Zdraví

Rovnátka i pro dospělé..?

Rovnátka a rovnání zubů má většina z nás spojené s často komicky zubatými úsměvy dětí.
V ortodontických ordinacích se však čím dále častěji setkáváme i s dospělými, kteří chtějí především vylepšit svůj úsměv.
V estetice obličeje hrají v západní civilizaci zářivý úsměv a dobře udržovaný chrup významnou roli. Jsou jakýmsi vysvědčením o jejich nositeli, o jeho vnitřní kázni, kultuře a péči o tělo.
Zdravé a rovné zuby jsou pro řadu lidí i určitou vizitkou společenské úspěšnosti a ochoty jedince investovat do vzhledu svého chrupu mnohdy nemalé částky.

Málo dospělých pacientů přichází do ortodontické ordinace s žádostí o léčbu, protože se jim „špatně kouše“ a špatně čistí zuby.
Ortodontické vady chrupu můžeme léčit prakticky v každém věku.

Předpokladem je dobrý biologický faktor chrupu, tedy zdravé nebo dobře a systematicky ošetřované zuby, zdravé dásně a dobrá hygiena dutiny ústní.
Kdy se setkáváme s potřebou ortodontické vady chrupu u dospělých pacientů?

Je to jednak tam, kde pacient, nebo spíše jeho rodiče, v dětství úpravu chrupu zanedbali, nebo u pacientů, kde vada vznikla nebo se výrazně zhoršila s postupujícím věkem.
Závažné skeletální ortodontické vady, které vadí svým nositelům nejen esteticky, ale jsou příčinou poruch řeči, žvýkání a dýchání, se řeší chirurgicko – ortodonticky až po ukončení růstu a vývoje.
Nemalou skupinu dospělých ortodontických pacientů tvoří ti, u nichž se zhoršuje postavení zubů v souvislosti s onemocněním dásní a ortodontická vada je zase překážkou v léčbě onemocnění dásní.
Dnes už víme, že i zuby, kolem jejichž kořene došlo k poměrně značné ztrátě kosti, lze opatrně ortodonticky dovést do správného postavení, a tím zásadně přispět k prodloužení jejich životnosti.
Předpokládá to ovšem systematickou mezioborovou spolupráci parodontologa, ortodontisty a protetika.

I v době bouřlivého rozvoje dentální implantologie totiž platí, že nejlepší je zachovat vlastní zub.
Nicméně i v souvislosti s plánovaným ošetřením implantáty navštíví ortodontickou ordinaci řada dospělých pacientů.
Jsou obvykle poněkud překvapeni, když místo očekávané rychlé náhrady ztracených zubů implantáty jsou odesláni do ortodontické ordinace s požadavkem úpravy anatomických poměrů tak, aby bylo pro implantát dost místa a aby bylo možné jej do zbývajícího chrupu začlenit co nejlépe.
U dospělých pacientů se pro ortodontickou léčbu používají především fixní ortodontické přístroje.

Síly, které používáme pro jejich aktivaci, jsou menší než u dětských pacientů, protože adaptabilita a schopnost tkáňové přestavby v dospělosti klesá.
U dospělých pacientů klademe důraz na retenci dosažených výsledků.
Znamená to, že po ukončení aktivní ortodontické léčby pacient dlouhodobě nosí retenční pomůcku v podobě snímatelné či pevné dlahy, klasického snímacího ortodontického přístroje apod.
Sejmutím fixního ortodontického přístroje ortodontická péče nekončí, jen se kvalitativně mění.
I přes tato úskalí je o ortodontickou léčbu mezi dospělými pacienty velký zájem, protože dokáže podstatně přispět k návratu pocitu jistoty a příjemného sebevědomí při komunikaci.

MUDr. M. Koťová, Ph.D.    

      
   
27.01.2004 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [16] potapka [*]

  Měla jsem fixní rovnátka ve svých 23 letech, problémy s estetikou jsem neměla ani náhodou, naopak jsem si spolu s mým okolím z rovnátek dělala legraci. Říkali mi Železná Lady nebo ať na ně nehážu prasátka. Ja jim to vracela tím, že když mě někdo zlobil, pohrozila jsem, že se na něj usměju. Ohledně vytrhávání zubů opravdu záleží na zubaři, moje paní doktorka hodně dlouho zvažovala a přepočítávala kolik místa je potřeba, nakonec mi trhala jenom jeden. Ohledně placení - celkem mě to stálo kolem 10000 za obě patra i s následným nandavacím rovnátkem pro udržení zubů v nové poloze. Něco mi tenkrát přispívala zdravotní pojišťovna, myslím že 1500 na každé patro. Jsem moc ráda, že jsem se odhodlala do toho jít, i když jsem si rok nemohla dát nic křupavého. Zuby mám krásně rovné.

  superkarma: 0 27.01.2004, 13:36:46
 2. [15] potapka [*]

  Měla jsem fixní rovnátka ve svých 23 letech, problémy s estetikou jsem neměla ani náhodou, naopak jsem si spolu s mým okolím z rovnátek dělala legraci. Říkali mi Železná Lady nebo ať na ně nehážu prasátka. Ja jim to vracela tím, že když mě někdo zlobil, pohrozila jsem, že se na něj usměju. Ohledně vytrhávání zubů opravdu záleží na zubaři, moje paní doktorka hodně dlouho zvažovala a přepočítávala kolik místa je potřeba, nakonec mi trhala jenom jeden. Ohledně placení - celkem mě to stálo kolem 10000 za obě patra i s následným nandavacím rovnátkem pro udržení zubů v nové poloze. Něco mi tenkrát přispívala zdravotní pojišťovna, myslím že 1500 na každé patro. Jsem moc ráda, že jsem se odhodlala do toho jít, i když jsem si rok nemohla dát nic křupavého. Zuby mám krásně rovné.

  superkarma: 0 27.01.2004, 13:35:37
 3. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Petronela: Tak to mám asi výjímečného chlapa, ale když jsem se ptala, jestli nemám nosit rovnátka, tak mi řekl, že než rovnátka, to se mu víc líbí moje křivý zuby

  superkarma: 0 27.01.2004, 12:57:15
 4. [12] Handulacka [*]

  danca79: Dekuji za informace. Uz jsem jednou na vysetreni byla a docela me to zklamalo. Nemam moc dobre zuby (tim myslim, ze je mam spravovane, k zubari chodim pravidelne ) a oni mi rekli, ze by musely ven prave ty zdrave... Ja jsem zarny priklad toho, ze krive zuby se spatne cisti a pak se vice kazi Ja tohle u deti nezanedbam!

  superkarma: 0 27.01.2004, 12:00:26
 5. avatar
  [11] Petronela [*]

  Paluška: souhlasim s tebou, chlapum se rovnatka libi a navic vzdycky kdyz mam novou barvu gumicek tak me chvali a ... no proste jsem se jeste nesetkala se zapornou reakci.

  superkarma: 0 27.01.2004, 12:00:25
 6. avatar
  [8] sarobrouk [*]

  Jenže je pravda, že když jsem je měla nosit já před víc než 15 lety, tak nebyly z tak kvalitních materiálů, jak jsou dnes, protože, když mi zubařka řekla, že bych nesměla jíst nic ze svých oblíbených křupavých jídel, tak jsem odešla.

  superkarma: 0 27.01.2004, 10:46:22
 7. avatar
  [7] sarobrouk [*]

  Ale nic bych si vytrhnout nenechala. Každý zub dobrý.

  superkarma: 0 27.01.2004, 10:43:42
 8. avatar
  [6] sarobrouk [*]

  Já měla nosit rovnátka jako malá, chtěli mi vytrhnout jeden špičák dole. Taková blbost! Asi jim nic neříkala středová souměrnost. Tak jsem si představila, jak budu vypadal, když mi vytrhnou jeden zub a všechny se mi nahrnou na jednu stranu a uprostřed budu mít zub a nad ním dva vedle sebe. Lituji, že mi nechtěli vytrhnout dva (i když být bez špičáků? ) Protože se před půl rokem dostavily problémy s dvěma osmičkama dole, které rostly mimo a do škraně, protože neměly místo. Zajímalo by mě, jestli vám doktor doporučí, že máte mít rovnátka nebo jestli je to bráno jako vada na kráse a máte se starat sami. A kolik stojí v dnešní době rovnátka?

  superkarma: 0 27.01.2004, 10:43:24
 9. avatar
  [5] danca79 [*]

  Handulacka:
  Ahojky, já neměla fixní ale snímací, vada nebyla tak velká, ale jsem ráda že jsem do toho šla. Brácha měl někdy v 18ti fixní rovnátka a myslím že je rád že do toho šel - jako dítě to odmítal, pak ho přesvědčil školní výměnný pobyt v Německu, kde rovnátka byly pomalu módou Vstupní prohlídka byla rychlá, byl jasně vhodný adept, pak mu paní doktorka jeden nebo dva zuby vytrhla, pak když se to zahojilo tak mu udělala otisky a jak byly hotové tak hnedle na další návštěvě mu nasadila rovnátka. Měl zuby hodně křivé tak to trvalo pomalu dva roky než mu je sundali. Od té doby co mu to dělali utekla nějaká doba, ale tipuju že teď by to mohlo být tak cca 6-7 tisíc za obě čelisti. Když se pro to rozhodneš, určitě si nech doporučit nějakého dobrého ortodonta, to je hodně důležité. Kámoška platila jen co strčila nos do ordinace, brácha jen výměny gumiček a tak. I to určitě hraje roli.

  superkarma: 0 27.01.2004, 10:38:30
 10. [3] Handulacka [*]

  To: Paluška, Petronela
  Ahoj Paluško a Petronelo! sml60>,
  nemohly byste mi napsat na mail anna_b@centrum.cz trošičku víc? (Co předcházelo-vyšetření a tak, jak to vychází cenově a jak dlouho trvá, než vlastně můžete začít rovnátka nosit-myslím od vstupního vyšetření.) Už dlouho přemýšlím o rovnátkách a moje zubařka říká, že to záleží jen na mě, jestli mi křivé zuby vadí. Mně vadí nejen esteticky, ale i při čištění zubů. Jenže její argument je- jestli to stojí za ztrátu 4 zubů... A já nevím
  Poradíte? Děkuji

  superkarma: 0 27.01.2004, 09:38:09
 11. avatar
  [2] Petronela [*]

  A i ja nosim fixni rovnatka a tak jak Paluška všem vřele doporučuji, ja jsem to nemela tak bolestive jako Paluška, me to bolelo akorat dva dny po nasazeni a pak uz to bylo vzdycky v pohode.

  superkarma: 0 27.01.2004, 08:55:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme