Čtenářka Ivásek už letos našla houby a zajímavé je, že jejich hodnota byla skoro půl milionu. Proč se dovíte v jejím textu. Ale pssssst. Nikomu to neříkejte. Díky Ivásku za příspěvek. Já ten seznam do loňského roku také neznal…

Dobrý den všem!

Rostou! Ale správný houbař neřekne kde :)

Pro mě je chození na houby něco, co si žádný rok nenechám ujít a vždycky někoho otravuju tak dlouho, dokud nepovolí a nejde se mnou. Jediným štěstím pro onoho dobrovolníka je to, že nejsem tak radiální sběrač hub jako je můj strýc. Vždycky, když jsem k němu jako malá jezdila na vesnici na prázdniny, tak když se šlo na houby, tak se vstávalo o půl paté ráno (ani o minutu později) – všichni vyfasovali košíčky a kudličky a on nás na své frézce dovezl do lesa. Tam jsme byli vypuštěni a ostatní už bylo na nás :) Nikdy se nestalo, že bychom přišli domů s prázdnou.

Strýc mě naučil jaké houby sbírat – ty, u kterých si nejsem jistá, tak prostě nesbírám. Jinak beru všechno :) důchodky (= babky), žampiony, hřiby, kozáky, křemenáče, klouzky, bedly, lišky, … Moc ráda mám masáky (růžovky), které můj přítel ze zásady nebere, protože to je muchomůrka a on muchomůrky prostě sbírat nebude :) Stejně je vždycky do jídla nějak propašuju a on to nepozná :)

Na houbách jsme byli zrovna minulý týden, kousek za Brnem, a úroda byla :) většinou sice jen babky, pár praváků, klouzci a kozáci, ale i tak toho bylo dost na praženici, smažené kloboučky, kulajdu, pod maso a tři pytlíky šly do mrazáku :) Nemám žádný speciální recept na hřibový pokrm – vaříme staré dobré klasiky :) Jen letos jsme zkusili do “bramboráků” z cukety zamíchat trochu krájených hub a nebylo to marné :)

Do letoška jsem třeba vůbec netušila, že existuje seznam hub, které jsou “chráněné” a které jsou doporučené k nesbírání… Doma jsem ho prošla a zjistila jsem, že houbový výjezd se nám mohl “prodražit” o necelých 400.000,-- :) Ale pssst!

Posílám i pár fotek – bohužel ne z letoška, ale z let minulých (poslední dobou se mi fotoaparát s sebou do lesa nechce tahat)…

1

2

3

4

5

6

7

Všem, co ještě do lesa nevešly/I, přeju “houbám zdar”!

Ivásek
Text nebyl redakčně upraven


atlas hub

Máte ráda houby?

  • Už rostou? Kde?
  • Máte fotky z letošního sběru, podělte se.
  • Máte dokonalý recept na pokrm z hub?
  • Jaké houby sbíráte, jen hříbky?
  • Nebo berete každou prašivku a pak doma řešíte, co jde jíst a co ne?

Na všechny vaše příspěvky se těším na e-mailu:

redakce@zena-in.cz

Jednu z vás za příspěvek odměním z brusu novým houbařským atlasem.

Reklama