Podle klimatologů přinese rok 2016 extrémní výkyvy počasí. V létě přibude dnů, kdy teplota překročí třicítky, mrazivých dnů bude o poznání míň, a nám nezbývá, než se na to pomalu adaptovat.

ISOTRA

Loňská vlna veder proměnila města v „tepelné ostrovy“, kdy se v domech a bytech téměř nedalo přebývat. Vědci se nedávno shodli na tom, že stálé vnitřní prostředí je základem naší zdravé existence, a proto je nutné extrémy počasí zohlednit už při projektování staveb. Domy budou potřebovat kvalitní a odolné pláště, větší přesah střech, vzrostlou zeleň kolem a přiměřené zastínění prosklených ploch, které umožní využívat sluneční energii během teplejší zimy a v létě ji do domu nepustit. Jak říká odborník na stínící systémy Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA: „Ať už se jedná o stávající budovy nebo novostavby, nejlepší volbou je jakékoli exteriérové stínění, které zabrání průniku tepelného záření přes výplně okna do interiéru. Nejvíce zastíní vnitřní prostor venkovní žaluzie typu Zetta 90, které díky naklápění lamel dovolí plynule regulovat teplo i světlo v interiéru. U novostaveb se exteriérové stínění zakomponuje už v průběhu výstavby pod fasádu, na postavené domy se dá kdykoli nainstalovat dodatečně.“ Vedle venkovních žaluzií přinášejí efekt také screenové rolety ze skelného nebo polyesterového vlákna potaženého PVC vrstvou, nebo venkovní rolety opatřené hliníkovými lamelami s polyuretanovou izolační pěnou uvnitř. Díky technickému provedení, propracovaným detailům a designu dodávají exteriérové prvky všem stavbám nadčasový vzhled.

ISOTRA

Bez venkovního stínění si moc nepomůžete

ISOTRA

Přestože většina domácností používá nejčastěji vnitřní žaluzie a rolety, výpočty odborníků jasně ukazují na přednosti předokenních systémů. Podle Sdružení výrobců stínící techniky přinášejí sluneční paprsky dopadající na metr čtvereční okna tepelný zisk 600 Wattů. Pro srovnání: okno bez clony pohltí 354 W, okno s uzavřenou interiérovou žaluzií 205 W. Okno se zavřenou venkovní žaluzií světlé barvy 21,24 W, okno se zavřenou předokenní roletou světlé barvy jen 17,7 W! V létě to znamená snížení teploty v místnosti až o devět stupňů. Naopak, v zimních měsících teplota stoupne přibližně o čtyři stupně Celsia. Přispívá k tomu Slunce, které je nízko nad horizontem a jeho paprsky pronikají oknem hlouběji do místnosti. Mezi třináctou a patnáctou hodinou, kdy jsou teploty nejvyšší, získáte bezplatnou energii v hodnotě přibližně 10 kWh na metr čtvereční. Účinnost exteriérových clon zvyšuje podle Jana Žižlavského větší vzdálenost od okenní výplně, časový spínač, čidlo reagující na změny počasí, a v neposlední řadě i barva: „Barevná škála lamel, kastlíků i vodících a koncových lišt pokrývá veškeré nároky na harmonické sladění s fasádou a rámy oken, ale počítejte s tím, že čím tmavší barvu použijete, tím menší bude termoregulační efekt,“ upozorňuje Jan Žižlavský. Vedle exteriérových žaluzií doporučuje venkovní hliníkové rolety a takzvané screeny, které dokonale pohlcují sluneční paprsky i přicházející teplo: „Unikátní ZIP systém roletu po spuštění pevně uchytí, vypne a spolehlivě uzamkne.“ Nejnovějším hitem na příští rok jsou podle jeho slov venkovní šikmé žaluzie, které ocení zejména majitelé atypických oken.

ISOTRA

Reklama