.

Roste zájem o asistovanou reprodukci, dárců spermií je však nedostatek

Novinky

Roste zájem o asistovanou reprodukci, dárců spermií je však nedostatek

Podle nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se v Česku stále zvyšuje počet započatých cyklů asistované reprodukce. V roce 2013 bylo u Češek zahájeno více než 21 tisíc cyklů, což je o 17 % více, než tomu bylo v roce 2011. Zároveň roste podle odborníků také poptávka po dárcích spermatu. Jejich počet však stagnuje a je jich tak aktuálně nedostatek. Uchazeči totiž často neprojdou nastavenými kritérii.

Do cyklů asistované reprodukce nespadá pouze snaha bezprostředně otěhotnět. Jedná se také o darování vajíček či kryokonzervaci vlastních vajíček či embryí. Přesto podle ÚZIS činil v roce 2013 podíl cyklů s cílem léčit neplodnost (IVF) bezmála 13 tisíc. Odborníci však začínají spatřovat přidružený problém – s dárci spermií. „Počet Čechů, kteří se rozhodují pro dárcovství spermatu, již určitou dobu stagnuje. Poptávka po nich se však naopak stále zvyšuje a dá se tedy říci, že je jich v současnosti spíše relativní nedostatek,“ potvrzuje negativní trend gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan s tím, že dárce vedou k darování rozličné důvody. Jedna skupina si přeje pomoci neplodným párům a finanční odměna za dárcovství tak pro ně není významná. Druhá část mužů, zejména studenti, spatřuje v darování spíše určitou formu přivýdělku.

muž

Jedním ze zásadních faktorů, které ovlivňují množství dárců spermatu, mohou být požadavky na samotné dárce. Těm mnozí uchazeči nevyhovují, jelikož pravidla pro hodnocení kvality a vhodnosti materiálu jsou u dárců mnohem přísnější. Zatímco na splnění normy při vyšetření spermiogramu postačí koncentrace 15 milionů spermií na 1 mililitr, jako dárce by muž neuspěl ani s 20 miliony. Při stále se zhoršující kvalitě spermií u mužské populace to pak může být podle odborníků problém.

Výzva pro muže, kteří nás čtou a mohli by být vhodní kandidáti - staňte se dárci!

   
29.09.2015 - Redakční novinky - autor: tisková zpráva

Komentáře:

 1. [4] zwiki [*]

  Je mi 60 a klidně daruji.

  superkarma: 0 29.09.2015, 17:28:41
 2. [3] kozeluhova [*]

  velké díky všem dárcům i dárkyním

  superkarma: 0 29.09.2015, 12:12:52
 3. avatar
  [2] Ivanka [*]

  "Roste zájem o asistovanou reprodukci" .... to zní dost divně. Může růst zájem třeba o skoky padákem, ale ne o asistovnaou reprodukci. To přeci není o zájmu, ale o potřeběSml3

  Nicméně stát se dárcem je taky psychciká záležitost ... kdysi jsem uvažovala o darování vajíčka, ale bránila mi představa, že někde budou běhat "moje děti"Sml80

  superkarma: 0 29.09.2015, 10:57:19
 4. [1] bobani [*]

  věřím že v nouzi nejvyšší lidé sáhnou po této možnosti

  superkarma: 0 29.09.2015, 10:16:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme