Vztahy

Rozdupal růže a ne manželství

Pár měsíců po svatbě jsem s radostí zjistila, že jsem těhotná. Bylo mi tehdy 22, muž byl o rok starší. Měli jsme problém s bydlením (byla léta sedmdesátá) a nakonec jsme nenašli jiné řešení, než že jsem s malou dcerou bydlela v manželově rodišti nedaleko Hradce Králové. Vídali jsme se prakticky jen o víkendech a dovolených. Po dvou letech jsem měla další miminko – tentokrát kluka.

V té době jsme konečně získali byt v Praze. Následovalo velké stěhování, asi si to umíte představit, jak to jde se dvěma mrňaty, která pořád vyžadují pozornost. Ale byla jsem hrozně štasná, že budeme konečně fungovat jako pořádná rodina. Jenže můj manžel si mezitím zvykl na pohodlný život víkendové hlavy rodiny. Měl spoustu přátel, pořád byl někde v trapu a já seděla jak pecka doma s dětmi. Začali jsme se hádat.

Jenže situace se nelepšila. Naopak. Jednou se přišoural domů, že prý mi musí něco říct. Nějak podvědomě jsem tušila, že to bude tentokrát nějaký pořádný průšvih. “Ty někoho máš, viď?” vylétlo ze mě přiškrceně. Něco zasmušile zamumlal a pokýval hlavou na souhlas. No, nazdar, řekla jsem si v duchu, tak co teď? Optala jsem se ho, jak si to představuje do budoucna, jestli se chce rozvést nebo co… Tvrdil, že neví.

Silou vůle jsem se ovládla a řekla mu, že si tedy promluvíme za 2 dny. Během té doby jsem pořád přemýšlela, co dělat. Přiznám se, že první impuls byl: narvat jeho věci do nedávno vybalených krabic a vyrazit s ním futra. Když jsem malinko vychladla, vymyslela jsem  plán. A po dvou dnech jsem mu ho přednesla.

Sdělila jsem mu, že než si to tedy rozmyslí, zda být s onou úžasnou ženou, nebo se mnou, tak dva dny v týdnu a každý sudý víkend budu mít jen pro sebe. (Vím, že si asi klepete na čelo, ale já jsem byla tehdy děsná puťka). S tím, že se postará o děti, bude je v určené dny vyzvedávat ze školky a z jeslí, vymýšlet víkendový program, vařit apod. Měl černé svědomí, a tak bezvýhradně souhlasil.

Zpočátku jsem trochu nevěděla, co dělat v tom volném čase. Sídliště, kde jsme tehdy bydleli, nenabízelo příliš prostoru pro realizaci. Ale pak jsem objevila kroužek aerobiku, a tam jsem našla spoustu skvělých lidí (skoro se všemi se dodnes vídáme). I přesto, že mě trápilo, co bude s mým manželstvím, když jsem přišla mezi holky, dobře jsem se bavila.

Začala jsem se účastnit jejich akcí, občas jsme jeli o víkendu k někomu na chatu. Občas jsme zašli tančit atd. Můj muž mezitím pečoval o naše ratolesti. Zpočátku jsem měla černé svědomí, věděla jsem, že umí tak maximálně umíchat vejce. Ale když jsem si vzpomněla na jeho milenku, vždycky mě to zatvrdilo. Po víkendech s dětmi vypadal uhnaně, jak jsem si škodolibě všímala…

Takhle to šlo asi půl roku. Občas jsem se ho zeptala, jestli tedy už ví, ale nějakou jednoznačnou odpověď jsem nedostala. Bylo léto a s holkama z aerobiku jsme vyrazily do jedné vinárny v centru. Po dlouhé době jsem se výborně bavila. Najednou mě kamarádka Helča upozornila, že se na nás celou dobu dívá nějaký mladík od vedlejšího stolu. Prý ne na nás. Na mě.

Nenápadně jsem si ho prohlédla. Docela fešák. Za chvilku si k nám přisedl spolu s kamarády. Výborná zábava stále pokračovala a po chvíli jsme si začali povídat. Byl moc milý a z vinárny jsme vypadli akorát na poslední metro. Zdenda (tak se jmenoval) trval na tom, že mě doprovodí až domů. Jak už jsem byla rozjetá, tak jsem souhlasila. Cestou mi natrhal kytici růží (oškubal čerstvě osazený záhonek před nákupním střediskem). Připadla jsem si jak ve filmu.

Pak jsem vystřízlivěla, když jsem na našem balkoně zahlédla žhnoucí konec manželovi cigarety. Čekal na mě. Ale mně se k němu nechtělo, tak jsme si ještě se Zdendou na lavičce povídali. Nakonec jsem už musela jít. Hned jak jsem překročila práh, vystartoval mi manžílek vstříc jak rozzuřený býk. Vyrval mi z rukou tu kytku a rozdupal ji. Jak si to prý představuju, tahat se po nocích s cizím chlapem?

Chvíli jsem na něj zírala a pak jsem dostala záchvat smíchu. Tak on si najde ženskou, div se se mnou nerozvede bez ohledu na děti a bude mi vyčítat, že mě nějaký mužský ve vší počestnosti doprovodí domů? Zamkla jsem se do ložnice a suše mu sdělila, ať ty rozšlapané kytky uklidí a hlavně ať je ticho a nebudí děti. Druhý den jsem dělala jakoby nic.

Pokračovali jsme v zaběhnutém modelu. Po čtrnácti dnech manžel konečně přišel s tím, že se rozvádět nechce. Prý si leccos uvědomil, že my jsme jeho rodina apod. Nějak automaticky předpokládal, že já se zase vrátím do modelu hospodyňka - děvče pro všechno. Přepočítal se. Sice jsem mu odpustila (jsme spolu dodnes - už víc než 30 let), ale naučila jsem se jednu důležitou věc – že si musím udělat čas na sebe a pro sebe, že i maminka musí relaxovat jinak než nad žehlicím prknem a že velikost toho mého malého vesmíru záleží jen a jen na mně.

Olina  

 
   
20.07.2005 - Láska a vztahy - autor: Eva Rajlichová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [147] Terezka95 [*]

  Myslím že v případech jako je tento nebo podobných pomůže poradna pro manželství :)

  superkarma: 0 24.06.2011, 14:48:52
 2. avatar
  [145] malenina [*]

  Páňa: Netvrdím, že všechny dny jsou bez bouřek. Ale nač si komplikovat život zákazy a příkazy. Pokud to ani jeden nepřehání, tak je to zbytečné.

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:19:14
 3. avatar
  [143] malenina [*]

  Nyotaimori: S tímhle nebyl problém a to jsme se vídavali každý den a zatím pořád v pohodě

  superkarma: 0 22.07.2005, 06:29:13
 4. avatar
  [142] malenina [*]

  david.lister: Já jsem nenaléhala, netlačila, jen jsem na to zavedla řeč. Nejsem ženská, která někoho do něčeho nutí nebo mu něco zakazuje. Ale máš recht, nemá cenu se hádat, kvůli jiných

  superkarma: 0 22.07.2005, 06:21:23
 5. avatar
  [139] malenina [*]

  david.lister: Upřímně řečeno, po 4 letech chození, mě přestalo bavit přespávat u nynějšího manžela sem tam o víkendu. Takže jsem asi taky přitlačila, buď svatba nebo rozchod. Byla svatba a myslím, že po 15 letech manželství si nikoho jiného vedle sebe nedokážeme představit. Děti jsme chtěli oba, jen to jaksi dlouho nešlo :-( Doma mi teda moc nepomáhá, často je od rána do večera v práci. Na to si nestěžuji, nějak mi to nevadí, mám spoustu el. pomocníků

  superkarma: 0 21.07.2005, 13:55:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [136] Meander [*]

  david.lister: Ten vzorek populace z druhého tábore se tu snad prezentuje dostatečně srozumitelně.

  superkarma: 0 21.07.2005, 11:05:50
 2. avatar
  [135] malenina [*]

  david.lister: myslím, že dospělý chlap by měl mít rozum a může se sám rozhodnou co chce. totéž platí i opačně, když něco nechci, tak to nedělám, žijeme jen jednou

  superkarma: 0 21.07.2005, 10:44:56
 3. avatar
  [134] Nikusa [*]

  ještěrka.ehp: Nemůžeš soudit,když neznáš celý náš příběh!To by bylo moc jednoduché!

  superkarma: 0 21.07.2005, 07:50:04
 4. [133] Tobbi [*]

  Abych vysvětlila svůj militantně-homosexuální příspěvek Pochopitelně jsem to myslela ze srandy. Ona totiž jedna z mých nejlepších kámošek je na hoky a když se slzeme na pokec ještě s pár kamarádkama, tak nám leze na nervy tím, že mi i si notujeme (nechce dělat to a o/když pere tak to schválně urví, abychom to musely dělat my/je fixovaný na svojí matku/tlačí na sex i když máme gynekologické potíže/neumí vařit/nechce se bavit o dětech...)
  Tak ona vždycky říká: To my s Magdou tenhle problém nemáme/ Magda tohle chápe/ S Magdou jsme se na tom domluvily...
  Prostě nám tím svým ideálním vztahem leze na nervy (mně dokonce sere
  Ale je jasný, že kvůli tomu, že jsou někteří kluci mamánci nebo neumí zapnout pračku, měnit sexuální orientaci nebudu (ono to ani nejde )

  superkarma: 0 20.07.2005, 23:11:37
 5. avatar
  [132] Julča [*]

  Se divím,že David vůbec vlezl na ženský server.Nebo ho nějaká zmanipulovala a posadila ho před PC?

  superkarma: 0 20.07.2005, 21:53:19
 6. [131] 7658 [*]

  david.lister: Po rychclém prolétnutí debaty se mi na mysl dere jedna otázka. Jak si ty jako chlap představuješ ideální vztah kde nikdo nikoho do ničeho nenutí a přitom chlap není jen sponzor a inseminátor a žena není tvoje matka( to stěma kalhotama v pračce, .....) ani služka. Velice by mě zajímal tvůj mužský pohled na věc.

  superkarma: 0 20.07.2005, 20:39:34
 7. avatar
  [129] Lorain [*]

  david.lister: ja zase v zadnem pripade nemuzu souhlasit s tebou
  za sebe muzu rict, ze nikoho nemanipuluju a nikam netlacim
  dokonce jsem to jednu dobu dopilovala tak daleko, ze kdyz se me pritel zeptal na muj nazor, mela jsem problem s tim, mu ho sdelit, protoze jsem se bala, ze by ho to ovlivnilo
  stejne tak, jak mam rada sveho bratra, musim priznat, ze v jejich vztahu je on tim manipulatorem, ktery se chce zenit a mit deti
  cimz tedy nechci poprit fakt, ze mam taky kamaradku, ktera sveho nyni jiz manzela presvedcila ke svatbe i k ditete velmi obratne a v zavratne kratke dobe
  takze pausalizovat to zrejme nelze!
  a dal: mam pocit, ze rade z vas se role sponzora i role inseminatora velmi zamlouva
  mym dokonce vice (a to vazne nekecam!) kamaradkam po 30., ktere placou po detech kudy chodi a nemaji staleho partnera, nabizeji zenati i nezenati muzi nechtejici se "vazat" oplodneni a staly mesicni prispevek - i pekne vysoky - za moznost byt otcem jejich ditete

  superkarma: 0 20.07.2005, 18:19:15
 8. avatar
  [128] Meander [*]

  Nyotaimori: No právě, já mám tu samou zkušenost. Ještě jsem nikoho o ruku nežádala, ale žádána už jsem byla. A nejednou. Ještě že jsem (až na jeden výpadek mysli) stačila zdrhat bez ztráty kreditu

  superkarma: 0 20.07.2005, 18:16:13
 9. avatar
  [125] Meander [*]

  david.lister: Jo jo, tři známí, to je reprezentativní vzorek populace

  superkarma: 0 20.07.2005, 18:08:01
 10. avatar
  [122] Meander [*]

  david.lister: Tebe musela teď někdy ta tvoje pořádně nas...t, člověče, že se do nás navážíš jak kolečko s hnojem

  superkarma: 0 20.07.2005, 18:03:10
 11. avatar
  [119] Lorain [*]

  david.lister: OK
  ale: vidi veci trosku jinak - vidi je sam jinak a v tu chvili je zrejme taky sam presvedceny o tom, ze to tak chce
  zamilovane a poblaznene muzou byt i zeny - a zrejme v tom poblouzneni taky udelaji lecos, ceho pak muzou litovat
  to ale jeste neznamena, ze chlapy manipulujou, premlouvaji a presvedcuji a natlacuji do svatby a do deti

  superkarma: 0 20.07.2005, 17:50:13
 12. avatar
  [117] kemy [*]

  david.lister: my holky zamilovaný vidíme všechno jinak. chceš dobrou radu? di do prdele!

  superkarma: 0 20.07.2005, 17:41:44
 13. avatar
  [116] Meander [*]

  Tyfole, to je na lobotomii A to si myslím, že já jsem hustá

  superkarma: 0 20.07.2005, 17:30:33
 14. avatar
  [113] Lorain [*]

  david.lister: "a pak az za cas ma zase svoje nazory a svuj rozum"
  promin, ale s nekym, kdo docasne ztraci svuj rozum a nazory, bych byt ani nechtela ani nemohla

  superkarma: 0 20.07.2005, 17:14:50
 15. [111] Tobbi [*]

  David.lister: Souhlas. Podle mě by všichni měli být homosexuální. Povinně. Pak by tyhle problémy nebyly. Ženský by spolu měly rodiny, chodily by na výlety a tak.
  A chlapi by dělali to, co baví chlapi Akorát nevím, jak by se dva chlapi dohodli na tom, kterej bude na toho druhýho dřít.

  superkarma: 0 20.07.2005, 16:54:05
 16. avatar
  [108] Meander [*]

  david.lister:

  superkarma: 0 20.07.2005, 16:05:11
 17. avatar
  [106] Meander [*]

  jatunka: Znáš to, jaký si to člověk udělá, takový to má. A když v rámci lovení začne ženská chlapa obskakovat, není divu, že on takový servis vyžaduje na věky věkův

  superkarma: 0 20.07.2005, 15:52:09
 18. [105] jatunka [*]

  Naprosto souhlasím s těmi posledními větami, že i mamky by měly mít čas jen a jen pro sebe.Když taťkové můžou chodit na fotbal, na hokej, na tenis, na pivko atd., proč by mamky nemohly zajít do divadla, zacvičit si nebo na kafe.Nebo si jen tak lenošit podle svých představ, já si např. občas užívám nedělní čtecí dopoledne ...
  Oli, máš můj obdiv, to jsou celí chlapi, sami by si užívali a běda když by někdo mrknul na nás...

  superkarma: 0 20.07.2005, 15:47:08
 19. avatar
  [104] Cher [*]

  jsi skvělá

  superkarma: 0 20.07.2005, 14:59:03
 20. avatar
  [103] breberka [*]

  Ježišmarjáááááááááááááááá, konečně jedna dobrá duše našla způsob, jak dát chlapovi pořádnou pecku do života .Žádné balení kufrů, ale oko za oko, zub za zub .Oni si alespoň občas uvědomí, že starat se o ratolesti je taky někdy pěkná dřina .Akorád, že já bych na to nervy neměla.Se mnou by to asi seklo.....ale vím, že bych se teď zachovala jinak, než před narozením malého špunta.Holt s příchodem dětí přicházejí teprve závazky.Manželství nespojuje slib a prstýnky, ale děti.

  superkarma: 0 20.07.2005, 14:27:45
 21. [99] Vladkat [*]

  Olino, tak klobouk dolů. Opravdu ses zachovala dobře a neztratila naději a tvůj manžel je dobrý, že se přizpůsobil a staral se o děti. To můj by se sebral a odešel.
  Vlaďka

  superkarma: 0 20.07.2005, 13:35:52
 22. avatar
  [96] Evča [*]

  Olina souhlasím se SARI
  přeji mnoho hezkých dní

  superkarma: 0 20.07.2005, 12:21:54
 23. avatar
  [95] malenina [*]

  Markýza: neznám, ale já bych asi neodešla. cizí baba by mi nepřekročila práh. chlapi sice někdy uvažují něčím jiným, ale špetka rozumu jim někdy zůstane, aspoň doufám, že ten můj by bral ohledy aspoň na synátora

  superkarma: 0 20.07.2005, 12:01:31
 24. avatar
  [94] Markýza [*]

  malenina: to mě neznáš

  superkarma: 0 20.07.2005, 11:55:46
 25. avatar
  [93] malenina [*]

  apina: a roky letí jak splašené a život je jen jeden. musíš ji přesvědčit

  superkarma: 0 20.07.2005, 11:53:55
 26. avatar
  [92] SARI [*]

  Tak to je velký příběh hodný velkého člověka!Na to se nedá níc říct, jen smeknout.....

  superkarma: 0 20.07.2005, 11:50:40
 27. avatar
  [91] ještěrka.ehp [*]

  Nikusa: nechci nějak soudit, ale dle mého osobního názoru - pokud někdo někomu zasahuje do manželství, nezaslouží si nic dobrýho. Z takových lidí je mi na

  superkarma: 0 20.07.2005, 11:46:12
 28. avatar
  [90] malenina [*]

  Markýza: jak to myslíš? lepší pro tvoje děti? to asi těžko taky jsem si říkala, že bych to řešila odchodem. ale kam a proč mu nechávat volný kvartýr

  superkarma: 0 20.07.2005, 11:45:25
 29. avatar
  [88] chrpa [*]

  Dobře jsi to vyřešila a asi ten tvůj stál za to. Taky nemusel souhlasit s režimem, který jsi nastolila On to bude dobrák, což?

  superkarma: 0 20.07.2005, 11:28:31
 30. avatar
  [87] bookcase [*]

  Jsi hvězda Oli, já bych se asi hroutila

  superkarma: 0 20.07.2005, 11:26:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme