Bulvár

Rovné příležitosti Senát zamítl

Vyjádření Gender Studies, o.p.s. k rozhodnutí Senátu PČR z 31. 3. 2005

 

 

Senát Parlamentu České republiky minulý čtvrtek doporučil vládě zamítnout Nařízení Evropského parlamentu a Komise vytvářející Evropský institut pro rovné příležitosti žen a mužů.

 

Evropský institut pro rovné příležitosti žen a mužů měl být podle oznámení Vladimíra Špidly, Komisaře Evropské komise pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti, ze dne 8. března, založen s cílem podpořit instituce Evropské unie a členských států v propagování rovnosti žen a mužů a v boji proti diskriminaci na základě pohlaví.

Institut by měl být nezávislým centrem na evropské úrovni shromažďujícím a analyzujícím spolehlivá a porovnatelná výzkumná data a informace potřebné pro tvůrce politik v Bruselu a členských státech. Bude mít dokumentační centrum a knihovnu otevřenou veřejnosti. Institut by měl také podporovat výzkum a výměnu zkušeností. Bude zvyšovat povědomí o genderové rovnosti pomocí seminářů, konferencí a kampaní. Dalším základním úkolem bude vytvoření mechanismů pro začlenění genderové rovnosti do politik Společenství.

Vzhledem k tomu, že Česká republika je jednou ze zemí, která se uchází o to, aby tento institut sídlil právě na jejím území, jde rozhodnutí Senátu přímo proti snahám celé řady zástupců České republiky, včetně nevládních organizací zabývajících se genderovou rovností a postavením žen, o prosazování politiky rovných příležitostí pro ženy a muže nejen de iure, ale zejména de facto.

 

Gender Studies, o.p.s. se domnívá, že rozhodnutí Senátu úzce koresponduje s fakty, že zastoupení žen v Senátu (11%) neodpovídá jejich zastoupení v populaci ČR, Senát  dlouhodobě nevěnuje adekvátní pozornost otázkám rovnosti žen a mužů a svou politiku směřuje spíše pravicově.

 

Transpozicí celé řady direktiv Evropské unie do české legislativy totiž proces prosazování rovných příležitostí v České republice neskončil, naopak. Teprve s jejich dlouhodobou a strategickou realizací napříč politikou, ekonomikou a kulturou české společnosti bude možné hovořit o úspěších. Senátním zamítnutím ale Česká republika děla obrovský krok zpět.

Gender Studies, o.p.s. tímto vyslovuje svůj výrazný nesouhlas se včerejším rozhodnutím Senátu.

 

 

Gender Studies, o.p.s.

Alena Králíková, ředitelka

gender@ecn.cz

www.feminismus.cz

   
04.04.2005 - Společnost - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [13] man-mimo [*]

  ad.astra: vybojovat ... 100% vítězství ... ???? Co je to za výrazy? Nemá ten Doležal
  http://lidovky.centrum.cz/clanek.phtml?id=340229
  nakonec pravdu?

  superkarma: 0 04.04.2005, 22:48:38
 2. [11] Rikina [*]

  Petrula: rovnoprávnost sice není, ale Evropský institut pro rovné příležitosti žen a mužů to rozhodně nevyřeší. Jen další úřad, spousta papírování, a nic z toho, jen "transpozice celé řady direktiv Evropské unie do legislativy", což tu rovnoprávnost teda rozhodně ze země nevydupe... a kolikpak asi v tom Evropském institutu bude žen ?

  superkarma: 0 04.04.2005, 17:15:46
 3. avatar
  [9] ad.astra [*]

  Bez institucí lze vybojovat rovnost pouze v rodině, a musí být na to dva, on a ona. Institucí je zapotřebí, protože v jednotě je síla, když bude každá ženská bojovat za rovnost jen na svém písečku, tak pochybuju ve 100% vítězství. A co se týče parlamentu a senátu, na kandidátkách bývá hodně žen, ale díky tomu, že se tzv. volí strany, což považuju dle mého názoru za dost špatné, prostě se ty ženské do těchto institucí nedostanou. A ty, které tam jsou, jsou tam už dlouho a to díky tomu, že jsou zviditelněné médii, a de facto neprosazují svůj vlastní názor, nýbrž strany, která je má pod křídlem. Můj názor je ten, že je dost ženských (ne slepic, usilujících o koryta), které to mají v hlavě dobře srovnané, a určitě by dokázaly ledacos prosadit a zajisté mnohem rozumnějšího, než se děje nyní.

  superkarma: 0 04.04.2005, 15:29:31
 4. avatar
  [8] Markýza [*]

  POkud si rovnost příležitostí nedokážeme "vybojovat" bez nějaké instituce a zákonů, tak si žádnou emancipaci nezasloužíme.

  superkarma: 0 04.04.2005, 14:45:03
 5. avatar
  [7] alifie [*]

  Rovnopravnost prece nebude, dokud chlapi nezacnou rodit deti. Takze pani Kralikova ma do konce zivota co delat.

  superkarma: 0 04.04.2005, 12:39:51
 6. [6] Rikina [*]

  Ono to totiž spěje k tomu, že se tedy bude například do senátu prosazovat kdejaká slepice jenom proto, že je to žena, a že se musí zvýšit podle nějaké direktivy procentuální zastoupení žen, ber kde ber. Takhle já si rovné příležitosti nepředstavuju, a mnohé gender - aktivistky podezírám, že právě to je jejich cílem - dostat se ke korýtku.

  superkarma: 0 04.04.2005, 11:31:01
 7. avatar
  [5] catcat [*]

  Panebože, takovou kravinu jsem dlouho nečetla!!! Paní Králíková mi sdělila, že pravicová politika je proti rovnosti mužů a žen....

  superkarma: 0 04.04.2005, 10:54:57
 8. avatar
  [4] Májík [*]

  superkarma: 0 04.04.2005, 10:08:27
 9. avatar
  [3] Haňulinka [*]

  Kolik, že v tom senátu sedí žen.........

  superkarma: 0 04.04.2005, 09:53:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme