Svou výstavou v Muzeu Kampa v Sovových mlýnech dokázala nadpřirozené věci. Umění a móda se ocitají na společném poli. Sochy a obrazy vystavené v muzeu konfrontuje s modely z luxusních látek, papíru a kovu. 

Myšlenka této výstavy vznikla před rokem, kdy osobnost umělecké sféry a ředitelka Muzea Kampa Meda Mládková navštívila ateliér Liběny Rochové. K nápadu dodala: „Nadchly mě její modely, neboť jsou vlastně více uměním než normálními módními návrhy. Ihned mě napadlo, že by bylo zajímavé konfrontovat je s obrazy a sochami v Muzeu Kampa.“

 

Liběna Rochová vypovídá o výstavě a jednotlivých modelech.

 

Kde jste brala inspiraci k vytvoření této výstavy?

Inspirací pro mě byla díla, která  jsou vystavena v Muzeu Kampa v Sovových mlýnech. Vybrala jsem jednotlivé exponáty a chodila si je prohlížet. Přemýšlela jsem o rozličných oděvních formách, technologiích, střizích a materiálech. Úkol to byl nelehký, nechtěla jsem běžnou přehlídku, běžné modely, ale silné a působivé reflexe jednotlivých děl.

 

Jak probíhala příprava na výstavu?

Příprava probíhala několik měsíců. Ve své práci jsem kombinovala různé materiály. Použila jsem látky, papír a kov. Látky jsem nakupovala v zahraničí od nejlepších firem, tak aby korespondovaly s vystavenými exponáty a zachovaly tvarovou estetiku. Například červený model  v konírně je z velmi tuhého bavlněného duchessu, vlečka z barveného a upraveného papíru, aby evokoval strukturou sochu Karla Nepraše.

 

Kolik lidí se na celé výstavě podílelo?

Příprava i realizace performance a výstavy byla daleko náročnější než klasická módní přehlídka. Pro celou tuto akci  pracovalo asi 100 lidí.  Chtěli jsme vytvořit něco ojedinělého, vyjmečného, oděv posunout do výtvarného světa.

 

Co jednotlivé modely představují?

Oděvní objekty jsou mou reflexí jednotlivých uměleckých děl. Chtěla jsem vyjádřit, jak to cítím a vidím.

 

Zaujal nás červený model u vstupu, můžete ho popsat?

Od samého začátku jsem věděla, že chci „obléknout“ Karla Nepraše. Viděla jsem velkou červenou toaletu. Látka je od věhlasné firmy ze Švýcarska (bavlněný DUCHESSE) doplněná upraveným  papírem.

 

Jak dlouho jste tyto modely navrhovala?

Více než jeden rok jsem s přestávkami věnovala návrhům a koncepci. Samostatná realizace návrhů trvala asi 4 měsíce.  

 

Jaké materiály Vám nejvíce vyhovují? Z čeho tvoříte?

Ty, které mě nějakým způsobem inspirují k volné oděvní tvorbě. Používám běžné i vysoce hodnotné materiály – látky, papír, gumu a dráty. Baví mě je kombinovat, přetvářet a upravovat. Materiál mě musí provokovat.

 

Jak byste se popsala Jako návrhářka Liběna Rochová?

Dělám práci, která mě naplňuje. Tvorbou oděvních objektů se ráda pohybuji na hraně oděvní formy. Tíhnu spíše k výtvarnu. Na druhé straně umím postavit oděv k běžnému nošení. Jedno doplňuje druhé.

 

Vy a papír?

Jeden z nejoblíbenějších materiálů. Dává mi prostor pro kreativitu. Výstava v muzeu byla zahájena vernisáží nazvanou „Pomíjivost“. Tento název přesně vystihoval papírové modely, které byly předváděny. Životnost modelů z nařaseného, zvrásněného a nabraného papíru je krátkodobá.  

 

Jak dokážete sladit rodinný život s tak náročným povoláním?

Při tak velkém vytížení, které jsem zažívala v poslední době, to skoro nejde. Chce to hodně energie, dobré vůle a tolerance všech zúčastněných.

 

Dá se časově vyjádřit,  kolik hodin denně navrhujete?

Prací žiji denně, myslím na ni skoro pořád. Prolíná se celým mým životem. Mám štěstí, že dělám to, co mě baví. Neustále mě rozvíjí a usměrňuje.

 

Sledujete módní trendy?

Sleduji, ale moc nerespektuji. Je to business.

 

Navrhujete si pro sebe?

Jsem velice zaměstnaná žena. Nestíhám. Pro sebe si navrhuji večerní šaty.

 

V roce 2005 založila Liběna Rochová v centru Prahy studio na podporu mladých talentovaných designérů. Program studia přináší pod vedením Liběny Rochové disignérům možnosti vlastních prezentací, seberealizace a vzdělávání. Celou koncepci podpořil grantem a záštitou Magistrát hl. m. Prahy. Studio bylo označeno jak Módní událost roku 2005 (Dolce Vita). 

 

Reklama