Domácnost

Rozkvetlá okna vám zvednou náladu

obiŘíká se, že oči jsou brány do duše. Možná, že okna domu také prozrazují o jeho obyvatelích víc, než si myslíme. Nejen balkóny, ale i terasy, verandy a zahradní altánky se díky květinové výzdobě mohou nadechnout do nového života. Duben se chýlí ke konci a májové dny na sebe nenechají dlouho čekat. V polovině května přijde ta správná chvíle pro nákup sazeniček, truhlíků nebo závěsných květináčů - připravte se s námi na vítání léta a nechejte svá okna rozkvést.

Výživná lázeň

Na čem závisí zdraví a krása vaší balkónové výsadby? Především na kvalitní zemině. V hobbymarketech je k dostání přímo speciální substrát pro pěstování kvetoucích balkónových rostlin. Obsahuje rašelinu, písek a pařeništní zeminu s přídavkem rozpustného hnojiva. Částečky perlitu nebo granulovaného polystyrenu substrát zároveň provzdušňují. Do substrátu je vhodné zapracovat hnojivo s dlouhodobou působností, které chrání před nedostatečným nebo nadměrným hnojením.

Tradice neznamená nuda

obiČeskou klasikou mezi truhlíkovými květinami jsou samozřejmě muškáty neboli pelargonie, a to jejich normální i převislá podoba. Jsou obzvláště vhodné pro slunečná místa nebo místa v polostínu a kvetou od konce května až do zámrazu.

Další nenáročnou, ale neméně krásnou květinou vhodnou pro pěstování v truhlících, je petunie a její převislý druh zvaný surfinie. Nejlépe se jim daří na osluněném stanovišti, dostatečně chráněném před větrem. Snáší i polostín, ale méně v něm kvetou. Svým květem nás těší od května do září.

A nakonec populární fuchsie. Nestačí nás překvapovat množstvím barev a podob, ve kterých se vyskytuje. Je to světlomilná květina, která ale nemá ráda přímé polední slunce. Kvete od května do října.

I rostliny umí být vybíravé

Je velmi důležité rozdělit si rostliny do skupin s podobnými nároky na půdu, zálivku, růst nebo světelné podmínky. V opačném případě je velice pravděpodobné, že i přes veškerou péči nedokážete v jednom truhlíku udržet rozdílné květiny na živu. Některé kvůli přelití uhnijí, jiné budou trpět ve stínu. Nejjistější je poradit se s odborníky přímo v místě nákupu a zjistit tak, které druhy jsou si v truhlících dobrými sousedy.

Do práce až po mrazících

obiPrvní polovina května je na výsadbu ideální, protože už nehrozí noční mrazíky. Naplnění truhlíku vždy předchází vystlání drenážní vrstvou, která slouží k odvodu přebytečné vody. Používá se hrubší písek nebo keramzit, které vysypeme do výšky dvou centimetrů. Poté přijde na řadu substrát. Předpěstované nebo zakoupené rostlinky v květináčích opatrně vyklepneme tak, abychom co nejméně porušili kořenový bal, a položíme je na drenáž a první třetinu substrátu. Poté dosypeme zbytek zeminy a květinu jemně přitiskneme. Rostliny sázíme přibližně na dlaň od sebe. Hned po přesazení rostliny řádně zalijeme a umístíme zatím do stínu, kde jim necháme čas na zakořenění. V prvním týdnu je rozumné čerstvě vysazené rostliny zlehka otužovat. Některé květiny by teplotní šok nemusely přežít.

Tip odborníka:

obi„Zalévání balkónovek je trochu oříšek. Voda by neměla být příliš tvrdá. Ideální je použít odstátou nebo dešťovou vodu, aby rostliny nedostaly teplotní šok. V létě zalévejte ráno a večer, a to nejlépe shora, listy přitom musí zůstat suché. V horkých dnech vám bude vaše rostlina vděčná za dvojnásobnou dávku vody. Naopak v chladných dnech zalévejte ráno, jen každé 2-3 dny, aby se voda do večera vsákla a nevytvářela se plíseň,“ radí Jan Smékal, ředitel OBI marketu Štěrboholy.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

   
29.04.2011 - Zahrada a květiny - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Myškomedvídek [*]

  už jsem sázela

  superkarma: 0 03.05.2011, 23:43:28
 2. [2] mavik001 [*]

  MÁM 10 OKEN,3 BALKONY A VELKOU TERASU A JSOU UŽ PLNÉ KVĚTIN....TĚŠÍM SE NA LÉTO AŽ TO VŠECHNO POKVETSml16

  superkarma: 0 02.05.2011, 10:28:08
 3. avatar
  [1] JankaAnna [*]

  jejda, jak já bych si osázela lodžii. Snad příští víkend už zrealizujeme "muškátovky" a afrikánky... Tento víkend je o práci a pak o nedělním Petříně:)

  superkarma: 0 29.04.2011, 21:36:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme