Domácnost

Rostliny a umístění u oken….žádný problém?

 

Při koupi či pořízení jakékoliv pokojové rostliny si musíme uvědomit, že její stanoviště v našem bytě bude buď zárukou úspěšného růstu, nebo úspěšného zmaru.

 

Takové umístění je totiž nadmíru důležité...

Prvním důležitým faktorem je umístění od okna. Nám se to ani nezdá, ale s každým metrem, kterým se od okna vzdalujeme, rapidně klesá světlo, což některé rostliny špatně nesou.

Rizikovým místem je také kout přímo u okna. Ačkoliv těsně u okna, světla se tu také nedostává. Do těchto rohů je vhodné umisťovat pouze krátkověké rostliny a ty dlouhověké jen na dobu maximálně pár týdnů. Situaci lze trošku zlepšit odrážením světla do koutů zrcadlem či bílou stěnou.

Navíc je třeba vzít v úvahu i roční období, v zimě je obecně méně světla a i letní ideální stanoviště uprostřed ložnice se může stát na zimu stinným místem. Naopak se zbavíme letního úpalu a místa přímo u jižního okna jsou pak pro rostliny nadmíru atraktivní.

 

Druhým důležitým faktorem je velikost a počet oken. To určuje intenzitu přirozeného světla. Jiné světlo dává malé okénko roubené chaloupky a jiné panelákové okno ode zdi ke zdi. Naprosto ideální jsou francouzská okna.

 

Orientace je další důležitou součástí výběru těch správných květin. Málokdo má na výběr všechny čtyři světové strany, ale minimálně jednu „na výběr“ máte. Snad některé tyto rady přivítáte….

 

Východní okna

Slunce sem svítí většinou velmi krátce, v dopoledních hodinách, kdy ještě nemá plnou sílu. Rostlinám tedy většinou neškodí, v létě je ale vhodné je trošku zastínit.

Hodí se sem většina pokojových rostlin.

Vybírejte ty se středními nároky na světlo, například draceny, begónie, fíkusy, ibišky… Dobře se zde na jaře daří narciskám, hyacintům, na podzim zase chryzantémám.

 

Severní okna

Jsou pro květiny taky velmi ideální. Dopadá sem jen velmi málo slunce, maximálně brzy zrána nebo k večeru při západu slunce. Severní místnosti také bývají nejchladnější, nebo místnosti s nejmenším kolísáním teplot. Uplatní se zde vyloženě stínomilné rostliny jako jsou azalky, filodendrony, brunfelsie, difenbachie, kaly, gardénie, broválie, toulitky, šáchor a většina kapradin. Pokud máte velká okna, pak můžete využít jasného rozptýleného severního světla a do místnosti dát prakticky cokoliv.

Stinná místa snáší dobře lopatkovec či filodendron. Za stinné místo považujeme i místo dále od okna, ovšem ne tmavé stísněné kouty, kde špatně roste skoro každá rostlina, na tato místa volíme zeleň raději umělou. Ale ve stínu při správné péči roste dobře kořenokvětka, která snese i mírné zanedbání, břečťan, tchýnin jazyk, fíkus, kryptantus, vrísea, fitonie nebo třeba zajímavá duchnesnea, nepravá jahoda, což je rychle rostoucí plazivka, která žlutě kvete a listy a plody připomíná jahodník.

 

Západní okna

Tady už stoupá riziko poškození rostlin sluncem. Západní letní slunce je stejně nebezpečné jako na jižním okně. Je to vhodné okno pro tlustice, okrasné papričky, různé sezónní rostliny.

Nenechávejte rostliny v západním okně přímo za sklem, kde je může sluníčko popálit.

Platí zde téměř stejné podmínky jako u jižního okna.

 

Jižní okno

Jižní místnost bývá nejteplejší z celého bytu, a když si navíc přičtete ještě dostatek až přebytek slunečního svitu, máte ideální místo pro většinu sukulentů a kaktusů. Sluneční paprsky snáší i ananasovník, sloní noha, „živé kameny“ či euphorbie. Těm se daří hlavně přímo na slunném parapetu. Mezi dalšími rostlinami náročnými na světlo nacházíme již zmiňovanou rozmarýnu, rademacheru, juku, podénku či hrnkové růže. Ty zde můžete umisťovat téměř bez omezení.

Z dalších vhodných je možno jmenovat: oleandr, kopřivěnka, cykas, jasmín, trnová koruna, tlustice, draceny, kalanchoe či ibišek, který má rád sluníčko, bez kterého kvete jen velmi špatně nebo vůbec.

V horkých letních měsících je ale třeba je trošku přistínit žaluziemi či kouskem kartonové desky a dbát na dostatečnou zálivku. Rozpaluje se i květináč a rozpálená zemina a kořeny špatně vsáknou vodu, je tedy vhodné zastínit i květináčky.

V jižní místnosti můžeme velkoryseji umísťovat rostliny i do hlubších sfér místnosti, neboť slunce se postará o dostatek světla i na druhém konci.

 

Jak vidíte, každé okno má své pokojové příznivce, stačí jen vybírat a zkoušet štěstí…

   
26.01.2007 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. [13] kocka [*]

  S kytkama mám takovou zkušenost,čím víc se jim věnuju a lezu okolo nich,tím dřív mi chcípnou,nějaký se mi podařilo vypěstovat,zase tak špatný to s nima není,kočka o kytky nejeví zájem,což je dobře.V létě jsem měla plný balkon kytek,bylo to obrostlé i po stropě mi to lezlo,ale bylo to pěkné,všem se to líbilo,uvidíme letos.

  superkarma: 0 30.01.2007, 00:09:12
 2. avatar
  [12] nenunka [*]

  Taky bydlím v paneláku. Parapety jsme neměli, ale šikovný truhlář mi je udělal a hlavně přidělal. Byt mám plný kytek, rozmnožuju je a rozdávám kamarádkám. V práci jich mám taky plno. Jsem po předcích kolchozník. Před 5 lety jsme si nechali zasklít balkon a i tam je tolik kytek, že nemám kam věšet prádlo. Gardénie mi ale taky zašla.

  superkarma: 0 27.01.2007, 23:38:08
 3. [11] tornado-lou [*]

  vetsina kyktek mi nedavno pochcipala. asi je na v nasem panelakovem byte moc teplo a sucho. a od starych oken na ne zase tahne. chudinky moje kyticky nebohy. tak sem si na ne zvykla a prvni zimu tohle.

  superkarma: 0 27.01.2007, 19:52:39
 4. avatar
  [10] Meander [*]

  Pianistka: V práci máme jungle už teď. Taky moje kytky. Na chodbě je kláda, tam by to pomřelo. Do školy je nedám, ex je školník a vím, ja se ve školách ke kytkám chovají. Asi je sním a bude to.

  superkarma: 0 26.01.2007, 15:36:09
 5. [9] Pianistka [*]

  Meander: no ty máš asi kočky ráda víc než kytky, tak to je jasná volba Ale pokud nemáte zloděje v baráku a máte světlou chodbu tak něco by třeba šlo na chodbu a něco do práce (?). Ex bych je ale určitě nenechala, i kdybych je měla věnovat kamarádkám nebo do nějaké školy

  superkarma: 0 26.01.2007, 14:51:01
 6. avatar
  [8] Meander [*]

  Pianistka: Zrovna přemýšlím, kam dám kytky, které mám u svého bývalého. Je to spousta velikých rostlin, které milují světlo a nemilují kočky. Sakra...

  superkarma: 0 26.01.2007, 14:06:40
 7. [7] Pianistka [*]

  Menader: já nemám taky parapety A okna se otevírají horizontálně s kloubem uprostřed takže nemůžu mít nic ani uvnitř ani venku . Ta gardénie je na topení u okna jen proto, že tak trucuje, ovšem že by to vypadalo nějak elegantně se říct nedá

  superkarma: 0 26.01.2007, 14:00:56
 8. avatar
  [6] Meander [*]

  Když má někdo parapety...

  superkarma: 0 26.01.2007, 13:53:47
 9. [5] Pianistka [*]

  RenataP: mám ji u okna na vyplém topení, takže relativně chladněji tam je. Plyn doma nemáme. S tím vlhkem - myslela jsem že bych ji na chvíli přiklopila mikroténem - ale zase nedávno měla plíseň - musela jsem použít Previcur tak mám strach z toho mikroténu . Teď jí kupuju destilovanou vodu protože máme hodně tvrdou kamencovou, tak třeba to pomůže

  superkarma: 0 26.01.2007, 13:30:12
 10. avatar
  [4] RenataP [*]

  Vivian: no jo, ty kytky si navymejšlej

  superkarma: 0 26.01.2007, 12:01:26
 11. avatar
  [3] Vivian [*]

  Já mám okna jen na západ, kytky maj smůlu, nemůžou si vymejšlet Která chcípne, ta holt chcípne... A pro některý není už místo u okna vůbec
  Silnější přežije. Daří se tu konopí, meduňce a amarylisu a dalším, který ani nevím, jak se jmenujou... Kalanchoe mi chcípla (asi kvůli zálivce) a rozmarýn zašel na průvan... Ale větrat se musí

  superkarma: 0 26.01.2007, 11:54:26
 12. avatar
  [2] RenataP [*]

  gardénie je hrozně náročná, potřebuje hodně světla, chladněji a vlhčí vzduch, zimní byty ji většinou zabijí a zajímavé je, že je citlivá i na plyn, pokud používáte doma plynový sporák, i ty nepatrné zbytky plynu ji poškozují....
  Je to spíš koupit ji kvetoucí a těšit se

  superkarma: 0 26.01.2007, 10:37:58
 13. [1] Pianistka [*]

  Já stále bojuju s gardéniní, tak moc bych chtěla aby mi kvetla a provoněla byt a ona se pořád potácí těsně před smrtí Už nevím co s ní

  superkarma: 0 26.01.2007, 08:32:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme