Také čtenářka Lenka nám napsala, jak u nich probíhají Vánoce. A zavzpomínala na dvě historky z dětsví, jedna je o kaprovi ve vaně a druhá o setkání u krmelce. Rozhodně to stojí za přečtení.

To je moc hezký zvyk, scházet se na Vánoce u krmelce. Taky půjdeme. :-) Milá Lenko, moc Vám děkuju za příspěvek a přeju celé Vaší rodině krásné vánoční svátky. Hezký den!


Krásný předvánoční den všem v redakci,

děti koukají na pohádky a manžel je v práci, takže i já mám trošku času a prostoru vám napsat.

Miluju Vánoce a teď, když mám dvě malé děti tak o to více. Sice přípravy se díky těm malým všetečkům trošku prodlužují,ale stojí to za to :-)

Vemu vaše otázky hezky popořádku :-)

 • Jaké vánoční zvyky dodržujete?

Letos poprvé jsem udělala adventní věnec a každou neděli jsme zapálili jednu svíčku. Původní záměr sednout si na chvíli s dětmi, popovídat si o Vánocích či zazpívat koledu vzal za své. Hlavním cílem mých dětí bylo co nejdříve sfouknout svíčky a patřičně se u toho porvat.

Také poprvé jsem dětem udělala adventní kalendář - stromeček z perníčků. Z toho byly děti nadšené a s podivem bez problému přijaly fakt, že každý den smí sníst je jeden.

Každoročním zvykem u nás je štědrovečerní procházka do lesa ke krmelci s dobrůtkami pro zvířatka.

K Vánocům u nás patří pečení cukroví - letos opět za vydatné pomoci mých dětí :-)

Od nepaměti u nás v rodině se na Štědrý den dopoledne vaří vařunka a všichni si připijeme (děti čajíkem) - máme k tomu prastarý servis - džbánek s malými hrníčky, který vytahujeme pouze na Štědrý den.

 • Co děláte k večeři?

K večeři pro nás klasika - rybí polévka s opečenou houskou, smažený kapr a bramborový salát. Po jídle oplatek s medem, rozkrojení jablíčka.

 • Kdy zdobíte stromeček?

Nejdříve jsme zdobili stromeček večer, aby děti měli radost, ale od loňských Vánoc ho zdobíme na Štědrý den ráno u pohádek.

 • Díváte se na pohádky?

Vánoce bez pohádek? To snad ani nejde :-) Miluju staré české, a některé povedené nové. A co by to byly za Vánoce bez Lásky nebeské, která jak jsem právě zjistila bude dnes na Primě :-) (pssst, ale vždy mi ukápne slza)

 • Chodíte na půlnoční?

Byla jsem kdysi jednou a nějak mě to neoslovilo, takže nechodím

 • Máte nějaké zajímavé vánoční historky?

V hlavě mi uvízly dvě vzpomínky:

První z dětství, kdy jsme mívali kapry ve vaně. Brácha byl malý a pořád se na ně chodil dívat. Mamka ho upozorňovala, ať dává pozor, ať tam nespadne. Byla u nás na návštěvě teta, seděli jsme v kuchyni, povídali si a nejdnou žbluňk a z vany trčely jen bráchové nohy.

Další vzpomínka se váže do doby, kdy jsem už chodila na vysokou. Jak jsem již psala, každý rok chodíme s krmením do lesa ke krmelci. Obdobný nápad (zvyk) měli i další obyvatelé naší malé vesničky. A jak je známo, do lesa se nechodí s prázdnou (plaskulkou) a tak se stalo, že se nás sešlo u krmelce asi 6 rodin, každý měl něco „na zahřátí“ a tak se zahřívalo a kecalo, až najednou byla tma a na čase jít domů. Na večeři nám zbývalo „jen“ obalit a usmažit kapra. Všichni jsme byli v povznesené náladě... no popravdě jsem byli tak „picnutí“, že i to pouhé obalení a usmažení kapra se jevilo jako nadmíru složitý úkol. Tenkrát to byly hooodně veselé Vánoce. Smáli jsme se tak, až nám slzy tekly. Kapra jsme nakonec zvládli jak obalit, tak i usmažit a s podivem nikomu nezaskočila kost :-)

KRÁSNÉ VÁNOCE

Lenka Kociánová

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Téma dnešního dne: Vánoce

 • Jaké vánoční zvyky dodržujete?
 • Co děláte k večeři?
 • Kdy zdobíte stromeček?
 • Díváte se na pohádky?
 • Chodíte na půlnoční?
 • Máte nějaké zajímavé vánoční historky?

Prosím, další příspěvky už neposílejte! Jedna z vás zanedlouho získá Dárkový balíček Anti-stres (péče o pleť), kde je Denní krém 30 ml, Lotion 60 ml a Odličovací mléko 60 ml od firmy Les Fleurs Bach.

balik

Reklama