.

„Rozpustnou kávu bych vypít už asi nezvládl,“ směje se nejlepší Čech v přípravě kávy

Bulvár

„Rozpustnou kávu bych vypít už asi nezvládl,“ směje se nejlepší Čech v přípravě kávy

Barista Jan Škeřík se stal českým mistrem v přípravě kávy a už nyní se chystá na světové mistrovství do Soulu. Povídala jsem si s ním nejen o soutěžích, ale také o tom, jaká zvěrstva lidé páchají při přípravě kávy nebo jak jsou na tom Češi s její znalostí.

Jakou kávu připravujete sám pro sebe, když si chcete opravdu pochutnat, dát si pauzu?
Espresso, případně filtrovanou kávu. Rozhodně je to černá káva.

Takže s mlékem ji nikdy nekombinujete?
Tu s mlékem piju, jen když nastavuju espresso nebo chci ochutnat, jak daná káva chutná v kombinaci s mlékem a podobně.

Necháváte si připravit kávu od partnerky, nebo si nenecháte nikým „fušovat do řemesla“ a vaříte ji vždy vy sám?
Naopak, rád se doma nechám „obsloužit“! (smích) Přítelkyně umí kávu připravit skvěle.

Co když vám ale někde na návštěvě nabídnou rozpustnou kávu? Odmítnete ji, protože něco takového byste nepil, nebo si ji klidně dáte?
Když si nejsem jistý tím, co na návštěvě dostanu, tak vždy odmítám – ať už je to rozpustná, tu už bych asi nezvládl, nebo jakákoliv jiná – protože si prostě nejsem jistý surovinou. Ale nutno dodat, že když zrovna nejsem v práci nebo se kávě nevěnuju tak, že je to spjaté s profesí, tak se snažím kávu nepít v rámci jakéhosi krátkodobého detoxu.

janskerik

Jakou kávu považujete vy osobně za nejchutnější? Teď myslím odrůdu a z jaké země.
Pokud se v Česku bavíme o výběrové kávě, které se věnuju, tak je to vždy arabica. A já osobně si nejvíce vychutnám filtrovanou kávu. Ohledně země to není tak jednoznačné, ale převládají ty africké a jihoamerické.

Už se Češi naučili, že nepřipravujete „presíčko“, ale espresso? Tahá vás toto počeštění za uši, jak se říká?
Rozhodně je to už lepší. S takovým „picolem“ už jsem se nesetkal dlouho. (smích) Ale za uši mě to netahá. Jedna z nejméně určujících objednávek je: „Dám si takový to klasický preso s mlíkem.“. V takovém případě využívám toho, že jsou u nás objednávky na baru, beru do ruky šálek a názorně zákazníkovi ukazuju, kolik „kafe“ dostane. To funguje nejlépe.

Co považujete při přípravě kávy za největší zvěrstvo?
Když to člověk nedělá rád. Je to práce, která musí bavit, protože tou prací strávíte poměrně dost hodin. A pokud je za barem někdo, kdo vám dává najevo, jak moc ho to nebaví, je to hodně špatně. Bavím se o té profesionální stránce věci. Co se týče přípravy doma, je to na každém. Někdo chce nakopnout za co nejméně peněz, někdo si chce pochutnat na kvalitní surovině.

coffee

Jak dlouho jste baristou?
Co se týče výběrové kávy, tak vlastně jenom dva roky. V roce 2008 jsem byl rok ve Skotsku, kde jsem pracoval v Costa coffee, tam mě ta práce dost chytla. Měli jsme super kolektiv, práce s lidmi mě bavila. Pak jsem si ale logicky řekl, že mám na něco víc, než jen „vařit kafíčka“. Vrátil jsem se domů a začal kariéru v logistice. Nejdřív jako řidič kamionu na mezinárodních přepravách, potom dispečer, speditér. Měl jsem na starosti docela velké logistické projekty v rámci Evropy. No a jednoho dne mě to nějak přestalo v „korporátu“ bavit a uvědomil sem si, že ta kafíčka mě vlastně bavila. (smích) Udělal jsem základní kurzy u Petry Veselé, ta mě propojila s lidmi z Double B coffee & tea, kavárny s vlastní pražírnou, kde nyní působím, a pak už to šlo hrozně rychle.

Do finále Mistrovství v přípravě kávy jste letos postoupil poprvé. Jak taková soutěž probíhá?
Barista má 15 minut na to, aby čtyřčlenné porotě naservíroval espresso, mléčný nápoj (cappuccino) a signature drink (volný nápoj). Během toho musí i odprezentovat svoji kávu, proč si ji vybral a předat o ní co nejvíce informací. Následně odprezentovat jednotlivé chody. Plus okolo vás pobíhají dva techničtí rozhodčí, kteří kontrolují čistotu práce, preciznost, konzistentnost. Ale jsou tam i faktory, které se věnují tomu, jak pracujete s porotci – je to pro vás zákazník, kterému se věnujete na 100 %.

skerikjan

Zdroj foto: archiv Jana Škeříka

Dá se na takovou soutěž vůbec nějak připravit? Je to někdy také o štěstí?
Naopak, bez přípravy by to vůbec nešlo. Ano, základ je o tom, co děláte každý den za barem. Ale v rámci prezentace se trénuje na vteřiny. Máte jasně dané bloky, kdy co připravujete a jaké informace během toho říkáte. Já osobně jsem měl finální trénink od 1. března až do prvního kola, to bylo 9. března, každý den cca 12 - 14 hodin. A pak ještě den a půl před finálovým vystoupením.

Co je podle vás tím nejdůležitějším faktorem v umění připravit to nejlepší espresso či cappuccino?
Espresso je o zkušenostech – mít to napité a umět podle senzoriky nastavit recept – balanc, chuť, dochuť, intenzita. Cappuccino je více o tréninku. Je to o synergii chutí mléka a kávy, ale především o tréninku techniky šlehání mléka a případně i potom latte art.

Zvítězil jste i v kategorii kávový nápoj podle svého výběru neboli signature drink. Co přesně to je? 
Drink založený na soutěžním espressu, který doplníte libovolnými ingrediencemi. Vyjma alkoholu. Já konkrétně jsem měl čerstvou šťávu z grepu, sirup ze žlutého melounu, který byl 3x filtrovaný a redukovaný na 30 %, a nakonec sirup z panely (to je něco jako třtinový cukr, ale neprochází rafinací) také redukovaný na 30 % a zmražený na suchém ledu. To vše jsem pak vyšlehal v mixéru.

Vymýšlel jste recepturu sám, nebo jste se někde inspiroval? 
Podíleli jsme se na tom já a můj kouč. Inspirace byla například u finalistů mistrovství světa z minulých let.

Jak dlouho tedy trvá, než vymyslíte nový nápoj?
Pracovali jsme na tom cca měsíc.

Je v Česku o tyto „míchané koktejly“ z kávy zájem? Prodávají se i v našich kavárnách?
Z vlastní zkušenosti bych řekl, že spíše ne. Češi jsou konzervativnější a chodí spíše na klasiky – espresso, cappuccino, filtrovaná káva.

coffee

A je to vůbec ještě káva? Myslím tím, zda je v tom všem pořád ještě dominantní chutí, nebo by člověk už ani nepoznal, že pije kávu?
V těch soutěžních by káva dominantní být měla. To, co se pak vytváří v kavárnách, už může být na hraně.

Teď je před vámi světové kolo soutěže v Soulu. Může tam vyhrát skutečně kdokoli, nebo má své favority ze zemí, které jsou vyhlášené dobrou kávou?
Rozhodně jsou favorizované země. Je to dané kávovou kulturou na vyšší úrovni, ale třeba i složitějším výběrem. Ve větších zemí jsou oblastní kola, potom kolo národní, ze kterého vzejde vítěz. Takový člověk má potom během jednoho roku za sebou více soutěží a tím i více zkušeností…

Budete se na soutěž nějak speciálně připravovat?
Ano, rozhodně budu. Soutěž v Soulu bude až v listopadu, ale prvotní přípravu začínám prakticky už teď. Čeká nás výběr kávy a podobně. Ale nejintenzivnější fáze tréninku bude od září.

Máte před sebou ještě nějaký jiný cíl?
Ano, alespoň na týden se v létě sebrat a odjet s přítelkyní na nějakou motocyklovou dovolenou. (smích)

Čtěte také:

   
05.04.2017 - Rozhovory - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [20] MARIE MATEJKOVA [*]

  Gloria — #19 tak ta opravdu nepoživatelná,ani se vám nedivím. Můj známý říká,že je akorát na žlučníkový záchvat . Práva turecká se dělá pomocí džezvy a je dost pracná.

  superkarma: 0 05.04.2017, 22:20:53
 2. avatar
  [19] Gloria [*]

  kobližka — #15 MARIE MATEJKOVA — #16 Myslim kavu TURKA za mych mladych let se to hodne pilo, kava byla hrube namleta a zalita horkou vodou, mleko se do ni nikdy nedavalo, moc jsem to nepila protoze mi to nechutnalo, ale kdyz mi ji nekdo nabidl tak jsem neodmitlaSml30

  1. na komentář reaguje MARIE MATEJKOVA — #20
  superkarma: 0 05.04.2017, 21:50:28
 3. avatar
  [18] AmeA [*]

  Jjj znám mám vnuka baristu Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 05.04.2017, 21:30:45
 4. avatar
  [17] denkas [*]

  Taky mám nejraději tu moji kavu. Rozpustnou,hodně mléka, nejlépe tatru a lžicku cukru Sml80 ale turka taky můžu.. Ty pidi kafe, ty ne. Sml23

  superkarma: 0 05.04.2017, 19:44:20
 5. [16] MARIE MATEJKOVA [*]

  Gloria — #14 jistě myslíte českého turka. Práva turecka káva je zase úplně něco jiného. Tu zase já nemám ráda ,protože je moc sladká.

  1. na komentář reaguje Gloria — #19
  superkarma: 0 05.04.2017, 19:43:14
 6. avatar
  [15] kobližka [*]

  Gloria — #14 On ten turek asi moc zdravý nebude,taky ho nepiju,jen opravdu málo,ale já vůbec nejsem znalec kávy a k životu jí nepotřebuju.

  1. na komentář reaguje Gloria — #19
  superkarma: 0 05.04.2017, 19:13:50
 7. avatar
  [14] Gloria [*]

  kobližka — #7 Mas pravdu, ten chlap ohrnuje nos, dobre jsi to napsala!!! Ja piju kavu jakoukoliv, jen turka ne, to proste nemuzu, latte, capucino, prekapavanou, rozpustnouSml67Sml67Sml67 dva salky denne kazdy denSml30

  1. na komentář reaguje kobližka — #15
  2. na komentář reaguje MARIE MATEJKOVA — #16
  superkarma: 0 05.04.2017, 17:15:17
 8. avatar
  [13] Motty [*]

  Já kafe moc nepiju, spíš jsem na to capuccino a to si doma dělám to tzv. bazénu, prostě hrnek velikosti menšího nočníku Sml30 A mám to tak ráda i v kavárnách, prostě když vidím, že tam mají obří hrnky, tak si tam s chutí něco dám.

  superkarma: 0 05.04.2017, 15:40:58
 9. avatar
  [12] kobližka [*]

  Kuře — #9 Máme moc dobré přátele (manžele),kteří si potrpí na bezvadnou kávu,pidihrneček na tři srky,bez cukru,bez mléka...mám je moc ráda,ale "trpím",když k nám přijedou a já podávám kávu.Vím,že jim stejně nebude chutnat a já si připadám jako nemehlo Sml30

  jarka1234 — #10 Jsme holt kávoví barbaři,kteří neumí ocenit kvalitu Sml16 Sml80 to je asi pozůstatek těch turků.

  superkarma: 0 05.04.2017, 13:48:23
 10. avatar
  [11] jarka1234 [*]

  kobližka — #7Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 05.04.2017, 13:34:11
 11. avatar
  [10] jarka1234 [*]

  Kuře — #9Sml52Sml52Sml52Sml67mám to podobný. Ráda si občas dám kávičku do pidihrnečku a těším se na svůj obří hrnek rozpustné kávy s mlékemSml30.

  1. na komentář reaguje kobližka — #12
  superkarma: 0 05.04.2017, 13:33:21
 12. avatar
  [9] Kuře [*]

  Občas mám možnost pít opravdu dobrou kávu, připravenou odborníkem, z kvalitní kávy... Kdyby chudák tušil, že v duchu toužím po své bryndě s mlíkem, tak by ho kleplo. Ta opravdu dobrá káva mi prostě strašně nechutná. Sml80

  1. na komentář reaguje jarka1234 — #10
  2. na komentář reaguje kobližka — #12
  superkarma: 0 05.04.2017, 13:12:01
 13. avatar
  [8] sanvean [*]

  kobližka — #7 ty perlíš Sml52 Ale kafe bych si od něj dala ráda, to zas všechna čest Sml16

  superkarma: 0 05.04.2017, 12:41:52
 14. avatar
  [7] kobližka [*]

  No,mě se strašně líbí tihle novodobí fajnšmekři...on by si nikde na návštěvě kávu nedal,protože neví z jakých surovin je připravená Sml6 Já vím,že před pár lety kafe chlemtal,jak my říkáme,z německé helmy a teď tu hází machra Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje sanvean — #8
  2. na komentář reaguje jarka1234 — #11
  3. na komentář reaguje Gloria — #14
  superkarma: 4 05.04.2017, 11:37:45
 15. [6] bobani [*]

  piju rozpustnou, občas mi syn udělá pravou brazilskou

  superkarma: 0 05.04.2017, 11:00:10
 16. [5] MARIE MATEJKOVA [*]

  Udělat takovou kávu je umění. Ráda se dívám na ten rituál a kávu si pak vychutnávám. Jen co již nedělám provozní ,si již dělám kávu rozpustnou. Občas mi tu super udělá syn,nebo si zajdeme s bývalými kolegyněmi do dobré kavárny. Mladíkovi držím palce,ať se daří Sml59

  superkarma: 0 05.04.2017, 10:44:29
 17. [4] babinka [*]

  šikovný hoch...ať se daří...Sml67

  superkarma: 0 05.04.2017, 09:00:51
 18. [3] Darmovzalova [*]

  Šikovný hošík

  superkarma: 0 05.04.2017, 07:15:59
 19. avatar
  [2] glady [*]

  já piju jen rozpustnou kávu, ale nějakou dobrou kávičku bych si určitě dala

  superkarma: 1 05.04.2017, 05:48:12
 20. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  šikovné ručičkySml59

  superkarma: 1 05.04.2017, 01:11:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme