Domácnost

Rozhodli jste se koupit čistokrevnou kočku?

 

Důvodů může být několik a jsou čistě vaše osobní. Ne každý touží po kočičce bez domova nebo obyčejné kočce domácí.

Pro někoho je taková koupě srdeční záležitostí, vysněnou kočku mít anebo jen prostá touha ukázat, že na to máte, nebo dokonce i jen jako ozdobu do bytu. Ty dva poslední důvody vůbec nedoporučuji.

Přesto pro koupi kočky čistokrevné rasy mluví hned několik důvodů.

Většinou je možné odhadnout budoucí povahu podle charakteru plemena.

Jsou kočky vyloženě vhodné pro děti a kočky nevhodné.

 

A navíc nelze přehlédnout čistě ekonomický fakt. Pokud máte kočku s PP, pak bez problémů prodáte koťátka a náklady se vám tak částečně vrátí. Nelze se na to samozřejmě dívat jen takhle, mít doma kočku je v první řadě srdeční záležitost.

 

Rozhodnutí tedy padlo a teď je na pořadu dne výběr chovatele.

Zde můžete opravdu narazit.

Ne každý, kdo se prezentuje jako chovatel čistokrevných koček, pracuje v jejich prospěch. Někdy je to spíš množitel, pro kterého je zisk z „chovu“ koček přednější než zdraví jeho svěřenců.

Nejhorším způsobem odchovu, se kterým se můžete setkat, je klecový odchov. A to už vůbec nepřipomíná žádné domácí miláčky, ale prachsprostý byznys.

Navíc taková koťata nejsou zvyklá na styk s lidmi a jsou tedy bázlivá a mohou mít psychické problémy. Nemluvě o problémech s výchovou.

 

Prohledejme inzeráty, navštivme výstavy a vytipujte si vhodné kandidáty.

Obvolejte je a sjednejte si schůzky. Solidní chovatel vás nechá svá koťátka přibližně od věku 4 týdnů prohlédnout. Zcela nezávazně se tak můžete rozhodnout o koupi.

I zde platí, že se nemusíte rozhodovat hned napoprvé, ale po pravdě, laik dost těžko odolává kráse již toho prvního vrhu.

 

Na tento problém jsem narazila s paní Lucií Vrabcovou, chovatelkou ruských modrých koček, a tak jsem ji maličko vyzpovídala.

 

Lze říct něco na úvod tak nějak obecně?

 
„Doporučila bych Vám www.kotatko.net, kde píší o úskalích koupě koťátka bez PP. Asi to hodně záleží na osobním pocitu z návštěvy v chovatelské stanici. Určitě by každý měl navštívit chovatele doma. Vidět celý vrh. Podmínky, ve kterých koťátka vyrůstala. Poptat se na reference o chovateli. Navštívit výstavy. Jinak ještě záleží, pokud člověk chce kočičku na výstavy, nebo jako domácího mazlíka. Myslím, že je rozdíl, když chovatel má doma kočičky tři, nebo deset. Asi těžko může mít tak blízký vztah s deseti kočičkami jako třeba s jednou. Zase ale na druhou stranu chovatel, který má těch kočiček hodně, Vám může vybrat výstavnější kočičku. Má větší pravděpodobnost, že se mu narodí opravdu výstavní koťátko. Taky když těch kočiček má víc, tak lépe pozná, které koťátko má větší šanci být výstavní. Ale jak jsem říkala, může se tam ztratit ten kontakt mezi člověkem a kočičkami. Je to taková má zkušenost, ale nemusí být pravidlem.“

 

Jaký je správný věk pro odstavení koťátka? My kupovali kočku ve věku 8 týdnů. Může mít předčasné odstavení nějaké špatné důsledky?

 

„Pro koťátka je správný věk tak minimálně 12 týdnů. Pokud se tento věk nedodrží, hrozí, že koťátka se nedostatečně naučí od kočky hygienickým návykům. Dalším nebezpečím je, že koťátka, když jsou spolu, tak se při hře naučí správnou míru hraní, pokud je ale vezmeme dřív, mohou si hrát agresivně.“

 

Co všechno bychom měli najít v očkovacím průkaze?

 

„V očkovacím průkaze by mělo být dvojí očkování proti rhinotracheitidě, panleukopenii, calicivirům a chlamydiim. Někdy chovatel stihne i očkování proti vzteklině. Někteří přiočkovávají FeLV a FIP (taky dvakrát). Obojí posledně jmenované je ale spíše nadstandardem. Někdy nestihne chovatel i druhou sadu rhinotracheitidy, panleukopenii, calicivirům a chlamydiim, měl by to však kupujícímu sdělit, aby si mohl nechat kočičku doočkovat. Stejně tak by měl zájemci sdělit, jestli už očkoval vzteklinu. Taky by v očkovacím průkaze mělo být odčervení, které by v ideálním případě mělo být třikrát.“

 

Četnost vrhů je taky hodně diskutabilní, jaký je „zdravý průměr“?

 

„Co se týče četnosti, tak ta není nijak omezena - co do koťátek v jednom vrhu. Chovatelský řád dovoluje maximálně 3 vrhy za dva roky u jedné kočičky od jejího jednoho roku do osmi let. Některá plemena mají těch koťátek trochu více, některá méně a také záleží na genové dispozici. Je pravda, že někdy i ty tři vrhy za dva roky je "ažaž".

 

Nezapomeňte, že řádná kupní smlouva je též vizitkou dobrého chovatele. A rozhodně se poptejte po tom, co je koťátko zvyklé jíst a jaký druh steliva chovatel používá. Když tyhle dvě věci budete mít doma stejné, koťátku tím ulehčíte uvyknutí v novém domově.

A pokud se chovatel živě zajímá o další osud těch, které vypustí do světa, pak máte jistotu, že jste narazili na kočičího člověka se srdcem na pravém místě.

 

A tak i já vám přeju šťastnou ruku při výběru kočkovité šelmičky.

 

Foto: chovatelská stanice ruských modrých koček Kníže Miškin: http://ruskamodra.wz.cz/fotky.html

 

   
26.04.2006 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [18] navia [*]

  Petraoz: mě se strašně líbí modré britky. Ale viděla jsem (bohužel jen na fotce) i ragdolku, a ta je taky krásná. my máme doma obyčejnou mícu, kterou jsem "zachánila", když ji u nás "zapoměla" její máma s takovou kočičí chřipkou nebo co to bylo.... a měli jsme kocoura, kteého jsem milovala, protože ač "obyč" byl prostě obrovský. Mě se líbí velké kočky. Ale kocour se na podzim ztratil a právě proto nechci drahou číču, protože bych ji nemohla pouštět ven.

  superkarma: 0 28.04.2006, 14:54:21
 2. avatar
  [17] Meander [*]

  Petraoz: Jo, taky mám stanici, taky britky a taky jsem už dost vyšťavená z toho všeho vysvětlování.

  superkarma: 0 28.04.2006, 10:25:20
 3. avatar
  [16] Petraoz [*]

  No jinak máte 100% pravdu, že se to neprodává zrovna snadno. A opravdu jsem ještě neměla odvahu spočítat náklady na výstavy pro uchovění, kvalitní krmino. Pořád nějaké očkování a pořád dokola........... stojí to peněz jak blázen, ale přes to všechno bych je nedala ani za nic. Dokonce jsem jim pořídila soukromou televizi - akvárko.

  superkarma: 0 27.04.2006, 15:07:56
 4. avatar
  [15] Petraoz [*]

  no tak jsem se vykecala. To vysvětluju pořád. Tak jednou prstama. Samozřejmě, má na to každý jiný pohled.

  superkarma: 0 27.04.2006, 14:59:41
 5. avatar
  [14] Petraoz [*]

  Bébina: Mám chovatelskou stanici britek, takže to mohu trochu vysvětlit. PP rozhodně není průkaz ani povinnost toho, že je kočka dražší anebo že s ní musíte rozhodně na výstavu. PP je prostě důkaz toho, že je to opravdu ta kočka, kterou jste chtěla. Další věc je ta, že kočičky s PP, rodiče i koťata si můžete zpětně dohledat a zjistit jak byli na tom zdravotně. Podle jména a příjmení kočky to jde celkem u majitelů kočičích babiček a prababiček dobře vyhledat a praví chovatelé nemají důvod toto tajit. Pokud nemá britka PP tak k tomuto je nějaký důvod. Buď nemá to, co má mít britka a nebo nese nějakou vadu, kvůli které PP nemůže dostat. Měla jsem paní, která si ode mně přišla koupit koťátko s oteklým obličejem od pláče, protože ji britský kocourek bez PP, kterého koupila někde za pár stovek předešlý den umřel. A to nebudu vykládat o tom, kolik za něj dala u veterináře. Ke kocourovi neměla žádné doklady a po půl roce samozřejmě i zapomněla, kde ho vůbec pořídila, takže paní rádoby "chovatelce" toto nemohla ani sdělit. Jenom bych chtěla říct, že vyřízení PP k zdravé a dobré kočce stojí cca 20 minut papírování, 1 poštovní známku a 200 Kč. Takže pokud opravdu není důvod, může to dostat každá. Cena u koček s PP naskakuje spíše na zdravotní péči, kvalitě rodičů a podobně.

  superkarma: 0 27.04.2006, 14:58:42
 6. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Vivian: Myslíš evropskou krátkostrstou? I tu si můžeš koupit s PP

  superkarma: 0 27.04.2006, 11:51:10
 7. [12] Bébina [*]

  Meander: Ja vim a prave proto je mi proti srsti veta v clanku, ze kotatka s PP se prodavaji lip a jejim prodejem se nam vrati naklady.

  superkarma: 0 27.04.2006, 08:41:46
 8. avatar
  [11] Vivian [*]

  Když mně se nejvíc líběj ty obyčejný mourovatý mícy

  superkarma: 0 26.04.2006, 22:30:11
 9. avatar
  [10] femme [*]

  já si chci do budoucna pořídit mainku a ragdolku

  superkarma: 0 26.04.2006, 18:34:46
 10. avatar
  [9] Meander [*]

  Bébina: Chovám-li kočky s PP, náklady na vybavení kotěte do světa jsou dost vysoké, čítají několikeré odčervení, dvojí očkování, průkaz původu a teď už i čip, dále krmení (kvalitní!, aby kotě nebylo podtržené), stelivo... A nepočítám do toho náklady na uchovnění rodičů, tedy klecné na výstavách, cestovní náklady i samotná pořizovací cena. Už nechovám. Při mém obchodnickém antitalentu bych přišla na mizinu

  superkarma: 0 26.04.2006, 15:49:17
 11. avatar
  [8] Meander [*]

  Když jsem ještě prodávala koťata s PP, dělala jsem vše pro to, abych zájemce odradila. Ten, kdo se nechal odradit, se ke kočce nehodil

  superkarma: 0 26.04.2006, 15:46:42
 12. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Chybí mi tam zásadní důvod pro koupi čistokrevné kočky - jejich rodiče jsou vyšetření a prostí zákeřných kočičích nemocí, které často postihují právě kočky z útulku a můžou velmi brzy zkazit radost z nové kočičky, hlavně FeLV.

  superkarma: 0 26.04.2006, 10:11:11
 13. avatar
  [6] Žábina [*]

  já jako holka vždy chtěla angorskou kočku, ale maminka se zamilovala do obyč bez PP a bylo

  superkarma: 0 26.04.2006, 10:10:38
 14. [5] Bébina [*]

  ''Pokud máte kočku s PP, pak bez problémů prodáte koťátka a náklady se vám tak částečně vrátí''

  Az tak ruzove bych o nevidela, zvlast kdyz kazdy laik chce kocicku bez PP, protze je preci levnejsi a na vystavy s ni chodit stejne nechce. Kdyby se kotata s PP prodavala tak dobe, proc by bylo vsude tolik inzeratu na kotata bez PP? O vraceni financnich nakladu lze take s uspechem pochybovat, ve vetsine pripadu tomu tak neni.

  superkarma: 0 26.04.2006, 08:38:32
 15. avatar
  [4] Salazarka Zmijozelová [*]

  Máme briťáka 14 let-černý a sibiřku 4 roky-mourek... miluju kočky s PP i bez , jsou to nej nej nej zvířátka

  superkarma: 0 26.04.2006, 08:29:03
 16. avatar
  [1] Arči [*]

  superkarma: 0 26.04.2006, 07:01:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme