Rodina

Rozešli jsme se. Kvůli jeho synovi

S nevlastními dětmi jsou občas galeje. Naše čtenářka Veronika se nám svěřila, že za rozchod s partnerem může jeho syn. Zažily jste již něco podobného? Dokázaly byste slečně Veronice poradit?

syn

Jmenuji se Veronika, je mi lehce přes třicet. Tíží mě na srdci obrovská skála, kterou se mi nedaří zdolat. Měla jsem krásný vztah, do doby než ho převrátil partnerův syn naruby. Obracím se na vás. Třeba jste některá z vás něco podobného prožila a poradíte mi, jak dál. Já vím, za ručičku mě nikdo vzít nemůže, ale i tak bych ráda věděla, jak si s podobným problémem poradil někdo jiný.

Před dvěma lety jsem se seznámila s jedním milým pánem, Lubošem. Hned jsme si padli do oka. Jezdili jsme spolu na výlety, do kina nebo jsme si vyšli jen tak na procházku. Každý druhý víkend jsme si sebou brali desetiletého syna z partnerova zkrachovalého manželství. Vycházela jsem s ním dobře. Na společné výlety se těšil.

Po roce vztahu jsme se s Lubošem dohodli, že zkusíme společné bydlení. Luboš pronajal svůj byt a nastěhovali jsme se do mého domku. První návštěva Lubošova syna Davida proběhla v naprostém pořádku. Dům se mu líbil, také zahrada ho nadchla.

Po 14 dnech přijel zase, ale byl jako vyměněný. Ignoroval mě, odsekával. Ráno u snídaně držkoval, že je toust a on má chuť na čerstvé rohlíky, abych pro ně došla. Vypadlo ze mě pouhé: „Prosím?“

David odpověděl: „Jsi snad hluchá? Chci čerstvé rohlíky, tohle já žrát nebudu. Táto, hoď mě okamžitě domů.“ Ještě více mě zarazila Lubošova reakce. Vůbec se nesnažil kluka usměrnit. Vstal od nedojedené snídaně a odvezl kluka k mámě. Ptala jsem se, zda Davidovi na jeho chování něco řekl. Prý mám mít pochopení, že je toho na něj hodně. Stalo se to poprvé, co se takhle choval. Snad blbá nálada, neřešila jsem to více.

Následující pátek mě Luboš pozval na večeři a dal mi prsten. S nabídkou k sňatku jsem souhlasila. Romantická, kouzelná chvilka se rozplynula, když jsme jeli domů. Lubošovi volal David: „Jdu z tréninku. Je tma.“

Luboš: „No a?“

David: „Tak pro mě přijeď, ne?!“

Luboš otočil auto a jel ke sportovní hale pro Davida. Chvilku jsem byla zkoprnělá nad Davidovou drzostí. „Ty, Luboši, to David ani neumí pozdravit a poprosit? Ačkoliv prožívá krušné chvilky z rozvodu, toho neopravňuje, aby takhle jednal. Snad když něco chci, tak požádám. Když někoho potkám, nebo mu volám, snad první pozdravím, nebo ne?“

„No, on se asi bojí tmy, proto takhle jedná.“

„Jasně, David vypadá, že je vyloženě bázlivý typ.“

Přijeli jsme před sportovní halu. David opět ani nepozdravil, sedl do auta a řekl: „Co tady dělá vona?“

Luboš na to: „Myslíš Veroniku? Byli jsme na večeři a právě jsme se zasnoubili.“

David: „Si děláš prdel, ne? Si jí chceš fakt vzít, jo? Na svatbu ti nejdu, stejně nemám v čem.“

Luboš mlčel. Měla jsem sto chutí po něm prstýnkem mrsknout. Ani nevím, proč jsem to nakonec neudělala. Když jsme s Lubošem byli sami, zkusila jsem zase po dobrém: „Nemůže za to tvoje bejvalka? Dokud jsme spolu nebydleli, nebyl s klukem problém. Jen se spolu sestěhujeme, už je oheň na střeše.“

„To víš, kluk jde do puberty. Bejvalka není žádná čarodějnice, to bys jí křivdila.“

Křivdu jsem cítila já. Rozbrečela jsem se a rozklepala jak ratlík. Jak kdybych byla věštec. Hned druhý den dopoledne jsem byla přítomna telefonátu Luboše s bejvalkou. Chtěla po něm vyšší alimenty. Luboš platil na Davida 10 tisíc měsíčně, platil mu tenis, kupoval oblečení a přispíval v září na školu. Bejvalka si řekla o 15, prý David roste a s ním i výdaje. Luboš bez mrknutí oka souhlasil. Znovu jsem se optala, zda si nemyslí, že by mohl být David naočkovaný od matky. Luboš mi vyčetl, že syna nemám ráda, že mu přece nemůžu mít za zlé, když na něj platí, že je to jeho krev, vidí se v něm a je to stále jeho syn, i když s matkou svého syna nežije.

Lubošovi jsem se snažila vysvětlit, že jsem peníze nevyčítala, o tom jsem se nezmínila ani půl slovem. Naše majetkové poměry nám umožnily alimenty i zájmovou činnost platit. Vadilo mi však, že se zastává syna v každé situaci a i jeho bejvalky a na mě ohled nebere. Opět se se mnou na téma syn nechtěl bavit. Mlčky odešel pryč, vrátil se a dělal, jako že nic.

Pak se zeptal, zda bych s ním nechtěla založit rodinu, že by miminko moc rád.

Moje nadšení vydrželo jen do dalšího víkendu s nevlastním synem. Dělal mi samé naschvály. Nechával po sobě bordel, špinavé nádobí, posmrkané kapesníky. Rozstříhal mi drahé šaty, že si z nich chtěl vyrobit ocas pro draka. Večer jsem si šla utahaná lehnout do postele a objevila jsem v ní žížaly a červy. Začala jsem ječet. Luboš mě přišel uklidnit. Postel vyčistil, převlékl povlečení. David přišel s tím, že bude s tátou spát on, že mu žížaly v posteli nevadí. Vyčítavě jsem se podívala na Luboše. Jeho reakce mě opět vytočila: „Tak já dneska budu spát s Davidem tady. On to udělal proto, že je mu po mně smutno. David se ti omluví a zítra ti pomůže s úklidem, že je to tak Davide?“

David skočil ve špinavém prádle do čistě povlečené postele, hodil si deku přes hlavu a nereagoval.

Odebrala jsem se spát do pokoje pro hosty. Celou noc jsem proplakala do polštáře.

Ráno David vstal a hned začal dělat humbuk kvůli tomu, že není snídaně na stole.

„Tak hele, snídani máš dneska v mekáči. Mám toho dost. Táta si tady sbalí věci a nastěhuje se zpátky do svého bytu. Můžeš u něj být a dělat si z něj poskoka a dělat mu naschvály. Já už na to nervy nemám.“ Lubošovi jsem vrátila prstýnek a požádala ho o urychlené vystěhování. Vůbec nechápal, co se děje. Syna odvezl domů hned, ale sám se nevystěhoval. Prý má v domě nájemníky a jen tak je nemůže vystěhovat. Prý mají dohodnutou tříměsíční výpovědní dobu. Je tomu měsíc, co by měla výpovědní doba plynout. Za další dva by se měl Luboš odstěhovat. Se synem se stýká zřejmě mimo. Já se trápím. Luboše stále miluji, ale jeho syna jsem začala nenávidět. Nemám sílu už se s Lubošem o Davidovi bavit. Trhá mi srdce, když přijdu domů a ve váze jsou čerstvé květiny, uvařená večeře a Luboš mě vítá s úsměvem. Nechci o něj přijít, ale také nechci, aby se přestal vídat se synem. Bojím se, aby mi jednoho dne nevyčetl, že se kvůli mně vzdal syna. Poradíte co s tím?

Veronika

Čtěte také...

   
03.10.2012 - Příběhy - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [60] a.Verisek [*]

  Neznám sice přímo takový případ, ale znám podobně vychovávaného synka, co dostane, co chce. A výsledkem jsou automaty, krádeže, dluhy a fyzická napadení vlastní rodiny (za což i seděl). Smutné Sml15

  superkarma: 0 08.10.2012, 08:21:09
 2. [59] zzandaa [*]

  margot — #57 Dá se. Osobně znám takový případ. Hlídám děti a malá se začla chovat najednou drze, oprskle a když mi řekla: "Já si to udělám až já budu chtít", tak ve mě vřela krev... Pak se zjistilo, že ji očkuje babička (Psychicky trochu mimo...)

  superkarma: 0 04.10.2012, 15:10:48
 3. avatar
  [58] v.poho [*]

  margot — #57 ..ale jo, dal. Stačí v něm správně povzbudit myšlenku, že maminka je vlastně chudinka opuštěná a bez peněz. A hned je z něj ochránce na bílém koni.

  Druhá věc je, že táta má dost peněz, které je ochoten dávat, takže bych na jeho místě správném místě utrousila, že za určitých okolností přiškrtím kohoutky.

  Co se týče Veroniky, myslím, že měla kluka srovnat do latě hned, když provedl první věc. Bez ohledu na to, že ji možná nebude mít rád nebo si pohněvá tatínka. Tím by vytyčila mantinely a kluk by věděl, že tohle mu u ní neprojde.

  Otce nechci hned zatracovat. Nikdo neví, jakým způsobem s ním postrkuje bývalá a dá se pochopit, že o děcko přijít nechce. Ale přinejmenším by o tom měl promluvit s Veronikou a nasadit nějaké společné řešení. Jestliže jen strká hlavu do písku a nemluví, je ten vztah na kulový a pořizovat si s ním dítě je nesmysl.

  Leda snad kdyby si Veronika chtěla přijít taky na pěkné alíky.Sml57

  superkarma: 0 04.10.2012, 10:11:55
 4. avatar
  [57] margot [*]

  zzandaa — #56 já právě nemůžu věřit tomu, že jinak slušně vychovaný kluk by se dal jen tak naočkovat, aby se choval jak hovado, mluvil sprostě, urážel, k otci se choval jak k otrokovi jen protože mu to někdo řekl. spíš to musí vycházet ze samotné jeho psychiky, kdy se něco zlomilo a on myslí, že otce ztrácí a tak dělá vše proto, aby je rozeštval.

  1. na komentář reaguje v.poho — #58
  2. na komentář reaguje zzandaa — #59
  superkarma: 0 04.10.2012, 10:01:20
 5. [56] zzandaa [*]

  margot — #37 Nebo právě bejvalka to mohla brát jen jako takový "úlet" a když zjistila, že je to na vážno, začla se bát, aby ji syna "neukradla".

  1. na komentář reaguje margot — #57
  superkarma: 0 04.10.2012, 09:15:14
 6. avatar
  [55] kobližka [*]

  Co je to za chlapa,který se tě ani neumí zastat,byť před vlastním synem?Tak na takového spratka,jak je popisovaný v článku,bych nervy neměla,to ani omylem! To by mohl být celý Luboš ze zlata....takhle nevychované děti absolutně nesnáším.Jeho panovačné chování neomlouvá ani to,že se rodiče rozvedli.....takových jsou tisíce.To by tady za chvíli mezi námi běhali samí sobečtí,nadutí a sprostí potomci,pokud by některý z rodičů nezasáhnul.

  superkarma: 0 03.10.2012, 22:26:02
 7. [54] jithule [*]

  bohužel takto chodí

  superkarma: 0 03.10.2012, 20:11:11
 8. avatar
  [53] Jindriska8 [*]

  Z kluka roste pěkný spratek,táta by měl stát za Veronikou,jinak ji ztratí.Měli by si s ním společně pohovořit a když by to nepomohlo,tak nejlepší řešení je rozchod.

  superkarma: 0 03.10.2012, 19:56:42
 9. avatar
  [52] SNÍŽEK [*]

  ať táhne,když si neumí udělat pořádek s tím rozmazleným frackem.Sml31

  superkarma: 0 03.10.2012, 16:44:03
 10. [51] musilovahana [*]

  Do takového vztahu bych nešla.

  superkarma: 0 03.10.2012, 16:24:04
 11. [50] Jala [*]

  Veronika to vyřešila správně - ustupovat by v tomto případě nemělo smysl.

  superkarma: 0 03.10.2012, 15:56:14
 12. [49] magic11 [*]

  gerda — #47 Sml22Sml22Sml67

  superkarma: 0 03.10.2012, 14:56:50
 13. avatar
  [48] capkova [*]

  Tak já to měla lepší syn mi šel za svědka ...

  superkarma: 0 03.10.2012, 14:12:55
 14. avatar
  [47] gerda [*]

  ať už chlapec navedený je anebo není - každopádně, když zvládne takhle sprosté reakce, není to vůbec v pořádku. Abych pak měla na krku takového, s prominutím, nezvedeného a nezvladatelného spratka, tak to bych pak asi denně řešila jenom jeho chování. Co by to bylo za život? Když je schopen takové sprostoty, při které ho nikdo nezarazí, dá se od něj později čekat všecko. Bývaly doby, že stačilo daleko míň a dostal takovou, že vzal druhou o zeď. A nebylo by co řešit.Sml57

  1. na komentář reaguje magic11 — #49
  superkarma: 0 03.10.2012, 13:56:27
 15. avatar
  [46] takyjaja [*]

  Synek nemusi byt nutne nevychovanec - nejen deti zacnou delat problemy a naschvaly, kdyz citi nejakou nejistotu, udelaji vam to i stari rodicove. Ze do toho zasahuje byvalka bych se nedivila, to je oblibeny vzorec chovani.

  Lubos by mel partnerku podporit ale je mezi vice tlaky, nema to jednoduche. Nechce syna ztratit, tak se boji zasahovat.

  Duvod rozvodu by mne take zajimal. Kazdopadne to, ze Lubos nenasazuje na byvalku hodnotim spise kladne. Treba bude schopen mluvit i o tom, jake chyby udelal v predchozim vztahu on.

  Takze pokud je Veronika jeste zamilovana, zkusila bych spis ziskat na svoji stranu Davida - nenechat se vyprovokovat, promluvit si s nim jako s dospelym, slusne ale durazne. Jestli se poprve choval na navsteve normalne, sance tam je. Dat najevo dobrou vuli i vymezit si mantinely, domluvit si pravidla.

  S Lubosem bych neresila jeho syna za pritomnosti pubertaka ale v klidu, v soukromi, kdyz mi hlava vychladne.

  A nejdriv ze vseho si musi Veronika srovnat v hlave co chce, za co bojuje a pak tomu podridit sve chovani.

  Mozna i navsteva detske psycholozky by pomohla.

  superkarma: 0 03.10.2012, 13:52:51
 16. avatar
  [45] dajrin [*]

  Pokud Luboš nezasáhne, pak asi těžko radit...

  superkarma: 0 03.10.2012, 13:34:30
 17. [44] Trefa [*]

  Trefa:co mate delat nevim,ale clapcovo chovani jak ho popisujete,tak se mi nelibi.treba ho proti vam postvala byvala manzelka.to jeho chovani k tatovi take neni hezke.nejdete si jineho chlapce a tomuto vrate jeho prstynek at si ho necha.

  superkarma: 0 03.10.2012, 13:27:50
 18. avatar
  [43] kqkkatka [*]

  asi by som si pohovorila s manzelovou byvalou  je to tazke ale aspon by vedela načom jeSml79

  superkarma: 0 03.10.2012, 13:24:02
 19. avatar
  [42] ekleinovka [*]

  Tak tohle bych nesnesla ani náhodou,paňár je zřejmě ještě ,,vyhecován" bejvalkou, aby nové ,,mamce" život zpříjemňoval samými hnusárnami. 

  Jednou by na mne takhle vyjel a něco by chudák hošík zažil - okamžitě by mazal domů k mámě,ať se tam chová jako ,,hovádko". Žárlení je sice v této situaci normální, ale ne v takové míře. Jeho táta je slaboch a takového chlapa bych doma mít nemohla. 

  Taky jsme s mužem vychovávali děti - moje,naše,jeho a ani jeden se nechoval nijak nad meze normálu. Sice jsme je měli pořád doma/ muž byl vdovec/, mým dětem soud styk s otcem zakázal z důvodu týrání,takže nám do toho nemluvil nikdo....

  Ale tohle mi přijde nenormální,nemorální a ruce od nich pryč

  superkarma: 0 03.10.2012, 13:12:27
 20. avatar
  [41] kuzle [*]

  ToraToraTora — #24 pravdu dis Sml30Sml67

  superkarma: 0 03.10.2012, 13:07:02
 21. avatar
  [40] arminka [*]

  Když to je těžké, začala bych proč se vlastně rozvedl a proč se nechá vydírat od 10ti letého"spratka" - to dítě tu rozmazlenost muselo už mít v sobě ... ale jinak do toho vztahu bych nešla

  superkarma: 0 03.10.2012, 12:43:56
 22. avatar
  [39] pajda [*]

  ToraToraTora — #24 v podstatě jediný reálný názor.

  superkarma: 0 03.10.2012, 12:15:24
 23. [38] doginka [*]

  Holky mají pravdu,dokud Luboš bude stejnej,nic se tím nezmění,dítě musí mít mantinely a Veronika musí mít v něm oporu,což rozhodně nemá. A nedokážu si představit mít dítě s někým takovým. Osobně si myslím,že to bude stále stejné a Luboš se sebou nechá vorat bejvalkou i Davidem.Ty budou mít vždycky přednost

  superkarma: 0 03.10.2012, 12:15:21
 24. avatar
  [37] margot [*]

  zzandaa — #25 bejvalka jistě věděla i předtím, když synka věnovala na víkend, že tatínek někoho nového má. spíš to do té doby, než začali bydlet spolu, bral chlapeček jen jako takové malé zpestření a výletíky s "tetou". do tuhého začalo jít při společném bydlení, kdy byl tatík definitivně "ukraden"

  1. na komentář reaguje zzandaa — #56
  superkarma: 0 03.10.2012, 12:00:31
 25. avatar
  [36] margot [*]

  ToraToraTora — #24 no ty jsi výbornáSml57Sml30

  superkarma: 0 03.10.2012, 11:58:08
 26. avatar
  [35] ivusa [*]

  Pan Luboš má něco s očima a ušima??

  superkarma: 1 03.10.2012, 11:58:07
 27. avatar
  [34] rusalka2008 [*]

  Musíte s ním v klidu promluvit, pokud nebudou nějaké mantinely pro synka, stejně mu přeroste přes hlavu a bude ničit život dál... Sml23

  superkarma: 0 03.10.2012, 11:41:23
 28. [33] iřka [*]

  Tatínek má autoritu?

  superkarma: 0 03.10.2012, 11:27:40
 29. avatar
  [32] hubajda [*]

  ToraToraTora — #24 moc hezky napsane a pravdive

  superkarma: 0 03.10.2012, 11:15:46
 30. [31] Saritka [*]

  Tak si myslím , že jste dobře udělala, dobrotu to nebude dělat, kluk je nevychovaný a bude dělat stále větší problémy a jeho táta  mu v tom  svým  jednáním napomáhá.Sml22

  superkarma: 0 03.10.2012, 11:13:55

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme