně velké a těžké a po rozvíření při luxování, stlaní nebo chůzi, se do 15 minut usazuje až 90 % roztočových alergenů. Do jedné hodiny se usadí zbytek roztočových alergenů.

peřinyNejvíce roztočů je v ložnici, na lůžku, a to v matraci.  Na jedné matraci je až několik milionů roztočů (jeden gram prachu odebraný z těchto míst může obsahovat 2000 až 15000 jedinců), dále jsou pak hojně v polštářích a přikrývkách. Roztočům se daří i ve výplních dutých vláken, pokud nemají speciální antiroztočovou úpravu, stejně tak jako v peří, vlně a bavlně. Průměrně 85 % roztočových alergenů v bytě pochází z postelí.

Co se vlastně odehrává  za „ triller“ v našich postelích, zatímco my si klidně spíme? Naše tělo lůžko vytápí. Dá se říci, že lůžko, kde spí muž je vytápěno na teplotu 36–37 °C a lůžko ženy pak na nižší teplotu 34–36 °C. Dýcháním, pocením a odpařováním zvyšujeme vlhkost a také každou noc zanecháváme v posteli určité množství částeček oloupané pokožky. Dle údajů odborníků údajně vypotíme 500 ml/noc a ztratíme několik mg kůže. Speciální mikroklima našich lůžek, které se tak zásadně odlišuje od ostatního okolí a dostatek potravy zajišťuje roztočům nejlepší podmínky pro jejich růst, vývoj a množení.

Roztoči jsou tzv. celoročními alergeny, přesto je jejich koncentrace nejvyšší na podzim a v zimě. V tomto období je zapnuté topení, méně se větrá a je zvýšená cirkulace vzduchu uvnitř místností. Alergické příznaky jsou nejsilnější v noci, kdy jsme vystaveni přímému kontaktu roztočům po řadu hodin.

Řekne-li vám tedy lékař, že máte alergii na „bytový prach“ máte vlastně alergii na roztoče bytového prachu. Snížení množství roztočových alergenů v domácnosti je v oblasti alergologie otázka číslo jedna a má příznivý léčebný i preventivní účinek na tento typ onemocnění alergií. Důležitá je informovanost, pochopení problému a v poslední řadě odhodlání změnit zdravotně nepříznivé podmínky v domácnosti, které nemusí být na první pohled patrné. Doporučovaná změna je důležitá v případě, že už žijeme v jedné domácnosti s alergikem ale i tehdy, jestliže si teprve alergii pěstujeme.

roztoči

Proto vytvoření vhodného domácího prostředí je důležitou součástí péče o alergického pacienta a přímo tak ovlivňuje i úspěšnost jeho léčby. Alergický pacient vyžaduje zvláštní pozornost, která zasahuje do života všech členů rodiny.

Zeptali jsme se Martiny Jelínkové ze Studia zdravého spaní www.loznice.cz, na několik zajímavých otázek:

Jak často bychom měli měnit povlečení?
Rozumná doba je cca 2 týdny. Při nemoci, vyšší potivosti, atd. i častěji.

Čím déle máme jedno povlečení, tím více je v posteli roztočů? Převlékáním tedy můžeme regulovat jejich výskyt?
Roztoči se nedrží jen v povlečení, ale i na ploše matrace a přímo v „peřinách“. Proto je důležitá údržba celého lůžka, a nikoli jen povlečení. Základem je pořídit takové vybavení lůžka, které umožní dobrou údržbu. Tj. polštář a přikrývka, které se dají prát. Ohledně povlečení je ideální tzv. „protiroztočové“ –  tj. vyrobené z látky s velmi hustou strukturou mikrovláken, která zajistí neprostupnost látky pro roztoče, a tím zabrání pronikání alergenů ke spáči.

Na jaké teploty bychom měli povlečení prát?
Na 60 °C.

Má vliv na roztoče i teplota a vzduch – například když ve slunném počasí vyndáme peřiny na sluníčko? Co se pak s nimi děje?
Určitě ano, roztoči sice mají rádi teplo a vlhko, ale nemají rádi ani mráz, ani horko. Takže určitě pomůže vyslunit peřiny, nebo naopak např. plyšové hračky dát třeba „zmrazit“ do mrazáku.

Co s matrací – tam se také roztoči množí, jak ji vyčistit? Máme ji občas obracet? Luxovat? Pomůže to?
Základem je kvalita matrace – tj. z čeho je vyrobena, i její konstrukce. Ideální je matrace ze speciální PUR pěny, která obsahuje celulózu – ta na sebe váže vodu a rychle ji odpaří. V matraci se tak drží méně vlhkosti, a tím se vytváří prostředí, které je méně příznivé pro život roztočů a dalších mikroorganizmů. Také potah matrace by měl být vyroben z materiálů, které dobře odvádějí vlhkost. Větrání a luxování matrace má určitě smysl, stejně tak i občasné praní jejího potahu – na 60 °C. Potah tedy musí být snímatelný a ideálně se zipem po obvodu matrace, aby se potah dal rozdělit na dvě poloviny a vešel se i do běžné pračky.  

jmp

   
04.02.2015 - Dům a byt - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [19] KamcaPol [*]

  Ono také hodně záleží na tom, jakou matraci máte. Kvalitní matrace 90x200 by měla být prodyšná.

  superkarma: 0 24.11.2016, 15:59:54
 2. [18] Serena21 [*]

  Včera jsem si domů pořídila čističku vzduchu, tak jsem zvědavá jak to pomůže, jestlí zatočí s roztoči :-)

  superkarma: 0 27.02.2015, 09:51:26
 3. avatar
  [17] Linde [*]

  nejsme nikdo alergičtí, tak to příliš neprožívám. Co se týče matrací, děsí mě na nich dvě věci - jednak ty martace se zárukami 10, 20 let...bleee, kdo by v tom tak dlouho spal? Ani když roztoče neřeším, tak přece jen ta představa těch generací a těch bobků a výkalů...Sml15.A za druhé - sháním dobrou, kvalitní pérovou matraci. A všude mají jen pěnovky. Líné, paměťové, prokládané, vrstvené Sml28. Když vidím v hotelech, nemocnicích, pod prostěradly tu zažloutlou pěnu, představím si tu zatuchlou vlhkost a pot v nich...pérovka matrace přece luftuje, péra pruží, roztoče ten průvan nemůže bavit a navíc mají uvnitř sucho. Výrobci pěnovek vytlačili uměle pérové matrace Sml31

  superkarma: 0 06.02.2015, 22:38:15
 4. [16] dadma [*]

  Já to neřeším.Když převlékám postele ,tak vysaji matrace,ale nejsme alergičtí. To asi proto ,že jsme narozeni v polovině minulého století.Dnes má každý na něco alergii.Za mého dětství jsme měli doma péřové duchny a poštáře a velký úklid ,kdy se dávaly peřiny ven ,bylo na jaře a pak v zimě vymrznout.To samé matrace se klepaly při velkých úklidech.Nikomu z rodiny to nevadilo.

  superkarma: 0 04.02.2015, 17:20:04
 5. [15] Nikar [*]

  Kvůli ekzému jsme si protiroztočové povlaky na peřiny, polštáře i matrace pořídili již před pár lety. N

  superkarma: 0 04.02.2015, 13:53:13
 6. [14] cilani [*]

  Asi to hrotit nebudu ani po tomto článku. Nějak mi nevadí, tak nevidím důvod, proč je nenechat taky v klidu. Asi už jsme si na sebe zvykli.. Sml80

  superkarma: 0 04.02.2015, 13:33:46
 7. avatar
  [13] KatenkaSemJa [*]

  margot — #7správný přístup!!

  superkarma: 0 04.02.2015, 13:05:26
 8. avatar
  [12] ehornych [*]

  Roztoči jsou prevíti Sml80

  superkarma: 0 04.02.2015, 13:02:24
 9. avatar
  [11] vopis [*]

  S roztoči zatočím vysavačem Rainbow Sml67

  superkarma: 0 04.02.2015, 11:10:40
 10. avatar
  [10] Léthé [*]

  Já mám potvrzenou alergii na roztočeSml15. Ale až tak moc to neřeším. Občas roztoče roztočím a vytočím s tím, co je v článku uvedené a pak mám taky na matrace takový spray, který by je údajně měl zabít a odpudit. Ještě že je nevidímSml30

  superkarma: 0 04.02.2015, 10:50:29
 11. [9] Elis19 [*]

  My naštěstí nikdo alergičtí na roztoče nejsme, převlékám postele podle potřeby a snažím se peřiny aspoň občas hodit na sluníčko a jinak to neřeším, vidět nejsou tak co..Sml30

  superkarma: 0 04.02.2015, 10:15:11
 12. avatar
  [8] hubajda [*]

  po vstani s postele hned nestelu v lete davam periny na okno vetrat a ted casto vetram myslim ze mohu byt v klidu

  superkarma: 0 04.02.2015, 10:06:38
 13. avatar
  [7] margot [*]

  žijeme spolu ve šťastné symbiózeSml30 beztak žerou jen to, co ze mě upadne a ne přímo mě a hlavně, že mě nebudíSml30 převlíkám a peru v lidských intervalech, pračkou proženu i chránič matrace a tím to pro mě hasne.

  1. na komentář reaguje katenka73@seznam.cz — #13
  superkarma: 4 04.02.2015, 09:35:00
 14. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Na roztoče kašlu. Naštěstí nejsem alergik. Co nevidím, to mi nevadí, pokud mě to neobtěžuje. A roztoči mě neobtěžují, takže s nimi žiji ve šťastné symbióze.

  superkarma: 7 04.02.2015, 08:53:10
 15. avatar
  [5] Jandywoman [*]

  Sml22Jo jo, už od mládí mě maminka učila "vyhazuj peřiny na mráz a nebo v létě na sluníčko". Taky není dobré hned po ránu ustlat, ale nechat nějakou dobu raději matraci odvětrat. Dělám to a tak spím v klidu.

  superkarma: 0 04.02.2015, 08:47:46
 16. avatar
  [4] Hanula [*]

  Sml16mám specielní vysavač na matrace - Raycop - takže vysávám....

  superkarma: 0 04.02.2015, 08:45:17
 17. [3] pohadka [*]

  Ještě že tu není fotka.

  superkarma: 1 04.02.2015, 08:26:44
 18. [2] janavys [*]

  Raději o tom nepřemýšlet, jinak nebudu mít klidné spaní.Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 04.02.2015, 08:25:05
 19. [1] Breberka456 [*]

  snad lepší nevědět, roztoči jsou děsivý - zvětšený

  superkarma: 0 04.02.2015, 08:16:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme