Zdraví

Rozhovor s odborníkem: Laserové operace očí

Od kolika let věku je oční vada stabilní a dá se operovat? Je možné pořídit operaci očí na splátky? Vyřeší operace problémy s očima, pokud vám nevyhovuje nošení kontaktních čoček? Na tyto a další otázky, které nám do redakce zaslaly naše čtenářky, odpovídá odborník, MUDr. Tomáš Juhás.

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, kolik stojí vyšetření a laserová operace obou dvou očí v případě mladé studentky, která má na čočky dioptrie 4,15 a jaké je riziko. Také se Vás chci zeptat, v jakých klinikách jsou jaké cenové relace. Děkuji. K.A.
Dobrý den, laserová operace obou očí na naší klinice Oftum Prague  včetně vyšetření metodou Z-lasik (femto-Lasik) stojí 38 000 Kč. Vzhledem k tomu, že je to povrchová operace, rizika jsou minimální. Rizikem každé operace je infekce, kterou se snažíme eliminovat aplikaci antibiotických kapek pooperačně, dalším možným rizikem je suché oko – provádíme speciální předoperační vyšetření k vyloučení suchého oka. Vždy je důležité předoperační vyšetření k posouzení vhodnosti refrakční laserové operace.

eye

Dobrý den, mám 3 dioptrie na obou očích a zvažuji už 2 roky o operaci. Ráda bych využila slevy, prosím dejte mi informaci, jak dlouho operace trvá a za jak dlouho po operaci budu normálně vidět? Děkuji Milada N.
Dobrý den, samotná laserová operace obou očí trvá řádově několik minut, další den po operaci již budete vidět.

Dobrý den, můj manžel má 4 dioptrie, vidí špatně na dálku, ale je mu 45. Je vhodný pro laserovou operaci? Není vyšší věk problém? Děkuji Krausová
Dobrý den, i ve věku 45 let je možné podstoupit laserovou refrakční operaci. V tomto věku se ale postupně začíná zhoršovat vidění na blízko přirozeným stárnutím očí - začíná tzv. presbyopie. Proto můžeme odstranit dioptrie do dálky a nablízko je potřeba si vzít slabší brýle na čtení. Další možností je tzv. monovision, kdy se dominantní oko vykoriguje na dálku a na nedominantním oku se ponechá cca -0,75 až -1,0 dioptrie, což umožní vidět jak do dálky, tak nablízko bez brýlí. Je možné tuto variantu vyzkoušet použitím kontaktních čoček.

Dobrý den, nemám klasickou oční vadu, ale vlivem stárnutí (je mi 55 let) se mi zeslabuje zrak a musím nosit brýle na čtení (3 dioptrie). Chtěla bych vědět, jaký typ operace by pro mě byl vhodný. Děkuji. L. Vidláková
Dobrý den paní Vidláková, pro odstranění brýlí na čtení je vhodná operace s výměnou nitrooční čočky za tzv. multifokální čočku. Laserová operace není vhodná.

Hezký den. Mám doma dceru, které je 16 let a nosí kontaktní čočky, moc jí nevyhovují, ale kvůli tomu, že sportuje, je to lepší než brýle. Ráda bych se zeptala od jakého věku, může jít mladý člověk na laserovou operaci pro odstranění dioptrií?Je to nějak omezeno? Děkuji za odpověď Hanka
Dobrý den, laserovou refrakční operaci může vaše dcera podstoupit ve věku 18 let.

Dobrý den, mám 2,5 dioptrie, ráda bych podstoupila laserovou operaci, ale mám v rodině věkem podmíněnou makulární degeneraci (má ji má matka ve vlhké i suché formě). Je vhodná dioptrická operace pokud máme v rodině takové riziko? Nebo mohu operaci bez obav podstoupit?
Dobrý den, pokud vy máte sítnici v pořádku, můžete podstoupit laserovou refrakční operaci, každopádně vzhledem k rodinné anamnéze doporučuji pravidelné kontroly očního pozadí a preventivně přípravky s obsahem luteinu.

Mám dotaz: je vhodná tato operace pro mladou osobu (19 let), která špatně vidí a má astigmatismus? Děkuji Turková
Dobrý den paní Turková, laserová refrakční operace je vhodná i pro odstranění astigmatismu.

Pane doktore, v kolika letech se může jít na laserovou Oftumoperaci očí? Moje dcera má od malička silné brýle, jedno oko 4,5 a druhé 4 dioptrie. V budoucnu s operací počítáme, nyní je jí 17. Ale názory na vhodný věk pro laserovou operaci jsou různé, zajímal by mne váš názor.
Dobrý den, laserovou refrakční operaci je možné podstoupit od 18 let. Pokud klient podstoupí operaci v 18 letech, je možné, že za několik let může dojít k mírnému zhoršení dioptrií, nemusí to být ale pravidlem. Závisí to vždy od oční vady. Pokud dojde k zhoršení dioptrií, v takových případech je možnost dokorekce, kterou nabízí dnešní nejmodernější metoda Z-lasik.

Které dioptrické vady nejsou pro laserové operace vhodné? Prosím o odpověď. Klimková I.
Dobrý den paní Klimková, refrakční laserovou operaci můžeme odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus.

Pane doktore, je možné si vzít na operaci očí půjčku? Nemám tolik peněž v hotovosti a o operaci vážně uvažuji, vím, že některé kliniky ji nabízejí, ale zákroky jsou dražší. Děkuji za odpověď. Gabina B.
Dobrý den, laserovou refrakční operaci je možné financovat i na splátky.

Dobrý den, jsem krátkozraká, strašně mi vadí čočky, musím nosit brýle a o operaci uvažuji. Je mi 30 let. Zajímalo by mne, zda se odpoperovaná vada nemůže vrátit. Díky Minářová
Dobrý den, paní Minářová, ve věku 30 let bývá již oční vada stabilní, určitě se nepředpokládá návrat k původním dioptriím.

Dobrý den, můj partner vidí špatně barvy, nechce jít na vyšetření a já ho nutím, aby šel. Je možné vyléčit poruchy vidění barev? Děkuji za odpověď na dotaz, který je možná mimo téma laserových operací. Mikešáková Ivana Praha
Dobrý den, paní Mikešáková, poruchu barevného vidění nelze vyléčit, určitě ale doporučuji oční vyšetření.

Dobrý den, kolik typů laserových operací na klinice nabízíte, jaký je mezi nimi rozdíl a pro koho se hodí? Děkuji vám a přeji hezké svátky, Milena Boučková
Dobrý den, paní Boučková, nabízíme 2 typy refrakčních laserových operací. Metodou první volby je  Z-lasik - vhodná k odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Výhodou je rychlá rekonvalescence, již druhý den po operaci pacient může do práce. U této metody je důležitá dostatečná tloušťka rohovky. Je nutné použít 2 typy laserů – femtosekundový laser k vytvoření lamely, která se následně odklopí, a poté excimerový laser, který změnou zakřivení rohovky odstraní dioptrie. Druhá metoda, kterou provádíme, je tzv. PRK (fotorefraktivní keratektomie), která je vhodná taky k odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti a menšího astigmatismu. Používá se jenom excimerový laser. U této metody je delší doba rekonvalescence, 5 dní po operaci má pacient v oku krycí kontaktní čočku pro dobré hojení a vidění se stabilizuje cca 2-3  týdny. 24 hodin po operaci pacient pociťuje řezání, slzení i pálení očí. Je volbou i případě, že pacient nemá dostatečnou tloušťku rohovky pro metodu Z-lasik.

Dobrý den, trápí mne dalekozrakost, ale také mám v levém oku špatnou tvorbu slsz – jsem klasický případ se syndromem suchého oka z kanceláře. Uvažuji o laserové operaci, byla jsem před dvěma roky na vyšetření a jsem vhodná pro zákrok lasik. Mám ale teď brát onemocnění oka jako stav, který může operaci bránit? Občas si kapu do očí Systane kapky, ale někdy na ně zapomenu. Musím oko vyléčit a pak teprve mohu na zákrok? Jak se pozná, že oko je již v pořádku? Děkuji Renata Kulichová
Dobrý den, problém suchého oka z kanceláře trápí hodně lidí. Doporučoval bych pravidelné používání umělých slz a poté provést testy k potvrzení či vyloučení suchého oka. Těžký syndrom suchého oka je kontraindikací k laserové refrakční operaci. Popisujete, že Vás trápí jen levé oko, proto si myslím, že je to přechodný stav.


Centrum laserové chirurgie oka OFTUM: Tato nová klinika disponuje nejmodernější švýcarskou technologií – jako jediné pracoviště v České republice operuje nejdokonalejší metodou laserové korekce dioptrických chyb současnosti: Jednak excimerovým laserem Wavelight EX500 Excimer Laser od firmy Alcon, který je vůbec první a jediný v ČR, dále pak femtosekundovým laserem Femto LDV Crystal Line od firmy Ziemer.

Na rozdíl od klasické laserové operace očí není při tomto zákroku potřeba používat skalpel, operace trvá jen několik minut, je zcela bezbolestná. Zrak se vám zpravidla vrátí do několika minut, už večer si přečtete další kapitolu napínavého románu a druhý den můžete jít do práce.

Špičkoví lékaři v OFTUM dokážou operovat krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus a pomohou i klientům, kteří dosud nemohli laserový zákrok absolvovat, například při plusových dioptriích.

Centra laserové chirurgie oka OFTUM jsou vedena špičkovými lékaři v čele s profesory oftalmologie prof. MUDr. Tomášem Juhásem a prof. MUDr. Petrem Strmeněm, CSc. Na Slovensku OFTUM působí již od roku 1995 v Bratislavě, Banské Bystrici a v Košicích.

oftum

OFTUM v kostce:

 • BEZPEČNOST Zákrok trvá jen několik minut. Doba, po kterou je laser v kontaktu s okem, je naprosto minimální.
 • KOMFORT Hlava pacienta se během zákroku nefixuje, pacient necítí žádnou bolest ani při operaci, ani po ní.
 • ŽÁDNÉ KOMPLIKACE Energie laseru Z-LASIK Crystal plus je přibližně 100krát nižší než u jiných laserů. Je tak vůči rohovce oka mnohem šetrnější, a díky tomu je možné předejít následným komplikacím.
 • OKAMŽITÝ EFEKT Pacienti zpravidla vidí během několika minut.

V PRAZE NAJDETE OFTUM NA ADRESE:

Na Strži 1702/65, 140 00 Praha 4

   
15.01.2014 - Oči - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [19] Luciáš85 [*]

  Na laserové operaci jsem byla před dvěma třema lety cca a a byla jsem právě v Gemini v Praze a jsem velice spokojená Celé pracoviště je moderně zařízené, starají se o tebe, můžeš si dát kafe, vodu. Vyšetření probíhá rychle a na samotném sálu je to příjemné. Dokonce pokud si někoho vezmeš s sebou, může tvojí operaci sledovat přes skleněnou stěnu a navíc tvé oči přímo na velké plazmové televizi což pro ty, kteří mě doprovázeli byl celkem zážitek. Jinak na první termín operace jsem měla mít Mudr. Týnovského, ale kvůli dovolené u moře jsem to musela přeložit a nakonec jsem chytla super Mudr. Stodůlku, který v Praze operuje jen málokdy. Tak jsem byla ráda, že jsem přeložila termín, ale předpokládám, že všichni doktoři tam jsou skvělí a odborníci. Primář Stodůlka by si tam určitě špatné doktory nenechal.

  superkarma: 0 25.12.2015, 18:32:06
 2. [18] hanca.prok4 [*]

  Zlinská pobočka Gemini se řadi mezi nejlepší u nás takže doporučuji si nastudovat jejich stránky zminěné výš!

  superkarma: 0 15.12.2015, 22:48:34
 3. [17] Majak88 [*]

  Ja vybrat správnou metodu operace? Nebo to určije lekař při vyšetření?

  superkarma: 0 30.11.2015, 17:41:03
 4. [16] Lukaško [*]

  Přijdeš v den zákroku, oni tě položi, zarouškujou ti obličej, do oka ti dají rozvěrak abys nemrkal, pak ti to umrtví nějakým roztokem. Zákrok trva tak do pul hodiny co si pamatuju dyl asi ne. Pak ti to převážou a chvilku tam posediš a jdeš domu :). Všechno je bezbolestné takže žádne strachy.

  superkarma: 0 28.11.2015, 18:54:12
 5. [15] Milllius [*]

  Byla jsem na operaci ve Zlíně-Gemini, asi před 7 lety a všem doporučuji. Před operací jsem měla -6 a -8 dioptrií a jsem na nule. Ve tmě nemám vůbec problém, první měsíc to bylo trošku slabši ale ted už jsou oči uplně v pořádku.

  superkarma: 0 26.11.2015, 22:36:06
 6. [14] Lukaško [*]

  Ahoj já jsem prodělal zákrok v Brně v Gemini, je to asi pul roku co jsem po operaci a nemám vůbec žádné komplikace vše proběhlo správně a já už sem svým brýlím dal zbohem :)

  superkarma: 0 19.11.2015, 20:42:44
 7. [13] hanca.prok4 [*]

  A jaký je pak odstup než se dostanu na operaci? Asi musim projit nějaky kolečko vyšetřeni že?

  superkarma: 0 30.10.2015, 12:48:15
 8. [12] Danka05 [*]

  Aha tak10-14 dni by nebyla zas tak hruza :)

  superkarma: 0 27.08.2015, 22:42:46
 9. [11] Majak88 [*]

  Myslím že je to dost individuální ale já jsem šel po 10 dnech.

  superkarma: 0 25.08.2015, 22:41:52
 10. [10] Majak88 [*]

  Ahoj já jsme už na opareci byl, taky mě řikal doktor že tam je rizikoho toho že uvidím za šera huř, ale nakonec se to nestalo. Dodržel jsem rekonvalescenci a po 3-4 týdnech od operace jsem mohl v klidu řidit i v noci :)

  superkarma: 0 30.07.2015, 09:19:17
 11. [9] JumbiS [*]

  Zdravím tak já jsem podstoupil vstupní vyšetření na Oční klinice Gemini v Brně. Kromě jednoho mám všechny parametry takové, že vyhovují operaci. Jediné nevyhovující jsou velmi široké zornice-8,7 mm a 8,5 mm. Lékařka mi říkala, že je to individuální, ale že za šera budu po zákroku špatně vidět, budu citlivější na oslnění, mít kruhy kolem světel apod(ale záleží na mé citlivosti). Nicméně rád si poslechnu zkušenosti co a jak. Chtěl bych se zeptat, jestli si někdo již nechal udělat zákrok s takto širokými zornicemi a jak vidí v současnosti?

  superkarma: 0 29.07.2015, 23:01:05
 12. [8] hanca.prok4 [*]

  Ahoj, chtěla bych názory od lidí, kteří podstoupili laserovou operaci očí. Ano či ne? Zbavili jste se natrvalo brýlí? Ve kterém zařízení operace proběhla? Jaká byla cena?Já mám 34 let, 4 dioptrie na obou očích, zrak se již 10 let nezhoršuje. O operaci už dlouho přemýšlím a váhám. Co poradíte?

  superkarma: 0 26.07.2015, 21:16:24
 13. [7] Luciáš85 [*]

  Zdravím ja jsem zas četla že to s tou rekonvalescenci je dost individuální. Ale jak řika majak určitě by se to nemělo uspěchat a radši regenerovat dýl než pak litovat zbrklosti...

  superkarma: 0 02.07.2015, 11:43:49
 14. [6] Majak88 [*]

  No to bylo tak 2-3 dny ale měl volno celý tyden abych nic neuspěchal. Pak jsem už byl schopne sice trochu omezeně ale fungovat.

  superkarma: 0 02.07.2015, 11:37:11
 15. [5] Klarušee [*]

  Tak to je super a po operaci jak dlouho trvalo než jsi šel do práce?

  superkarma: 0 02.07.2015, 11:33:14
 16. [4] Majak88 [*]

  Zákrok trvá tak do 15 minut a je to zcela bezbolestný. Provádí se v místním znecitlivění kapkami. Při zákroku chirurg odstraní čočku s šedým zákalem a nahradí ji čočkou umělou. Oko je do druhého dne zakryto sterilní náplastí. Případná operace druhého oka probíhá obvykle do 14 dnů.

  superkarma: 0 02.07.2015, 11:21:31
 17. [3] Klarušee [*]

  Slyšela jsem že pry je to dobrá klinika tak jsem se na doporučení pro ně rozhodla…. Jak dlouho zákrok trva? A je to lokalní nebo celková anestezie?

  superkarma: 0 02.07.2015, 11:00:05
 18. [2] Majak88 [*]

  Ahoj já jsem byl na operaci je to zhruba 2 roky.Je mi 31 let.Máme zákal v rodině.Byl jsem v Praze v Gemini-gemini.cz,a musím říct,že to bylo dobré rozhodnutí.Vidím jako dříve barvy jsou zas syté a poznam člověka na 100 metru o tom se mi předtím mohlo jen zdát.Před tím sem nepoznával lidi ani na 10metrů.Jen chce dodržovat rady lékařů,marodit,a nechvátat do práce a být trpělivý

  superkarma: 0 02.07.2015, 10:58:37
 19. [1] Klarušee [*]

  Dobrý den chystám se na operaci šedého zákalu. Vybral jsem kliniku Gemini ve Zlíně. Co mam od toho čekat? Bude to bolet? :D A za jak dlouho se tak budu moct vrátit k normalnímu životu?

  superkarma: 0 02.07.2015, 10:55:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme