Zdraví

Rozhovor s odborníkem na téma vaginální problémy a mykóza

Možná také patříte mezi ty, které přes léto trápí vaginální mykóza. Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor s MUDr. Miluší Kotalíkovou. Budeme rádi, když na problémy, které váš trápí, najdete odpovědi v našem článku.

canesten

Mykóza trápí velkou řadu žen, a to zejména v létě. Proč tomu tak je?
V létě je obecně teplejší klima, chodíme se koupat, nepřevlékáme plavky za suché, absolvujeme dlouhé cesty autobusem za zážitky, občas se nám povede „vykolejit“ i stravovací návyky. Oblékáme se tak, abychom se líbily, a neřešíme, že je prádlo syntetické... prostě vše dohromady připraví skvělé podmínky pro rozvoj vaginální mykózy.

Mikroorganismy, které jsou její příčinou, milují teplo a vlhko, kde se dobře množí.

Mykóza se často vrací. Co musíme udělat proto, aby se dobře vyléčila?
V případě vaginální mykózy je dobře zahájit vhodnou léčbu již při prvních příznacích - při pocitu vaginálního diskomfortu, při svědění, pálení a výtoku.

V případě, že již mykózou onemocníme, nutno včas zahájit léčbu a řídit se doporučením lékaře nebo příbalové informace. Léčebný proces nezkracovat - a to ani tehdy, když vymizí obtěžující příznaky.

Chceme-li mykóze předejít, je dobře mít intimní partie  v suchu, v bavlněném volném prádle, dodržovat určitý výživový režim (nepřehánět to se sladkostmi, bílým pečivem, tvrdými sýry...). Po koupání v moři či bazénu se převlékat do suchých plavek.

Lépe se o těchto zásadách píše, hůře se dodržují.

Jaký máte názor na speciální kosmetiku pro intimní místa a pro intimní hygienu?
V případě, že žena opakovaně trpí vaginálními mykózami, je vhodné zvolit intimní hygienu se speciálním pH. V případě, že mykózami netrpí, je možné zvolit obyčejnou vodu. V případě vaginálních zánětů je vhodné léčbu doplnit gelem pro speciální  intimní hygienu: Canesten intimgel má speciální pH, nepálí, neštípe a zbaví nás nepříjemných pocitů téměř hned a na 10 až 12 hodin.

Používání běžných přípravků pro intimní hygienu je velmi individuální a nelze doporučit jednu značku.

Může nám takový gel napomoci i v prevenci před nákazou mykózy?
Intimní hygiena pro běžné použití má za úkol i mírně regulovat pH na pokožce těchto partií, nezasahuje však do pochvy, takže poševní prostředí neovlivňuje. Canesten Intim gel není k prevenci určen, doplňuje hygienu při léčbě.

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?
Vaginální mykózu poznáte – nepříjemné pocity pálení, svědění intimních partií, otok a pocit sucha pochvy, výtok bílé až tvarohovité konzistence, většinou bez zápachu. Vaginální mykózu prostě nepřehlédnete. 

Pokud cítíme, že nám v pochvě propuká mykóza, jaká je první pomoc?
V případě, že už máme „pocity“ mykózy, je většinou čas na léčbu. Ideální je zavést vaginální tabletu, která v pochvě působí několik dní. Léčbu poševní lze doplnit ještě i aplikací krému na zevní intimní partie a případně zvolit i vhodný přípravek pro hygienu v období mykózy.

Jaký máte názor na sex v období léčby mykózy?
Pohlavní styk by měl být v období vaginální mykózy a její léčby vynechán. Léčba snižuje účinnost bariérové ochrany, pro ženu bývá styk v době vaginální mykózy nepříjemný až bolestivý. Volte raději místo klasického styku jiné metody.

Doporučujete, aby si intimní místa léčil i náš sexuální partner? Pokud ano, jak?
V případě, že vaginální mykózou žena stůně opakovaně, je vhodné přeléčit i partnera. Většinou k tomu stačí Canesten krém, který si muž aplikuje 2–3x denně na žalud penisu po dobu ideálně 2  týdnů.

Je dobré podstoupit léčbu páru najednou.

V jakých případech si můžeme mykózu léčit koupeným přípravkem v lékárně a v jakém případě musíme vyhledat lékaře?
Jde-li o  akutní, nepříliš často se opakující mykózy, je vhodné zakoupit efektivní a velmi účinné přípravky Canesten Gyn – formu tablety či vaginálního krému. To už záleží na nás.

Dodržovat doporučenou dobu léčby a případně léčbu doplnit vhodnou intimní hygienou.

Jsou-li mykózy opakovaně, je vhodné kromě léčby partnera také navštívit gynekologa, který na základě vyšetření doporučí další postup.

Canesten

Zeptali jsme se odbornice. Na tyto otázky nám odpovídala MUDr. Miluše Kotalíková.

Jak jste na tom s podobnými problémy vy? Jak řešíte vaginální mykózy?

   
16.07.2014 - Intimní zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] LudPa [*]

  Hned napoprvé vyléčit pořádně, jinak to máte furt.

  superkarma: 0 16.07.2014, 16:05:34
 2. [6] Helena Svatková [*]

  Dříve jsem na mykózy dost trpěla a to hlavně při užívání antibiotik. Dnes, když půjdu do bazén použiji Canesten Intim gel, jako vhodný přípravek na intimní místa. Měla jsem i to štěstí, že jsem ho zde vyhrála na testování, takže se mi nyní na dovolenou moc hodí. Jinak na odléčení mykózy jsem vždy navštívila gynegologa.Sml16

  superkarma: 0 16.07.2014, 13:04:44
 3. avatar
  [5] kuty [*]

  helikoptera — #1 Sml22 k doporučení se mohu přidat. A navíc ten olej tak krásně voní.

  superkarma: 0 16.07.2014, 12:50:36
 4. avatar
  [4] gerda [*]

  taky je dobré upozornit na nutnost vzdušného oblékání. Když vidím dámy mašírovat v těsných legínách, pod kterými mají zajisté zařízlou šňůrku v zadku, vůbec jim tu zapářku nezávidímSml30 Kdyby jim někdo nařídili obléct si na nohy igelit, ťukaly by si na čelo. Sml57

  superkarma: 0 16.07.2014, 11:18:19
 5. avatar
  [3] Ivásek [*]

  Canesten jedině ve formě zaváděcích tabletek - jinak se nevyléčí vůbec nic... nebo podle toho, jak moc to koho trápí Sml80

  superkarma: 0 16.07.2014, 09:44:47
 6. avatar
  [2] datura [*]

  Neznám Sml16

  superkarma: 0 16.07.2014, 09:28:16
 7. avatar
  [1] helikoptera [*]

  Já jsem na to trpěla docela dost, ale teď už cca půl roku používám bio Kokosový olej a musím říct, že od té doby nic. Každý večer po sprše promažu :) a je to. Navíc dá se tím mazat celé tělo, je antibakteriální a taky skvělý jako lubrikant. Vřele doporučuju!

  1. na komentář reaguje kuty — #5
  superkarma: 0 16.07.2014, 07:53:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme