Rozchodů ze strany partnera mám na svém kontě bezpočet, zatímco já neopustila ani jednoho. A psychicky se to na mně podepisuje asi dodnes! Návrh na rozvod před jedenácti lety jsem po patnáctiletém manželství s manipulátorem non plus ultra podala já - a bylo to opravdové vysvobození. V té době už měl ale oficiálně jinou partnerku a měli jsme rozdělený byt...

Včera jsem doma pořádala babinec pro čtyři své kamarádky věku středního (40 -50), bylo nás pět, čtyři z nás rozvedené, jedna se chystá dokonce ke druhému rozvodu. A moje sestra je právě taky v rozvodovém řízení... Rozvod je asi dnes už opravdu běžnou součástí života, ty holky jsou každá v podstatě jiná. 
 
"Krásný" rozvod měli moji rodiče před více než čtyřiceti lety: společný právník, po "aktu" společná večeře a "pařba"... Dodnes jsou nejlepší přátelé. Ale to je asi opravdu výjimka! Oni spolu vyrůstali jako děti, poutá je silné přátelství a manželství včetně zplození mé maličkosti byla jen taková "epizodka" v jejich životě...

Anai


Milá Anai,

taky začínám mít pocit, že rozvody jsou už dneska jenom takové "rozchody s papírem". Připadá mi, že lidi neberou vážně manželství a neberou vážně ani rozvod... To se mi nelíbí. Já bych do manželství vstupovala opravu opatrně, hodně si to rozvážila, jestli s tím člověkem chci mít děti a společnou budoucnost. A taky, jestli, když se objeví potíže, se budu o naši budoucnost snažit, nebo jestli si zabalíme kufry a rozejdeme se jako kamarádi. Protože na něco takového se brát nemusíme.

Je mi jasné, že někdy se vyskytnou okolnosti, které nešlo předvídat. Je-li manžel násilník nebo třeba žárlivec, není asi možné s ním vydržet a láska nebeská postupně odumře. Ale rozvody po dvou, čtyřech letech - to je útěk z boje při první krizi!

Co si o manželství myslíte vy, milé ženy-in? Je dnes přežitkem, nebo je naopak nedoceněné? Nebo po jeho tradici šlapeme? Chcete se vdávat, nebo vám stačí žít "na hromádce"? 

Reklama