Pokud chcete vědět, co se za tímto titulkem skrývá, přečtěte si řemeslnický příspěvek od čtenářky s nickem RosaGloriaDei a pochopíte ))

Ahoj všichni (všechny),
hned na úvod bych odpověděla Saše na otázku. Ano, řemeslo má i dnes zlaté dno, když se dělá poctivě, tak určitě. Alespoň já neznám řemeslníka, který by za dobře odvedenou práci nedostal velmi slušnou odměnu. Tedy, dělá-li „sám na sebe“ (někdy ji dostane i za práci špatnou, ale dnes jsem vstávala pravou, tak nemám chuť to rozebírat :)).

Když už jsme u té odměny. Zrovna v době, kdy lékaři na všechny strany hlásali „děkujeme, odcházíme“, jsem byla v porodnici. Samozřejmě, jak je mým zvykem, jsem „hodila“ slovo s „personálem“. Lékař cca mého věku mi řekl, že ho neskutečně žere, že na to, aby nechal opravit z druhé ruky pořízené auto, které potřebuje na dojíždění do zaměstnání, musí na každou hodinu automechanikovy práce dělat tři hodiny. Jeho rozhořčení jsem skutečně chápala. Vždyť i doktor dělá „jen“ své řemeslo (nehledě na dobu, po kterou k němu získával kvalifikaci). Je to tak?

Možná se na mě budou mnozí zlobit, možná to budou vidět jinak, ale z vlastní zkušenosti vím, že řemeslo má zlaté dno i díky šedé ekonomice. Upřímně, také dám řemeslníkovi radši pětistovku bez papíru, než tisíc s dokladem (čísla, prosím, berte s rezervou). Papírově to pak vypadá tak, že chudák živnostník nevydělal ani korunu, stát mu musí „vrátit“ nezaplacené daně, protože živí dvě děti, a on pak za zinkasovaných cca 25.000 (má-li nevýdělečně činnou manželku, tak i padesát v případě, že mu k placení nějaká ta daň skutečně vyšla) vyráží na dovolenou.

Fakt je, že pro to, aby se člověk uživil rukama je potřeba jistý talent. Ale pro kterou práci není? Tchýně sice tvrdí, že: „tužku umí držet každý…“, já se však ptám: „umí s ní každý opravdu dobře zacházet?“

I ta obyčejná tužka ve správných rukou umí zázraky :)

Drž se, ševče, svého kopyta….
RosaGloriaDei

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

_______________________

Vtipně řečeno. Faktem je, že tu tužku, anebo i to zlaté pero, by měl držet ve svých rukou nejen ten, kterému patří, ale i ten, který s ním umí opravdu dobře psát.
(a neukradene ho :) ale to je zase o něčem jiném :)
Děkuji za tematický příspěvek a krásný den tam v tom milém kraji ))
Saša

Tématem dne 30. 7. 2012: řemesla a řemeslníci

  • Máte doma řemeslníka?
  • Jaké jsou vaše zkušenosti s řemeslníky?
  • Myslíte, že jich ubývá? Zejména mezi mladými lidmi.
  • A proč?
  • Věříte, že řemeslo má i dnes zlaté dno?
  • Jsou dnešní řemeslníci placeni dobře nebo špatně?
  • A jaký je váš názor na nabírání nekvalifikovaných pracovních sil?
  • Je to nevyhnutelné?
  • A co říkáte na rušení učilišť?

Téma je to závažnější, než se zdá. Doufám, že mě v tom nenecháte samotnou a třeba jen krátce se vyjádříte. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem (vhodným i pro řemeslníka)), tělovou kosmetikou Avon / planet spa

foto

Reklama