Bulvár

Romové se nebojí nechodit do školy - je nevyhodí

Přeji krásné slunečné dopoledne!

Dnešní téma na Žena-in je velice aktuální a v tuto dobu hodně diskutované.

Snad v každém městě žije nějaká menšina. U nás to jsou například Rómové. Abych řekla pravdu, už jsem si docela zvykla. Bydlí asi 100 metrů od našeho domu. Mají pro sebe celý dům a nikdo snad nemá tušení, kolik jich tam bydlí. Museli jsem si zvyknout na spoustu věcí, např. špinavá ulice kolem nich, děti jsou tak strašně sprosté, že radši zavírám okno, když jdou kolem. Jejich soused (náš známý) si musel pořídit i psa (hodně velkého), poněvadž mu přelézávali přes plot a kradli slepice.

Nedávno jsem jela autobusem a slyšela jsem rozhovor dvou studentů (tedy Romů) střední školy. Ptal se jeden druhého, jestli jdou do školy, řekli si, že ne, proč, nikdy nás nevyhodí, to by byl rasismus. A připadalo jim to strašně legrační. Jestli to půjde takhle dál, bude se většina podřizovat menšině, no kdo ví, jestli to už tady takhle není.

Jistě žijí u nás samozřejmě i Vietnamci, ale o těch snad nikdo neví, nemám tušení, kam jezdí, když se u nás zavřou obchody. Všichni mluví o tom, že nám berou práci. Jistě něco na tom pravdy bude, ale mně to nějak moc nevadí. Přiznávám se, radši si koupím 4 trička za 600 (i levněji) než jedno za tu samou cenu.

Nemám zkušenosti (zatím) s menšinou, jako jsou gayové či lesbičky. Můj přítel tuto „komunitu“ nesnáší a mně to strašně moc vadí. Kdyby to aspoň pořád neříkal, vždycky když si sedneme před televizi a zapneme VV, začne: Vladko, zase brečí, to může být jedině bu … Nebo když to tedy přepnu na Vypadáš skvěle a je tam Petr Lesák, říká to samé. Kdyby to nevěděl, nic by proti nim neměl.

Jasně je to každého názor, jestli přijme gaye a lesbičky, ale aby je pořád pomlouval a zatracoval je, to je opravdu přehnané, nemyslíte?

Yanina


Nakousla jsi téma o nejvíc diskutované národnostní menšině u nás - za odvahu Ti posílám přípravek Pharmaton Activit.

Problém přítele s jeho vztahem zkus prodiskutovat, třeba změní názor.


editorka Mira

Pomohou čtenářky Yanině? Má některá podobné zkušenosti s Romy?

Pište!

Dnešní téma

Jaký máte vztah k menšinám?
Vadí Vám děti cizinců v našich školách?

Xenofobie a rasistické skupiny - víte o nich?
Registrované partnerství homosexuálů, souhlasíte s ním?
Co nebo kdo jsou podle Vás menšiny?
Pište, nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!

redakce@zena-in.cz


   
15.11.2005 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] kemy [*]

  cikánY smÝšlející stydim se, stydim..

  superkarma: 0 15.11.2005, 19:07:13
 2. avatar
  [19] kemy [*]

  takový cikáni už já neznam. nechápu to.. u nás ve městě už neni vidět moc velkej rozdíl v chování černýho a bílýho. zvlášť u lidí 25 a míň.. nejsou to žádný špíny ani jinak smíšlející lidi. ani sem ten článek nedočetla, protože mi vhání do očí už ten začátek. otec mýho je rom a nevidim moc velkej rozdíl mezi chodem života naší a jejich rodiny..

  superkarma: 0 15.11.2005, 19:05:43
 3. avatar
  [17] Meander [*]

  Nyotaimori: A já se musela učit básničky a sbírat léčivé byliny!

  superkarma: 0 15.11.2005, 17:18:25
 4. avatar
  [14] Meander [*]

  My měli ve čtvrté třídě na základce spoustu cikánů ze Slovenska. Nevím, co tam dělali. Nikdo z nich neuměl česky, nikdo z nich neuměl pořádně psát, nikdo z nich nenosil učebnice. Ale všichni postoupili. A pak se zase odstěhovali. Záhada všech záhad

  superkarma: 0 15.11.2005, 16:05:27
 5. avatar
  [11] medunka2001 [*]

  Tak to jsem ráda, že se můžu vyjádřit pozitivně. Romy znám u nás ve městě dva. Jeden je manželův kamarád a je naprosto v pohodě, slušný, pracovitý člověk. No a toho druhého znám jen jako zákazníka, taky mi připadne jako slušný člověk.

  superkarma: 0 15.11.2005, 15:18:26
 6. avatar
  [9] Ivana. [*]

  zkušenosti s romy už ani neřeším vydalo by to na knížku když jsou slušní a o něco se snažej tak mi nevaděj ale vaděj mi ti kteří na společnosti parazitujou a že je jich většina

  superkarma: 0 15.11.2005, 14:13:22
 7. avatar
  [8] Luciš [*]

  středoškoláci? tak to máte ještě dobrý. Já viděla nějaký pořad a tam lákaly dospělé, aby si doplnili školní docházku a ti se před kamerami ani nestyděli. A jak je tam vylákali? Na obědy za pět Sk

  superkarma: 0 15.11.2005, 14:04:10
 8. [7] Kikoska [*]

  david.lister: ne, tím chci říct, že se tady lidi dokážou vyjadřovat tak, že 99% názorů má hlavu a patu a není to jen vybití vlastní nenávisti vůči celýmu světu jako na jinejch diskuzích, kde mi zůstává rozum stát.
  Sama mám s cikány jen špatný zkušenosti, takže rozhodně nemíním kritizovat názory tvýho typu...
  Jen jsem chtěla říct, že zdejší diskuze maj oproti většině jinejm fórům úroveň...
  Jestli si to pochopil jinak, tak sorry...

  superkarma: 0 15.11.2005, 13:50:24
 9. [5] louže [*]

  Už jsem svůj názor psala k jinému dnešnímu článku, ale sem se také hodí. Už na základních školách se v ČR praktikuje pozitivní diskriminace vůči cikánům, mně to moc vadí. Nutíme už děti k přetvářce. " Tvůj spolužák nechodí řádně do školy, ale za odměnu mu nabídneme zadarmo kroužky... odpustíme mu, že se neaučil novou látku (vždyť nebyl ve škole)..."
  Nemám s nimi dobré zkušenosti, pokřikují sprostě i na starší spolužáky s nezbytným cigárem v koutku, DĚS!

  superkarma: 0 15.11.2005, 13:46:04
 10. [4] Andrejka82 [*]

  dobré odpoledne, píšu bakalářskou práci o Romech, přesněji o jejich vzdělávání, nejsou zas tak problémoví, jak si většina lidí myslí! samozřejmě netvrdím, že všichni. co se týče gayů a lesbiček, tak proti nim nic rozhodně nemám, byla bych ráda, kdyby jim konečně prošlo registrované partnerství, už je to opravdu ubohé! a co se týče případné adopce dětí, tak proč ne? stejně spousta dětí vyrůstá např. jen s matkou a babičkou. pokud budou kvalitní rodiče, kteří nebudou týrat děti, tak proč by nemohli být i z řad homosexuálů?

  superkarma: 0 15.11.2005, 13:45:28
 11. [3] Kikoska [*]

  gerda: No,možná je to tím, že v místních diskuzích píší lidé, kteří v hlavě něco mají...

  superkarma: 0 15.11.2005, 13:34:47
 12. avatar
  [1] gerda [*]

  tu odvahu má především redakce . Málokdo si dnes na to troufne, v denících bývá pod články, týkající se např. Romů, většinou zablokovaná diskuze.

  superkarma: 0 15.11.2005, 13:17:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme