Domácnost

Rozkvetlé okno

Sluníčko už docela připaluje, a pokud chcete mít v sezoně krásně ozdobená okna, parapety a římsy, je nejvyšší čas osadit okenní truhlíky. Jejich údržba nezabere tolik času – stačí jen pravidelná zálivka a tu a tam porce hnojiva. U některých náročnějších květin také musíme dbát na ochranu před poledním úpalem.

 

Jak při založení okenních truhlíků postupovat, prozradila Ženě-in floristka Marta Hrušková z pražské sekce Holandské květinové společnosti. Zde je několik jejích rad, jak docílit při zkrášlování oken zaručeného úspěchu:

Předpěstování sadby
Bývá mnohem snazší si v některém zahradnickém závodě či běžně v obchodě zakoupit už předem připravenou sadbu rostlin pro okenní truhlíky. Předpěstování sadby takzvaných balkónových letniček totiž bývá hodně náročné.

Domácí výsev by proto měla provádět jen opravdu zkušená pěstitelka, která se v předpěstování sadby letniček vhodných do truhlíků vyzná. Sadbu pěstujeme zásadně ve skleníku při teplotě 25 °C a vyšší vzdušné vlhkosti.

Výběr truhlíku
Nádobu, ve které budeme následně květiny pěstovat, volíme podle našich představ a hlavně podle požadavků rostliny. Minimální rozměry truhlíku by měly být 17x20 centimetrů, při vysazování rostlin ve více řádcích musí být nádobky širší. Květináče, hrnky i běžné truhlíky musí mít vespod odtokové otvory.

Zemina
Pěstební substrát pro pěstování většiny letniček musí být vzdušný, humózní a dostatečně propustný, s odpovídající zásobou živin. Zem pro pěstování letniček do truhlíku si můžeme připravit také sami. Smícháme 40 % rašeliny, 40 % dobře kompostované kůry a 20 % ornice. Poté přimísíme dva kilogramy univerzálního hnojiva – cereritu – na jeden metr krychlový substrátu a 2–3 kilogramy mletého vápence. Vše dobře smícháme. Opět platí – snadnější je koupit si již hotový pěstební substrát v obchodě.

Nejvhodnější truhlíkové letničky
Ageratum houstonianum – nestařec mexický
Begonia tuberhybrida – begónie velkokvětá
Calceolaria integrifolia
Celosia argenea – nevadlec stříbrný
Diascia barberae – gazánie zářivá
Fuchsia – fuchsie
Lathgrus odoratus – hrachor
Lobelia erinus – lobelka
Nemesia strumosa – hledíkovka zduřelá
Pelargonium – muškáty
Petunia x hybrida – petunia zkřížená
Pharbitis purpurea – povíjník nachový
Phaseolus coccineus – fazol šarlatový
Portucala granditlora – šrucha velkokvětá
Salvia splendens – šalvěj zářivá
Tagetes patula – aksamitník rozkladitý
Tropaeolum majus – lichořeřišnice větší
Verbena x hybrida – sporýš zkřížený
Viola witrockiana – maceška zahradní

Typy osázení
Okenní truhlíky můžeme osázet hned několika způsoby. Letničky mohou být buď kompaktního charakteru, nízké, ale i vzpřímené, poléhavé či plazivé, převislé nebo pnoucí, vinoucí se vzhůru. Záleží na výběru rostlin.

U nás se nejčastěji do oken a na balkony používají pelargónie a petúnie, které nejlépe snášejí letní počasí. Kromě klasického, jednodruhového osázení, se stále častěji přistupuje ke kombinované výsadbě hned několika druhů květin najednou.

Téměř všechny letničky nesnášejí mráz, proto je vysazujeme ven až na konci května. Vyšší druhy a odrůdy umístíme v truhlíku do zadní řady – blíž k oknu, nižší nebo poléhavé zasadíme dopředu. Při kombinování jednotlivých druhů musíme vybírat odrůdy se sladěnou barevností květů, vzrůstem i stejnou dobou kvetení, nebo naopak postupně nakvétající, se shodným charakterem růstu (kvůli zálivce a hnojení).

Živiny a hnojení
S přihnojováním rostlin začneme hned, jak se ujmou v květináčích. Přísun potřebných živin zajistíme 0,1–0,2 % roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin, přibližně v týdenním intervalu.

Plnokvětý muškátBegónie velkokvětáVelkokvětá maceškaPřevislá fuchsie

Zdobíte si okna a balkony květinami? Kupujete je, nebo si je sama pěstujete? Jaké květiny za okny preferujete? 

   
09.05.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Jindriska8 [*]

  Moc krásné kytičkySml59Sml59

  superkarma: 0 28.09.2012, 18:48:19
 2. [9] musilovahana [*]

  Obdivuju rozkvetlá okna, ale já se vyřádím na zahrádce.

  superkarma: 0 28.09.2012, 18:31:10
 3. [8] Astřička [*]

  Jo jo, muškáty - to je moje. Měla jsem 9 truhlíků a rostlinky 8 let. Letos jsem koupila nové a tak jsem zvědavá, jestli se objeví všechny barvy, které prodejci slibovali. Jen těch truhlíků mám osázených jen 6, manžel pak nadává, že jsou kytky všude.

  superkarma: 0 12.05.2008, 14:02:57
 4. avatar
  [7] Krustýna [*]

  Mám ráda muškáty, pěstuji si je sama, ale líbí se mi i převislé petunie,koupila jsem si jich několik.

  superkarma: 0 09.05.2008, 23:34:28
 5. avatar
  [6] Mirly [*]

  Muškáty pěstují sama, koncem léta zasadím nové odnože a staré rostliny po odkvětu vyhodím.Každý rok mám plný balkon bohatě kvetoucích muškátů.

  superkarma: 0 09.05.2008, 17:18:13
 6. avatar
  [5] Meva [*]

  Mám většinou muškáty a fuchsie, ty jsi pěstuji sama a ještě přikupuji některé letničky. Ale venku je ještě nemám, v noci je ještě zima.

  superkarma: 0 09.05.2008, 14:24:09
 7. avatar
  [4] myše [*]

  oj oj, já mám truhlíků asi deset na každém okně jeden, a další různě rozmístěné po zahradě, kde je místo tak tam něco postavím... Miluju kytky... a co jsem letos zasadila? fuksie s lobelkama - na severní stranu, krásně vydrží do podzimu, petunky, muškáty dohromady se sanvitálkama- moc pěkná kombinace a vydrží krásné dlouho... v záhonech už mám taky zasazeno - vypěstnováno ze semínek...

  superkarma: 0 09.05.2008, 13:00:25
 8. [3] Rikina [*]

  Fotosoutěž nebude?

  superkarma: 0 09.05.2008, 12:09:41
 9. avatar
  [2] verkaH [*]

  Rozkvetlé truhlíky na balkónech rozzáří šedivé paneláky, ale já jsem to musela vzdát. Mám nad sebou sousedku, která mi spolu se svými truhlíky zalije i ty mé a to nejlépe při plném slunci. A tak jsem měla do poloviny července pravidelně po kytkách....

  superkarma: 0 09.05.2008, 10:44:36
 10. avatar
  [1] tlustoprdka [*]

  Já mám letos ve třech truhlících aksamitníky různých velikostí (jak výšky rostliny, tak velikosti květu) a různě barevné (žluté, oranžové, žlutočervené, oranžovočervené). Snad mi letos do podzimku něco vydrží. Jo a pak mám ještě dva v jednom malé konifery a ve druhém konifery s aksamitníkama. Pak tam mám ještě dva květináče s bazalkou a tymiánem.
  Kytky a bylinky jsem si letos koupila na tržnici a na Flóře a konifery tradičně v Lidlu.

  superkarma: 0 09.05.2008, 07:03:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme