Domácnost

Rostliny 3 in 1 a víc

 

Taky vás někdy napadne, co takhle sesadit pár rostlin do jednoho květináče?

Například několikero zelenců vypadá v truhlíku velmi pěkně, a je-li truhlík hezký, hodí se i do interiéru.

Sesazování květin a tvoření kreací 2 in 1, 3 in 1 a více má však svá pravidla.

 

Zásadní pravidlo: Vždy volte rostliny se stejnými nároky na vláhu, světlo a živiny. Protože spolu sdílejí jeden „domov“, musí se jim všem dařit dobře v podmínkách, které mají nastaveny.
Například vlhkomilná masožravka milující rašelinnou půdu nebude růst spolu s aloe vera, které vyžaduje písčitou sušší zeminu. Stejně tak je vhodné uvážit, jak hodně se rostlina rozrůstá nejen na povrchu, ale i pod zemí. Rozsáhlý kořenový systém rostoucí spíše agresivně pak vytlačí méně smělou kolegyni.

 

Ideální řešení pro kaktusy a sukulenty

Této situace lze využít velmi dobře při pěstování sukulentů a kaktusů. Nároky na místo v květináči mají malé, a navíc jim to ve skupinách opravdu sluší. A životní podmínky jsou také shodné.

Máte-li dostatek prostoru, pak taková minipouštní imitace ve větší misce určitě své místo najde…

 

Ostatní…

Ale i jiné pokojové rostliny lze pěstovat společně. Máte tedy vhodné adepty? Dobrá, jdeme vymýšlet kreace.

Vzpřímené rostliny sázíme dozadu nebo do středu nádoby, převislé po okrajích. Dbáme na kvalitní substrát, který můžeme obohatit například granulovaným, pomalu rozpustným hnojivem. A i nadále pečlivě pravidelně hnojíme, přece jen spotřeba živin je u takto osázených nádob velká.

 

Pokryv pod solitérními rostlinami zajistí například fikus pumila nebo soleirolie, rostlinu ale musíte pravidelně hnojit a počítat s tím, že živiny a kořenový systém pokryvné rostliny také něco zabírají.

Taková pokryvná rostlina pak mírně zvlhčuje prostředí okolo rostliny a vylepšuje tak vlhkost vzduchu.

 

Letničky

A také nesmíme zapomenout na tolik oblíbené sesazování balkonových letniček. To lze jen doporučit a pravidla platí stejná: stejné nároky na vláhu, světlo a živiny. A dobré hnojení. Dále je dobré vědět, že plazivé rostliny sázíme vždy v menšině, odhadem tak 20-30 %, kombinujeme rostliny ozdobné květem i listem a ladíme barvy. Méně je více, kombinace dvou, tří barev vypadá lépe, než se snažit strčit do truhlíku co nejvíce barev. Vhodné je sázet do skupinek a do sponu, celkový dojem je pak lepší, než když sázíme rostlinky do řady. Hlavně si musíme uvědomit, že malé sazeničky se často velmi rychle rozrůstají, takže sázíme raději řídce.

 

Nevýhody a jedno geniální řešení
Sesazování sice vypadá hezky, ale skýtá i dost nevýhod, hlavně pokud se týká pokojových rostlin.

Dokonce se dá říci, že až tak moc se nedoporučuje, protože škůdci, houbové choroby a plísně se v takovém natěsnaném prostředí dobře množí, a než si jich stačíme všimnout, zničí celou sadu rostlin. Jedna nemocná rostlina pak dokáže velmi rychle nakazit své spolubydlící.

Řešení ale existuje a je velmi jednoduché.

Opticky lze dosáhnout stejného efektu umístěním samostatných rostlin v květináčích do velké nádoby a zasypat keramzitem či jiným dekoračním materiálem. Efekt je stejný, a v případě nemoci jedné rostliny ji prostě odstraníte i s květináčem bez toho, že by ohrozila ostatní sesazené květiny, a nahradíte novou.

 

Zatímco sesazování letniček je běžné a téměř si ho neuvědomujeme, experimenty s pokojovými rostlinami zkusí málokdo. Nebo ano?

   
09.02.2007 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [17] peguša [*]

  V květináčích jsem nic sesadit zatém nezkoušela, ale experimentuju trochu na chatě. Zatím jen s různými barvami jednoho druhu. Ale vypadá to hezky, když mi kvete ibišek a na keři jsou bílé a fialové květy zároveň, nebo bílo-červeno-modrá Hortenzie a nebo fialovo-bílý šeřík.

  superkarma: 0 12.02.2007, 22:03:26
 2. avatar
  [16] xxkouckaxx [*]

  ahoj ! já mám vyzkoušenou vyriantu s velkou ozdobnou nádobou a v ní několik květin v samostatných květináčích ! je to jednoduché a efektní ! všem vřele doporučuji !!!!!!

  superkarma: 0 11.02.2007, 23:05:19
 3. avatar
  [13] holcicka 69 [*]

  Sesazovat do seskupení je hezké ,ale ne všechny rostliny jsou navzájem snášenlivé i když seskupení vypadá na pohled hezky rostliny mohou jedna druhé škodit,než začnete seskupovat je dobře prostudovat každou rostlinu zvlášť co jí vyhovuje a co škodí

  superkarma: 0 10.02.2007, 17:03:22
 4. avatar
  [10] cibulicka [*]

  mám ráda květinky,ale poslední dobou se mi nějak nedaří.Nevím ,čím to je,ale když si nějakou květinku koupím,doma se ji nedaří a to mám spoustu literatury.Zřejmě na ně málo mluvím

  superkarma: 0 10.02.2007, 11:09:45
 5. avatar
  [9] Mimaka [*]

  Miluji květiny všeho druhu i různého seskupení,ale také se mě už stalo,že některé nepřežily.

  superkarma: 0 09.02.2007, 23:32:05
 6. [8] tornado-lou [*]

  prave ty kaktusy mi v jedne misce chciply. a kdyz jsem se pokusila sesadit letnicky, tak tak jedna vypila vsechnu vodu a druha zacala chudinka chcipat. ne ne. letos sazim zvlast

  superkarma: 0 09.02.2007, 13:40:06
 7. avatar
  [7] honuska [*]

  a já musela s květinami ustoupit akváriu, no, nemůžeme mít všechno.

  superkarma: 0 09.02.2007, 12:19:58
 8. avatar
  [6] Vivian [*]

  Radši ne

  superkarma: 0 09.02.2007, 11:41:38
 9. avatar
  [3] Luciš [*]

  Viděla jsem soleirolii v květináči pod fikusem (s menšími lístky než má benjamín, netuším, jak se jmenuje, měl propletené stonky) a zakryl půdu ve větším květináči a bylo vidět, že se oběma daří.

  superkarma: 0 09.02.2007, 08:53:27
 10. avatar
  [2] Modré z nebe [*]

  Jednou jsem dala jednu nebohou květinku k dyfnbachii ... ale ta se nedala a květinku "přeprala". Pěkné pokojové rostliny miluju, třeba v květinářstvích - radost se podívat. Doma jich mám taky dost, ale už to není ono - holt, všechno se musí umět

  superkarma: 0 09.02.2007, 08:47:05
 11. avatar
  [1] AnoliV [*]

  taky jsem zkoušela, jedna kombinace mi doma neprošla, jedna ano ... opravdu se musí potřebám kytek naslouchat

  superkarma: 0 09.02.2007, 07:48:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme