Bulvár

Rovné a rovnější šance

Také máte pocit, milé ženy-in, že by našemu politickému prostředí slušel takový menší matriarchát? Že by se zkvalitnilo, zkulturnilo, že by se ženy mezi sebou, i s muži zároveň, dokázaly rozumněji domluvit? 
 
Určitě si vzpomínáte na předvolební sliby vrcholných zástupců, týkající se deklarované snahy o vyšší počet žen v JEJICH politické straně a pádem tím ve vrcholné politice vůbec.

Avšak dnes, krátce po volbách do Poslanecké sněmovny ČR, mi na toto téma jaksi automaticky „naskočil“ jeden Shakespearův citát: “Slib zvažte slibem, nezvážíte nic. Do misek vah je vložte proti sobě – slib jako slib - a prázdny budou obě“. Kolik žen tedy pánové mezi sebe pustili? Jak vypadají ty rovné šance na jevišti zvaném vrcholná politika?

Nedávno jsem psala nějaký článek a jedním uchem zároveň poslouchala vysílání veřejnoprávního rozhlasu. Najednou mi došlo, že většina ženských jmen, zmiňovaných ve vysílání v  politickém kontextu, patří ženám, které opouštějí své funkce a s vrcholnou politikou se LOUČÍ! Petra Buzková, Kateřina Dostálová, Táňa Fischerová, atd. atd. A jak tedy konkrétně dopadly předvolební sliby pánů tvorstva o tom, že nás, ženy, ve větší míře připustí k rozhodování o věcech obecných?

Na tomto poli nejlépe obstála Strana zelených, která má přesně padesátiprocentní zastoupení poslanců a poslankyň. Tři muže a tři ženy. Ale nováček na českém politickém kolbišti je čestnou výjimkou. Stručná fakta říkají o ostatních stranách následující:

 • ODS - 72 mužů a 9 žen
 • ČSSD - 65 mužů a 9 žen
 • KSČM - 18 mužů a 8 žen
 • KDU-ČSL - 11 mužů a 2 ženy

Nakonec ještě poznámka. Občas se ozývají hlasy, proč si tedy my, ženy, nějakou stranu nezaložíme, proč ji ty schopnější z nás neuvedou do života. Ale ona přece už dávno existuje. No jistě, mluvím o Straně rovných šancí. A jakými výsledky se tato „ženská strana“, k jejímž prioritám patří zavedení kvót pro ženy na stranických kandidátkách,ve státní správě i dozorčích radách, může pochlubit?
Těch 0,20 % opravdu nepatří k závratných úspěchům! Takže tak. Asi nás problematika žen v politice zase až tak nepálí. Nebo snad ano?

A vůbec, milé čtenářky, jaký máte názor na zavedení kvót pro ženy? A myslíte, že by jejich větší počet opravdu prospěl naší politice scéně?

   
13.06.2006 - Společnost - autor: Hana Rychetníkova

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Vivian [*]

  Mně je jedno, jestli bude mít politik mezi nohama frantíka nebo jůlinku, hlavně ať je to konečně nějakej normální člověk...
  Jsem samozřejmě proti jakékoli diskriminaci, včetně té tzv. pozitivní.

  superkarma: 0 13.06.2006, 14:58:11
 2. avatar
  [22] gerda [*]

  četla jsem někde rozhovor s herečkou Kolářovou, která popisovala svůj úděs z působení v parlamentu. Úděs v tom smyslu, že tam sedí "vzdělaní blbci". Ilustrovala to příkladem, že v době, kdy jsme teprve tvořili zákony, jeden poslanec po příspěvku nějakého francouzského vyslance jeho řeč bagatelizoval "bude nám tady nějaký Francouz něco vykládat" - normální ženská by mezi nimi přišla o rozum? Ženská potřebuje vidět výsledek a ne si šetřit práci tak, aby vyšla na celé funkční období

  superkarma: 0 13.06.2006, 14:14:22
 3. avatar
  [12] Meander [*]

  Ženy už stranu založily, ne? Sháněla jsem jim podpisy. A když mi pak začaly chodit šílené žvásty šílené Ulmannové, byla bych se propadla studem sama před sebou.

  superkarma: 0 13.06.2006, 10:54:01
 4. [11] a.... [*]

  Když se tak člověk podívá,jak u nás vypadají politická jednání, tak musí soudnému člověku připadat, že taková výchova dětí a péče o domácnost je ve srovnání s tím velmi smysluplnou a nadmíru užitečnou činností

  superkarma: 0 13.06.2006, 10:48:40
 5. avatar
  [10] Evča [*]

  Ťapina: ale v testu jsme většina dopadla jak mužský

  superkarma: 0 13.06.2006, 10:47:26
 6. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Nějak mám pocit, že nejde až tak o "pouštění" žen do politiky, jako o to, že se tam prostě nehrnou. Chce tady některá do politiky? Já teda ne A jak tak pročítám místní debaty, tak si říkám, že by matriarchát naší politice rozhodně NEPROSPĚL

  superkarma: 0 13.06.2006, 10:29:29
 7. avatar
  [5] Kelly [*]

  ... já to pořád říkám, SLIBEM NEZARMOUTÍŠ

  superkarma: 0 13.06.2006, 08:53:59
 8. avatar
  [4] Evča [*]

  Beruška Elliah:

  superkarma: 0 13.06.2006, 07:48:07
 9. avatar
  [3] Dášule [*]

  Strana, kterou spojuje jedině boj za rovnoprávnost žen, ale kde si každá členka tu rovnoprávnost představuje jinak a navíc v jiném prostředí je blbost.

  superkarma: 0 13.06.2006, 07:44:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme