Na dnešní příběh jsem si vzpomněla v souvislosti s nedávným tématem o půdách. Nepřímo mě k němu inspirovala čtenářka, která naříkala na manžela-vetešníka, že zanáší půdu nepotřebnými krámy. Tedy nepotřebnými z pohledu čtenářky, v jeho očích to byly poklady, které se mohly někdy hodit.

Já jsem jí pod jejím takřka zoufalým příspěvkem radila, aby nechala přistavit kontejner nebo valník a pustila se do vyklízení sama. V přísném utajení samozřejmě. Až bude manžel v práci, na služební cestě, nebo pár hodin mimo dům, může začít s tříděním. Když z pěti pisoárů vyhodí tři, manžel si toho ani nevšimne.

Jenomže. Nabízí se otázka, jestli jsem jí radila správně. Nejlepší by bylo si s manželem sednout a rozumně promluvit. Přistoupit třeba k nějakému vzájemnému kompromisu, ale hlavně se domluvit po dobrém.

auto na zahradě

Ale všude to nejde

Znám pár, kde by chlap ze svého bohatě nastřádaného haraburdí nepustil ani chlup. A tak vlastně nepřímo donutil svou manželku, aby sáhla k razantnímu řešení. Ten její byl totiž stejný, ne-li horší „případ“, než jaký má doma naše čtenářka. Všechno, co kdo vyhodil, vyřadil nebo nechtěl, skončilo v jeho stodole. Kdyby jen ve stodole. Různé stroje, motory a jejich součástky se záhadným způsobem množily a rozlézaly do ostatních částí domu. Do dílny, garáže, na půdu, ale i na dvůr a zahradu. A to štvalo manželku nejvíc. Proč se má léta dívat na rezavé auto prorůstající břízkami? A ne jedno! Jak auta postupně dosluhovala, nesměla skončit na šrotišti, ale musela se uchovat jako důležitý zdroj náhradních dílů. Kdyby je alespoň rozebral a někam uložil, lamentovala. Ale to ne. Když to kolem jejich domu začalo vypadat jako na vrakovišti, došla jí trpělivost. Našla si na internetu likvidaci autovraků zdarma, a když manžel odjel na služební cestu, zavolala. 

Přijeli dva sympaťáci s plaťákem a autovraky ze dvora a zahrady na něj naložili. To se, panečku, manžel divil, když přijel.

Ale jak se říká, co oči nevidí, srdce nebolí, a nakonec se s tím smířil. Možná se mu přece jen víc líbila ta upravená zahrada a uklizený dvůr než rezavějící zásobárna náhradních dílů.

Tady to vyšlo, ale nevím, jestli by každý chlap skousl, že jeho manželka něco podniká za jeho zády.

Reklama