Dnešní rubrika magie bude poněkud nevšední. Nebudeme ani věštit z karet, ani číst z ruky, ani se zabývat záhadami současnosti či minulosti, dnes vám nabídnu rozhovor s iluzionistou a mágem Pavlem Dolejškou.

I přesto, že je Pavlu Dolejškovi teprve 22 let, na svém kontě má už řadu prestižních ocenění. A rozhodně zaslouženě.

civil

Než začnu pokládat otázky, máte raději označení kouzelník, nebo iluzionista? Jaký je v tom vůbec rozdíl?
Kouzelníka si většinou každý představí jako pána vytahujícího z cylindru králíky a různé mašle a fábory, tak to mi moc nesedí. Hlavní rozdíl je také v tom, že iluzionista se snaží navodit iluze, kdežto kouzelník dělá taková ta známá kouzla. Ty já dělám samozřejmě také, ale více preferuji to označení iluzionista.

Jste držitelem 1. místa mezinárodní soutěže kouzelníků a iluzionistů Marvin Cup 2008, držitelem stříbrného poháru Tour de Chance 2004 z mezinárodní soutěže iluzionistů a kouzelníků v Německu, v roce 2006 jste se stal čestným členem jednoho z nejprestižnějších kouzelnických klubů - klubu Mefisto... a mohla bych pokračovat dál, těch poct a ocenění je opravdu hodně.
Já se velmi nerad chlubím a říkám něco sám o sobě.

Jen se nestyďte, máte být na co pyšný.
Tak dobře, za svůj profesní život jsem absolvoval opravdu mnoho různých soutěží a festivalů u nás i v zahraničí, čeho si ale opravdu nesmírně vážím, to je Cena diváků, která mi byla udělena v roce 2006 na mezinárodním festivalu kouzel v Divadle kouzel Pavla Kožíška. Sešlo se tam tehdy asi 50 kouzelníků z celého světa. Festival probíhal tři dny a všichni diváci, kteří ho navštívili, měli za úkol napsat na lísteček jméno kouzelníka (iluzionisty), který je nejvíce zaujal. A tu Cenu diváků jsem dostal já. Pikantní na tom je, že například moji rodiče, kteří se přišli také podívat a viděli tam tu výzvu; Cena diváků - označte svého favorita, tak ti si řekli, že v tak silné konkurenci nemá ani cenu mě na ten lísteček psát. Vlastní rodiče, a hlas mi nedali. (smích)

vladenka

vladenkadve

fotografie z představení

Zpětně by vám ty hlasy dali určitě dvojnásob. Pokud správně počítám, bylo vám v té době teprve sedmnáct?
Ano, to mi bylo sedumnáct.

To jste musel začat kouzlit poměrně brzy.
Poprvé mě to chytlo v době, kdy jedna nově vzniklá televize poprvé odvysílala vystoupení Davida Copperfielda. To mi bylo asi šest nebo sedm let a celé to vystoupení jsem sledoval se zatajeným dechem. Říkal jsem si, že musí být skvělé být kouzelníkem. Po nějaké době ty díly v televizi opakovaly, a to už jsem byl rozhodnutý na sto procent. Jenže já jsem byl v té době hrozně plachý a nesmělý jít se někam zeptat nebo něco zařídit, to bylo nemyslitelné. Ale štěstí stálo při mně, a také vlastně velká náhoda. V roce 2000 v místě mého bydliště, v Modřanech, otevřel Ing. Jan Jedlička kouzelnický kroužek. Maminka tam tehdy se mnou šla, přihlásil jsem se a už jsem tam zůstal. Ing. Jedlička, tento velmistr magie, obrovská kouzelnická osobnost známá u nás i v zahraničí, který kouzlí už od svých pěti let, mně později nabídnul, že vzhledem ke svému pokročilému věku se už na vedení kroužku necítí, jestli bych to nepřevzal po něm. A tak od září 2009 jsem toto pomyslné žezlo převzal a vedu a učím malé adepty na kouzelnické umění ve svém vlastním kroužku.

Tak ať se vám daří... Povězte mi, panuje mezi kouzelníky také taková ta vzájemná řevnivost, jako třeba mezi herci a zpěváky?
A jak velká! Ty vztahy nejsou opravdu jednoduché. Například já znám skoro všechny kouzelníky v České republice, je jich něco kolem sto, sto padesáti, což si řeknete, že vzhledem k tak malému počtu by mohli mezi sebou i vycházet, ale kdepak. Já sám mám mezi nimi jen takových deset, se kterými opravdu vycházím a můžu se s nimi bavit o čemkoliv.

Prozradil jste někdy někomu nějaké triky a kouzla? Třeba rodičům?
Každý kouzelník podepisuje po absolvování několika let slavnostní přísahu, kde se zavazuje, že nikdy v životě nic neprozradí, i kdyby se tomu už přestal věnovat, tak je to do konce života jeho tajemstvím. A z této přísahy vlastně i kouzelnictví vychází. Uvedu příklad; určitě řada lidí viděla film Obecná škola, jak tam pan Čepek spojuje a rozpojuje ty kovové železné kruhy. To je pro zajímavost nejstarší kouzlo na světě, staré přes 2 000 let! Začalo se dělat v Číně, proto se ty kruhy také jmenují čínské, a nejdříve se dělalo při různých obřadech a rituálech. Dodneška se toto tajemství kouzla zachovalo a neprozradilo.

kruhy

kouzlo staré přes 2 000 let

To je vážně zajímavé. A máte i nějaká svá vlastní kouzla?
Mám vlastní kouzla, i když je složité stále vymýšlet nová a nová, protože i v kouzlech platí, že všechno už tu jednou bylo. Obzvlášť historie kouzel je hodně bohatá, když si jen vezmete počet kouzelníků za ty stovky let, je velmi těžké přijít na nové principy, a tak se často sahá třeba do minulosti, na staré kouzla. Ty se dají do nového kabátku, tzv. opráší, a kouzlo staré třeba 150 let znovu ohromuje, neboť si ho nemůže nikdo pamatovat.

Kolik času zabere příprava jednoho kouzla?
To se nedá jednoznačně říct, je to velmi rozdílné, protože kouzla rozdělujeme do několika oborů. Máme obory jevištní magie; to je vlastně to, co vidíte, když je kouzelník na jevišti, mluví a dělá kouzla s hrdličkami, se šátky apod. Potom je obor mikromagie; karty, mince a cigarety. Dále obor iluze; to jsou ty velké triky ve stylu Copperfielda, obor manipulace; tomu se říká královna magie, neboť je to vůbec nejtěžší obor, u kterého je všechno opravdu jenom čistě o prstech, a pak ještě obor komická magie; to musíte lidi kouzlem i pobavit. Každé kouzlo se učí rozdílně jinak. Začátky se učíte klidně týden, měsíc a nebo také půl roku, roky. Když se do toho za nějaký čas dostanete, tak si pak můžete třeba nějaké kouzlo koupit, což dělám také, tak hodinu dvě ho zkouším a už to umím.

jeviste

kuzzzlo

mikromagie

Koupit si kouzlo?
Ano, to se kupuje a je to obrovský byznys. Po celém světě existuje mnoho obchodníků, kteří kouzla vymýšlí, vyrábí a prodávají. Je to hotový produkt. Tak jako si v obchodě s potravinami koupíte rohlík, tak půjdete do obchodu s kouzly a koupíte si kouzlo.

Předpokládám, že vaším vzorem je David Copperfield?
Ano, samozřejmě.

Byl jste na jeho vystoupení, když byl v Praze?
Byl, tehdy jsem za lístek utratil veškeré svoje úspory, ale nemohl jsem si ho přece nechat ujít. Seděl jsem v patnácté řadě, což bylo docela blízko. Jeho vystoupení, to je úžasná show. Málokdo na světě dokáže to co on, skloubit dojemný příběh, velké iluze, skvělou mediální komunikaci apod.

Příprava jednoho jeho kouzla prý trvá i několik let.
To je pravda, každá příprava jeho show trvá šest, sedm nebo i více let. Copperfield se narodil ve znamení Panny, a to jsou velcí perfekcionisti. Dokud si není jistý, že je všechno úplně perfektní, dokonalé na sekundy, tak to ven nepustí. Je třeba ale také zmínit, že jeho tým čítá kolem 250 lidí, a ti všichni v tom zákulisí dělají všechno proto, aby ten jeden člověk vepředu vypadal tak jak vypadá a mohl předvádět to, co předvádí. Málokdo si to možná uvědomuje, ale bez toho štábu by to rozhodně nešlo. Celá ta velkolepá show je zejména v obrovské souhře lidí.

coper

velký vzor David Copperfield

dolejska

a jeho „úspěšný“ obdivovatel Pavel Dolejška

Každá show, ať už velká, nebo malá, musí být pro toho hlavního představitele finančně dost náročná, všechny ty doplňky, rekvizity, lidé kolem. Vás osobně ta práce už i živí?
Ano, mě už čtyři roky živí, ale je to opravdu finančně velmi náročné, málokdo si to dokáže představit. Jen pro představu, jedna opravdu solidnější iluze stojí kolem 80–100 000 Kč.

Chcete říct, že to všechno si dokážete ve svých dvaadvaceti letech financovat sám?
Dokážu. Protože to chci a baví mě to.

To jste vážně šikovný. Jakou máte školu?
Mám vystudovanou střední hotelovou školu, obor cestovní ruch.

sklenka

To je ale úplně z jiné strany.
Je i není. Já jsem v patnácti letech ještě přesně nevěděl, co a jak, a na nějakou školu jsem chtěl. Můj táta pracuje v gastronomické oblasti a mně se ten obor vždy velmi líbil. Mým velkým snem je oba tyto obory skloubit. Chtěl bych jednou v Praze otevřít kavárnu, která by byla prostředím celá v duchu kouzel a magie.

David Copperfield je ve znamení panny, a vy?
Já jsem ve znamení berana.

Dobré znamení, hlavními znaky jsou píle, vytrvalost a cílevědomost. Tak ať do všech vašich cílů dorazíte s co největším úspěchem, třeba i za pomoci kouzel. :)
Děkuji.

iluzionista a kouzelník Pavel Dolejška - promo trailer 2010/2011

Vizitka

  • Pavel Dolejška se narodil 18. dubna roku 1989 v Praze
  • V roce 2002 soutěžil v první kouzelnické soutěží a umístil sena třetím místě
  • V roce 2004 se stal na mezinárodní soutěži iluzionistů a kouzelníků v Německu držitelem stříbrného poháru Tour de Chance 2004
  • V roce 2006 obdržel prestižní Cenu diváků na mezinárodním festivalu kouzel v Divadle kouzel Pavla Kožíška
  • V témže roce se stal čestným členem jednoho z nejprestižnějších kouzelnických klubů - klubu Mefisto
  • Od roku 2009 vede a učí malé adepty na kouzelnické umění ve svém vlastním kroužku.
  • V lednu 2010 vystoupil v O2 Areně v Praze, kde pro hokejový tým HC Slavia Praha připravil speciální iluzi na klíč a přivedl 5000 přítomných divákův bouřlivý potlesk. Tímto se historicky zapsal jako první iluzionista na světě, který v této Areně vystupoval.
  • V témže roce se stal členem týmu Casina Falešných Hráčů - ojedinělé interaktivní show, s níž absolvuje mnoho vystoupení po celé ČR.
  • Na rok 2011 přichystal neuvěřitelnou a dechberoucí show pro divadla a kulturní domy po celé ČR s názvem WORLD ILLUSION SHOW TOUR.
  • Více informací naleznete na webových stránkách: www.paveldolejska.com

foto poskytl: Pavel Dolejška

Reklama