Rodina

Roste vám doma šetřílek, či megapohodář?

Umět zacházet s penězi je jedna ze základních dovedností, které jsou důležité pro úspěch v životě. Jako ve všem jde o kompromis – pochopit, že nejsou cílem samy o sobě, a zároveň je nevyhazovat za zbytečnosti. Už u malých dětí přitom můžou rodiče vysledovat, jaký vztah k penězům si utváří. A podle toho je správným směrem ovlivnit.

peníze

Typ 1 – šetřílek

Strýček Skrblík, který se šipkou vrhne do hromady peněz, bohatstvím posedlý Harpagon nebo drak Šmak – ten pro ztrátu jediného penízku ani neusne. Tak tohle můžete vypozorovat už u malých dětí. Z jejich prasátka prostě neubude ani koruna. Rada? Vyplatí se je motivovat k tomu, aby si za našetřené kapesné koupily cokoliv, co jim udělá radost. A na část třeba přispět, aby to tolik nebolelo. Peníze mají přece sloužit.

peníze

Typ 2 – jáchcínek

Nesnesitelné dítě z reklam na antikoncepci, které se mezi regály v supermarketu válí po zemi, protože jste mu odmítli koupit další hračku. Je naučené, že když něco chce, tak to taky od rodičů dostane. Rada? Okamžitě s tím skončete. Na dosavadní samozřejmosti si musí sám vydělat, třeba výpomocí doma. Tvrdá škola, ale v budoucnu se vyplatí všem.

Typ 3 – megapohodář

Peníze neřeší. Když něco chce, tak si to koupí, a jestli to chce kamarád, tak mu to taky koupí. Bezstarostnost lze vašemu potomkovi závidět, ovšem jen do momentu, kdy mu dojdou peníze. Rada? Rozhodně nenavyšovat částku kapesného, no money, no funny. Také byste mu měli vysvětlit, co všechno jste museli kvůli vydělání peněz podstoupit. A konečně, jak bude ve věku na brigádu, šup tam s ním. Tam už pozná hodnotu peněz.

Typ 4 – vzorňák

Sen každého rodiče, hodné a rozumné dítě, všechno je, jak má být. Ví, co chce, a umí zabrat, aby si na to našetřilo. Nezbývá než gratulovat k dobré výchově. Ale i u těch největších vzorňáků může občas dojít k nějakému finančnímu karambolu, podvodníci číhají už i na sociálních sítích.

peníze

Na trhu se naštěstí objevují služby, které s finanční výchovou pomáhají. Třeba chytré kapesné biip. Umí všechno co běžná platební karta. Navíc je k ní aplikace pro chytrý telefon, která ukáže vám i vašemu teenagerovi, co všechno se s penězi na kartě děje. Umí taky poradit, pochválit za každý finanční pokrok a motivuje ke spoření. Karta se dá jednoduše objednat přes internet a není k tomu ani třeba mít účet.

Každopádně neuškodí se zamyslet, jak na tom vaše dítě s finanční gramotností je. Protože ať se nám to líbí, nebo ne, umět to s penězi je doslova k nezaplacení.

Více informací najdete na www.biip.cz

   
08.02.2016 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] Johanuska [*]

  Šetřílka zahoďte a sežeňte si investora... Protože spořící účet atp. jsou největší nesmysly :) Doporučuji naběhnout sem http://www.investice.cz/ a přibrat k tomu svého "šetřílka" Sml52

  superkarma: 0 31.07.2016, 19:22:40
 2. [7] bobani [*]

  dobrý tip

  superkarma: 0 08.02.2016, 17:52:33
 3. avatar
  [6] elly [*]

  Jinak, naše devítiletá Tony je megapohodář a třináctiletý Pepíno je vzorňák :-D

  superkarma: 0 08.02.2016, 14:57:08
 4. avatar
  [5] elly [*]

  Naprostá dokonalost. Biip karta. Ze všech letošních vánočních dárků měl tenhle největší úspěch. Za dvě stovky hromada radost. Děti už mají obě převedené peníze z kasičky a trvalé příkazy na kapesné. Už si rozdělují peníze na "spořící" část účtu a pravidelně si účet kontrolují. Super nápad!!! Sml59

  superkarma: 0 08.02.2016, 14:55:37
 5. avatar
  [4] SNÍŽEK [*]

  odmala je třeba učit se zacházet s penězi Sml22

  superkarma: 0 08.02.2016, 12:54:33
 6. [3] Klára Křížová [*]

  Sml67

  superkarma: 0 08.02.2016, 10:09:29
 7. [2] Ferdicek [*]

  Sml59Super článek.

  superkarma: 0 08.02.2016, 09:25:26
 8. avatar
  [1] RenataMor [*]

  každý potomek je jiný

  superkarma: 1 08.02.2016, 08:25:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme