Péče o zuby je na našich stránkách časté téma. Doporučujeme vám zubní pasty, ústní vody, zabýváme se technikou správného čistění. V čem ale nejvíce chybujeme? Na co si máme dávat pozor?

Erpet

Oslovili jsme zubní kliniku Erpet Medical Centrum www.erpetmedical.cz , se kterou spolupracujeme, aby nám odpověděli na několik zajímavých otázek. Na otázky odpovídala dentální hygienistka Kateřina Krejčová, DiS.

Jak často si máme čistit zuby?
Zuby bychom si měli čistit pravidelně 2krát denně, ráno po snídani a večer po posledním jídle. Popř. i během dne, když je možnost čištění, avšak ne ihned po jídle. Doporučuji vypláchnout po jídle ústa čistou vodou a čistit za 15 – 20 minut.

Slouží nám k tomu klasický zubní kartáček a někdo navíc používá speciální kartáček na dočištění každého zubu zvlášť tzv. SOLO neboli jednosvazkový zubní kartáček.

S čím se setkáváte, že lidé v technice čištění nejvíce chybují?
Správnou techniku čištění, bez předchozí návštěvy u dentální hygienistky, správně ovládá jen málokdo.

Nejčastější chyby jsou tvrdý  zubní kartáček s tzv. „cik cak“ štětinami, horizontální či stírací technika čištění zubů, rychlost čištění (pacienti se snaží vyčistit všechny zuby, ale  příliš rychle a tudíž nekvalitně),  nadměrný tlak na zubní kartáček a samozřejmě používání abrazivních zubních past.

Leckdo si myslí, že když má korunky, nemusí být péče tak důkladná, je to pravda?
Pacient, který má korunky musí naopak svojí péči o chrup ještě zkvalitnit.

Je velmi žádoucí čistit jak mezi korunkami jednotlivých zubů pomocí mezizubních kartáčků a nití, tak i pod korunkou pomocí superflossu – což je speciální vlákno, které slouží k čištění korunek, můstků a v neposlední řadě implantátů.

Jaká by měla být péče o mezizubní prostory?
Základem interdentální péče je pravidelnost a správně zvládnutá technika čištění  mezizubních prostor.

Dále jsou velmi důležité vhodně zvolené velikosti mezizubních kartáčků, které jsou vybrány přesně dle průměrů mezizubních prostor.

K čištění slouží mezizubní kartáčky, nitě, superflossy i waterpiky (vodní sprchy).

Jak často by se měly mezizubní prostory čistit?
Mezizubní prostory je nutné čistit každý večer buď před nebo po čištění zubů, popř. i během dne.

Jaká by měla být péče o odhalené krčky a citlivé zuby?
Na citlivé zuby a mnohdy s tím spojené odhalené krčky doporučuji měkký rovně střižený zubní kartáček, vhodnou techniku čištění zubů – kterou  by se měl pacient naučit pod vedením dentální hygienistky a používat zubní pastu s přízvisky sensitive (elmex, Sensodyne, Colgate atd.). Trh dnes navíc nabízí kvalitní fluoridové preparáty s vysokým obsahem fluoridů, např. elmex gel či GC Tooth Mousse, které by měl pacient používat dle doporučení OZL (ošetřujícího zubního lékaře) či dentální hygienistky a které pomáhají snižovat citlivost zubů.

Děkujeme za odpovědi

Na otázky odpovídala dentální hygienistka Kateřina Krejčová, DiS.

Erpet Medical Centrum www.erpetmedical.cz

Erpet

Redakční tip:

Víte, že si čistíte jen 30 % plochy zubů?

OdolPři běžné zubní hygieně si podle odborníků většina z nás vyčistí pouhých třicet procent plochy zubu. Jak je to možné?  Je to proto, že 70 % chrupu je ukryto v dásni, kam byste se s kartáčkem dostávali jen obtížně. Tato „skrýš“ ale bohužel nebývá tak bezpečná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dáseň totiž v mnoha případech netěsní, čímž umožní přístup zubnímu plaku – měkké a lepivé vrstvě tvořené mikroskopickými zbytky potravy, v níž se snadno množí bakterie, které se později podílejí na vzniku zubního kazu a zánětu dásní.

Náš tip: Nová zubní pasta Odol3dent Maximum je výjimečná tím, že chrání celý zub – tedy nejen korunku, ale také části skrývající se pod dásní. Obsahuje fluorid posilující zubní sklovinu, zamezuje vzniku kazů a zároveň dokáže kontrolovat množství zubního plaku u dásní, čímž je udržuje přilehlé těsně k zubům. Komplex aktivních složek navíc posiluje přirozenou bariéru chránící kořen zubu, který je mnohem měkčí a zranitelnější než vrchní část chrupu.

Klinické testy prokázaly, že zubní pasta Odol3dent Maximum dokáže snížit míru plaku až o 24 % v porovnání s pastou Odol3dent Original, a to během pouhých dvanácti týdnů užívání. Chcete-li pro svůj chrup udělat maximum, zvolte k péči o něj takovou zubní pastu, která vám s tím pomůže. Více najdete na  http://www.odol3dent.cz/maximum/

Reklama