Bulvár

Rodinné dávky po vstupu do EU

Již je to více než týden, co jsme rozhodovali o vstupu do Evropské unie. Valná většina z nás odpověděla ano.

Jsme však skutečně dobře informováni o tom, co nás čeká, nebo bylo naše „ano“ pouze výsledkem mediální masáže? Kdo z nás si našel čas na alespoň letmé prostudování naší blízké budoucnosti?

Položme si alespoň několik otázek týkající se každé z nás - rodinných dávek v EU.

Rodinné dávky členských států Evropské unie jsou často spojeny s typicky národní politikou, která nepřihlíží k evropským aspektům problému. Národní systémy jednotlivých států mají podporu svých obyvatel, a tak není důvod proč tyto soběstačné systémy nahrazovat jedním společným.
Co to znamená pro nás?

V zásadě se nemusíme bát žádných velkých změn. Podle směrnic EU má každý členský stát svůj způsob rozdělování sociálních, v tomto případě rodinných, dávek.
Pro občany ČR to znamená, že sociální dávky, ať už mluvíme právě o rodinných dávkách, o podpoře v nezaměstnanosti, nemocenské či mateřské, se vstupem do EU nezmění.

Jiná situace ovšem nastane, rozhodnete- li se přesunout i s rodinou za prací do zahraničí, v blízké době pouze do jiné členské země.
Podívejme se, jak to řešili naši předchůdci v šedesátých letech minulého století.

Jestliže rodina zaměstnaného člověka měla trvalé bydliště v jiném než příslušném státě, nebyla záležitost jednoduchá. Podle tehdejšího nařízení dostával pracovník rodinné dávky od země, ve které byl zaměstnán. Tyto dávky však mohly být vypláceny do stanovené maximální výše a byly ve skutečnosti omezeny na sumu, na kterou by byl nárok v zemi trvalého bydliště dětí.

Někdy se dokonce vyskytly případy, kdy konkrétní dávka byla členským státem přiznána jen za podmínky, že dotyčný rodinný příslušník byl na území tohoto státu zaregistrován jako nezaměstnaný. To samozřejmě vyvolávalo nesouhlas obou zainteresovaných zemí.
Tolik historie.

Jako se člověk učí ze svých vlastních chyb, tak se poučila i EU a my už se proto podobných situací bát nemusíme.
Rodinné dávky existují podle právních předpisů všech členských států, ale jejich charakteristiky a částky se mezi zeměmi značně liší. Proto je důležité vědět, od které země můžete tyto dávky dostat a jaké jsou podmínky pro získání nároku.

Jestliže vaši rodinní příslušníci bydlí ve stejné zemi, podle jejíchž právních předpisů jste pojištěn jako zaměstnanec nebo samostatně výdělečně činná osoba, tato země bude vždy kompetentní pro výplatu rodinných dávek. Máte nárok na přesně stejnou výši dávek jako státní příslušníci tohoto státu.

Jestliže vaši rodinní příslušníci nebydlí v zemi, podle jejíchž právních předpisů jste pojištěna, platí následující pravidlo: Když v takovém případě nárok na rodinné dávky existuje podle právních předpisů několika zemí, vaše rodina dostane zpravidla nejvyšší dávku, která se poskytuje podle právních předpisů jednoho z těchto států. Jinými slovy, s vaší rodinou se zachází, jako kdyby všechni její členové bydleli a byli pojištěni s nejpříznivějšími právními předpisy.

Zní to pěkně, počkejme si, jaká bude praxe.

použité materiály: Ministerstvo sociálních věcí; Sociální zabezpečení osob pohybujících se v rámci EU, Praha 2002  

       
   
24.06.2003 - Společnost - autor: Karolína Černá

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Simba [*]

  Adriana: Já jsem celkem pořad U nás v Evropě sledovala, ale tohle mi nějak uniklo. Bohužel, taky bych se ráda nad těmi žvásty "pobavila".

  superkarma: 0 01.12.2003, 14:11:16
 2. avatar
  [13] Saturninka [*]

  Landriel: No - možná ta má reakce měla patřit Adrianě (příspěvek 3) a té její poslední větě. Kacku jsem si pak dala jako nějaké pokračování toho, či co. No - ať už to myslela tak či tak... stát by měl vůbec všeobecně myslet na to, JAK se asi žije rodinám s , když mamča bere tu jejich směšnou almužnu a jaksi nemá možnost si přivydělat... pak by možná lidi neměli snahu podvádět.

  superkarma: 0 26.06.2003, 21:53:07
 3. avatar
  [12] Landriel [*]

  Saturninka: Já myslím, že Kacka to myslela spíš tak, že u nás je tak mizerná podpora manželství a porodnosti, že se prostě vyplatí zůstat svobodný a třeba i nemít společné trvalé bydliště. Že kdyby stát nějak výrazně zohlednil "slušné rodiny" (br, to je výraz), nebyl by důvod řešit nedostatek financí takhle.

  superkarma: 0 24.06.2003, 20:52:24
 4. avatar
  [11] Saturninka [*]

  Kacka: A tak to zas ne - tedy ne všude!!!! Já jsem svobodná matka, mám 2 děti - prvního klučinu (12 let) jsem opravdu 6 let vychovávala sama a tudíž pobírala i nějakou tu korunu od státu navíc, když jsem zrovna nechodila do práce. Ale dcerku (4 roky) mám s mužem, se kterým 7 let žiju bez razítka od úřadů - a ŽÁDNÉ vymoženosti nemám!!!! Máme společné trvalé bydliště, partner je zapsán v rodném listě naší dcerky, uvádím ho jako společně posuzovanou osobu - a to i v době, kdy ještě dcerka nebyla na světě a já si žádala o přídavky a jiné dávky na syna!
  Když se mne zeptáš, PROČ tedy nejsme manželé - na to Ti jednoznačně neodpovím - je toho víc, proč jsme tenhle krok ještě neudělali a nebudu a nechci tu tyto "intimnosti" rozebírat. Ale rozhodně v tom není to, že bychom kalkulovali s finanční podporou od státu - naopak tím, že manželé nejsme, o některé výhody prozměnu přicházíme.
  Takže ne každý nesezdaný pár si dělá dojnou krávu ze státu. Howg!

  superkarma: 0 24.06.2003, 20:47:30
 5. avatar
  [10] Libča [*]

  holciny nejen na vas vlada sere ..... oni ti papalasove serou vsude a na vsechny....... v nemecku to neni o nic lepsi..... ba horsi.............. co je euro je to jeste horsi, priklad driv jsem nakoupila na tyden za 100 DM ted nakoupim na tyden za 100 euro a ty ceny jsou stejne jako byly pri DM casem se to dalo na hranici DM je to smutny a hrozny....... nemcum chteji vzit dovolenou, chteji aby si misto dovolene brali neplacene volno.. chteji jim vzit svatky atd. atd... asi brzo bude zle!

  superkarma: 0 24.06.2003, 19:11:01
 6. avatar
  [9] Landriel [*]

  Kacka: Vláda na nás s..e, kouká jenom, jak z nás vyrazit ještě víc peněz na daních a dát nám za to pokud možno velké kulové.

  superkarma: 0 24.06.2003, 13:17:04
 7. avatar
  [8] Lhasa [*]

  Kacka: To je to, o čem píše Adriana a Landriel

  superkarma: 0 24.06.2003, 13:14:22
 8. avatar
  [5] Landriel [*]

  Adriana: Přesně, taky jsem ten pořad viděla a rostla jsem u toho vzteky. Hlavně že si pak myslí, že plošné přídavky o výši pár stokorun zvýší porodnost.

  superkarma: 0 24.06.2003, 12:36:34
 9. avatar
  [4] femme [*]

  Beruško, spíš bych to směrovala na cikány, ty toho u nás hlavně zneužívají a nejen různých soc. dávek!

  superkarma: 0 24.06.2003, 10:22:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme