V souvislosti s používáním tamponů se v minulosti a současnosti vyskytla spousta zavádějících informací, které vešly v podobu „mýtů“. Přinášíme vám článek na toto téma.

 • Mýtus: Tampony nelze používat po celou dobu menstruace
 • Pravda: Tampony lze používat denně v době menstruace, i přes noc.

tampony

Ano. Tampony jsou bezpečné pro každodenní použití v době menstruace. Krvácení však není každý den menstruace stejně intenzivní. Na začátku menstruace je silnější (kdy během prvních 2-3 dnů dochází k odtoku dvou třetin menstruační tekutiny) a ke konci slabší. Tampony jsou vyráběny s různou absorbcí a tak si stačí vybrat ty nejvhodnější pro různě silná krvácení. Tampony lze používat i přes noc (nebo když spíte).

Výhody používání tamponů přes noc jsou stejné jako při používání ve dne:

 • Umožňují volnost pohybu, kdy tampon zůstává vždy na svém místě.
 • Poskytují bezpečnou ochranu, když ležíte, sedíte nebo prudce vstanete, zatímco u menstruačních vložek menstruační tekutina poté, co opustí vagínu, může stékat podél povrchu těla.
 • Pomáhají udržovat vulvu suchou a čistou.
 • Pomáhají eliminovat pocit náhlého výronu menstruační tekutiny, který ženy mohou pociťovat při vstávání z postele.

Je důležité upozornit, že před spaním by měl být zaveden nový tampon a měl by být vyměněn ráno ihned po probuzení. Měly by se však vyměňovat každých 8 hodin. Dle potřeby i častěji.

 • Mýtus: Tampony mohou narušit vaginální flóru a způsobit vaginální infekce
 • Pravda: Souvislost s vaginálními infekcemi a používání tamponů nebyla dosud prokázána.

Je běžné, že zdravá vagína je osídlena různými bakteriemi a příležitostně i houbami. Přirozená rovnováha této mikroflóry se někdy, z důvodů ne zcela známých, naruší. Příčiny tohoto problému, který postihuje některé ženy, nejsou ještě zcela známy, ale pravděpodobně odrážejí nějaký nedostatek v imunitním systému ženy. Dosud nebyla zjištěna žádná souvislost mezi používáním tamponů a bakteriální vaginózou nebo vaginálními kvasinkovými infekcemi. Nesčetná léta zkušeností žen s tampony na trhu poskytují přesvědčivý důkaz o tom, že používání tamponů nezpůsobuje vaginální infekce, ani u žen nezvyšuje riziko pro získání vaginální infekce.

 • Mýtus: Tampony mohou poškodit vagínu nebo děložní čípek
 • Pravda: Běžné používání tamponů podle pokynů uvedených v příbalových letácích nezpůsobuje žádné klinicky významné trauma vagíně ani děložnímu čípku.

V místech, kde jsou tampony v kontaktu s vaginálním epitelem, by mohly způsobit určité vysoušení, zvláště pokud absorpční schopnost používaného tamponu je větší, než vyžaduje míra menstruačního krvácení. (Letáky k tamponům doporučují vždy používat nejnižší absorpční schopnost, která vyhovuje potřebám uživatelky.) Většina žen však takové změny vůbec nevnímá, když k takovým změnám dojde, velmi rychle se vyřeší díky schopnosti rychlé regenerace tkáně. Správně zavedený tampon do střední třetiny vagíny by neměl být v kontaktu s děložním hrdlem, ale pokud k němu dojde, nepředpokládá se žádný klinicky významný účinek, a případné menší vysychání, ke kterému dojde, by se mělo rychle vyřešit.

tampony

 • Mýtus: Tampon se může ztratit uvnitř těla, vytahovací šňůrka se může odtrhnout.
 • Pravda: Tampon se uvnitř těla ztratit nemůže

Správně zavedený tampon se nachází ve střední třetině vagíny. Ženy nemusí mít obavu z příliš hlubokého zavedení tamponu. Prst umožňuje zavedení tamponu jen do střední části vagíny (což je přesně místo, kde by tampon měl být umístěn pro optimální účinek a pohodlí). Zde bude na svém místě udržován svaly pánevního dna a hydrostatickým tlakem pánevních orgánů, a to i v případě, že žena učiní náhlý pohyb nebo bude provozovat fyzickou aktivitu. Protože otvor děložního čípku je příliš malý (obvykle o velikosti špendlíkové hlavičky) a také protože neexistuje síla, která by tampon vytlačovala vzhůru do děložního čípku a dělohy, tampon nemůže samovolně vklouznout do dělohy.

Při výrobním postupu tamponu je vytahovací šňůrka přivázána a pevně připevněna k absorpčnímu tělu tamponu. Různí výrobci používají různé metody připevňování vytahovací šňůrky k tamponu, ale všechny metody zajišťují pevné připevnění. Chce-li se uživatelka ujistit, zda je šňůrka dobře připevněna, zatáhne za ni před zavedením tamponu do vagíny silným, krátkým pohybem. Nemůže-li žena nalézt vytahovací šňůrku, zatímco je tampon zaveden, měla by počkat do úplného nasáknutí tamponu krví. Poté by měla být schopna jemným tlačením ve dřepu (jako při stolici) vytlačit tampon k vaginálnímu otvoru, kde jej může uchopit dvěma prsty a vyjmout. Není-li opravdu možné tampon vytáhnout, měla by navštívit gynekologa.

Tvrzení o škodlivosti poševních tamponů je historický přežitek!
Důvěřujte o.b.®, tamponům doporučovaným Českou gynekologicko-porodnickou společností.
Používání o.b.®, je bezpečné po celou dobu menstruace.
Tak proč nezvolit jedničku mezi tampony?
Zbavte se starostí, žijte naplno!

Reklama