.

Rodinná dovolená: ano, či ne?

Cestování

Rodinná dovolená: ano, či ne?

Už máte jasno, jak bude vypadat vaše letošní dovolená? Babičky a dědečkové, letní brigády, lázně či chalupy? Děti  na tábor – vy k moři? Nebo se během prázdnin celá rodina od sebe nehne ani na krok?

„Shodnout se na společně strávené dovolené může být komplikované,“ říká psycholožka Mgr. Radka Vaňková.

„Zvláště pokud jsou děti již starší a pokud se zájmy členů rodiny zásadně liší, pak nemá význam vynucovat si společnou dovolenou pod chabou záminkou utužení rodinného štěstí.“

Zato pro mladší děti má společná dovolená velký význam a je důležitá i pro život celé rodiny.

Úskalí dovolené
Změna prostředí  a zaběhnutých zvyklostí, určité nepohodlí spojené s cestováním, možnost, že se vyskytnou nepředvídatelné problémy, to všechno vyvolává zátěžové situace.

Je dobré pokusit se předem zvážit všechny známé okolnosti a odpovědět si na otázku, zda jsou děti na váš plán dost staré a třeba i zvyklé na vybočení ze všedních dnů.

Vyplatí se také počítat se stresem, který mohou vyvolat nečekané příhody.

Nervozita a nereálné požadavky na ostatní členy rodiny pohodu určitě nezajistí a případné spory spíše vyhrotí, než aby je tlumily.

Místo euforie zklamání
Psycholožka varuje: „Vyvarujte se přehnaných očekávání! Představa naprosto ideální dovolené je těžko splnitelná.“

Týdenní pobyt nemůže vyřešit vše, co jste celý rok neřešili nebo přehlíželi. Třeba problémy s chováním dítěte. Buďte nad věcí a do ničeho se nenuťte.

Hlavním smyslem dovolené je relaxace, načerpání nových sil. Rozhodně nejde o honbu za rekordy, ať už by se týkaly sportu, důkazů lásky nebo třeba přehnané rodičovské péče.

Vymýšlejte program společně. Naplánujte aktivity, na které se budete těšit všichni. Zkuste v místě pobytu  předem objevit něco nového.

Domluvte se na rozdělení rodičovských povinností, spojených s péčí o děti, ale třeba i s řízením vozu a dalšími náležitostmi.

Kdy míváte jasno, jak bude vypadat vaše dovolená? Rozhodujete o ní jen spolu s manželem, nebo berete v úvahu i přání dětí? Jak velkou finanční částku na dovolenou zpravidla obětujete?

   
24.06.2008 - Tipy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Vivian [*]

  Léto bude pracovní. Prázdniny si uděláme nejdřív na konci srpna, nebo nejlíp na podzim, až bude lepší počasí... A společně samozřejmě Ono to jinak ani nejde

  superkarma: 0 24.06.2008, 20:56:33
 2. avatar
  [10] barasv [*]

  Letos to u nás vypadá následovně: v létě starší syn postupně u obou babiček, jeden prodloužený víkend společná Vltava na raftech, pak týden v Tatrách, na podzim dva týdny u Rudého moře... Všechno se souhlasem všech zúčastněných.
  Kdyby bylo po mém, ještě bych si tam přihodila aspoň deset dní v zimě na Maledivách, Seychelech nebo v Dominikáně, na tom budu muset nenápadně zapracovat, aby měl manžel pocit, že to vlastně vymyslel on...

  superkarma: 0 24.06.2008, 17:27:32
 3. avatar
  [9] Modré z nebe [*]

  Trávíme dovolenou v českých luzích a hájích. Většinou na chalupě buď v podkrkonoší anebo v Jizerkách. Na dovolené se domlouváme všichni. Dovolená ve vlastní chalupě je levná anebo za nějakou tu práci

  superkarma: 0 24.06.2008, 15:24:06
 4. avatar
  [8] femme [*]

  my jsme se doma na výběru dovolené vždycky shodli další ovšem je, jak ta dovolená pak probíhala

  superkarma: 0 24.06.2008, 14:16:28
 5. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Nejkrásnější dovolené jsme měli v letech, kdy si děti postavily hlavu a trvaly na tom, že jedou na dovolenou s námi. Bylo to v letech, kdy dceři bylo 16 -19 a synovi 21 - 24. Vždy to byla část Francie a na kolech, pod stany a v kempech. Nikdy nezapomenu na úžas, který projevily, když jsem jim zakázala do mého báglu nestrkat špinavé prádlo .

  superkarma: 0 24.06.2008, 13:23:17
 6. avatar
  [6] šája [*]

  Olka: já většinou manželovi ukážu, co jsem vybrala, ten to odkývá, dětem se to jen oznámí, já to zarezervuji, zaplatím, odvezu tam celou rodinu Takhle to funguje už třetí sezonu od doby, kdy jsme na dovolenou s dětma začali jezdit. Letos po vlastech moravských - týden v Jeseníku, týden v Rožnově pod Radhoštěm

  superkarma: 0 24.06.2008, 12:27:17
 7. avatar
  [5] folkart [*]

  u nás to praktikujeme jednoduše, každý řekne svoje přání a to se pak snažíme splnit, pokud se někomu nechce jet nenutíme ho, příště jedeme tam kam chce on, takže vždy jeden týden podle přání jednoho člena rodiny (jsme 4)a všichni jsou spokojení

  superkarma: 0 24.06.2008, 12:23:10
 8. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Olka: Svatá pravda, takhle se na ně musí, lépe bych to nenapsala

  superkarma: 0 24.06.2008, 12:17:48
 9. avatar
  [3] Kassy [*]

  Kdy míváte jasno, jak bude vypadat vaše dovolená? Obvykle ani na té dovolené.

  superkarma: 0 24.06.2008, 12:14:42
 10. avatar
  [2] Olka [*]

  Ano, shodnout se na společné dovolené může být problém, proto sama rozhoduju, kam se pojede, ostatní mají jen poradní hlasy. Průběžně je informuju, jak probíhá zařizování, až si na tu myšlenku zvyknou tak, že jim připadá, že jsme se na tom dohodli.
  Ba ne, na jejich přání samozřejmě beru ohled, ne všechna jsou splnitelná, ne všechna hned, ale snažím se.
  Nejdřív jsem v březnu zařídila na srpen tábory a babičku. Pak na červenec společné dovolené, každý týden jinak, vše v ČR, vyjde nás to docela lacino, myslím. Nejdražší týden (cyklopuťák s noclehy v penzionech, návštěvami hradů a stravou v restauracích) bude za cca 600 na osobu a den. A už se těším.

  superkarma: 0 24.06.2008, 11:58:57
 11. avatar
  [1] Heather [*]

  My jsme to loni udělali následovně: moji rodiče, brácha s přítelkyní (každý zatím bydlí u svých rodičů) a já s manželem (bydlíme mimo) jsme vyrazili na společnou dovolenou tady v Čechách. Pokud jsme chtěli, strávili jsme den společně, pokud ne, sešli jsme se třeba maximálně u snídaně a každý si jinak dělal, co chtěl. Káždá dvojice měla vlastní dvoulůžák v hotelu, tzn. soukromí a pohodlí, což si myslím, že je podstatné. Byla to dobrá kombinace toho, kdy jsme měli čas sami na sebe a přitom mohli strávit čas i s ostatními, aniž bychom si lezli na nervy. Kdybychom ale byli všichni celý týden narvaní v jedné chatce nebo v jednom apartmánu, to bych asi nemohla

  superkarma: 0 24.06.2008, 11:41:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme