Kde se berou a čím se živí?

Zjednodušeně lze říci, že domovem roztočů v domácnostech je domácí prach. Ten je tvořen chemickými sloučeninami, mikroorganismy (bakterie a plísně), lidskými či zvířecími odpady jako jsou lupy, chlupy a vlasy. Roztoči patří mezi členovce a řadí se do čeledi Acaridae a Poryglyphidae, která je z alergologického pohledu nejdůležitější. Nejvýznamnější je Dermatophagoides pteronyssinus, méně častý je Dermatophagoides farinae. „Zvířátka“ to jsou velmi maličká, tenká a skoro průsvitná, takže pouhým okem je díky bohu nezaznamenáte. V průměru dosahují velikosti 0,2-0,3 mm. V přírodě jsou jejich rezervoárem hlavně zvířata - zvláště holubi, slepice a také např. kanárci. Neudržované střechy a půdy jsou doslova semeništěm roztočů. Jejich výskyt má v průběhu roku dva vrcholy - první je mezi srpnem a říjnem, druhé období trvá od února do března.

Roztoči mají rádi teplé (18 až 21 °C) a relativně vlhké prostředí (vlhkost kolem 55 %). Daří se jim ve stejných podmínkách jako houbám a plísním. Tito členovci si v domácnostech oblíbili zejména lůžkoviny, záclony a koberce, jednoduše řečeno vše čalouněné.

 

multikomplex - 4 - mluvit o Soudném dni

 

Proč nám vadí?

Nebýt střevních výkalů roztočů, které jsou hlavní alergenem roztočů, mohli by výše uvedení nevítaní obyvatelé našich domovů plnit funkci mikroskopické úklidové služby. Bohužel tomu tak není, přecitlivělost na tyto alergeny je v našich končinách jednou z nejčastějších příčin alergií, a to především v dětském věku. Odborníci prokázali, že alergie na roztoče bytového prachu je nejčastější příčinou vzniku alergického astmatu. Vdechování zmíněných alergenů prokazatelně chorobu zhoršuje.

 

Roztočová přecitlivělost může vést i k onemocnění chronickou alergickou rýmou. Současně s rýmou se někdy objevuje i chronický alergický zánět spojivek.

 

Fekálie těchto členovců mohou výrazně zhoršovat atopický ekzém, jehož průběh se v důsledku vystavování organizmu roztočovým alergenům silně zhoršuje.

 

Za zmínku stojí i možné poškozování mikroskopické celistvosti sliznic dýchacího ústrojí, to má za následek usnadnění průniku dalších alergenů do organizmu, a následně vznik nových alergií. Tento proces je nebezpečný nejen pro alergiky, ale podle nejnovějších poznatků i pro osoby, které alergiemi netrpí. Oslabené sliznice jsou též náchylnější k infekcím, především virového původu.

     

Jak na ně?

Roztoče hubí: sluneční světlo, vysoká či nízká teplota a sucho. Spolehlivě je zabíjí mráz a teploty nad  55°C – takže větrejte peřiny na slunci i na mrazu, jako to s oblibou dělávaly naše babičky. Zmínění živočichové si příliš neoblíbili horské oblasti nad 1500 m, kde se takřka nevyskytují. Ženy-in horalky tak mohou tito neviditelní návštěvníci zanechat v naprostém klidu.

 

Výskyt těchto nevítaných obyvatel našich bytů omezíte i vhodnými úpravami interiéru - žádné koberce, záclony, čalouněný nábytek, častá výměna lůžkovin je samozřejmostí (min. každých 14 dní). Důležitá je i teplota při praní, měla by být vyšší než 55°C. Výborným pomocníkem pro alergiky je používání speciálních lůžkovin např. s ACb membránou, ty zabraňují průniku alergenů např. z matrací.

 

V boji lze použít i umělých protiroztočových přípravků – akaricidů, přidávaných do mokrého čištění koberců a potahovin.

 

Dětmi (i dospělými) oblíbené  plyšáky je nutné prát stejně jako lůžkoviny. Pomůže i pravidelné „zamražení“  po dobu 24 hod. Po té by měla být hračka vyprána, tím ji zbavíte mrtvých roztočů, kteří jsou též alergenem.

 

Pořiďte si kvalitní vysavač, vybavený filtrem s označením HEPA, ten je velmi účinný v zachycování malých částic. Vysavače bez zmíněných filtrů nepoužívejte, vyfukují do vzduchu nasáté alergeny. Při běžném úklidu napřed setřete navlhko prach v celé místnosti.

Předměty zadržující prach (například šaty) ukládejte zásadně v uzavřených skříních.

 

Dobře větraný byt s nízkou vlhkostí je pro roztoče velmi nehostinným prostředím k životu.

 

Zdroje: Překonejte své astma -  Viktor Kašák, Petr Pohunek, Ester Seberová.

           Nakladatelství Maxdorf, 2.vydání. www.stopalergii.cz 

     

Trpíte alergií na roztoče?  Pokud ano, jaká opatření při úklidu dodržujete? 

 

 

Reklama