Novinky

RosaGloriaDei: Restaurace? Místo, kterým v žádném případě nepohrdnu

A jaképak jsou restaurační zážitky a zkušenosti u naší čtenářky s nickem RosaGloriaDei? Převažují kladné. A protože rádi cestují, setkala se snad se všemi druhy restaurací.

Restaurace? Místo, které cíleně nevyhledávám, místo, kterým v žádném případě nepohrdnu :-) Tak bych to shrnula hned na začátku….
Můj vztah k jídlu v restauracích je, myslím, vyloženě pragmatický. V žádném případě si nepotrpím na „chození“ na večeře či obědy v rámci všelijakých výročí, přijde mi zbytečné se třeba v neděli dopoledne vypravovat s plnou parádou jen proto, abych si u nás na hotelu dala „kuřecí prsa s broskví“ :) To vážně nemusím, za pár minut si udělám stejná, možná i lepší.

Na druhou stranu s mužem nepatříme k batůžkářům, kteří na každé mezi vytáhnou namazaný rohlík či doma usmažený řízek. Nepatříme možná proto, že k nim patřit nemusíme, ale to by bylo jiné téma, tak se do mě, holky, prosím, hned pro tato slova nepouštějte :) Batůžkaření neodsuzuji, ale praktikuji jej jen, když je třeba (na dalekou cestu samozřejmě také přibalím nějakou tu svačinku, proč bychom kvůli hladu zastavovali, když není řidič unavený a cesta krásně odsýpá?).

Protože se snažíme jezdit na výlety často, setkala jsem se snad se všemi typy restaurací. Vlastně jen s těmi snobskými ne, těm se vyhýbáme, nejsme přece žádní snobi :-) A také nám nestačí „bobek“ čehosi, co by nezasytilo ani myš. Když luxusní jídlo, tak v rámci rautu na nějaké akci, a to je přece něco jiného (hlavně pak ty „bobky“ neplatíme :))

Malé venkovské hospůdky mimo turistická centra mají sice prima atmosféru, obsluha bývá většinou milá, protože je „z rodiny“ majitele, ale jídlo je lepší si tam neobjednávat. Nemají odbyt, tím pádem ani úplně čerstvé suroviny

Samostatnou kapitolou je naopak prodej polotovarů v místech, kde je velký přetlak lidí. Za „normální“ cenu člověk většinou dostane spoustu rozmrzlé strouhanky. Naposledy jsem takovou hrůzu baštila v Prachovských skalách. Frmol děsivý, horko, neskutečný zápach a „jídlo“ nebylo k jídlu… Přesto měla restaurace v rámci (téměř) monopolu zcela jistě neskutečný obrat. A že trpí její pověst? Koho to zajímá, když se tam málokdo vrátí dřív než za pár (možná i desítek) let?

Tím se dostávám k druhé stránce věci. Není totiž vždy úplně jednoduché nabídnout hostům skvělé jídlo za rozumnou cenu. Znám účetnictví několika provozoven a kolikrát je to o tom, že majitel má ještě jinou činnost, protože režie velkých prostor bývají nepředstavitelné. Ano, zaměstnanci restauračních zařízení nemívají příliš velké platy, ale spropitné je samozřejmou (i když nepodchytitelnou) částí  jejich mzdy. Pak je to o tom, jak je kdo šikovný. Kdo z nás dává „tringelty“ jen podle toho, jak se to zrovna hodí? My dáme i více než „doporučovaných“ deset procent, ale zrovna tak s klidným svědomím nedáme ani korunu. Spropitné není povinnost, ale prostředek k vyjádření spokojenosti hosta.

Nedávno jsem poprvé zkusila využít nabídky slevového serveru. Jeli jsme na veletrh do krajského města, věděli jsme, že se budeme potřebovat někde najíst, proč nezkusit tak neskutečně lákavou nabídku? Kilo pečených žeber s chlebem plus 200 gramů hovězího tataráku s topinkami za 99 Kč? Podezřelá cena, že ano :-) My k ní také přistupovali skepticky. V životě jsme už ale ztratili víc, tak jsme si řekli, že to vyzkoušíme, v nejhorším se zvedneme a odejdeme.

Nejen, že jsme neodešli, ještě jsme se neskutečně dobře najedli (rozumějte přejedli). Nedalo mi to, abych se servírky nezeptala, jak se jim tyto akce vyplatí. Odpověděla přesně podle mého očekávání – cena jídla pokryje náklady a vydělává se na nápojích a dalších přáních hostů. Toto je však ta složitější cesta k úspěchu...
Nějak jsem se dnes rozepsala, tak už to konečně shrnu. Jako všude, je to i v hospodách a hospůdkách o lidech. Buď máte štěstí a narazíte na ty správné, nebo máte smůlu, důvod nadávat a příště jít jinam.....

RosaGloriaDei

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Tak to je pravda, je to také o lidech. Ale ty jsi veselá kopa, na tebe se snad žádný číšník ani servírka nemůže ani náznakem zamračit :)
Děkuji za obsáhlý příspěvek, který jsem poctivě přečetla až do konce.
Pěkný den v pěkné hospůdce (třeba blízko sklípku :)
Saša

Téma dne 12. června 2012: Obsluha v restauracích

 • Chová se k vám personál hezky nebo vám naznačuje, že obtěžujete?
 • Jaké máte zkušenosti, když jdete s dětmi nebo se svými čtyřnohými mazlíčky?
 • Máte nějaký rekord v čekání? Ať už při objednávce nebo při placení?
 • Odešly jste někdy bez placení?
 • Vrátily jste někdy nechutné jídlo?
 • Máte vy sama pracovní zkušenosti v oblasti restauračního zařízení?
 • Máte rády letní zahrádky?
 • Byla jste někdy v opravdu snobské restauraci?
 • Anebo naopak, v té nejhorší špeluňce?
 • Porovnejte zážitky.

Těším se na vaše příspěvky.
Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměním pěkným dárkem: kometikou zn. GABRIELLA SALVETE

darek

A když bude v Praze, tak ji pozvu na pivo :)

   
12.06.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Kytinkak [*]

  tak tatarák si občas uděláme doma, ale v restauraci mám strach...

  superkarma: 0 13.06.2012, 07:07:24
 2. avatar
  [8] kobližka [*]

  Taky si s manželem čas od času někam zajdeme,ale už "neriskujeme".Objevili jsme prima hospůdku,kde dělají excelentní rostbíf.Sám majitel si chodí maso vybírat k místnímu řezníkovi.

  superkarma: 0 12.06.2012, 19:20:32
 3. avatar
  [7] daska59 [*]

  LudPa — #5 Tatarák miluju, ale všude bych si ho nedala.

  superkarma: 0 12.06.2012, 18:56:29
 4. avatar
  [6] saruz [*]

  LudPa — #5 Já tatarák můžu, ale dělám si jej doma pěkně sama, mám jistotu v kvalitě a čerstvosti masa, v restauraci  bych si jej nedala. A to selátko na rožni bych pak slupla jako dezert. Sml30

  superkarma: 0 12.06.2012, 17:59:11
 5. avatar
  [5] LudPa [*]

  Tatarák nesním ani kdyby k němu dávali celé sele na rožni a slepičí vývar s nudlemi.

  1. na komentář reaguje saruz — #6
  2. na komentář reaguje daska59 — #7
  superkarma: 0 12.06.2012, 17:44:53
 6. avatar
  [4] Dessy [*]

  Hezký článek a hodně se  člověk dozví, ano se spropitným je vlastně počítáno, vím to. Je to určitě motivace, ale zas na druhou stranu, když je  špatný kuchař, odnese to servírka...

  Dík za objasnění nízké ceny tataráku (miluji ho), taky se mi to nějak nezdálo. Tak to potom jo, prostě jako všude, na něco tam člověka dostat a on koupí více věcí, to je pravidlem dnes všude.

  Snobské podniky nenavštěvuji, ale ani nemám ráda "rychlá  občerstvení", to jen vyjímečně. Zlatý střed je nejlepší a mám na to docela čich.

  superkarma: 0 12.06.2012, 17:10:38
 7. avatar
  [3] ladouch [*]

  Já bych si dala tatarák, děláš mě chutě, asi si ho budu muset udělat.Sml58Sml58

  superkarma: 0 12.06.2012, 16:08:37
 8. [2] Jala [*]

  Napsalas to moc pěkněSml59Sml59Sml59!

  Máme podobný názor na stravování, taky často cestujeme. Taky se vyhýbáme snobským restauracím, stačí nám ty normální.

  Jen máme takový malý rituál. Když jedeme do ciziny autem a chceme zvládnout tak 700 km, nasmažím na první den kuřecí řízečky, které si na odpočivadle sníme s čerstvým chlebem a co nejmenšími okurčičkami nebo zeleninkou ze zahrádky. Jednou jsme zkusili jen rohlíky se šunkou či uherákem, ale nebylo to ono. Vrátili jsme se k tradici (poprvé jsem to udělala při naší první cestě do Vídně po Vánocích 1989).

  Jinak díky tobě jsem nenechala propadnout tatarák a žebra v téže restauraci. Tatarák byl skvělý (hned bych si ho dala znovu), žebra ovšem umím udělat líp (když koupím velký flák kotlety a potřebuji ji vykostit). Tyto akce vůbec nezatracuju, akorát bych potřebovala správného parťáka jako jsi ty.

  Zrovna dnes jsem četla super akci, ale nevím, zda mám riskovatSml23Sml23Sml23.

  superkarma: 1 12.06.2012, 15:42:06
 9. avatar
  [1] ekleinovka [*]

  Máš pravdu,že vše je v lidech.

  Také rádi chodí mě posedět,ať po sportu nebo slavnostně oděni ....

  superkarma: 0 12.06.2012, 14:47:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme