Zdraví

Rozhovor nejen o rakovině prsu

V minulém povídání jsme se dozvěděli, že nádorovému onemocnění prsu nedokážeme účinně zabránit, neboť neznáme přesně příčinu jeho vzniku. Jedinou účinnou zbraní v boji s rakovinou prsu je časná diagnostika, která je založena na preventivních kontrolách. To však neznamená, že bychom se neměli snažit o zlepšení životního stylu. Naopak, protože „zdravý“ životní styl snižuje výskyt především civilizačních onemocnění, jako je vysoký tlak, cukrovka, žaludeční vředy, onemocnění cév a podobně.

Snížení obecných zdravotních rizik
Epidemiologické studie se snažily identifikovat rizikové faktory životního stylu pro vznik nádorů prsu. Dieta a nutrice nepřinesly jednoznačné výsledky, jak se očekávalo. Riziko pravděpodobně zvyšuje poměr konzumovaných tuků (lipidů). Podle výsledků nových studíí mají protektivní účinky fytoestrogeny ( estrogeny z rostlin-isoflavony a lignany) a snad soja. Naproti tomu, je významný rizikový faktor pravidelná konzumace alkoholu. Riziko se významně zvyšuje při denní konzumaci 10 g alkoholu. Rovněž tok působí obezita, především po přechodu. Naproti tomu kouření nemá na výskyt karcinmu prsu vliv, neznamená to však, že bychom se měli ke kouření stavět neutrálně. Zajímavé je zjištění, že významný rizikový faktor je vysokoškolské vzdělání a vyšší socioekonomické postavení. Fyzická aktivita nemá prokazatelný protektivní efekt před nádory prsu. Rovněž tak ženy se silikonovými implantáty nejsou ve skupině s vyšším rizikem.

Prevetnivní vyšetření
Zakladním pilířem boje proti rakovině prsu je časná diagnostika. Čím dříve se podaří zhoubný nádor prsu objevit, tím větší je šance na vyléčení. Následující řádky vycházejí z doporučení k péči o prsy České gynekologicko-porodnické společnosti a týkají se žen, které nemají žádné obtíže, ani zvyšené riziko vzniku nádoru prsu.

Samovyšetření prsů:
O samovyšetření prsů jsme psali v minulém vydání. Ať už jsou názory na samovyšetření prsů jakékoli, každá žena by měla dobře znát svá prsa. Návod na samovyšetření naleznete ZDE

Klinické vyšetření lékařem:
Ženám od 30. roku věku by měly být prsy vyšetřeny jednou ročně lékařem při pravidelné preventivní prohlídce. Toto vyšetření je plně hrazeno pojišťovnou a máte na něj nárok, pokud je tedy lékař sám nenabídne, nebojte se o něj přihlásit.

Mamograf:
Mamografie je rentgenové vyšetření prsu, které má nejvyšší citlivost a může zhoubný nádor prsu již v samém začátku. Ženy po 40. roku života by měly absolvovat mamografické vyšetření každý jeden až dva roky, podle přehlednosti nálezu. V období mezi 50.-60. rokem věku bychom měli mamografii provádíme každoročně, rovněž tak u žen, které užívají hormonální substituci. Silikonové implantáty nejsou kontraindikací k mamografickému vyšetření.

Ultrazvuk:
Ultrazvukové vyšetření vhodně doplňuje možnosti mamografie. Samo nemá takovou výtěžnost jako mamografie. Samotné ultrazvukové vyšetření se doporučuje u mladších žen mezi 20 – 35.rokem věku.

V případě nového pohmatového nálezu, výskytu „bulky“ by měla pacientka vyhledat lékaře a po dohodě s ním naplánovat další vyšetření, které povede k objasnění jeho příčiny.

S použitím materiálů a informací z www.mou.cz a http://www.szu.cz/czzp/index.htm a s laskavou pomocí MUDr. Davida Pavlišty, lékaře z poradny pro nemoci prsu na Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze 2
   
27.03.2003 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Léthé [*]

  verlit: mýlíš se, lze ...vím to

  superkarma: 0 27.03.2008, 22:23:55
 2. avatar
  [19] verlit [*]

  Ťapina: Z nezhoubného udělat zhoubný Přímo slyším, jak všichni onkologové rotují ve svých pomyslných hrobech.
  Ne, opravdu, ale opravdu, ale opravdu NIKDY A NIC neudělá z nezhoubného nádoru zhoubný a biopsie nádor ani nezaktivuje ani neroznese.
  Tohle je přesně ten druh pověr, který nakonec může stát ženu život, protože odmítne ověřovací biopsii nebo dokonce nejde vůbec k doktorovi, aby "se jí neudělal" zhoubný nádor!

  Ještě k nim patří zaručené zprávy o tom, že na mamografu se při splácnutí prsu nádor rozdrobil a metastázoval, to je taky docela životaschopná pověra. Obvykle s dodatkem, že je to zaručené, protože to říkala kamarádka tetičky, jejíž spolužace se přesně tohle stalo (Ani nevím, jestli je to vůbec k smíchu nebo spíš k pláči).

  superkarma: 0 27.03.2008, 17:35:50
 3. avatar
  [18] Ťapina [*]

  verlit: A to si teda myslím, že lze. Jak roznést, tak aktivovat a dokonce i z nezhoubného udělat zhoubný. Ne samozřejmě vždycky, ale může se to stát.

  superkarma: 0 27.03.2008, 15:29:26
 4. avatar
  [17] verlit [*]

  Léthé: No jo, to máš pravdu, že pokud se stejně bude operovat, tak asi stačí histologie poté. Ale jinak biopsií nelze nádor nijak roznést, aktivovat ani něco podobného.

  Jinak myslím, že Dáša to myslela tak, že když se rakovina prsu zachytí včas, dá se vyléčit. Vždycky budou, bohužel, existovat případy, kdy se z různých důvodů i přes prevenci atd. nepovedlo rakovinu odhalit včas, ale prostě šance na vyléčení je dneska velmi vysoká.

  superkarma: 0 27.03.2008, 15:15:44
 5. avatar
  [16] átéčko [*]

  Léthé: Máš pravdu Biopsie někdy udělá více zla.

  superkarma: 0 27.03.2008, 13:03:59
 6. avatar
  [15] Léthé [*]

  Emili25:máš pravdu ....a proč umřela taky naše XYM tady z ženy-in?

  superkarma: 0 27.03.2008, 11:28:15
 7. avatar
  [14] Léthé [*]

  verlit: Co se týče té biopsie, podle mě když ta bulka musí stejně ven, je zbytečná. U nás na operačním sále dělají okamžitý testy a pak se třeba pokračuje….testy uzlin atd. Mě tu biopsii udělali. Fakt není o co stát a já pak měla pocit, že s tím, jak tu potvoru napichovali a brali z ní vzorky, tak jí třeba mohli i roznést. Možná bych byla klidnější bez té biopsie. Podle Pražské resonance to bylo zhoubný na 99%, takže podle mě, u mě ta biopsie byla zbytečná.

  superkarma: 0 27.03.2008, 11:24:45
 8. [12] kiti5 [*]

  verlit: Jenže mě - pesimistku - to poučilo také o tom, jak člověk nikdy neví... Takže jsem celkem furt v nejistotě, kde co se v mém těle děje a nikdo o tom nemá tušení. No ale bojuju s tím pocitem, snažím se, jak můžu.
  Ale zřejmě s nálezy v prsu je to trošičku jiné a tak prostě musíme kontrolovat samy a nechat kontrolovat doktory co nejčastěji.

  superkarma: 0 27.03.2008, 09:20:35
 9. avatar
  [11] verlit [*]

  kiti5: Popravdě u mě to bylo totéž - nejdřív řezali, pak zkoumali. Naštěstí vyzkoumali, že to bylo OK. Kdyby to bývalo OK nebylo, vznikl by hodně ošklivý problém.
  Tak jsem teď aspoň poučená, na čem příště trvat.

  superkarma: 0 27.03.2008, 09:17:03
 10. [10] kiti5 [*]

  Ano, já jsem netušila, jaký je správný postup. Prostě mě oznámili, že cystička, která má velikost 3 cm, je už hraniční a tudíž je nutné odstranění. Ale zaplaťpánbůh za to, protože pod ní se to ukrývalo a chystalo se propuknout.

  superkarma: 0 27.03.2008, 08:36:43
 11. avatar
  [9] verlit [*]

  kiti5: Počkej, oni tě NEJDŘÍV operovali a pak ověřovali nález histologicky? Copak neudělali biopsii před operací?!

  superkarma: 0 27.03.2008, 08:33:55
 12. avatar
  [8] verlit [*]

  Léthé: Hlavně, že byli odhaleni, potvoráci.
  Je fakt, že to už je taky na doktorovi a někteří to berou (na rozdíl od pacientek) celkem na lehkou váhu.
  Měla jsem prakticky stejnou zkušenost, mamograf jsem si taky zařídila sama, pro jistotu. Naštěstí byl nález v pořádku, ale odborníci mi potvrdili, že měl vyšetření určitě doporučit můj ošetřující lékař, který se tvářil, že je zbytečné. Chce to nenechat se odbýt a pídit se po dalších informacích a názorech dalších lékařů.

  superkarma: 0 27.03.2008, 08:31:39
 13. [7] kiti5 [*]

  Léthé: Když čtu, co jsi napsala, tak jako bych to psala já, a to se vším všudy - našla jsem si z ničeho nic při mazání pleť.mlékem bulku, na mamografu vůbec nic neviděli, na ultrazvuku jen cystičky v obou prsech s tím, že ta nahmataná bulka je 3 cm, což už bylo na operaci. Po operaci mě doktor uklidnil, že to byla jen cystička naplněná vodou,ale že je to úplně v pohodě. Přesto jsem ale dostala diagnózu po histologii a byl to šok - přednádorový stav - 1,5 mm se schovávalo pod onou cystou. Takže ozařování mě neminulo. Naštěstí pouze to. Teď chodím na kontroly a čekám, jestli to vše dopadlo tak, jak jsem doufala... Ale už to není ono..

  superkarma: 0 27.03.2008, 08:28:58
 14. avatar
  [6] Léthé [*]

  verlit: Jenže u mě to mělo skončit ultrazvukem a tím, že to nebude nic zhoubného. Diagnostika z ultrazvuku byla správná, to co jsem si nahmatala, fakt nebylo zhoubné, byla to jen neškodná bulka. Ale měla jsem to štěstí, že o mě měl někdo takový strach, že mi zařídil magnetickou resonanci v Praze. A tam se našel podezřelý nález, který nebyl vidět nikde…a při samotné operaci další…takže vedle neškodné bulky se nakonec schovávali dva zhoubní hajzlíci ….jsou již naštěstí v prdeli .

  superkarma: 0 27.03.2008, 08:18:31
 15. avatar
  [5] verlit [*]

  Léthé: Záleží na druhu nálezu, při podezření na zhoubný nádor se stejně dělá obojí (a např. uzliny v podpaží se mamografem nedají vyšetřit vůbec)plus případně biopsie. Ale obecně je, myslím, pravda, že mamograf má pro drtivou většinu nálezů větší vypovídací schopnost.

  superkarma: 0 27.03.2008, 08:10:51
 16. avatar
  [4] Léthé [*]

  Nesouhlasím že mamograf je lepší než ultrazvuk. Nebo tedy ne u každého. U mě na mamografu nebylo vidět vůbec NIC, jen bílá mlha. A to již v době, kdy jsem si bulku nahmatala sama. Na ultrazvuku bylo vidět něco málo nejasného, takže nejpřesnější vyšetření pro zjištění malých, tedy včasných nálezu je magnetická resonance.

  A jestli se někdo bojí, že by při samovyšetření prsu bulku nemusel najít, uklidňuji vás, že najdete….určitě přijdete na to, že TOHLE tam nepatří….já na to přišla při pouhém promazávání se pleťovým mlékem po vysprchování. Věděla jsem okamžitě, že je tam něco navíc.

  superkarma: 0 27.03.2008, 07:55:17
 17. avatar
  [3] verlit [*]

  dasa: Už jsem se podobně vyjadřovala pod podobným článkem dříve, ale myslím, že jedním z důvodů, proč se část žen panicky bojí jít na vyšetření, je také znění současné masivní reklamní kampaně.
  Je určitě myšlená dobře, ale slogany, které lze přeložit jako „Přijďte včas a zachráníme vás, jinak umřete“ prostě vytvářejí podvědomý pocit, že přijít na vyšetření = mít rakovinu.
  Kdyby bylo vyznění kampaně v pozitivnějším duchu („Přijďte se ujistit, že vám nic není“), pak by se možná podařilo oslovit právě tu skupinu, která se diagnózy tak bojí.

  superkarma: 0 27.03.2008, 07:54:54
 18. avatar
  [1] aninas [*]

  Moje sestrenka[62] pred mesicem zemrela na rakovinu prsu . Moje maminka ma rakovinu prsu A jak dopadnu ja? Nevim Ale doufam, ze DOBRE!

  superkarma: 0 27.03.2003, 05:40:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme