Rodina

Rozhovor s mužem

Velice originálně pojala příspěvek k dnešnímu tématu čtenářka SStream. Neposlala klasický příběh či úvahu, udělala rozhovor s mužem. Nebo spíše dialog...

Nejsem si zcela jistý, jestli následující rozhovor, který zaslala k dnešnímu tématu čtenářka SStream, skutečně takto probíhal, či zda jde o čtenářčinu imaginaci, každopádně je velice zajímavý a rozhodně stojí za přečtení!


Pobavme se o roli muže a partnerů vůbec, v dnešní financemi a konzumem zmítané době!

Cítíš se se mnou mužně? Myslím tím, jestli se cítíš jako ten, kdo rozhoduje, kdo je hlava rodiny, má pod palcem organizaci?

Hele ani ne. A jsem za to rád. Rád to nechám na tobě, nemusím na to myslet a můžu se věnovat své práci.

Nevadí ti, že jako muž tuto pozici nezastáváš?

Nevím, zda jsem vůbec kdy měl takové tendence. Vím, že jsem jednoho času hodně protestoval proti tomu, co děláš a dalas mi tehdy měsíc pozice vladaře. Hele už bych to nechtěl a protestovat fakt nebudu.

Co ti na té pozici vadilo?

Asi nejvíc finance, ten tvůj systém mi přijde takový... zbytečný ovšem konec měsíce se projevil trochu blbě, takže už nic nenamítám. Mimoto neustále myslet na to, jestli je doma toaleťák, mlíko, brambory nebo jestli máme prášek na praní, zubní pastu a kdy musej kočky k veterináři... Je to strašná spousta bezvýznamných prkotin, kterých pravý význam jsem pocítil spíše v okamžiku, kdy nebyly jaksi dostupné. U toho toaleťáku to tedy legrační nebylo. Pozici kultura jsem nedal vůbec :-)) A trochu mě to mrzelo. Nebo spíš takhle - mrzelo mě, že to mrzelo tebe, sama víš, že mě tohle moc nebere. Bude to asi totéž, jako ty pamatuješ na to koupit mi pivo :-)

Taky pracuji a proto nejsem schopná pokrýt veškeré aktivity týkající se především péče o domácnost, údržby. Dohodli jsme se na tom, že tě budu s prominutím úkolovat, jak vnímáš tohle?

Sám jsem řekl, že nejsem telepat a nevím, co bys jakože chtěla abych udělal. Řekni mi co mám udělat, já to udělám a hotovo. Vím, že se pak můžu uklidit ke kompu a nebudu ti nic dlužen. Nemůžu říct, že by mě to nějak extra bavilo. Makáme sice oba ale nikoho na pomoc s domácností si dovolit nemůžem, takže těch možností moc nezbývá. Byl bych rád, kdybych dokázal vydělat víc a něco takového si dovolit. Anebo se vrátit k původní formě - tedy že bys byla doma a já se věnoval zajištování financí. Jak bys cítila tohle?

Nevím. Možná by mě to prvních pár týdnů, měsíců i bavilo. Ale ve finále bych se asi cítila podhodnocená. Pracuju, jsem respektovaná spoustou lidí. Mám možnost se učit novým věcem, zvyšovat svou kvalifikaci a tímto i cenu, snad i osobní hodnotu. Spíš bych raději věnovala část toho, co vydělám někomu, kdo by tu údržbu a péči zvládal za mě. Chci se věnovat tomu, co mě baví. Proto taky pracuju a ty finance se snažím dávat dohromady. Ty taky pracuješ proto, aby činnosti, které děláš nerad nebo se ti příčí místo tebe odváděl někdo jiný, není tomu tak?

Dalo by se říci, že ano. Primárně tedy oba pracujeme proto, abychom měli kde bydlet a z čeho žít. Následně si pořizujeme věci, které máme rádi, taky utrácíme za služby, které nám život zpříjemňují. Toto by mohla být jedna z nich. Údržbu domácnosti ale provádíme v rámci svého volného času, tudíž by se dalo říct tak nějak „zadarmo“ pokud nestanovíme skutečnou hodnotu těch několika hodin, kdy nemyslíme na práci. Kdežto paní na úklid tuším zadarmo nebude. Ušetří nám ale čas a zvýší nám řekněme životní komfort. Co s tím časem budeme dělat? Pokud ho využijeme jinak, zpravidla to bývá spojené ještě s dalšími náklady - ať už by se jednalo o sport, nějaké vzdělávací kurzy nebo nějaké lenošení. (jeden by řekl, že by lenošení mělo být zadarmo, ovšem když v čase našeho lenošení bude paní za prašule uklízet, tak to trochu ztrácí na poetičnosti)

Hele tak to shrnem. Velení domácnosti zůstává na mě. Pomoc s úklidem přichází v úvahu pouze v případě, že ten čas, který tímto získáme budeme umět kvalitně využít. Tzn. buď investicí do sebe sama s výhledem schopnosti v budoucnu vydělávat více. Odpočívat tak, aby to mělo skutečně smysl a odrazilo se to na naší jak psychické tak fyzické stránce. Taky bychom mohli tento čas věnovat nějakému projektu, který nás oba baví a má měřitelné výsledky. Posledně jsme se bavili o té možnosti poskytování konzultací, třeba by zrovna tohle nebylo špatné?

No. Plány jsou to hezké. Ovšem dle tvých finančních rozborů si budeme moct dovolit pomoc v domácnosti v roce 2014. A to nepočítám s tím, že bys mohla být třeba těhotná. Hm. Jak to tak vidím, záchod zůstane asi nadále v mé kompetenci?

Jo jo :-)

SStream

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 3. února 2012: Krize mužství

Zasílání příspěvků na toto téma již skončilo. Přesně v 16.05 hodin se dnes dozvíte, která z přispěvatelek obdrží slíbený dárek: sladkosti od firem Orion a Haribo a knižní příručky Penis - rádce nejen pro muže od nakladatelství GRADA.

penis

   
03.02.2012 - Příběhy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [26] Danulka K. [*]

  No, to jsem si ale početla, super napsané Sml67

  superkarma: 0 06.02.2012, 12:23:33
 2. avatar
  [25] nugyna [*]

  je to pekne napsane. Sml30

  superkarma: 0 04.02.2012, 01:25:00
 3. [24] dadma [*]

  Rikina — #18 Tak u mě teda nenarazíš,dávám ti za pravdu.Muži když musí,tak myslím, že se naučí vše a chod domácnosti zvládají a přesně jak píšeš,někdy i lépe,protože mají logičtější myšlení ,takže organizace je lepší a pak opravdu neřeší prkotiny.

  superkarma: 0 03.02.2012, 20:36:22
 4. [23] kajinek [*]

  Pěkné čtení

  superkarma: 0 03.02.2012, 20:03:30
 5. avatar
  [22] honzik101 [*]

  moc se mi to líbilo, hezky napsané

  superkarma: 0 03.02.2012, 18:25:16
 6. avatar
  [21] Krupová [*]

  Mám chlapa, který je den co den v práci, dělá pořád přesčasy a domů chodí unavený a strhaný. všechno je na mě od úklidu po starost co na oběd a tedy nákupu. Když jsem byla v porodnici a musel se postarat sám, tak byl naprosto mimo. Moji šestileté dcery se ptal kde co najde a jak se co vaří. Velice rád zas najel do starých kolejí a teď se mě opět ptá kde máme ručníky, že se balí do práce Sml68

  superkarma: 0 03.02.2012, 17:45:40
 7. [20] Rikina [*]

  SStream — #19 jasně, každej jsme nějakej a někoho tyhle starosti prostě nebaví a unavují. Čili se zajede jiný model domácnosti. V mezi čase jsem si ještě vzpomněla na jednoho pána lehce bohémského založení, fotografa, u kterého bych čekala ledacos - ale to byla domácnost jako ze škatulky, z 90% celá v bílé, jednoduché, čisté linie, strategické rozestavění, úsporné a nepřeplácané, a jíst by se tam dalo z podlahy. Žádná práce bytového architekta - všechno sám vymyslel, vyrobil, zrealizoval a následně udržoval, a to jsem teda koukala, protože mě by to přestalo bavit už v předsíni a dobudovat celý byt v jednotném stylu už bych se nedokopala. Sml57 K tomu mi ještě vlastnoručně uvařil, žádnou "čínu" ve stylu hoď to všechno na pánev, ale poměrně složité jídlo, promyšlené a z kvalitních surovin, takže mi nezbylo než obdivně zírat a chválit. Kurňa, kdybych já si vzpomněla, proč s tím chlapem vlastně dneska nejsem? Sml52 Asi byl dokonalej až moc. Sml32 

  superkarma: 0 03.02.2012, 17:14:14
 8. avatar
  [19] SStream [*]

  Rikina — #18 právě že takové muže neznám, ale to vůbec Sml30 Tudíž mě tvůj výčet překvapil a jsem ráda, že se kluci starají a nemají z toho psotník. Můj drahý by to nakonec jistě všechno zvládnul - zajisté to zvládá dočasně když jsem nemocná nebo mimo, ale na dlouhou metu by to nebral. Vadí mu to víc než mě a nerad to dělá - o tom všem to asi je. Úkoly jasně dané jsou pro něj podstatně komfortnější.

  1. na komentář reaguje Rikina — #20
  superkarma: 0 03.02.2012, 16:49:32
 9. [18] Rikina [*]

  SStream — #12 pokud výrazem "house management" myslíš běžný provoz domácnosti, tak to jsem jaksi pokládala vždy za samozřejmé, že ho muži zvládají. Sml80 Zvládal to můj otec, můj manžel, jeho otec, zvládali to i mí synové, takže jsem je mohla nechat i týdny doma samotné a odjet si na vejlet do ciziny, aniž bych po návratu měla dojem, že doma vybuchla atomovka. A to jim ještě ani 20 tenkrát nebylo. A stejně tak ten milion prkotin zvládal můj přítel, který dostal po rozvodu do péče děti, a neměl nejmenší problém... Nebo jiný přítel, který byl pro změnu vdovec, a taky neměl problém. Jsem toho názoru, že muži dokážou v domácnosti a při péči o potomky naprosto totéž, co ženy, a to ve srovnatelné kvalitě, kromě dvou věcí a to je porod a kojení. Sml57 Dokonce bych řekla, že práce v domácnosti dokážou mnohdy lépe, protože si to líp zorganizují a tolik se s tím... nepiplají. Ale to je názor, s kterým obvykle u většiny dam narazím, neb si nechtějí nechat vzít své domácí království a připustit, že by tam byly zastupitelné. Sml32 

  1. na komentář reaguje SStream — #19
  2. na komentář reaguje dadma — #24
  superkarma: 1 03.02.2012, 16:40:54
 10. avatar
  [17] vodfon, kolie [*]

  Sml67skvělé

  superkarma: 0 03.02.2012, 16:32:15
 11. [16] free [*]

  kobližka, jakobysme měli společnýho mužskýho Sml30

  superkarma: 0 03.02.2012, 16:30:24
 12. avatar
  [15] řinka [*]

  SStream — #12 Chceš skutečně vědět co takový-muž hlava rodiny dělá?Koukni na starý český film Poslední mohykánSml30

  zde je ukázka http://www.youtube.com/watch?v=kszhs47JKiA

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:59:02
 13. avatar
  [14] kobližka [*]

  SStream — #12 Máš pravdu,asi by ho ty prkotiny uštvaly.Můj chlap je děsně pracovitej a hodnej,to musím říct,ale týden ležím se zablokovanou páteří,on udělá všechno,co je třeba,ale nakrmit dvě kočky,pejska,umýt jim mističky,nasypat ptáčkům do krmítka...to je horor.Pobíhá po bytě jako smyslů zbavený a neví,co dřív.A když se pejsek vrátí zvenku a má mu utřít tlapky,to už je moc....Sml16...ale miluju ho!

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:53:39
 14. avatar
  [13] ladouch [*]

  No k tomu není co dodat, skvělé.Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:37:54
 15. avatar
  [12] SStream [*]

  žiju s férovým parťákem a jsem za to osudu moc vděčná. Docela by mě zajímalo, co vlastně takový muž-hlava rodiny skutečně dělá, či jaké má povinnosti. House management jak tady dole čtu ovládáme s přehledem všechny, neznám muže, který by tohle zvládnul (možná i zvládnul, ale asi by ho ten milion prkotin uštvalo k smrti), nebo se mýlím? Je muž některé z vás takový?

  1. na komentář reaguje kobližka — #14
  2. na komentář reaguje řinka — #15
  3. na komentář reaguje Rikina — #18
  superkarma: 0 03.02.2012, 15:34:14
 16. [11] FAXÍK [*]

  dost dobrý rozhovor Sml67

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:28:58
 17. [10] pinokio [*]

  dadma — #6 Přesně tak to máme i my a už nám to deset let tk vyhovuje

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:27:22
 18. avatar
  [9] enka1 [*]

  Tak to se ti povedlo

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:21:31
 19. [8] jithule [*]

  super!

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:19:04
 20. avatar
  [7] vmarta [*]

  Sml67Sml67

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:16:06
 21. [6] dadma [*]

  Velmi dobře.U nás se manžel také nikdy nestaral o finance.Nikdy mě nekontroloval co jsem koupila a co ušetřila.Peníze se vždy snažil vydělat,chodil do práce na směny a ještě na brigádu.Ani dnes po více než 40-ti letech nezná čísla kont,neovládá internetové bankovnictví.Když je třeba nakoupit jde se mnou a pokud jsme chtěli koupit do domácnosti něco co stálo více peněz, tak jsme se dohodli a pak buď jsme na to měli a koupili a nebo jsme museli došetřit.

  1. na komentář reaguje pinokio — #10
  superkarma: 0 03.02.2012, 15:15:20
 22. [5] kajinek [*]

  ze života

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:14:44
 23. avatar
  [4] kobližka [*]

  Za takovou úvahu dávám 1*.Super,dneska jsi mě pobavila!

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:11:41
 24. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Sml30Sml67 dobrýýýýýýýýýýýýSml67Sml30

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:11:33
 25. avatar
  [2] LudPa [*]

  Rozhovor na jedničku.

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:05:15
 26. avatar
  [1] řinka [*]

  superSml67

  superkarma: 0 03.02.2012, 14:47:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme