Bulvár

Rozdávaly se Nobelovky


Nobelova cena je udělována od roku 1901 na základě závěti slavného vědce Alfréda Nobela. Původně se udělovala za mír, literaturu, fyziku, chemii a lékařství a fyziologii. Matematika prý byla vyloučena, protože paní Nobelová si cosi začala s jistým matematikem, který by byl nejpravděpodobnějším kandidátem na případné udělení Nobelovy ceny za matematiku. O pravdivosti této legendy však lze s úspěchem pochybovat. Od roku 1968 je udělována také Nobelova cena za ekonomii – prý proto, aby si matematici také přišli na své.

Kandidáty na Nobelovu cenu nemůže navrhnout jen tak někdo. V každé kategorii existuje seznam organizací, jejichž členové mají právo podávat do 1. února každého roku nominace. V případě fyziky jsou to například členové Královské švédské akademie věd, členové Nobelova výboru pro fyziku, laureáti Nobelovy ceny za fyziku, univerzitní profesoři fyziky ze Švédska, Dánska, Finska, Islandu a Norska a profesoři fyziky stockholmského Karolinska Institutet a další. Nobelovu cenu za fyziku, chemii, ekonomii a literaturu přitom uděluje Královská švédská akademie věd, za lékařství a fyziologii Nobelovo shromáždění v Karolinska Institutet a za mír Norský Nobelův výbor.

Nobelovu cenu mohou v každé kategorii obdržet maximálně tři lidé a byly i roky, kdy nebyla v některých kategoriích vůbec udělena. Například když byl v roce 1948 zavražděn Mahátma Gándhí   ještě před uzávěrkou nominací, nebyla udělena cena za mír. Nobelovu cenu totiž nelze udělit posmrtně.

Především Nobelova cena za literaturu a za mír bývá často kritizována. Nesouhlasné reakce vyvolalo například letošní udělení Nobelovy ceny za literaturu Doris Lessingové a za mír Alu Goreovi.

Co si o Nobelově ceně myslíte Vy? Především o té za mír? Znáte někoho, kdo ji dostal, a podle Vás si ji nezasloužil? Co třeba Jásir Arafat? A co letos Al Gore? Nebo naopak někoho, kdo ji nedostal, ale zasloužil by si ji? Má vůbec udělování Nobelovy ceny za mír smysl?

   
12.10.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] vininka [*]

  Určitě to má smysl...

  superkarma: 0 14.10.2007, 19:16:07
 2. avatar
  [2] Kassy [*]

  "Když byl v roce 1948 zavražděn Mahátma Gándhí ještě před uzávěrkou nominací, nebyla udělena cena za mír. Nobelovu cenu totiž nelze udělit posmrtně." Vlastně mu ji tím posmrtně přiznali, i když neoficiálně. Hezké.

  Jinak si myslím, že Nobelova cena význam má. Rozhodně větší než třeba Miss Universe a podobné soutěže. Neškodí občas připomenout širokým masám, že existuje něco jako věda a trochu jim objasnit, co je to zač. A k těm letošním - na zrovna Goreovi bych Nobelovu cenu nedala, ale já nejsem odborník.

  superkarma: 0 13.10.2007, 00:11:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme