ob

Seznamte se s nejčastějšími mýty spojenými s použitím tamponů

Průmyslově vyráběné menstruační tampony byly jako první uvedeny na trh v USA v roce 1936, od té doby byly použity miliardy tamponů po celém světě. Stejně tak se vynořilo spousta mýtů a klamných domněnek o používání tamponů, jejich vlivu na zdraví či průběh menstruace. Co je pravda a co je mýtus? Přinášíme vám první část našich poznatků:

Mýtus: Tampony nelze používat denně v době menstruace, a zároveň i přes noc.
Pravda: Tampony jsou bezpečné pro každodenní nošení v době menstruace. Krvácení však není každý den menstruace stejně intenzivní. Na začátku menstruace je silnější (kdy během prvních 2-3 dnů dochází k odtoku dvou třetin) a ke konci slabší. Tampony jsou vyráběny s různou absorpcí a tak si stačí vybrat ty nejvhodnější pro různě silná krvácení. Tampony lze používat i přes noc (nebo když uživatelka spí).

Výhody používání tamponů přes noc jsou stejné jako při používání ve dne:

  • Umožňují volnost pohybu, kdy tampon zůstává vždy na svém místě.
  • Poskytují bezpečnou ochranu, když uživatelka leží, sedí nebo vstává, zatímco u menstruačních vložek menstruační
  • tekutina poté, co opustí vagínu, může stékat podél povrchu těla.
  • Pomáhají udržovat vulvu suchou a čistou.
  • Pomáhají eliminovat pocit náhlého výronu menstruační tekutiny, který ženy mohou pociťovat při vstávání z postele.

Je důležité upozornit, že před spaním by měl být zaveden nový tampon a měl by být vyměněn ráno ihned po probuzení. Měly by se však vyměňovat každých 8 hodin. Dle potřeby i častěji.

o.b.Mýtus: Uživatelky nitroděložního tělíska by neměly používat tampony.
Pravda: Není důvod se domnívat, že použití tamponů není bezpečné pro ženy, které mají zavedeno nitroděložní tělísko. Tampony a nitroděložní tělísko se zavádí do zcela jiných částí pohlavního ústrojí. Jelikož vytahovací šňůrka tamponu zůstává mimo vagínu, lze tampon vytáhnout bez použití tlaku na šňůrku nitroděložního tělíska, která by měla zůstat hlouběji ve vagíně, než kde je usazen tampon. Navíc vytahovací šňůrky obou prostředků jsou vyrobeny z odlišných materiálů, liší se stavbou, vzhledem a pohmatem, záměna jednoho za druhý by měla být vyloučena, zvláště když je vytahovací šňůrka nitroděložního tělíska správně zkrácena a nebude tudíž snadno přístupná. Po celou dobu, kdy tyto dva prostředky existují na trhu společně, nebyly zaznamenány žádné případy, že by ženy se zavedeným nitroděložním tělískem měly nějaké potíže s používáním tamponů.

 

 

Mýtus: Tampony mohou narušit vaginální flóru a způsobit vaginální infekce.
Pravda: Souvislost s vaginálními infekcemi a používání tamponů nebyla dosud prokázána. Je běžné, že zdravá vagína je osídlena různými bakteriemi a příležitostně i houbami. Přirozená rovnováha této mikroflóry se někdy, z důvodů ne zcela známých, naruší. Příčiny tohoto problému, který postihuje některé ženy, nejsou ještě zcela známy, ale pravděpodobně odrážejí nějaký nedostatek v imunitním systému ženy. Dosud nebyla zjištěna žádná souvislost mezi používáním tamponů a bakteriální vaginózou nebo vaginálními kvasinkovými infekcemi. Nesčetná léta zkušeností žen s tampony na trhu poskytují přesvědčivý důkaz o tom, že používání tamponů nezpůsobuje vaginální infekce, ani u žen nezvyšuje riziko pro získání vaginální infekce.

Reklama