Bulvár

Rozhovor s dabérkou: Stanislava Jachnická

Asi hodně z vás zná hlas dnes již populární dabérky Stanislavy Jachnické. Slyšet jste ji mohly v Brutální Nikitě, Přátelích, Doktorce Quinové, Kriminálce New York, Čokoládě, mnoha reklamách – v těch ji večer slýcháte na svých obrazovkách skoro denně - a mnoha dalších pořadech. A kdo by chtěl vidět i ženu, která se za příjemným altem skrývá, může si zajít do pražského divadla ABC či Rokoko.

Jsme ještě dabingová velmoc?

Český dabing býval velice ceněný, mnozí naši herečtí velikáni překonali i sám originál (Vzpomeňte si na Františka Filipovského a filmy s francouzským hercem Luise de Funesem). Tehdejší technika byla přímá, dabovalo se rovnou do živého vysílání, takže nápor na nervy a zkušenosti dabérů byl obrovský. Málokterý evropský stát byl však tak dobrý jako my. Mnoho jich ani vlastní dabing nemělo, celý film namlouval jediný člověk. Například polský dabing neexistuje dodnes.

Dnes, vezmeme-li v potaz pouze profesionální práci, existují dva druhy dabingu. Jeden, ten nový, se namlouvá v různých studiích se sluchátky na uších. Většina dabérů se se svým textem seznámí až v momentě, kdy ho začne nahlas reprodukovat a vlastně ani neví, o čem film je.

Filmy 1. kategorie a ty, které přijdou do kin, se dělají poctivě, berou se na ně zavedení dobří herci a věty se opravují tak dlouho, až je režisér spokojen.

Starý a velice kvalitní způsob dabingu probíhá v barrandovských studiích a takzvaně se jede po smyčkách. Herec sedí s režisérem a jede se stále dokola, až všechno sedí jako ulité. Díky tomuto systému jsme se po válce staly dabingovou velmocí. A tou jsme, dalo by se říci dosud.

Se Stáňou Jachnickou jsem chodila do školy a staly se z nás dobré kamarádky. Mladických hloupostí a dobrodružství jsme si užily víc než dost a stýkáme se dodnes. To jen pro případ, že byste se divily, že si spolu tykáme.

Jak ses, Stáňo, stala známou dabérkou?

jachnickaVystudovala jsem herectví na DAMU a samozřejmě chtěla hrát v divadle a ve filmu. Po škole mě angažovali v Pardubicích, Hradci a v Kladně, ale Praha mi nějak nevyšla. A tak, když jsem otěhotněla a divadlo musela přerušit, zavolala jsem známému režisérovi, zda by pro mě něco neměl. Dal mi příležitost v malé roli s Markem Vašutem a povedlo se. Než jsem ale začala dostávat významnější role, trvalo zhruba dva roky.

Dabuješ tedy 18 let. Baví tě to stále?

Někdy si jen splním povinnost a moc mě to nebaví. Nejdou mi pisklavé hlasy takových těch hollywoodských slepiček, které mi ani nejsou sympatické.

Jaké role se dabují nejlépe?

Ta postava by měla mít stejný temperament jako já, to znamená i podobný rytmus mluvy. To se pak dobře trefuje a je to pro mě přirozené.

A kdy je dabing opravdový oříšek?

Jednoznačně při namlouvání čínštiny a japonštiny. Pro nás je to věta třeba o pěti slovech, pro ně hrdelní výkřik. Trefujte se potom herci do pusy. Taky je poměrně těžké předabovat češtinu nebo slovenštinu. Originál ti vleze do uší a pak to nechtěně říkáš úplně stejně. Lepší je v tom případě vypnout zvuk ve sluchátkách.

Připravuješ se nějak na svou roli?

To podle toho, pro koho dabuju. V případě studiové práce béčkových filmů moc ne, ale to nedělá nikdo. U toho se pije kafe a klidně pokecá s kolegyní. Velice precizní práci naopak vyžaduje Hollywood. Tam chtějí, aby se dabér přesně trefil i do stylu mluvy, výšky hlasu – zkrátka zkopíroval originál. Nadabovaný film se pak posílá k nim ke kontrole a vše se musí předělávat tak dlouho, než jsou spokojeni. Takový film se dabuje klidně několik dní, ty béčkové třeba tři hodiny.

A co tvoje popularita? Poznávají tě lidé na ulici po hlase?

Hrozně moc. Dokonce se mi to stalo nedávno v Ostravě v obchodě. „Vy máte známý hlas, kdo jste? Nějaká herečka? Ale ty k nám přece nechodí,“ prodavačka byla úplně ohromená, a když jsem se přiznala, hned chtěla podpis. Snažím se třeba netelefonovat v tramvaji ani nikde v kavárně. Lidé se hned začnou otáčet a vyptávat se mě. Obdivuji je, protože já podle hlasu své kolegy nepoznám.

Jsi tedy se svou prací spokojená?

Teď už je to lepší, v poslední době už jsem konečně spokojená. Jsem jako stálý host v divadle ABC a Rokoko, mám spoustu dabování, točím v seriálu Ulice. Kdyby se k tomu přidalo natáčení nějaké pěkné role ve filmu byl by to stav „ ideál“.

zdroj fotky : foto.osobnosti.cz

   
18.02.2010 - Rozhovory - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [10] SuperMarta54 [*]

  O dabingu se více dovíte na www.dabingovasekce.com a na dabing fóru.

  Paní Jachnická vede v Praze kurzy dabingu. Phoebe ze seriálu Přátelé odpovídá pouze temperamentem. Jinak je to pohodová dáma, která si na nic nehraje.

  superkarma: 0 10.05.2011, 01:03:03
 2. avatar
  [9] Clerenc [*]

  Pheobe, alias Regina Fellangiová:-))) Mohli by jste udělat rozhovory s celou partičkou z FriendsSml22

  superkarma: 0 12.03.2010, 09:13:33
 3. avatar
  [8] Dante Alighieri [*]

  Uvítala bych podrobnější rozebrání práce s dabingem. Sml67

  superkarma: 0 18.02.2010, 18:02:15
 4. avatar
  [7] *modrá [*]

  paní Jachnická hraje v ulici paní MastnouSml22

  superkarma: 0 18.02.2010, 14:00:57
 5. avatar
  [6] Radka27 [*]

  Na fotce je té Phoebe dokonce podobná! Sml59

  superkarma: 0 18.02.2010, 12:43:17
 6. avatar
  [5] Avilo [*]

  dasal — #2  Taky mi připadá, že je to ona!Sml22 A hlas má fakt dobrý!Sml16

  superkarma: 0 18.02.2010, 10:55:47
 7. avatar
  [4] Suzanne [*]

  wich — #3 Pochopila jsem to tak, že v hollywoodském filmu se musí víc přizpůsobovat zadání, na čemž původní tvůrci bazírují, má víc pokynů a užší mantinely. Proto ta příprava. U jiného filmu to může udělat dle libosti, ale věřím, že i tak to udělá podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jen místo té velké přípravy a konzultace výšky hlasu a napětí projevu si může dát to kafeSml22

  superkarma: 0 18.02.2010, 10:14:45
 8. avatar
  [3] wich [*]

  Zvláštní přístup k práci Sml80 Já se teda snažím i pro "horšího" zákazníka o maximálně dobře odvedenou práci. Je to i moje vizitka Sml22

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 0 18.02.2010, 09:32:19
 9. avatar
  [2] dasal [*]

  Teda podle téhle fotky bych ji moc nepoznala, ale není to ta paní, co hraje v Ulici manželku Mastného, Lumírovu sekretářku?

  1. na komentář reaguje Avilo — #5
  superkarma: 0 18.02.2010, 08:26:24
 10. avatar
  [1] *modrá [*]

  To jsem ráda, že konečně vím jak ta paní s tím krásným hlasem vypadá Sml67

  superkarma: 0 18.02.2010, 08:05:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme