Zdraví

Rozhovor s odborníkem: jak na klíšťata a očkování proti klíšťovce

Připravili jsme pro vás rozhovor s Doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D. na téma nebezpečná klíšťata a prevence před klíšťovou encefalitidou. Co nám na vaše a redakční dotazy odpověděl?

Zde jsou jeho odpovědi:

klíštěDobrý den, zde na webu je návod na odstranění klíštěte. Chtěla jsem se zeptat, jak nejlépe odstranit úplně malá snad milimetrová nebo menší klíšťata. Ty totiž nejčastěji syn chytá na chatě na Sázavě. děkuji
Na odstranění nižších stádií klíšťat obyčejně postačuje navlhčený vatový tampon s mýdlem. Malé nymfy nejsou zachycené tak hluboko v kůži a jejich eliminace vyžaduje jen mírný tlak tamponu a pár kývavých pohybů ze strany na stranu.

Zajímalo by mě, kolik % klíšťat v přírodě je infikovaných, děkuji
Sběrem klíšťat v přírodním ohnisku nákazy se většinou zjistí jejich promořenost virem klíšťové encefalitidy na úrovni 5-15 %. Při vyšetřování klíšťat odstraněných přímo z těla člověka je však pozitivní v průměru každé druhé klíště. Zdá se proto, že virus zvyšuje aktivitu klíšťat s cílem vyhledat hostitele a sát jeho krev.

Chtěla jsem se zeptat, proč moje dcera po očkování otekla a osypala se? Dr. řekla, že je to alergická reakce na očkování a že už nebudeme pokračovat. Teď není očkovaná a já mám strach z další alergických reakcí na jiná očkování.
Alergik dcera není ani potravinové alergie nemá - potvrzeno na alergologii.
Takováto reakce po očkování je dost vzácná. Je možné i to, že se jednalo o náhodný souběh s jiným vyvolávajícím faktorem. Přesné posouzení situace vyžaduje znalost více podrobností a časových intervalů. Navštivte proto specialistu v nejbližším očkovacím centru, který situaci na základě Vašeho popisu a případně i zdravotní dokumentace vyhodnotí. Existuje několik možných řešení této situace a zastavení vakcinace je až posledním z nich.

Děti mám očkované, už mají i 2x přeočkování po 3 letech. Nyní může být další přeočkování po 3-5 letech. Jak poznám, zda je vhodné přeočkování po 3 nebo po 5 letech? Mohu požádat o nějaké zjištění obranných látek? Děkuji za odpověď.
Po základním očkování složeném ze 3 dávek následuje u všech první přeočkování po 3 letech. Následně se pokračuje jednou udržovací dávkou každých 5 let. Výjimkou jsou osoby starší (nad 60 let života u vakcíny FSME IMMUN a nad 49 let u vakcíny Encepur), u kterých se doporučuje přeočkovat vždy každé 3 roky. Při dodržení těchto intervalů není laboratorní vyšetřování protilátek za standardních okolností potřebné.

Prosím o vyjádření k očkování pro děti - v jakém věku by se měly očkovat, jaké je vaše doporučení?
Pokud se dítě pohybuje v rizikové oblasti, je možné očkovat od 1 roku věku. Vakcinace se naplánuje tak, aby nezasahovala do pravidelného (“povinného“) očkování garantovaného státem.

Kde se ta klíšťata pořád tolik berou? Dříve jich nebývalo takové množství. Je možné, že jich je nyní více? Jsou na to nějaké statistiky?
Hypotéz o příčinách rychlého rozšiřování klíšťat, které se vyskytují i v oblastech, kde se nikdy předtím nevyskytovala, v stále severnějších regionech a ve vyšších nadmořských výškách, je několik. Patří k nim například globální oteplování a menší rozsah obdělávané a udržované půdy. Za nárůst případů klíšťové encefalitidy může i zvýšený počet lidí v rizikových oblastech, což je ale dáno mimo jiné i tím, že infikovaná klíšťata se v dnešní době nacházejí už i v městských parcích.

Mě by zajímalo, jaký jiný hmyz ještě přenáší klíšťovku - ve velké většině klíšťata, ale ojediněle taky muchničky a podobná havěť.
Přenos jinými druhy hmyzu než klíšťaty zatím nebyl jednoznačně prokázán. Pokud k němu dochází, je to pravděpodobně jen výjimečné. Pravdou je, že poměrně dost postižených pacientů popírá přisátí klíštěte, důvodem je ale spíš přenos nákazy milimetrovou nymfou klíštěte, kterou lze na povrchu těla jen stěží objevit a navíc se rychleji nasaje krve a nepozorovaně odpadne.

Dobrý den, je již ve vývoji vakcína proti borelióze? Děkuji za odpověď
Na vývoji vakcíny se pracuje již poměrně dlouhou dobu, v dohledné době však její uvedení na trh nelze očekávat. Vyplývá to jednak z komplikovanosti infekčního procesu, antigenní variability borélií i z toho, že kvůli vysokým nárokům na bezpečnost a účinnost vakcín trvá vývoj každé očkovací látky řadu let a ne vždy je úspěšný.

Dobrý den, proč je průběh u starších pacientů - pokud se nakazí encefalitidou, o mnoho horší než u dětí či dospělých ve středním věku? Děkuji za odpověď, Milada Gáborová
Hlavním důvodem je skutečnost, že v seniorském věku je imunitní systém již méně výkonný. Navíc s věkem přibývají různé chronické nemoci, které závažná infekce virem klíšťové encefalitidy rychle zhorší.

Zajímá mě názor na očkování u malých dětí. Rozhodla jsem se od 3 let očkovat, nepřeháním to?! A ranka od nakaženého klíštěte mě také zajímá - jak vypadá od infikovaného klíštěte??! 1 - 2 x do roka to klíště taháme... Díky
Očkování dětí ve 3 letech je možné a běžně se provádí. Tak velké dítě má již dostatečně vyzrálý imunitní systém, který po očkování bez problémů vytvoří ochrannou hladinu protilátek. Ranka od infikovaného klíštěte vypadá stejně jako od ostatních klíšťat. Přítomnost viru potvrdí jen vyšetření klíštěte ve specializované laboratoři (např. Protean) anebo zjištění protilátek v krvi infikované osoby.

Dobrý den, klíšťata procházejí vývojovými stádii, pokud je klíště přenašečem choroby, může nás nakazit v jakémkoliv stadiu? Děkuji vám, Martina M
Ano, k nákaze může dojít od kteréhokoli stádia klíštěte. Nejčastěji je však přenašečem viru na člověka dospělá samička nebo menší nymfa.

Je možné, že na někoho klíšťata „víc jdou“??? Fungují repelenty?
Děkuji za odpověď, Týna

Některé osoby mají s klíšťaty skutečně větší problém než jiné. Jednoznačné vědecké vysvětlení této praktické zkušenosti však zatím neexistuje. Účinné repelenty poskytují poměrně spolehlivou ochranu, může se však stát, že přichycené klíště přeleze z oblečení do vlasů, pod rukáv nebo pod kalhoty bez kontaktu s kůží namazanou repelentem. To ještě více zdůrazňuje nezastupitelný význam očkování. Lidové mýty jako vitamin B, pivo nebo česnek bohužel nefungují.

Dobrý den, je možné, že klíště, které se pustí ze psa, přeleze na člověka? Děkuji za vaši odpověď
Ano, tato situace je možná. Může se proto stát, že k nákaze člověka klíšťovou encefalitidou dojde i v křesle v obývacím pokoji nebo dokonce v posteli, pokud tam má pes nebo jiný volně se pohybující mazlíček přístup.

Dobrý den, přemlouvám maminku, která je v důchodu, aby se nechala naočkovat proti klíšťovce. Nedaří se mi to, můžete mi poradit nějaký pádný důvod, který by ji přesvědčil? Vaši odpověď jí dám přečíst. Moc děkuji za pomoc. Hanka L.
Virus klíšťové encefalitidy způsobuje v seniorském věku často velmi vážné zdravotní komplikace, jako jsou například hluchota, obrny končetin, těžké deprese nebo jiné psychické problémy, které zatěžují nejen samotnou postiženou osobu, ale i nejbližší okolí, zejména rodinné příslušníky. I při mírnějším průběhu encefalitidy pacienti neumí po prodělané infekci pojmenovat běžné předměty, nepoznávají blízké osoby, musí se znovu učit mluvit, číst a psát. Pro chybějící účinný lék nejsou u nás bohužel vzácností ani smrtelné případy infekce. Přitom v České republice máme nejvyšší výskyt této nemoci v rámci celé Evropské unie. Těžce postižení pacienti by rádi vrátili čas a nechali se včas očkovat.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Odborný garant Očkovacích center Avenier

VZP

Tip redakce: Vše o očkování proti klíšťové encefalitidě najdete na www.pozorkliste.cz

   
04.05.2012 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [23] saruz [*]

  Očkovaná nejsem, do lesa používám repelent a po návratu se vždy důkladně prohlédnu.

  superkarma: 0 25.09.2012, 23:04:01
 2. [22] vyklad.karet.dominik@seznam.cz [*]

  Můžu doporučit, jako prevenci, užívat přes léto vitamín B, pak klíšťatům člověk moc nevoní a počet klíšťat, které se zakosnou, je minimální. Mám to vyzkoušené jak v rodině, tak u klientek Sml22

  superkarma: 0 09.05.2012, 16:17:00
 3. [21] jukl [*]

  nejsem očkovaná

  superkarma: 0 08.05.2012, 19:21:02
 4. [20] Reni [*]

  Očkovaná zatím nejsem. Sml23

  superkarma: 0 06.05.2012, 22:49:12
 5. avatar
  [19] řinka [*]

  Také se jich bojím,hlavně těch ve vláděSml57

  superkarma: 0 06.05.2012, 09:02:47
 6. [18] Trefa [*]

  Trefa:klistat se bojim,kdyz jdu do lesa tak se poradne oblecu a vecer se prohlizim.

  superkarma: 0 05.05.2012, 21:13:09
 7. [17] Roland [*]

  black.bird.third — #4 Kam ty mrchy všude nevlezou.Sml22 Na tomto místě jsem ještě neslyšela, že by je někdo měl. Před pár roky jsem byla se syny na houbách nechtěli jít, aby prý nechytli klíště. Já je uklidňovala, proč by nějaké chytili že jo. A ve finále oni neměli žádné a já hned dvě a to druhé jsem objevila až za týden. Měla jsem pak boreliozu.

  superkarma: 0 05.05.2012, 20:23:54
 8. avatar
  [16] Jindriska8 [*]

  Vždy ,když jdeme do lesa,tak se pak důkladně prohlížíme.Sml22

  superkarma: 0 04.05.2012, 23:11:14
 9. avatar
  [15] peetrax [*]

  black.bird.third — #4 Sml14 brr

  superkarma: 0 04.05.2012, 21:28:18
 10. avatar
  [14] astra [*]

  Já jsem si našla 2 maličká klíšťatka dnes v noci ..pořád mě něco svědilo a byly tam Sml10  Byla jsem z toho tak nervozní že jsem se celou noc nevyspala.Už v 6.30 jsem budila syna  který je umí odstranit nejlíp ale na místě bylo už jen jedno. Takže můžu čekat že to druhé na mě zase v pelíšku číhá...Byly opravdu mrňavé a teď čtu že ty mini i samy po napití odpadnou takže se můžu těšit že zas vyhládne a přisaje se...

  superkarma: 0 04.05.2012, 19:09:20
 11. avatar
  [13] ladouch [*]

  Manžel je očkovaný, pořád je v lese, je myslivec, takže jsem ho donutila i když se mu nechtělo.Sml22Sml22

  superkarma: 0 04.05.2012, 17:43:23
 12. avatar
  [12] capkova [*]

  Bojím,bojím...

  superkarma: 0 04.05.2012, 17:20:15
 13. [11] Rikina [*]

  Na mě jde selektivně dvoukřídlý hmyz. Komáři a tak. Sml15 Když se splete klíště a nastoupí si, tak leze sem a tam a nezakousne se, asi ty potvory mají jiné chuťové preference. Takže očkovaná nejsem... Sml80 Sml57

  superkarma: 0 04.05.2012, 14:18:40
 14. avatar
  [10] ekleinovka [*]

  Klistat se hrozne stitim,ockovana jsem kdysi byla,ted nemuzu.....

  superkarma: 0 04.05.2012, 12:38:49
 15. avatar
  [9] Hanula [*]

  jsem očkovaná

  superkarma: 0 04.05.2012, 11:38:46
 16. [8] dorot [*]

  Prodloužený víkend jsme strávili na chatě u vody, někteří otužilci se už i koupali. Slyšela jsem, že riziko kousnutí klíštětem je hodně vysoké, taky že dcerka jedno chytila. Vytáhla jsem ho podle návodu, které jsem zde četla. Snad to bude v pořádku, naštestí jsme všichni očkovaní, tak mám větší klid. Náš kocour nosí hromadu napitých klíšťat v kožichu, je vidět, že příroda je jimi úplně zamořená.

  superkarma: 0 04.05.2012, 11:04:52
 17. [7] step1 [*]

  carmi — #2 Na mě taky. Když si nikdo klíště z lesa nepřinese, tak já určitě. A známým vychytávám blechy, když přijdu na návštěvu. (Blechy má jejich pes, ne známí. Sml30)

  superkarma: 0 04.05.2012, 10:21:17
 18. avatar
  [6] hubajda [*]

  me se zatim ty potvory vyhejbaj

  superkarma: 0 04.05.2012, 09:55:52
 19. avatar
  [5] cicinka [*]

  Sakryš.....klukům prošly tři roky teď v březnu. To mám nejvyšší čas je dát přeočkovat. Já bych měla jít na konci roku......ale vždycky mi bylo trochu blbě a bojím se té reakce....nikdo není schopen mi vysvětlit zda je to vážné či ne.Sml80

  superkarma: 0 04.05.2012, 09:52:46
 20. avatar
  [4] black.bird.third [*]

  Syn měl taky letos už klíště. Na spodním víčku mezi řasami... Naštěstí jsme ho hned vyndali, nestihlo se pořádně přisát. Potvory malý.

  1. na komentář reaguje peetrax — #15
  2. na komentář reaguje Roland — #17
  superkarma: 0 04.05.2012, 09:42:39
 21. [3] Giggle [*]

  Letos už jsem dceři klíště vytahovala. Tak trochu mě překvapilo, že už ty potvory jsou tak aktivní.

  superkarma: 0 04.05.2012, 09:35:46
 22. avatar
  [2] carmi [*]

  Já patřím zrovna mezi ty, na které lezou extrémě. Na mě leze extrémě  i ostatní hmyz - komáři, blechy.

  1. na komentář reaguje step1 — #7
  superkarma: 0 04.05.2012, 08:41:34
 23. avatar
  [1] LudPa [*]

  Hajzli jedni malí, spolužačka měla klíšťovou encefalitidu.

  superkarma: 0 04.05.2012, 07:04:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme