.

Romantika nad Dunajem, to je Bratislava

Cestování

Romantika nad Dunajem, to je Bratislava

Češi znají Slovensko především jako zemi s krásnou, panenskou přírodou, a za tou se sem také vydávají. Na svých cestách za slovenskými přírodními krásami se proto městům spíše vyhýbají. V případě hlavního města, Bratislavy, ale udělejte výjimku. Neznám jiné hlavní město s tak klidnou atmosférou, jako stvořené pro odpočinek a romantické toulky. Nevěříte?

Zlí jazykové tvrdí, že Bratislava je předměstím rakouské Vídně. Prešpurk (jak zněl česky název tohoto města do roku 1919) však vždy byl významným městem, po několik století byl hlavní metropolí Uherska, zlatou éru zažil především za doby vlády Marie Terezie. Bratislava je skutečně od Vídně, co by kamenem dohodil, před druhou světovou válkou dokonce tato dvě města spojovala tramvajová linka. Kromě toho leží Bratislava na Dunaji, na kterém také panuje čilý dopravní ruch, v Bratislavě zastavují lodě, které se plaví ze vzdálených destinací. Není pochyb o tom, že Bratislava je hlavním městem se vším všudy, oproti jiným metropolím má ale něco navíc, a to je její poklidná atmosféra.

blava1

Zvu vás na fotoprohlídku, pojďte se mnou!

Procházku Bratislavou můžete začít u mostu SNP, který dodnes vzbuzuje rozporuplné emoce. Při jeho stavbě padlo za oběť židovské ghetto, megalomanský projekt nebral na nic ohledy. Vy ale můžete využít možnost vyjet nad most do objektu UFO, kde se nachází i restaurace, a pokochat se vyhlídkou, která je bezpochyby jedna z těch nejlepších. Já jsem se sice nahoru nedostala, ale musím říct, že mě uchvátil už jen samotný pohled na most...

Ufo

Poté už se můžeme vydat na Hviezdoslavovo náměstí, které působí jako dlouhý a široký bulvár, plný prostoru, zeleně a všech možných restaurací... tady najdete turisty i domorodce při odpočinku nebo zábavě, jsou zde také stánky s upomínkovými cetkami, ale hlavně... celému náměstí vévodí krásná budova Slovenského národního divadla:

divadlo

Před divadlem odbočte doleva a projděte ulicí (Rybářská brána) na Hlavní náměstí. Na jeho rohu minete kavárnu, kterou najdete v mých tipech na závěr. Budova s věží, kterou vidíte na další fotce, je Stará radnice.

trida

Když projdete jejími útrobami přes kouzelné nádvoří, dostanete se na Primaciální náměstí, kde kdomě jiného najdete na rohu i turistickou informační kancelář. Tady si můžete vyzvednout mapy nebo jiné materiály, které vás zajímají, a můžete si zde například objednat jízdu vláčkem po historickém centru Bratislavy.
Určitě to není špatný nápad a jízdu si užijí hlavně děti, pokud ale máte zvídavého ducha a zdravé nohy, vydejte se do bratislavských uliček po svých... nebudete litovat!

Kouzelnými uličkami města

Bratislavské uličky, nacházející se v historickém centru, mě doslova okouzlily. Vyhraďte si hodinku, dvě času a projděte se jimi, budete mít pocit, že procházíte dějinami... Některé uličky mi připomněly starou Prahu:

ulicky

...jiné zase třeba můj oblíbený Mikulov. Tady vidíte na fotce červený vláček, možnost projížďky jsem zmiňovala výše:

ulicka

Až se dosytosti vynadíváte, vraťte se zpět na do rušné ulice Michalská, která je v létě zaplněna stolky a stoly kaváren a restaurací a láká turisty k pohoštění. Na jejím konci stojí slavná Michalská brána, jediná zachovaná brána středověkého městského opěvnění ze 14. století. Vystoupat můžete až na její vrchol a podívat se na historické centrum pěkně zvýšky.

Zajímavost pod branou: Pod Michalskou bránou najdete tak zvaný „nultý kilometr“, kovový kruh vložený do dláždění, na kterém uvidíte názvy tří desítek jiných hlavních měst s kilometry, které je dělí od Bratislavy.

vez

Vzhůru na Hrad! 

Projdete-li Michalskou branou na Hurbanovo náměstí, ocitnete se rázem v jiném světě. Moderní budovy a všednodenní ruch města vás na moment pohltí, ale vy se vydejte doprava, po cestě uvidíte městské hradby a překřížíte most SNP, abyste se dostali do míst, kde dříve stávala židovská čtvrť (zastávku můžete udělat v Muzeu židovské kultury, jehož otvírací dobu jsem bohužel nestihla). Pak už se dostanete ulicí Zámocká až nahoru k Hradu.

Zmýlili byste se, pokud byste se domnívali, že je i sídlem prezidenta. Ten ale obývá od roku 1996 Grassalkovičův palác na Hodžově náměstí.
Budova Hradu je nyní po rekonstrukci, v její těsné blízkosti stále probíhají vykopávky s překvapivými nálezy. V prostorách Hradu máte možnost vidět expozice Historického muzea SNM. V provozu je i Klenotnice, její návštěvu ale můžete klidně vynechat, neuvidíte zde celkem nic zajímavého a musím říct, že vystavené předměty působí v porovnání se vznešeným názvem a místem expozice spíše úsměvně.

hrad

Co určitě stojí zato, jsou výhledy, které skýtá prostor před Hradem: 

vyhled 

Večerní Bratislava:

Bratislava je krásná také navečer. Nenechcte si ujít malou procházku po nábřeží Dunaje. Vydejte se od mostu SNP směrem k River Park Bratislava, což je multifunkční komplex, který na břehu řeky nedávno vyrostl.

blava

Po cestě se vám naskytnou krásné pohledy na osvícený Hrad, potkáte zde běžce či cyklisty, cesta je pohodlná a široká pro všechny. U River Parku vznikla dětská hřiště, jsou zde restaurace a kavárny s kouzelným výhledem a své místo zde našel také Hotel Kempinski River Park, jehož skvělou restauraci jsem zařadila do gastronomických tipů níže.

Co když vás přepadne v Bratislavě hlad?

Tip pro studenty: Příjemná restaurace Pulitzer v bezprostřední blízkosti historického centra Bratislavy nabízí denní i stálé menu za velmi přijatelné ceny, které směle můžete přepočítat na české koruny, aniž byste se vyděsili. Přidanou hodnotou je i milá obsluha. Tady se dobře najíte! Více ZDE.

Tip pro mlsné jazýčky: Určitě nesmíte minout Kaffee Mayer, kavárnu s pravou vídeňskou atmosférou, kde si můžete vychutnat šálek výborné kávy a také skvělé zákusky přímo pod dohledem Františka Josefa i kouzelné Sissi. Více najdete ZDE.

blava

Můj tip pro gurmány: Pokud rádi investujete do dobrého jídla, vřele doporučuji (třeba po krátké procházce podél břehů Dunaje, viz výše) navštívit restauraci River Bank, kterou najdete v hotelu Kempinski River Park. Šéfkuchař Björn Juhnke, který pracoval kromě jiného také pro světoznámého anglického kuchaře Gordona Ramsaye, vám připraví lahůdky, na jejichž chuť budete ještě dlouho vzpomínat! Více najdete ZDE.

river_bank

Foto: autor, Kempinski Hotel River Park, kaffeemayer.sk

   
26.09.2014 - Zahraničí - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. [13] VladkaZabka [*]

  Podobnou romantiku jde najít i blíž, v některém z lázeňských měst - pobyty pro dva. Líbí se mi na nich opravdu vše, jak lokalita, tak úroveň služeb.

  superkarma: 0 19.01.2015, 10:32:51
 2. avatar
  [12] peetrax [*]

  Tomuto městu jsem bohužel nepřišla na chuť. Sml80 Kaffee Mayer ale můžu doporučit, cena sice odpovídá kvalitě, ale jeden zákusek člověka zasytí jako celý oběd. Sml16

  superkarma: 0 29.09.2014, 19:56:00
 3. avatar
  [11] Brixik [*]

  Bratislava má určitě svoje kouzlo. Jezdila jsem tam na výstavy se psem a moc se mi líbilo, že ač v centrum, tak bylo možné se kolem Duneje procházet v nádherných lužních lesech. A taky se říká, že Bratislava je město módy a že se tam dá sehnet mnohem víc hezkého oblečení a bot než u nás. To ale vím jenom z doslechu.

  superkarma: 0 28.09.2014, 10:36:49
 4. avatar
  [10] stonehod [*]

  Z Bratislavy si jako dítě pamatuju úžasný lumapark, když stavěli slavný most SNP a pionýřský slib na Slavíně Sml16

  Jinak souhlasím s Gerdou, že jsou na Slovensku o hodně krásnější města. Ale co jsem rád navštěvoval byli hrady a zámky...Bojnice, Trenčín, obrovský Spišský hrad, Kapušanský hrad v Prešove..a samozřejmě nádherné Nízké i Vysoké Tatry. Ale přizmám se, že je to již dávno, co jsem byl na Slovensku za kultúrou.

  superkarma: 0 26.09.2014, 21:12:30
 5. avatar
  [9] Léthé [*]

  Maďarská název Pozsony....byla jsem tam několikrát, ale vždy to bylo kvůli nepříjemným záležitostem....pohřeb, soud o dědictví, prostě Bratislavu nemusímSml15

  superkarma: 0 26.09.2014, 13:02:51
 6. avatar
  [8] pájinek [*]

  Bratislavu mám ráda..:)

  superkarma: 0 26.09.2014, 10:59:03
 7. avatar
  [7] Pentlička [*]

  V Bratislavě jsem byla naposledy za komančů a musím říct, že mě moc neokouzlila. Není tam moc historických památek, je to takové všední město. Ale jinak Slovensko jako takové miluju, má nádhernou přírodu, nejen Vysoké Tatry, ale i Nízké, Fatru, Roháče, Slovenský ráj, Orava, Vrátná dolina. Mám moc ráda i slovenštinu, některé výrazy mi přijdou ve slovenštině nejen malebnější, ale i trefnější než v češtině. Třeba takové bábätko je mnohem hezčí než miminko.

  superkarma: 0 26.09.2014, 08:20:22
 8. avatar
  [6] wich [*]

  dzeja — #5 A Slovenky jsou šmrncovnější Sml16

  superkarma: 0 26.09.2014, 08:01:48
 9. avatar
  [5] dzeja [*]

  Hned bych jela do Bratislavy a na Slovensko. Miluju Slovensko, jeho krásnou přírodu, libozvučnou slovenštinu a lidé jsou milejši a přívětivější než u nás. Máme ta příbuzné a spoustu přátel. Sml16

  1. na komentář reaguje wich — #6
  superkarma: 0 26.09.2014, 07:56:46
 10. avatar
  [4] wich [*]

  Do Bratislavy jsem jezdila/lítala každé dva měsíce asi rok a půl na kontroly k dr. V té části, kde jsem byla já, na mě Bratislava nepůsobila vůbec dobře - špinavé všechno, vše neupravené, neopravené, posprejované... Ani vilová čtvrť, kde sídlí moje dr. mě nijak nenadchla - opět neupravené, nepozametané... Ale vše je o lidech - třeba ve čtvrti v NL, kde bydlím já, má i ten nejobyčejnější pakistánec před vchodem naklizeno a kvítka za okny Sml80

  Ale asi jsem nebyla na správných místech, historické centrum může být pěkné.

  superkarma: 0 26.09.2014, 07:39:18
 11. avatar
  [3] gerda [*]

  Musím bohužel napsat, že Bratislava mi nikdy nepřipadala zajímavá a malebná. To už mám radši Levoču, Banskou Štiavnicu....já vím, Blava je velké město, ale právě na tu rozlohu moc památek nemá. Jsem holt rozmazlená hanáckou metropolí, která je hned po Praze největší památkovou rezervacíSml80

  superkarma: 1 26.09.2014, 06:11:17
 12. avatar
  [2] glady [*]

  Díky za tento článek,který mi přiblížil krásu Bratislavy. Určitě stojí za delší návštěvu.My tudy vždy jen projíždíme při cestě do Chorvatska. Sml16

  superkarma: 0 26.09.2014, 05:51:51
 13. [1] manislava [*]

  ta první fotečka je krásná

  superkarma: 0 26.09.2014, 05:39:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme