Bulvár

Rozhovory: Jsme žadatelé o trvalý pobyt

office

Se Světlanou a Alexandrem jsem se potkala při jazykových zkouškách z češtiny v Ústavu pro jazykovou a odbornou přípravu v Praze. Oba sem dnes přišli složit zkoušky z naší mateřštiny, aby jim mohl být v republice udělen trvalý pobyt.

Ve třídě sedělo dvanáct lidí, většinou Ukrajinci a Rusové. Všichni mají zájem získat v naší republice trvalý pobyt. Má to své výhody. Nemusejí si každý rok chodit dlouhodobý pobyt prodlužovat a začnou mít nárok na sociální dávky stejně jako státní občan ČR. Nemocenskou, důchod i podporu v nezaměstnanosti.

Registrace

Když nahlížím do učebny, právě se koná registrace. Tentokrát ale probíhá za účasti cizinecké policie. Tři příslušníci v civilu. Jeden se specializací na odhalování falešných dokladů, další nelegálního pobytu. První zmiňovaný soustředěně sedí s lupou na oku a pečlivě prohlíží ochranné znaky na dokladech s cílem objevit nějaký falešný. Tentokrát vše dopadlo dobře, všichni uchazeči jsou ke zkoušce připuštěni. Ještě než začne, sedám si vedle 37letého Ukrajince z Užgorodu Alexandra a vyptávám se na jeho pohnutky přesídlit do naší republiky.

Příběh Alexandra

Je ochoten se mnou mluvit, respektive si troufá konverzovat česky, protože je zde už sedmým rokem a leccos pochytil. Ke složení zkoušky mu to zřejmě bohatě stačí, protože absolventi teoreticky nemusejí být schopni se domluvit s rodilými mluvčími na úřadech, na poště nebo v jiných trochu složitějších situacích. Alexandr schopný domluvy je, mnozí jeho dnešní kolegové však ne.

Jaký je váš příběh?
Mám doma manželku a dvě děti, které jsem ale nemohl uživit. U nás jsem vydělal tak 3-4 tisíce korun měsíčně, a to nestačilo. Proto jsem odjel k vám pracovat za víc peněz.

A vaše žena nepracuje?
Ano, pracuje. Dělá dispečerku v telefonní ústředně. Sem za mnou ale nejezdí. Já pracuji tři měsíce tady a pak na 14 dní až měsíc jezdím za ní domů.

A nestýská se vám?
Stýská se mi moc, ale nic s tím neudělám, peníze obstarat musím.

V jakém oboru u nás pracujete?
Na stavbě jako dělník. Montujeme lešení, vozíme cement, betonujeme... co je potřeba.

Chodil jste na lekce češtiny?
Ne, nechodil. Na to nemám čas. Učím se tím, že mezi Čechy pracuji, taky z televize a rádia.

Alexandra ale zrovna volají, aby se dostavil k poslechu a z jeho obsahu pak odpovídal na otázky. Alexandrův ošlehaný snědý obličej zrudne, on prudce vstává, až převrátí židli, a pospíchá ven za dveře.

Světlana přijela z Moskvy

Já si proto přesedávám vedle hezké mladé moskvanky Světlany. Je jí pětadvacet, žije zde právě pět let a je na mateřské se čtyřletým dítětem. Česky mluví skvěle, rozlišíte ji skoro jen podle přízvuku.

Jak jste se vy ocitla v Praze?
Odešli jsme sem s mým mužem, protože v Moskvě to bylo hrozné. Je tam strašně moc rušno, chaos a nebezpečno. A taky velká zima. Měli jsme tam ale všechno. Krásný byt, peníze, práci.

Nebáli jste se, že se vám tady u nás nebude dařit?
Báli, ale byla to jen zkouška. Mohli jsme se kdykoli vrátit zpátky.

Jakou práci jste dělala?
Vystudovala jsem mezinárodní vztahy na vysoké škole ekonomické, byla jsem tlumočnice do angličtiny.

A čím se živíte tady?
Já ničím, jsem na mateřské, ale manžel je úspěšný podnikatel v oblasti mezinárodních telefonních hovorů. Měl štěstí. Po příjezdu tady založil firmu, a ta se dobře rozjela.

Co se vám tady u nás nejvíc líbí?
Jsou tu daleko milejší a veselejší lidé než u nás, taky vřelejší mezilidské vztahy. Máte krásnou přírodu a atmosféru Evropy, která v Moskvě není. Vrátit zpátky se už nechci.

Jak jste se připravovala na dnešní zkoušku?
Docela dost. Navštěvovala jsem rok kurzy češtiny, hodně četla české knížky a noviny, zbytek odposlouchala z televize. Jednu dobu jsem si platila českou studentku na konverzaci. To mně pomohlo asi nejvíc.

Bojíte se dnešního zkoušení?
Bojím, úplně se z toho klepu. Chtěla bych si najít práci ve svém oboru a bez trvalého pobytu to bude všechno moc komplikované.

V tom se ozve další jméno a Světlana vytřeští oči. To je ona! Ještě jí stačím popřát hodně štěstí a už mizí za dveřmi.

Jestli vás zajímá, co všechno u nás musejí splnit žadatelé o trvalý pobyt, jaké národnosti by se u nás rády usídlily a jaké to je učit cizince češtinu, čeká na vás ve středu velká reportáž.

Stýkáte se s nějakými cizinci u nás žijícími? Jaký máte názor na jejich stále stoupající počet?

   
26.04.2010 - Rozhovory - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [5] xenie [*]

  Ta Svetlana mi nejak nesedi..je ji 25, je tu 5 let, tj prijela kdyz ji bylo 20, a uz mela vystudovanou VS ? Nebo ji studovala tady ? S malym deckem ? No nevim... nicmene, hodne stesti preji Sml67

  superkarma: 0 26.04.2010, 18:42:20
 2. avatar
  [4] wich [*]

  Ona se i s tím trvalým pobytem hledá práce dosti špatně Sml57Sml31

  superkarma: 0 26.04.2010, 16:29:05
 3. avatar
  [3] liva99 [*]

  liva99 — #2 VietnamecSml57

  superkarma: 0 26.04.2010, 12:05:57
 4. avatar
  [2] liva99 [*]

  Ano mám kamarádku z Ukrajiny. Je to fajn holka. Přišla sem za prací, také tvrdě pracovala. Víc než některé češky. Prostě je to  o lidech, ne o národnosti.

  Postupem času se vdala a má děti.

  Zrovna tak Vitnamec, který si u nás zřídil večerku - jeho systém prodeje je mi víc než sympatický, ale jsem spokojená i s "našimi" obchodníky. Prostě makají, aby přežili.

  Cizinci mi vůbec nevadí, pokud žijí slušným životem.

  Raději bych řešila Čechy, kteří nepracují a využívají systém SD. Prostě zamést si nejdřív před svým prahem...

  1. na komentář reaguje liva99 — #3
  superkarma: 0 26.04.2010, 12:05:11
 5. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Jo, takové lidi beru - snaží se přizpůsobit prostředí, do kterého vstupují. Mně vadí pouze lidi, kteří přijedou do cizí země a chtějí, aby se jim domácí obyvatelstvo přizpůsobilo.

  superkarma: 0 26.04.2010, 08:03:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme