Vztahy

Rodina nade vše?

Naše babičky byly stejně staré a hlídaly nás dopoledne, když rodiče byli v práci, naše domy byly vedle sebe, a tak není divu, že i my jsme byly pořád spolu.

Já a moje kamarádka Eva. První fotka z mého dětství je s Evou v bazénku, první vzpomínky na hraní si venku jsou s Evou na hřišti. Spolu jsme se učily jezdit na kole, spolu jsme lezly po stromech. Její rodiče mě učili plavat a moji rodiče nás vzali v létě na hory. Jen ve škole to bylo jiné - Eva měla jedničky, já trojky. Eva nosila pochvaly, já vyhrávala soutěže... A pak přišlo gymnázium. Já šla na gymnázium prestižní se zaměřením na počítače, Eva šla na humanitní obor. Naše rozvrhy se lišily, naše zájmy také.  

Jen jedno zůstalo: Eva měla samé jedničky, já trojky.

A přišla vysoká: každá jinou fakultu, obě ale s technickým zaměřením. A měly jsme si zase co říct. Jen známky se lišily. Pořád stejné - pořád jsem byla ta druhá.

I v práci - já šla do školství, Eva do finanční sféry. Dodnes vidím její maminku, jak mi popisuje, jak Evu všichni chválí, kolik si vydělává a jaká je hvězda. 

Před svatbou jsme si půjčily chalupu mých rodičů - měly jsme si moc co povídat a bylo nám spolu dobře. A pak jsme se vdaly ... a každá se odstěhovala jinam. Už jsme se nevídaly, rozhodně ne tak často jako dřív. Vlastně jsme se najednou přestaly vídat úplně, a tak jsem byla moc ráda, když jsem potkala Eviny rodiče. Eva čekala dítě - a já z toho měla velkou radost. Když se její dcerka Jituška narodila, byla jsem se na ni samozřejmě podívat. Když jsme spolu později tlačily kočárky (já s klukem o rok starším), tak přišla řeč na zaměstnání. Vykládala jsem o tom, jak jsem nastoupila do nového místa a kolik je tam práce. Tehdy mě poprvé něco překvapilo - Eva mi záviděla... Nevěděla jsem co, nechápala jsem. Já měla dítě problémové, ona zdravé. Já měla muže zaměstnaného mimo město na dobu určitou, ona měla pana advokáta s vlastní kanceláří, bydlícího doma. My bydleli v podnájmu, oni měli vlastní velký dům se zahradou a můj sen - jezdecké koně... Nechápala jsem, proč vyhrkla svoje: "Já ti tak závidím!" a utekla domů.

Pak mi přišlo až další oznámení - Eva měla dvojčátka! Poslali jsme gratulaci, vykonali návštěvu... Děti byly nádherné, i nejstarší, i obě mladší. Jen Eviny rodiče hrozně zestárli. A pak jsem je potkala u nás za domem v hypermarketu. Vypadali smutní, tak smutní a tak unavení, že jsem se zastavila s otázkou, jestli se něco nestalo. Dlouho jsme si povídali jen tak všeobecně a až pak to přišlo:"Ty jsi zaměstnaná, viď?" Přikývla jsem, ani mě nenapadlo, že by to mohlo být jinak... "No vidíš, a Evička není!" Pomaličku jsem se dozvídala pravdu. Pravdu o tom, jak Eva nechce nastoupit do práce, jak se schovává za děti, že se o ni rodina začíná bát... Nikdo ji nedokázal přesvědčit, že doma to nebude ono, že je škoda jejího vzdělání a jejích kvalit, že se konec její už tak dost dlouhé mateřské neodvratně blíží... Počítala jsem v duchu roky a nezbylo mi, než dát Eviným rodičům za pravdu - nejpozději za rok by se měla vrátit do zaměstnání, pokud ovšem nějaké bude. Firma, kde předtím pracovala, totiž zanikla. I argumenty, že její manžel vydělá dost, byly liché - ano, pan právník by uživil i deset dětí, ale co s manželkou, která se odmítá  věnovat čemukoliv mimo byt? I koně prodali...

V první chvíli jsem měla zlost spíš na Eviny rodiče - žena, která se věnuje svým dětem, má přece práce a starostí nad hlavu, jenže po dalším setkání jsem se jim musela v duchu omluvit. Eva se totiž dětem nevěnuje zdaleka tak, jak by potřebovaly. Zjednodušila si život - zaangažovala všechny okolo... Manžel odvede větší holčičku do školy a pak přijedou Eviny rodiče. Musí přece každé ráno hlídat, aby si mohla Eva nakoupit - a jsou to nákupy mnohdy "pořádné" - trvající několik hodin. Oběd uvaří sama - aby byl podle jejích představ. Pokud ho ovšem nepřinese maminka s sebou už hotový, což bývá i tři dny v týdnu ... a odpoledne zajde Eva s dětmi do školy, vyzvedne dcerku, jdou na píseček a ... a nic. Úkoly s dcerkou píše až večer manžel, protože Eva má přece všeho za celý den dost. Uklízet musí Evina maminka, zatímco tatínek hlídá. Večer mají rodiče další směnu, protože Eva se nemůže zabývat jenom domácností - musí se taky odreagovat. Výlety? Ano, ale výhradně s rodiči, aby měl kdo pomoci s dětmi. Vycházky? Ne, to ne, děti by mohly něco chytit, mohlo by je ofouknout. Lyže? A co potenciální úrazy? Nepadá v úvahu - příliš nebezpečné. Nějaké zájmy nebo koníčky? Nikdy ... to by odvádělo myšlenky od spořádaného života. I chození do práce by  Evu příliš zatěžovalo - nemohla by stihnout všechno, co teď dělá, a děti by tím nesmírně trpěly.

A čas běžel. Několikrát za ten rok jsem zvedla telefon, že si s Evou promluvím, několikrát jsem se vyhnula ustaraným očím její maminky... Bylo to ode mě zbabělé, ale nedovedla jsem jim pomoct, nevěděla jsem, co jim říct. A pak, když už jsem měla spočítáno, že Eva je buď na pracáku nebo zaměstnaná, jsem najednou našla ve schránce povědomou obálku... A jak jsem ty první dvě roztrhla ještě na schodech, tak tahle třetí zůstala dlouho ležet na stole neotevřená... Asi jste uhodly: Eva měla další dítě... Právě včas, aby mohla jít na další mateřskou.

Evin muž je přesvědčený, že další dítě je "vymodlený dar Boží" a  že je jen náhoda, že přišlo právě ve chvíli, kdy se užuž schylovalo k opuštění hnízdečka...  A já se ptám: myslíte, že má máma právo schovávat se za svoje děti? Jak mám udělat to, co chtějí Evini rodiče  - jak jí mám domluvit? Jde to vůbec?
   
18.02.2004 - Láska a vztahy - autor: Herta

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [89] pajda [*]

  Evča: když si to přečteš pořádně, tak jsem psala, že chodí na několik hodin z domu - jestli je tráví v davu na nákupu, nebo nakoupí ráno (kdy jsou obchody bez lidí) a pak je někde schovaná, to těžko někdo zjistí. Píšu tam taky, že zajde pro dcerku, ale nechodí na výlety (nemá-li kolem sebe rodinu), nejezdí ven, neprovozuje žádné další aktivity. Když někam vyjdu s manželem, mám zase u sebe někoho z rodiny, kdo mě chrání - a jejich vycházky nebývaly nijak časté...co se stalo během posledního roku, to nevím, i to jsem do článku napsala. Podobné psychózy mají svůj vývoj, pokud vím, není to tak, že se člověk ze dne na den zamkne a odmítne komunikovat.

  superkarma: 0 19.02.2004, 11:07:38
 2. avatar
  [88] Evča [*]

  Pajdo strašne si odporuješ, nejdřív nás tady krmíš informacema že si chodí za zábavou a po nákupech že jezdí pro děti do školy a tak a najednou se léčí a nevychází z domu. Co takhle si ujasnít tvoji story celou než jí tady dáš veřejnosti

  superkarma: 0 19.02.2004, 07:23:20
 3. avatar
  [87] Dudlajlama [*]

  Nazvat nekoho "bezcilnou lemrou" na zaklade velice mlhavych informaci o te dotycne, mi pripada hodne drsne .

  superkarma: 0 19.02.2004, 00:57:50
 4. avatar
  [84] Drahuška [*]

  pajda: hm, tak to je škoda, ale když se druhá strana ani nesnaží o nějaký kontakt, pak s tím sama těžko něco zmůžeš. Mohla jet ona za tebou, mohly jste si třeba někam vyrazit, možná mohla u tebe přespat a jet domů ráno, určitě by přišla na jiné myšlenky a trochu by se začlenila do života mimo svoje čtyři zdi, kam se sama zavřela. No hlavní je, že už to začala řešit, chce to čas. Přejme jí ho.

  superkarma: 0 18.02.2004, 21:28:09
 5. avatar
  [83] pajda [*]

  ...cesta...pardon - sedím u cizího notebooku.

  superkarma: 0 18.02.2004, 21:13:29
 6. avatar
  [82] pajda [*]

  Drahuška: my se moc neznáme...špatně chodím a jet přes město večer po práci je nad moje síly - catsa mi trvá hodinu a půl. A navíc u Evy vždycky platil železný zákon, že děti chodí spát nejpozději v osm a dospělí pak mají "noční klid", aby jim děti nezáviděly. Byla bych u ní nanejvýš půl hodiny...dokud jsem pracovala jinde, chodívala jsem za ní dopoledne, ale poslední čtyři roky už to nešlo.

  superkarma: 0 18.02.2004, 21:12:38
 7. avatar
  [81] Drahuška [*]

  pajda: to je docela zásadní informace, že se léčí na psychiatrii, z toho vyplývá, že v tom bude něco jiného, než láska k rodině a dětem, že tam asi opravdu bude nějaký psychický blok, který jí brání normálně nastoupit po mateřské do práce. Je vidět, že je Eva natolik inteligentní, že s tím něco dělá, očividně bez pomoci kamarádek.
  PS: Já jsem si myslela, že se nenavštěvujete proto, že bydlíte daleko od sebe, ale vy bydlíte jen na opačných koncích jednoho města...

  superkarma: 0 18.02.2004, 21:08:58
 8. avatar
  [80] pajda [*]

  *Kotě*: ano, máš pravdu - než jsem se dozvěděla to, co píšu o příspěvek níž, tak jsem řešila přesně to, co popisuješ.

  superkarma: 0 18.02.2004, 21:03:09
 9. avatar
  [79] pajda [*]

  Myslím, že většině z vás dlužím pár slov...před měsícem jsem se dozvěděla, že Eva trpěla psychickými problémy. Její strach, původně související se zaměstnáním a možná i její izolace ji dovedly tak daleko, že nakonec odmítla vycházet z domu...a v současnosti se léčí na psychiatrii. Měsíc jsem si říkala, že kdybych zavolala, třeba bych jí pomohla a měsíc jsem přemýšlela, že jsem měla vědět, co se děje, že každá jiná by zavolala a pomohla - až naše společná kamarádka mi poradila, ať se na to prostě zeptám...do článku jsem se snažila poctivě vypsat všechno, co jsem věděla před rokem, nepřidávat, neubírat. Co jste se ptaly, přidala jsem v diskuzi. Pomohly jste mi v jednom - nemám si co vyčítat. Většina z vás uvažuje stejně, jako jsem uvažovala i já - je to její život, její rodina a její styl. Děkuji...

  superkarma: 0 18.02.2004, 20:41:49
 10. avatar
  [78] *Kotě* [*]

  Hodně čtenářek tu napsalo něco v tom smyslu, že když chce Eva zůstat v domácnosti a věnovat se rodině, je to její rozhodnutí a není na tom nic špatného. S tím nelze polemizovat. Ale jestli jsem dobře četla, tak pajdiny obavy tkví v tom, že Eva nejenže nechodí do práce, ale NEVĚNUJE se ani rodině... ráno si chodí po nákupech, oběd nosí maminka, úkoly musí s dětmi dělat manžel, uklízet maminka, neboť Eva chodí za zábavou... nepodporuje děti v žádných zájmech, kroužcích, nikam s nimi nechodí... to se mi nezdá jako plnohodnotná alternativa pracující ženy.

  Pochopila jsem to tak, že pajda si klade otázku, kdy a kde došlo k tomu, že se z aktivní, inteligentní ženy, která byla v práci "hvězda", stala taková bezcílná lemra, která raději rodí děti a odpovědnost na ně hází na jiné, než aby sama něco se svým životem dělala... není to tak, pajdo?

  superkarma: 0 18.02.2004, 20:38:07
 11. avatar
  [77] Dudlajlama [*]

  Mimochodem, to ilustracni foto taky neni zrovna spravedlive a neprimo navozuje predstavu o rozmrzele line pokurujici panicce .

  superkarma: 0 18.02.2004, 19:05:26
 12. avatar
  [76] Suzanne [*]

  Pajdo, tvoje kamarádka nežije ani hůř, ani líp, prostě žije JINAK.

  superkarma: 0 18.02.2004, 19:02:59
 13. avatar
  [75] Suzanne [*]

  Souhlasím - Dagmara, Lenkalara a další...
  Jediné, co bych mohla říct jejím rodičům: jestli chcete žít vy jinak než pomáháním Evě, tak to udělejte a nestěžujte si. Jestli je Evina rodina v dobré fin. situaci, může si občas najmout hlídání. Ne? Ale jinak tady nevidím vůbec nic k řešení...

  superkarma: 0 18.02.2004, 19:01:32
 14. avatar
  [66] Drahuška [*]

  pajdo, nemůžeš přece udělat něco, co chce někdo jiný. Pokud nejsi schopná si promluvit přímo s Evou, je zbytečné se tím trápit, od toho jsou Evini rodiče. Možná je to taky jejich chyba, že jsou Evě tak k dispozici, dělají i to, co se od nich nečeká. Eva si zvykla na svůj standard poskytovaných služeb jak už rodiči, tak manželem a já ji docela chápu, že se jí do práce "nechce", protože si myslí, že by to časově všechno nezvládla. Třeba je ta pravda, kterou její okolí nevidí, úplně jinde. Třeba opravdu s mateřstvími ztratila všechny kariérní ambice a cítí se šťastná se svými dětmi, kterým chce dát to nejlepší, má o ně strach a je ráda, že jí rodiče a manžel tolik pomáhají.

  Tak a teď si jdu přečíst všechny ohlasy.

  superkarma: 0 18.02.2004, 13:13:13
 15. avatar
  [65] Jarunka [*]

  pajda: kdysi jsem take byla stale nekde fuc. V praci, mezi prateli, na zabave, na horach....Najednou jako by utlo a ja zjistila, ze lidi nepotrebuji. Proste nastalo obdobi, kdy se venuji rodine. Az zase nastane obdobi, pujdu ven a budu se bavit. Chapu tvoji kamaradku

  superkarma: 0 18.02.2004, 12:15:00
 16. avatar
  [64] pajda [*]

  Jenny: poprvní to nakousla, jak sis všimla, v době, kdy jsme měly každá jenom jedno dítě - to jsem snad ještě srovnávat mohla, nemyslíš?

  superkarma: 0 18.02.2004, 12:04:11
 17. avatar
  [63] mam-ča [*]

  gryzli: 31.

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:59:22
 18. avatar
  [62] Jenny [*]

  tak jestli srovnáváš to, jak jsi byla aktivní matka s jedním dítětem s tím, že Eva se čtyřma dětma už tak moc není, tak se nezlob, ale vážně nevíš o čem mluvíš....
  ...no a tak nepůjde do práce a co?...kdyby mě manžel uživil, taky se do práce nehrnu...ale taky mám chvilky, kdy mi přijde, že kámošky s jedním dítětem, co šly hned po mateřské do práce, se mají líp....ale i tak bych neměnila...
  ....pořád píšeš, jak Eva žije, ale jak víš, že to tak je?...stýkáte se velmi málo, víš něco od jejích rodičů...jejího manžela jsi viděla 3x v životě, tak jak víš, že nikam nechodí, že děti nemají nějaké kroužky ve škole a pod.
  ....mmch...pokud mají dům se zahradou, tak snad tráví čas s dětmi tam.....to jsou všechno jen dohady...nejen moje, ale jsem přesvědčena¨, že i tvoje....
  ...nepřipouštíš vůbec možnost, že má i jinou kamarádku a zájmy, o kterých nevíš ty a nemusí vědět ani rodiče?

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:56:59
 19. [61] Anai [*]

  ad příspěvek 58 - pajda: ale to je taky JEJÍ volba a její životní styl! Je jiný, než Tvůj, je jiný, než můj, já bych takhle taky žít nemohla, ale dokážu pochopit, že ne všichni jsou tak aktivní, jako já a že prostě každý člověk má jiné hodnoty a zájmy! Ona jiná být neumí a nebude!

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:54:41
 20. [60] Anai [*]

  Nechápu, jaký problém ten článek řeší a proč? Nechápu, proč Eva Pajdě závidí, když žije tak, jak si sama zvolila! Ona přece vůbec nestrádá a nikdo ji neubližeje! A že využívá rodiče a manžela - jejich smůla, že jí to dovolí! Eva je patrně rozmazlená dobrým bydlem a líná, to je vše, takových žen je spousta. A samotný fakt, že nejde do práce? Vždyť pokud jsem slyšela, je to ve světe běžné a normální, že žena obstarává jen domácnost a děti...?

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:52:21
 21. avatar
  [59] pajda [*]

  Marie: mám pocit, že si rozumíme...aspoň v tomhle. Tyhle příběhy se píší špatně, když je v nich člověk sám angažovaný.

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:51:26
 22. avatar
  [58] pajda [*]

  Ještě dovětek: nevadí mi, že Eva má víc dětí - naopak, jsem ráda, že se jí splnil její sen. Nevadí mi, že jí pomáhají rodiče - považuji to za samozřejmé. Děsi mě ta samota, do které se Eva s dětmi uzavírá, to, že nemají žádné zájmy, že nikam nechodí - a nikdo nesmí k nim...klidně připustím, že jsem svoje dítě zvládala s jazykem na vestě, ale chodili jsme plavat, cvičit, do kroužků...jezdili ven. Nepsala jsem o matce, která žije aktivně se spoustou zájmů, zálib, věnuje se dětem na 100% a baví ji to. Eva - jak vím přímo od ní - se původně do práce vrátit bála, protože měla pocit, že nesnese pobyt mezi cizími lidmi. Dneska uvádí jiné důvody (tedy rodičům), ale nedokážu posoudit, nakolik jsou pravdivé. Mě řekla bez jakékoliv výzvy z mé strany, při náhodném setkání, že do práce nepůjde, protože ji manžel uživí -aniž bych se o jejím případném nástupu do práce zmínila. Prostě mi vykládala o posledním víkendu...

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:44:01
 23. avatar
  [54] Jenny [*]

  ..podle mě se tady řeší něco, o čem se vlastně nic pořádně neví....máš tak málo informací, že nechápu, jak na jejich základě můžeš dělat takové závěry, jak to u nich je ve skutečnosti....
  oháníš se tím, co ti řekla kdysi před lety, při první návštěvě, na mateřské s jedním dítětem....věci se mění a s příchodem dalších dětí hodně, to si ani neumíš představit....
  ..přijde mi to, jako bych chtěla řešit rodinnou situaci mé spolužačky ze základky na základě toho, co jsem o ní vyslechla od sousedek v sámošce ...

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:17:36
 24. avatar
  [53] Luciš [*]

  No jo, jenže něco jiného je diktovat a něco jiného je za někoho něco dělat. První se může zbouřit, ale druhý už má prostě od mala naučené, že všichni okolo něj za něj vše udělají a nesnaží se nebo nemá potřebu s tím něco dělat.

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:07:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [52] pajda [*]

  Marie: je možné, že máš pravdu - taky mě to napadlo, že si rodiče jenom promítají svůj sen do cizího života, ale chtěla jsem si ověřit, jestli to bude podobně znít i jiným...jaký názor má její muž, to nevím, vlastně jsem ho viděla asi třikrát (je o 15 let starší než my dvě a je víceméně pořád v práci) - pokud jsem se k Evě dostala, bylo to vždycky dopoledne, když nebyl doma. Myslím si ale, že by Eva o tom nemluvila (i když už před těmi x lety), kdyby jim všechno klapalo bez problémů. Zvát ji kamkoliv nermá smysl - kdysi vášnivě jezdila na koni (vlastně mě ke koním přivedla), ale teď nechce ani na Dětský den ve stájích.

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:06:43
 2. avatar
  [51] Gabi [*]

  Tak Eva je poměrně dlouho v domácnosti. Teď je důležité, jestli je doma proto, že ji to baví a vyžívá se v domácích pracech a nebo je doma opravdu jenom proto, že se bojí jít "mezi lidi". Pomineme rodiče, kteří pravděpodobně měli nějakou vysněnou představu o své princezničce a která teď do ní nezapadá, což je jen jejich problém, nikoliv Evy. Možná, že oni mohou za to, že Eva není příliš samostatná a sebevědomá. Takové ty vlastní nesplněné cíle a představy hozené na své jediné dítě (jen dohady ).
  Trošku divné je, jak PAJDA říká, že Eva se s nikým nestýká ... Děti už jsou velké, klidně je může nechat o víkendu manželovi a někam s kamarádkou vyrazit. Také mě zarazilo, že "manželovi vadí, že je doma" ... A co společenské a kulturní akce, plní Eva dostatečně funkci reprezentativní partnerky úspěšného právníka? (Ono to v dnešní povrchní době není úplně mimo mísu.)
  S dětmi se dá podnikat skoro vše už od jejich narození, nechápu, proč se mnoho lidí drží v kolejích: "máme děti, tak už skončila všechna zábava"
  Možná PAJDO zkus někam Evu vytáhnout bez manžela a bez dětí, třeba by ses dozvěděla co si Eva opravdu myslí a cítí, co chce, jak plánuje svůj další život. Děti jsou už velké a za pár let začnou mít domov jen jako noclehárnu ...
  Ale hlavně, PAJDO, ty nejsi Armáda spásy, zodpovědná za svou kamarádku (kde vůbec někdo bere tu drzost to po tobě chtít)! Eva je dospělá ženská a její manžel také, pokud exituje problém, musí ho analyzovat a řešit oni dva bez velikého obecenstva.

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:06:02
 3. avatar
  [48] Exupery [*]

  taky si myslím, že pokud to vyhovuje jí i manželovi, není co řešit

  superkarma: 0 18.02.2004, 10:38:44
 4. avatar
  [45] Luciš [*]

  TAKY ZÁLEŽÍ, JAK SE DOMA CHOVÁ K MANŽELOVI A DĚTEM. JESTLI VYHROŽUJE, POKUD NEUDĚLÁŠ TO A ONO A VYPISKUJE, TAK MŮŽE BÝT MANŽEL SEBE VÍC TOLERANTNÍ, ALE BRZY JI OPUSTÍ. A VZHLEDEM K TOMU, JAK SE JÍ VŠICHNI SNAŽÍ VYHOVĚT (ŽÁDNÉ NÁVŠTĚVY, VÝLETY, IZOLACE), TAK TO NĚJAK TAK BUDE.

  superkarma: 0 18.02.2004, 10:28:24
 5. avatar
  [44] pajda [*]

  Já tedy upřesním to, co jste se ptaly. Pro ty, které četly pozorně: opravdu se s Evou nevídám - proč, to je jednoduché: bydlíme na úplně opačném konci města a když si spočítáte, že v týdnu bych k ní přišla někdy v sedm večer, kdy se její muž konečně dostane z práce a kdy je největší frmol kolem dětí, asi bych jí silně překážela...navíc Eva se už nestýká skoro s nikým, mimo úzký okruh rodiny nikoho domů nezve. O víkendu je většinou u manželových rodičů mimo město. Pokud jde o věk dětí: nejstaršímu je 12, dvojčatům 10, nejmladšímu, pokud dobře počítám, 4 roky...

  Z poslední návštěvy u ní vím, že se do práce jít bála a od té doby se toho asi moc nezměnilo.

  Pokud jde o rodiče - ano, vídám je shodou náhody často - nakupujmeme ve stejném obchodě, protože jim jede přímá linka od bytu až k nám. Pokud jde o jejího manžela - není rád, že je Eva doma, ale zatím mu to nijak moc nevadí, spíš by něco s rodinou podnikal, ale je toho názoru, že s tak malými dětmi to nejde...

  superkarma: 0 18.02.2004, 10:21:35
 6. avatar
  [40] Žábina [*]

  Jestli je to opravdu její naplnění /žena v domácnosti/ není proč jí odsuzovat, naopak....
  ale jestli ne a řeší tím jen neochotu nebo strach začít znovu pracovat, tak je to špatné.... ..

  superkarma: 0 18.02.2004, 10:06:17
 7. avatar
  [39] Aja [*]

  Olka, no právě...rodiče. To je asi ten největší problém

  superkarma: 0 18.02.2004, 10:06:17
 8. avatar
  [38] Luciš [*]

  Eveli, Agatta: No jo, jenže na manželství jsou potřeba dva... A nepíše se tu, jestli to tak vyhovuje i manželovi.

  superkarma: 0 18.02.2004, 10:03:49
 9. avatar
  [35] Olka [*]

  Aja: Kdybych neměla po mateřské "původního" zaměstnavatele, jsem možná dodnes bez práce (i se svým slavným vzděláním). Byla jsem na mnoha pohovorech a konkurzech, vzdělání i praxe odpovídající, ale s dětma? To můžu znovu zkusit až budou na gymnáziu, ne když je začínám dávat do školky.
  Podle mého je problém právě v těch rodičích, proč za ni všechno dělají?

  superkarma: 0 18.02.2004, 09:37:19
 10. avatar
  [32] Aja [*]

  Olka, jak nemá kam vrátit? Má dostatečné vzdělání na to, aby to mohla zkusit kdekoliv...Pokud je zvyklá, že rodiče za ní udělají kde co, tak se bude bát zapojit do pracproc čím dál víc...

  superkarma: 0 18.02.2004, 09:31:31
 11. avatar
  [30] Olka [*]

  Evu bych neodsuzovala. Můj muž taky vodil starší dítě ráno do školky, když jsem byla na mateřské s novým miminkem, a to nemám dvojčata. Já jsem se, pravda, návratu do práce nevyhýbala, ale co když Eva prostě nemá kam se vrátit? Vždyť je to v článku i tak popsáno, její zaměstnavatel už neexistuje ... Ona měla 3 děti, posledních 8 let strávila doma, takhle se těžko shání práce i motivovanějším ženám. Neříkám, že další dítě je řešením její situace, to jistě ne, ale proč ji odsuzovat za to, že má čtvrté dítě, místo aby dělala "něco pořádného"? To by se musela za svou mateřskou dovolenou stydět každá z nás. Moje maminka taky nebyla zrovna šťastná, že jsem měla první dítě už v 25 letech, ale smířila se s tím. Pokud Eviným rodičům vadí tolik vnoučat, nemusí k nim přece denně chodit, to mi ostatně připadá mnohem nenormálnější než každodenní péče otce dětí.

  superkarma: 0 18.02.2004, 09:15:35
 12. avatar
  [25] Toniniella [*]

  Víš Pajdi, něco jiného je o botě a neco jiného je do boty. Nedávno jsme spolu klábosily o mobbingu, ale on ten dvojí pohled existuje všude. Víš sama ze zkušenosti, že oběť mobbingu se dívá na situaci jinak a tyran taky jinak. Ani jednomu to nevysvětlíš.
  V životě je to stejné. Musela bys vědět, že jsou nešťastní všichni nebo že se na to Eva dívá taky tak. ALe je docela dobře možné, že její rodiče trpí nadměrnou potřebou za ni celý život řešit problémy a tím jí vlastně ubližují, poněvadž jí nedovolí dospět a žít vlastní život. A teď už možná může být i pozdě.
  Zkus si s kamarádkou popovídat, jen tak, ale hlavně jí neříkej o svém rozhovoru s rodiči!!!! To by se opravdu mohlo více pokazit než spravit!

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:56:59
 13. avatar
  [23] Kocicka [*]

  no asi bych s ní hodila řeč jestli jí ty děti tak baví a nebo se bojí jít do práce?! že rodit asi nebude do nekonečna, ne?!"

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:53:58
 14. avatar
  [22] xantypa [*]

  Kazdy sveho stesti strujcem jest

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:51:36
 15. avatar
  [21] Jenny [*]

  V určitém období mého života byste mě na základě vylíčení mé matky taky nejspíš posílali do blázince a já přitom prožívala jedno z nejšťastnějších období...

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:50:16
 16. avatar
  [20] Gabi [*]

  K tomu je těžké se vyjadřovat, ale vůbec mi nepřijde možné, aby žena se třemi či čtyřmi dětmi "seděla s nohama nahoře". Myslela jsem, že dnes by spíš všichni Evu měli chválit, jaká je úžasná a obětavá matka. S návratem do práce je to také její věc, některé ženy mohou vnímat roli matky a hospodině jako přirozený celoživotní úkol. (Já se spíš setkala s kritikou nás pracujících matek - "kariéristek".) Divné je spíš to, že s dětmi nic nepodniká nic neorganizuje nebo sama něco nestuduje. Někam člověk i tu intelektuální energii musí dát. Záleží jen na Evě a jejím manželovi, zda oběma tento stav vyhovuje (znám málo chlapů, kteří by nechtěli mít ženu doma ).

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:47:08
 17. avatar
  [19] Jenny [*]

  v článku vůbec není, jestli jsi s Evou mluvila osobně, kromě toho jednoho setkání, kdy řekla, že ti závidí....píšeš:"...dozvídala jsem se pravdu."...ale čí pravdu? Dozvěděla ses akorát, co si myslí Eviny rodiče...když jsou tak nespokojeni, tak proč jí pomáhají víc, než jsou schopni? (tak to vyznělo..jak jsou udření a vyčerpaní)...
  ...Eva a manžel jsou možná úplně v pořádku a vyhovuje jim to...pokud chceš někomu domlouvat, jen na základě toho, co ti řekli jeho rodiče...tak bys taky mohla o svou kamarádku na věky přijít....a promiň, ale tvoje vylíčení toho, jak jsi "s obavami" trhala další obálku s oznámením o narození dalšího dítěte .....copak se stala nějaká katastrofa????...
  ....tobě s jedním dítětem asi její život připadá fakt hrozný, ale "pravda" je někde úplně jinde a ne v tom, co si ti postěžovali její rodiče....

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:44:18
 18. avatar
  [18] Evča [*]

  Galadriel: Jupíí: mám ten samý názor a jestliže něco rodičům vadí, proč to neřeší se svojí dcerou jsou dospělý a ne malé děti aby plakali někomu na rameni

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:43:57
 19. avatar
  [17] Andula [*]

  Pajda: ja myslim, ze potrebuje psychologa nebo psychiatra, muze to byt vlekla deprese.
  A myslim,ze Evini rodice delaji chybu, kdyz jeji rodine venuji tolik casu a energie.

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:33:49
 20. avatar
  [15] Žábina [*]

  Jestli to tak chtěla, nechápu proč kamarádce závidí?!
  Ale promluvit by si s ní Pajda měla, jen tak, ve dvou, třeba na chalupě Pajdiných rodičů, jako za mlada ...děti určitě pohlídají rodiče.... .

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:29:07
 21. avatar
  [13] Dudlajlama [*]

  Nedavno tady byl clanek, kde mlada zena s jednim ditetem byla tak vyceprana, ze si nestihla ani hlavu umyt , takze si nemyslim, ze by Eva se ctyrmi malymi detmi sedela cely den na zadku a nemela do ceho pichnout.

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:07:48
 22. avatar
  [12] Jupíí [*]

  Galadriel: , vypadá to, že jako problém cítí situaci hlavně Evini rodiče. Asi jim opravdu nejde pod nos, že jejich jedináček (? dle situace to tak vypadá), zvolil jinou budoucnost O manželovi a jeho názorech není zmínka. Pajda by se do toho neměla plést Nedovedu si představit, že by mi volala kamarádka a pokoušela se mi organizovat chod domácnosti a kariéru.

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:05:32
 23. avatar
  [11] Dudlajlama [*]

  Jupii, taky si myslim, ze kdyz to obema vyhovuje (zrejme ani muz neni proti, kdyz ty deti celkem ochotne vyrabi ), proc ne?! Je to jejich zivot, do chodu rodiny nikdo nevidi, ze maminka prinasi hotove jidlo...., nektere maminky holt rady prinasi, aniz by to bylo od nich vyzadovano. Chapu ambiciozni rodice, kteri si predstavovali chytrou dcerku na vysoke pozici, jenze zrovna tak by se mohli radovat ze ctyr krasnych vnoucat. Chybi mi tady trochu hlubsi rozbor Evinych pocitu, co si od zivota predstavuje a jestli vubec je nestastna, to, ze jednou vyhrkne, ze kamaradce zavidi, nemusi nutne znamenat, ze opravdu chce cokoliv na svem zivote menit. Taky muze mit neprekonatelny blok vuci zamestnani a treba i spatne zkusenosti z prace minule, navic, pokud byla vzdy premiantka, muze mit pocit, ze ztratila nit, vzdyt v dnesni dobe se pokrok dere kupredu celkem svizne. Pocit, ze by nebyla zase ta nejlepsi ji muze zpusobovat psychicky blok. Treba se ji proste do prace nechce a nic ji nenuti, jenom ma vycitky vuci svym rodicum, kteri tolik investovali do jejiho vzdelani, takze to resi timto matersko-dovolenkovym zpusobem. Je tady ale tolik "treba"....

  superkarma: 0 18.02.2004, 07:49:28
 24. avatar
  [10] Luciš [*]

  Jupíí: akorát si nejsem jistá, jestli manžel o tolik dětí stojí... A jak píše Pajda, tak se Eva nepředře při jejich výchově. Starají se rodiče a manžel. Mě osobně by to taky lezlo krkem, kdybych byla chlap.

  superkarma: 0 18.02.2004, 07:47:40
 25. avatar
  [9] Jupíí [*]

  jasmina: Proč myslíš, že rodí dítě jedno za druhým. Čtyři děti neni zase tolik a když žijí v rodině , která má dostatek prostředků o děti se stará a vzdělání přikládá patřičnou hodnotu. Myslím, že takhle je Evin přínos společnosti mnohem větší než kdyby seděla někde v kanceláři a dělala práci, která jí nepřináší uspokojení a děti šoupla do jeslí. Každý by měl dělat především to co ho těší, když Evu těší věnovat se rodině a mají na to prostředky, tak proč ne.Myslím, že děti nejsou, zase až tak velké, Pajda jejich věk neuvádí.

  superkarma: 0 18.02.2004, 07:23:03
 26. avatar
  [7] jasmina [*]

  Ja si myslim, ze Eva rodi deti jedno za druhym, aby nemusela jit do prace. A ze by se nejak dobre starala o deti mi taky nepripada. Eva ma asi nejaky psychicky problem a urcite potrebuje pomoc.
  Takovych zen ze sveho okoli, co se schovavaji za sve dite,znam vic.
  Ten clanek mi take pripomel moji spoluzacku ze skoly, ktera propadala ve 4 rocniku. Tak to zaridila tak, aby mela velke bricho v dobe maturit.
  A rikala: "Ucitelky uvidi, ze jsem tehotna, tak mne urcite nechaji projit, preci mi to nenechaj na zari."

  superkarma: 0 18.02.2004, 04:21:36
 27. avatar
  [5] *Kotě* [*]

  Jana: no jasně, každý by si měl hledět svého a nikomu se do ničeho neplést. My máme u nás málo bitých žen a týraných dětí, že. Málo opuštěných stařečků, o které se nikdo nestará. Málo lidí, kteří trpí kvůli lidské lhostejnosti. Nevšímavostí vůči problémům druhého to začne a konce bývají tragické. Proč by se pajda neměla starat o osud své nejlepší přítelkyně? Zvlášť když se jí zjevně nedaří, jak by mohlo? Mě zajímají osudy všech mých blízkých a když mají problémy, snažím se jim pomoci a ne že jim řeknu - to si vyřešte doma, je to tvůj život.

  superkarma: 0 18.02.2004, 02:14:15
 28. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  Jana: JO? Je malo lhostejnosti? Je malo toho zavrit za sebou dvere sveho krcalku a nezajem?
  Ta holka zjevne potrebuje pomoc - a je to jeji KAMARADKA, jestli ti tohle neco rika.
  Uzavira se pred svetem, schovava se za deti - ja si myslim, ze neni normalni.
  Myslim, ze potrebuje psychiatra. Ale muzu se mylit. Pajdo????????

  superkarma: 0 18.02.2004, 01:49:20
 29. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Jarunko, já jsem ale článek pochopila tak, že dotyčná Eva nechce vlastně ani chodit do práce, ani se starat o děti. Otázkou pak je, co vlastně chce a proč pajdě tak závidí. Má nějaké duševní problémy? Deprese? Nebo potíže s manželem? Se sebevědomím? Pajdo, napiš trochu víc.

  superkarma: 0 18.02.2004, 00:40:24
 30. avatar
  [1] Jarunka [*]

  Kdyby nechtela deti, tak je nema, ne? Kdyby chtela jit do prace, tak jde. Sama mam male dite a nekdy si rikam, ze bych radeji hlidala celou materskou skolku, nez meho syna
  A ze ti zavidi? Ono to je asi normalni. Vzdycky se chce to, co neni. Pokud rodice nebudou chtit hlidat, nikdo jim ty deti nebude nutit.

  superkarma: 0 18.02.2004, 00:18:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme