Zdraví

Rotavirové průjmy mohou vést až k hospitalizaci dětí do pěti let. Ochrání vakcína Rotarix

Příčiny průjmu a zvracení u dětí mohou být různé – nevhodná strava, růst zubů, stres, ale také bakterie, parazité či rotaviry a další virové infekce. Těžké rotavirové průjmy, navíc komplikované zvracením a vysokou horečkou, mohou zdraví dítěte vážně ohrozit a vést až k nutnosti pobytu v nemocnici. V České republice je kvůli rotavirové infekci ročně hospitalizováno či ambulantně ošetřeno více než 36 000 dětí do pěti let. Ochranou proti rotavirovým infekcím je očkování. Vakcína RotarixTM se podává ústya chrání kojence již od 6 týdnů věku.

RotarixOdhaduje se, že existuje více než 42 různých typů rotavirů, jejichž zastoupení se mění podle geografické oblasti. Více než 91 % rotavirových infekcí v Evropě však způsobuje 5 typů rotavirů, které mají nejčastější výskyt od listopadu do května. Nejohroženější skupinou jsou děti do 5 let věku, téměř 80 % z nich se však nakazí již před svými druhými narozeninami. Každé přibližně 14. dítě1, které se rotaviry v Česku do 5 let věku nakazí, je kvůli závažnému průběhu infekce hospitalizováno nebo ambulantně ošetřeno.

Není průjem jako průjem

Rotaviry v  těle napadají buňky střeva, vyvolávají průjem a odvodňují organismus. Dehydratace je nebezpečná hlavně u kojenců, protože probíhá velmi rychle a často vede k nutnosti hospitalizace.
V  řádu hodin může dojít až ke ztrátě vědomí, poškození životně důležitých orgánů a následné smrti. Mezi typické znaky rotavirové infekce patří časté vodnaté průjmy, zvracení, horečka a bolesti břicha. V případě, že je dítě navíc netečné, má bledou kůži, zapadlé oči, sucho v ústech a pláče bez slz, vykazuje známky těžké dehydratace a je nutné ho odvézt k lékaři. Včasné odhalení infekce může zamezit života ohrožujícím komplikacím.

Jak a kde se rotaviry šíří?

Rotaviry jsou v okolí velmi rozšířené, přežívají na předmětech i na kůži člověka. K přenosu nákazy dochází především orální cestou z kontaminovaných předmětů, například hraček, které malé děti rády „ochutnávají“, přímým kontaktem s nakaženým nebo vzduchem. Riziko nákazy je vysoké, protože rotaviry se vyskytují prakticky všude a ani důsledná hygienická opatření nejsou v prevenci spolehlivě účinná. Rotaviry jsou totiž vysoce odolné vůči dezinfekčním prostředkům a šíří se i v místech s vynikající úrovní hygieny, například v nemocnicích. Až 1/5 dětí do 5 let, hospitalizovaných se závažnou rotavirovou infekcí, se nakazila při pobytu v nemocnici a prodloužila si svůj pobyt tak o 2 až 7 dní.2

Své miminko můžete ochránit

RotarixJedinou spolehlivou ochranu před rotavirovými infekcemi poskytuje očkování. Vakcína RotarixTM chrání proti všem 5 nejčastějším typům rotavirů, které u dětí vyvolávají těžké a středně těžké průběhy nemoci a pokrývá tak všechny genotypy, které u nás tyto průjmy způsobují. Očkovací látka se podává ústy formou roztoku, dítě tedy není vystaveno stresu a strachu z injekce, a může se kombinovat s dalším očkováním. První dávku je možné aplikovat již od 6 týdnů věku, druhou s odstupem minimálně 4 týdnů, nejpozději však do konce 24. týdne věku miminka. Na očkování proti rotavirům a možná rizika s ním spojená se rodiče mohou informovat u dětského lékaře.

1 Vypočteno na základě dat v článku Pazdiora, Petr. Vakcinace proti rotavirovým infekcím – aktualizace. Vakcinologie. 2010, 4, s. 159–166.

 2 Glelzes O et al. Pediatr Infect Dis J 2006; 25: S 12 – S 21,

The Pediatric ROTavirus European ComitTee (PROTECT), Epidemiol Infect 2006; 134:908 – 16

Vakcína RotarixTM je registrovaný léčivý přípravek pro prevenci rotavirových gastroenteritid, je vázán na lékařský předpis a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci.

   
08.03.2013 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] bleblemcy [*]

  Trefa — #1 Však ta povinná očkování jsou pediatrem hlášena maminkám dopředu i dnes, ale ta co maminky chtějí dát svým dětem jako nadstandart nikdo dopředu neoznamuje a musí se za ně zaplatit nemalý peníz. Je pak na maminách jestli dají svým dětem něco navíc a nebo se spolehnou na ta nutná očkování a i v těch je často na výběr buď pojišťovnou hrazená varianta a nebo varianta za poplatek. Mám malé dítě tak je to u nás aktuální téma.

  superkarma: 0 21.03.2013, 03:45:15
 2. avatar
  [2] LudPa [*]

  Trefa — #1 bejvávalo, průjem je potvora

  superkarma: 0 14.03.2013, 20:28:32
 3. [1] Trefa [*]

  Trefa:jsem prekvapena jak rodice museji hlidat vsechny ockovani.za nas jsme jezdili kazdy dva tydny do poradny a ockovani nam vzdy nahlasili.

  1. na komentář reaguje LudPa — #2
  2. na komentář reaguje bleblemcy — #3
  superkarma: 0 10.03.2013, 20:58:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme