Shopaholismus je závislost jako každá jiná. Velké problémy způsobila ve vztahu slečny Majky – přítel se s ní rozešel a ona doufá, že je to proto, aby ji potrestal za její nakupovací mánii. Jenže té touhy se ne a ne zbavit...

nakupování

Mnoho lidí má problém vyjít s výplatou. Zboží je na pultech mraky a přímo křičí: „Kup si mě!“ Většina z nás je silných a zbytečnosti nenakupuje, ne tak ale slečna Majka.

Majka se nemůže zbavit touhy nakupovat

Zní to možná divně, ale já mám nutkání pořád si něco kupovat. Je jedno, jestli jde o velkou věc, nebo jen o nějakou hloupost, jdu se jen tak do krámku a hned mě něco zaujme. A musím to mít. Vím, že s tím mám problém, ty věci kolikrát vůbec nepotřebuju, ale ten pocit, že jsem si udělala radost...

Nakupuju všechno, hlavně ale oblečení a bižuterii. Občas knížky, boty taky dost často. Kabelek mám sedmnáct a už mám další objednanou z netu. Můj pokoj vypadá, jako by v něm bydlela nějaká šílená překupnice. Spousta věcí je nerozbalených a nikdy si je na sebe nevezmu, nikdy je neoužiju.

Vůbec nic neušetřím a mám rozpůjčováno po kamarádkách a od přítele. Tedy bývalého přítele. Rozešel se se mnou právě proto, prý se bojí, že jsem závislá na nakupování a že by se mnou jednou nedovedl vést domácnost. Doufám, že i to rozmyslí, vím, že se se mnou rozešel, abych šla do sebe a že mě má rád... Ale je to hrozně těžký! Zařekla jsem se, že na lov už nevyrazím, jenže doma je to ještě horší, jakmile zapnu počítač, tak na mě začnou blikat slevy a už je z toho zase kabelka.

Nevím, jak mu mám dokázat, že to bude jinak, až se sestěhujeme. Ani nevím, jestli se dokážu ovládnout, zatím to moc nevypadá. Uvažuju, že zajdu za nějakou psycholožkou, ale to bych si pak zase připadala jako blázen. Copak já jsem nějaký blázen? Z mostu přece neskáču... Vím, že takové věci lidi u psychologů řeší. Asi jsem na to trochu srab tam jít.

Majka

Rady psycholožky Zdeňky Sládečkové

  • Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Pokud je člověk v bludném kruhu a nejde mu to samotnému zastavit. Tedy pokud vždycky dojde s mírou napětí a nervozity do chvíle, kde není řešení a musí nakupovat. Tehdy je čas navštívit odborníka.

  • Jak se shopaholismus léčí?

Léčit se dá dvěma způsoby: psychiatrií a medikaci antidepresivy a anxiolytiky - rozpouštěči depresí a úzkostí. Tahle cesta je pravděpodobně kratší, ale jde přes léky. Druhou cestou je psychoterapie, která se pokusí posílit sebevědomí daného člověka. Za většinou podobných problémů je nízké sebevědomí, které se psycholog snaží posílit bez léků, nebo s jejich postupným odbouráváním.

PhDr. Zdeňka Sládečková

Zdeňka Sládečková

poradenská psycholožka

Přečtěte i také...

Reklama