Už několik let spolupracuje Žena-in s centrem pro plastickou a estetickou chirurgii Perfect Clinic MUDr. Romana Kufy, v Praze na Malvazinkách.

 

S odborníky z centra konzultujeme estetické a kosmetické problémy našich čtenářek. Nedávno dokonce naše dvě redaktorky na vlastní kůži okusily skalpely v jejich zručných rukách při chirurgické úpravě horních a dolních víček.

 

Kdo stojí za v pravdě mistrovskou prací tamních plastických chirurgů? Proč se šéf kliniky Roman Kufa vydal na dráhu plastického chirurga? Kdo všechno může okusit jeho lékařský um?

 

MUDr. Roman Kufa dlouho během studií na Lékařské fakultě University Palackého v Olomouci váhal, jakou si pro budoucí profesi zvolí specializaci. Rodák z Českého Těšína dokonce uvažoval o tom, že k medicíně přibere i architekturu. Teprve na stáži ve Velké Británie se definitivně rozhodl:

 

Po celou dobu studia na univerzitě jsem postupně vylučoval obory, které se mi nelíbily a v podstatě nezůstalo téměř nic. Až po škole jsem se v Anglii dostal k plastické chirurgii, a to mě nadchlo.

Po roce působení v Londýně a Cambridge Roman Kufa tomuto oboru zcela propadl.

Nejvíc mě lákalo, že nejde o klasickou „tvrdou“ velkou chirurgii. Že se tu uplatní i kosmetika. A protože jsem v té době zvažoval studium architektury, maloval a vůbec jsem měl vztah k umění, plně mi to vyhovovalo. Líbilo se mi, že během operace mohu něco vytvářet, že se v mé práci může uplatnit mé estetické cítění.

Využil byste někdy vy sám estetickou chirurgii?

Záleží na indikaci. Když mi klesnou víčka natolik, že mi budou bránit při práci – během operování, tak si nechám horní víčka upravit. Určitě bych ale žádný zákrok nepodstoupil jen kvůli tomu, abych byl hezčí...

Při pohledu na vaši pohlednou symetrickou tvář se přímo nabízí otázka, zda už na vás plastičtí chirurgové nezapracovali. I samotné čtenářky Ženy-in nad vašimi fotografiemi v předchozích článcích polemizovaly, že jste až příliš dokonalý. Jak vnímáte svůj zjev a svůj úspěch u žen?

 

Rozhodně nejsem dokonalý! To určitě ne! Ale zda se ženám líbím či ne opravdu neřeším. Průšvih je v tom, že mě spíš otravují chlapi. Jenže mají smůlu, já homosexuál nejsem.

 

♦ Držitel licence České lékařské komory v oboru
   plastické chirurgie absolvoval dlouhodobou stáž
   ve Velké Británii a pracoval jako plastický chirurg
   v Německu.

♦ Specializuje se na kosmetickou chirurgii, chirurgii
   ruky a mikrochirurgii.

♦ Kromě své soukromé praxe v Perfect Clinic
   působí také na Klinice plastické chirurgie FN
   Bulovka v Praze.

♦ Je členem společnosti Jana Evangelisty Purkyně
   v oboru plastická chirurgie, estetické chirurgie a
   chirurgie ruky, dále je členem společnosti pro
   využití laseru v medicíně a členem The
   International Confederation for Plastic
   Reconstructive and Aesthetic Surgery (IPRAS) a
   členem The International Society of Aesthetic
   Plastic Surgery (ISAPS).

♦ Je asistentem I. Lékařské fakulty Univerzity
   Karlovy v Praze a zaměstnancem Institutu
   postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

♦ Působí též jako konzultant pro plastickou chirurgii
   ve FN Motol, v Praze.

Roman Kufa, primář centra Perfect Clinic, které v bývalém prominentním SANOPZu působí už pátý rok, však nevěnuje všechen čas jen estetické chirurgii.

 

Mám to trochu rozběhané. Na Bulovce dělám rekonstrukční operace prsou po rakovině. Mojí specializací je mikrochirurgie, díky které můžeme v dnešní době provádět replantace amputovaných částí končetin. Rekonstrukce prsu provádím jak s pomocí silikonových implantátů, tak i mikrochirurgicky z vlastní tkáně pacientek.

 

Současně působím jako konzultant na plastickou chirurgii ve Fakultní nemocnici Motol. Především co se týče maxilofaciální chirurgie, rekonstrukce čelistí, odstraňování různých tumorů (nádory) v obličeji, spolupracuji i s ortopedy, neurochirurgy...

Bohužel práce přibývá a pomalu už nevím, kde brát čas.
Většinou se snažím dělat dopoledne „rekonstruktivu“, odpoledne „kosmetiku“.

Jaký byl váš nejtěžší zákrok a jak dopadl?


Nejtěžší jsou rekonstrukce čelistí po rakovině – když se pacientovi odstraní mandibula – celá dolní čelist. Pak je nutná náhrada, a to se používá buď fibula – to je lýtková kost z dolní končetiny, anebo se používá lopata kosti kyčelní. Kostní štěp se pak zrekonstruuje do tvaru dolní čelisti.

 

Skutečně velmi náročný byl případ pacienta s ustřeleným obličejem. V podstatě jsme mu provedli asi třicet rekonstrukcí. Vlastně jsme mu udělali nový obličej, včetně nosu a horní a dolní čelisti. Postižený muž se nyní může zcela normálně zapojit do běžného života. Začlenil se do společnosti, má práci, má rodinu...

 

Co považujete za svůj největší profesní úspěch?

 

Asi to, že se mi podařilo „rozjet“ mikrochirurgii na Bulovce a věnovat se těmto složitým a náročným operacím.

 

Vraťme se k estetické chirurgii. Jaký byl asi nejbizarnější požadavek některého z vašich klientů?

 

Někdy nestačím zírat, co po mě klienti chtějí.  Enormní prsa. Třeba litr, litr a půl. To už se ani nedá unést. Už také chtějí prodlužovat nohy. To taky koukám. Někde slyšeli, že se tyto zákroky provádějí v zemích bývalého Sovětském svazu. Tam první prolongace (prodloužení) prováděl doktor Ilizarov. To asi Rusové vyžahnou litr vodky a... nějak to vytáhnou.

V hale i na chodbách centra potkáváme hodně cizinců. Proč jezdí za zákroky právě k vám?

Nejprve nás zprostředkovací agentura doporučila prvním zájemcům v Německu. Ti pak o Perfect Clinc a práci našeho specializovaného týmu šířili pozitivní doporučení dál. A začali jezdit noví a noví klienti. Samozřejmě měla vliv i cena zákroků. Jsme levnější než zahraniční pracoviště.

Mohou si vaše „služby“ dovolit i našinci a jaký je o ně zájem?

 

Samozřejmě. Dneska už je to zcela běžné a nikdo se ani netají tím, že podstoupil nějaký kosmetický zákrok. Plastická chirurgie doslova zažívá obrovský boom.

Ceny už nejsou tak vysoké, že by si operativní zákrok mohli dovolit jen bohatí klienti. Cena operace se pohybuje jako cena běžné dovolené.

 

Kolik klientů centrum Perfect Clinic ročně navštíví a s jakými problémy vás nejčastěji navštěvují?

Pokud hovoříme pouze o kosmetické chirurgii, jen za měsíc provedeme přibližně stovku operací, čili asi dvanáct set operací ročně. Samozřejmě, že jsou některé měsíce slabší. Méně pacientů bývá v létě a o Vánocích.

 

Když porovnám ženy a muže, žen je asi 80 %. Cizinci tvoří asi 30 % klientely. Ženy si nejčastěji nechávají zvětšit prsa a odsát tuk, muži opravit víčka a také odsát tuk.

 

Mohou také vaši rodinní příslušníci počítat občas s nějakým tím „vylepšením“? Chtěl byste si je přetvořit k obrazu svému?


Pokud to nebude nezbytné, tak určitě ne.

 

Jaký je váš ideál krásy?

Parametry jsou různé. V první řadě musí dotyčný zaujmout. Jakmile je člověk něčím výjimečný a zajímavý, druhé to na něm přitahuje a láká. Mě osobně se líbí štíhlé útlé ženy, rozhodně nejsem obdivovatelem bujného poprsí. Preferuji spíš přirozená ňadra úměrná postavě. Vůbec se mi líbí přirozenost...

I pacienty vedu k tomu, aby zvolili „přirozenou“ podobu a rozmlouvám jim extrémy.

 

Může se plastická chirurgie dál ještě nějak zásadně vyvíjet? Kde jsou její hranice?

 

Právě extrémní úpravy vzhledu mi už připadají nepatřičné. Plastická chirurgie skutečně dokáže zcela změnit tvář, rysy, tvar a výraz obličeje. Posune kosti, změní obrysy skeletu... To už je ale příliš.

 

Zato nesmírně významné a cenné jsou dosažené pokroky v mikrochirurgii. Přišít a úspěšně replantovat amputované končetiny či jejich části je skutečně malý zázrak.

Máte nějaký profesní sen, který byste si přál splnit? Nelákají vás i jiné obory?

Pracovní sny mám stále – tipuji, tak každý týden nějaký. Pořád bych chtěl n
ěčeho nového dosáhnout. Právě nyní se například věnuji zprovoznění nové kliniky – to je teď můj nejbližší cíl. Otevřít zbrusu nové – podstatně větší pracoviště.

V první fázi bychom se věnovali čistě kosmetickým zákrokům, zda bychom pak prováděli i rekonstrukce, je otázkou budoucnosti.

 

Rozhodně však chci u plastické chirurgie zůstat. Věnoval jsem jí spoustu času – to by ani nešlo vrátit zpátky. A navíc mě tento obor doopravdy moc baví.
..............................

MUDr. Roman Kufa
se pravidelně a aktivně zúčastňuje mezinárodních kongresů a seminářů v oboru plastické chirurgie, kde sám přednáší a zároveň se seznamuje s novými trendy a výsledky výzkumů, které pak aplikuje do své praxe.

 

Je také jedním z plastických chirurgů, kteří v ČR úspěšně provádí rekonstrukce prsu u žen, které v souvislosti s onkologickým onemocněním utrpěly jeho ztrátu.

Je členem týmu Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu ve FN Bulovka.

.............................

 

Šéf centra Perfect Clinic MUDr. Roman Kufa bude odpovídat na vaše dotazy na stránkách www.zena-in.cz v on-line rozhovoru ve středu 5. listopadu od 16.00 hodin. Ptát se můžete už nyní ZDE.

Reklama