rosa coeli

Kamarádka Jitka mi nedávno s nadšením vyprávěla o návštěvě kláštera Rosa Coeli (Růže Nebes). Jde vlastně o zříceninu kláštera řádu premonstrátek, která vás okouzlí svou malebností a jedinečnou atmosférou...

Douška z dějin

Klášter byl založen Vilémem z Pulína roku 1181 jako náhrada za poničený církevní majetek v Rakousku, kam Vilém podnikal vojenské výpady. Premonstrátky sem přišly z českých Louňovic.

Původní podoba kláštera se nedochovala, ve 14. století byl vystavěn klášterní kostel a konvent v gotickém slohu. Za husitských válek byl však klášter vypálen a kvůli jeho obnově musela být prodána část pozemků, které ke klášteru náležely.

Na počátku 16. století začal klášter upadat. Probošt (představený kláštera) Martin Göschl přestoupil na luteránskou víru a oženil se s jednou z jeptišek. Olomoucký biskup Stanislav Pavlovský zjistil při vizitaci neřestný a pohoršlivý život jeptišek. Konec klášterního života způsobilo přepadení za Göschlova nástupce probošta Jana, při němž bylo osazenstvo kláštera povražděno.

Pustý klášter pak byl ponechán vlastnímu osudu, než jej roku 1537 král a markrabě Ferdinand I. Habsburský klášter prodal místokancléři Českého království Jiřímu Žabkovi z Limberka, který v opraveném klášterním kostele nechal zřídit rodinnou hrobku.

Klášter ještě několikrát změnil majitele, po třicetileté válce jej získali Dietrichsteinové. Od nich roku 1698 premonstráti (Strahovský klášter v Praze) získali zpět a pokusili se jej obnovit. Požár v roce 1703 však zničil novou střechu kostela a po něm již bylo rozhodnuto klášter neopravovat a premonstráti jej opět prodali Dietrichsteinům.

Od té doby se klášterní areál nachází ve stavu, v jakém je dnes.

A dnes?

V roce 1926 vznikl Komitét pro záchranu památek v Dolních Kounicích, který podnítil základní zabezpečovací a restaurátorské práce, v nichž po druhé světové válce pokračovalo Krajské středisko státní památkové péče v Brně. Dnes areál vlastní brněnské biskupství, využívá je město Dolní Kounice k pořádání různých výstav a jiných kulturních akcí.

Zdroj: Wikipedie

Jak se ke klášteru dostanete?

„My jely autem - dá se zajet až ke klášteru, ale chce to trošku hledání - i když cestu lemují ukazatele, moc se člověku nechce jim věřit, protože zajedeš do takového ošklivého špinavého prostranství, kde jako zjevení vykoukne úžasný portál s Kristem v mandorle,“ popisuje Jitka.

Do Dolních Kounic se dá pohodlně dostat i vlakem a autobusem. Z Brna s přestupem v Modřicích jste tam za necelou hodinku.

MAPA: Cesta autem z Brna do Dolních Kounic (26,2 km)

Brno - Dolní Kounice

Přístupnost

Vstupné činí 20 korun pro dospělé, 12 korun pro děti a 15 korun pro důchodce. Klášter je v obci na rovince, takže není problém pohybovat se zde s kočárkem.

Otevírací doba

portál

  • 19. duben–září: soboty a neděle 10.00–17.00
  • 4. červenec–srpen: pátky 14.00–17.00

Jindy pouze po předchozí dohodě (telefon: 546 420 005). V době nepříznivého počasí je zavřeno.

Co bylo nejzajímavější?

„Nejvíce mě zaujala asi loď klášterního kostela, protože stojí pouze obvodové zdi s krásnými štíhlými okny, ale klenba chybí,“ říká fascinovaně Jitka, „takže je člověk v kostele, ale přitom chodí po trávě a nad hlavou má sluníčko. Také je tam nádherně zarostlá rajská zahrada obstoupená arkádami. Když tam člověk prochází, vybaví si pohádku O statečném kováři (tu s Pavlem Křížem), která se tam natáčela. V areálu se neprovádí, ale můžeš si vypůjčit papír s povídáním, takže máš spoustu času si všechno v klidu prohlídnout podle svého tempa.“

Zajímavost v okolí

„Na kopci nad klášterem stojí zámek, který je sice v dost špatném stavu, ale nedávno se začal opravovat a už se i pouští na prohlídky. A z jednoho okna na zámku je na klášter úplně úžasný výhled!“

Fotografie: Wikipedie

lupa

Reklama