Nová knížka Denisy Proškové Kde rostou peníze?, která se snaží dětem vysvětlit fungování financí, se setkala s velkým úspěchem. Finančně a odborně knížku podpořila ING Pojišťovna. Proto jsme vyzpovídali její ředitelku marketingu a produktového vývoje Helenu Lazosovou. Prozradila nám, jak knížka vznikala i jak se se synem baví o penězích.

kniha

Kniha Denisy Proškové Kde rostou peníze? se před nedávnem objevila na pultech knihkupectví. A byl to trhák, o čemž svědčí, že se chystá už třetí dotisk. Co si myslíte, že stojí za úspěchem této knihy?
Hlavní důvod je podle mne v nedostatku tohoto druhu literatury na našem trhu. Tedy mám na mysli kvalitní literatury, která by kromě prima obrázků měla i obsah. A to se Denise povedlo. Poměrně složité téma je podáno zábavnou formou tak, aby ho pochopily i malé děti, to je šesti- až devítileté. Navíc ty krásné a osobité ilustrace…

Knížka vznikla za finanční i odborné pomoci ING Pojišťovny. Jak probíhala vaše spolupráce s autorkou?
Naše generální ředitelka Renata Mrázová se s Denisou Proškovou zná osobně, a tak když se dozvěděla, že by ráda napsala knížku pro děti na toto téma, nabídla Denise, že knihu podpoříme. A to nejen finančně, ale i tím, že poskytneme odborníky, na které se autorka mohla s náročnějšími věcmi obracet.

Máte malého syna – už si s ním o penězích povídáte? Četli jste si knížku?
Synovi jsou teprve tři roky, takže na nějaké hlubší povídání má ještě čas. Tím, že se v oblasti financí pohybuji určitě finanční vzdělání nepodceníme.  Knížka je pro vysvětlení tohoto tématu skvělou inspirací ale zatím malého zajímají spíše krásné ilustrace.

V knížce je maminka Penízková doma s dětmi a tatínek chodí do práce. Vy jste po mateřské nastoupila zpátky do práce a se synem zůstal doma na rodičovské váš manžel. To stále není úplně běžný model…
Vždycky jsem si šla za tím mít jak rodinu, tak kariéru. Během těhotenství jsme s manželem plánovali, že si oba snížíme úvazek a budeme se v péči střídat. Okolnosti nakonec vedly k tomu, že se synem zůstal doma manžel a já pokračovala ve své práci. Ve které mi navíc vyšli velmi vstříc, a tak jsme zvládli i kojení.

Byl pro vás návrat do práce náročný?
Vzhledem k tomu, že jsem se do práce vrátila celkem rychle, to bylo opravdu náročné. Nečekala jsem, jak vyčerpávající bude především ten nedostatek spánku. Nejvíce se mi ulevilo, když malý začal spát i šest hodin v kuse, což bylo v době, kdy mu bylo něco přes půl roku.

Jak zvládáte roli manažerky a zároveň matky?
Snažím se synovi i práci věnovat na maximum, i když jsem se musela smířit s určitými nedokonalostmi. Ale mám skvělé kolegy, kteří mě podporují. A šéfku, která byla v úplně stejné situaci, to je pak vždy o něco jednodušší.

Co vás momentálně v práci nejvíc naplňuje a baví?
Baví mě projekty, které mají nějakým způsobem pomáhat. Kromě knížky Kde rostou peníze je to i projekt For You, který pomáhá v prevenci žen proti rakovině pohlavních orgánů, a hlavně prsu. Před nedávnem jsme například oslavili první úspěšný rok takového podprojektu, který máme dohromady s Aliancí žen s rakovinou prsu. Jmenuje se Nejde jen o prsa a jedná se o cyklus seminářů na středních školách, kde studentkám vysvětlujeme, proč je důležitá prevence a jak na ni. Na speciálním modelu je pak i přímo učíme samovyšetření prsu. Je to krásná, i když občas deprimující práce, když se setkáte s mladými ženami, které s rakovinou bojují.

Proč právě rakovina prsu? V této oblasti působí docela dost asociací, agentur i soukromých firem…
To ano, ale na výsledku se to zatím moc neprojevuje. Rakovina prsu pořád patří mezi nejčastější příčinou úmrtí onkologických pacientek. Ženy stále chodí pozdě. A pokud se jim podaří ten boj s rakovinou vyhrát, podle našeho průzkumu s Aliancí žen s rakovinou prsu jich až polovina končí v invalidním důchodu. Kromě psychických a fyzických následků se tak tyto ženy musejí potýkat ještě s finančními těžkostmi. Ten projekt tak má kromě osvěty ještě jeden důležitý rozměr – v ING jsme připravili speciální pojištění proti tomuto typu rakoviny a rakovině pohlavních orgánů. Snažíme se tak pomáhat i více konkrétně.

Zbývá vám vůbec nějaký prostor na koníčky a odpočinek?
Téměř všechen svůj volný čas věnuju rekonstrukci historického statku a budování zahrady. Není to relaxace v pravém slova smyslu, je to hodně fyzické práce – kromě střechy a části omítek děláme vše vlastníma rukama a dle původních technologií. Ale skvěle si u toho odpočinu. V tom místě je jedinečná atmosféra, má to ducha, kterého tam chceme zachovat. Sháníme třeba i historický nábytek. K tomu jsme se vrhli na zahradu, ke které jsme v roce 2013 získali plaketu Ukázková přírodní zahrada. U statku jsou dvě stodoly, takže máme o zábavu postaráno ještě na hodně let.

Reklama