.

„Rodina mě obviňuje z alkoholismu!“ stěžuje si Slávka. Podle odbornice je na tenkém ledě

Vztahy

„Rodina mě obviňuje z alkoholismu!“ stěžuje si Slávka. Podle odbornice je na tenkém ledě

Ten mě tak rozčílil, že si musím dát panáka! Kolikrát jste tuhle větu slyšeli, či dokonce sami vyřkli? Alkohol je mnoha lidmi využíván jako zklidňující prvek, odbourávač zábran nebo zkrátka jen jako příjemné zakončení dne. Přesně tak to má i Slávka (31).

Má psychicky poměrně náročnou práci, takže o stres během dne není nouze. „Nedovedu si pak představit nic lepšího než večer otevřít láhev bílého vína! Už od oběda se na ni těšívám. Je to takový můj rituál, kterým všechen blázinec za celý den takzvaně spláchnu. Vydechnu si. Mám pocit, že se mi pak i lépe spí,“ svěřuje se Slávka, která však v poslední době nenachází pochopení u své rodiny.

drinking

„Přítel si myslí, že jsem na vínu už závislá a měla bych toho co nejdříve nechat. Má strach, že se ze mne stala alkoholička. A dokonce proti mně naočkoval i moje rodiče. Takže když k nim přijedeme na návštěvu, domlouvají mi a schovávají předem mnou veškerý alkohol. Já ale tvrdý vůbec nepiju! Jen to své víno, na které mám zkrátka chuť a dělá mi dobře. Proč bych se měla něčeho takového vzdávat?“ ptá se naštvaně Slávka.

Co na to odbornice?

Zeptali jsme se Mgr. Moniky Plocové, psychoterapeutky a specialistky na léčbu závislostí, která si závislostí na alkoholu sama prošla.

Alkoholismus je únik od reality, která je pro člověka z nějakého důvodu těžká. Uniká k alkoholu před svou vnitřní bolestí duše, ze stresu, partnerských problémů, domácího násilí, zneužívání atd. Začne-li člověk řešit problémy pomocí alkoholu, tedy paní Slávka pracovní stres, je to jasný varující signál počínající cesty k závislosti. Alkohol přináší úlevu a člověk si ji tímto nejjednodušším způsobem dopřává. Opakovaným popíjením se postupně a nepozorovaně dostává do bludného kruhu závislosti, která se projevuje ve formě psychické i fyzické, tj. psychika i tělo si ho žádá. 

Hranice propadu do závislosti je velmi křehká, může se udát ze dne na den. Nezáleží na tom, kolik toho člověk vypije, zda litr vína či jen skleničku denně. Je důležité, co alkohol dělá s jeho organismem. Každý máme jinou vnitřní strukturu. Pokud piji pravidelně jakékoli množství alkoholu, těším se na něj a nedovedu si třeba i bez jedné skleničky život představit, je to špatně. Jednoho dne pak člověk zjisti, že už nemůže z bludného kruhu pití ven.

Člověk, který pije, svůj problém nevidí, v další fázi se ho už bojí vidět. Právě blízcí a rodinní příslušníci většinou jako první zrcadlí člověku jeho závislost. To, co říká paní Slávka, jsou jasné známky závislosti na alkoholu. „Svět je proti mně, všichni mi ubližují a nedopřejí tu jedinou večerní slast,“ to je vnímání světa alkoholikem. Každý člověk má možnost vystoupit z pekla závislosti. Je třeba, aby si svůj problém sám uvědomil. K tomuto okamžiku mnohdy vede dlouhá cesta. Blízcí lidé mohou pomoci právě jasnými signály a důsledností, netolerovat pití. Alkoholismus je vyústěním nějakých příčin, mnohdy neřešených problémů v životě člověka. Smysluplnou cestou k uzdravení je za pomoci odborníků přestat pít a prostřednictvím terapie jít k příčinám a začít je řešit.“

plocova Kdo je Mgr. Monika Plocová

Klientům závislým na návykových látkách se věnuje od roku 2001, kdy nastoupila do Psychiatrické léčebny Bohnice jako terapeutka na oddělení závislostí v ústavní léčbě. V roce 2008 založila doléčovací centrum ALMA v Praze. Napsala čtyři motivační a autentické knihy z oblasti závislostí. V roce 2010 získala od MZČR specializaci adiktologa, tedy specialisty v oboru návykových nemocí. V roce 2011 založila soukromé zařízení - terapeutický Dům Moniky Plocové v Praze.

Čtěte také:

   
28.08.2015 - Láska a vztahy - autor: Julie Hájková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [159] navia [*]

  gerda — #138pochybuju, že se ptal i jinde, protože když ti DOKTOR řekne něco, co chceš slyšet, stačí ti to... jó kdyby se mu to nelíbilo, to by sháněl jiný názor o sto šest.

  Pokud paní pije denně JE alkoholička. Já jsem téměř abstinent, alkoholici jsou mi odporní, dokonce i to, když někdo je kvartální nebo se opije při každé příležitosti...(tj. neumí pít)

  V době, kdy jsem měla velké osobní problémy jsem se alkoholu vyhýbala obloukem, protože jsem měla strach, že mi po něm bude líp a zahučím to toho jak na klouzačce.

  superkarma: 0 09.09.2015, 12:53:21
 2. [158] brnky [*]

  Altamora — #137 gerda — #138 jé, koukám, že píšu z profilu babi, nevšimla jsem si, že mě odhlásila a přihlásila se sama Sml15, patřilo to k nicku nelysek

  superkarma: 0 31.08.2015, 21:41:51
 3. [157] brnky [*]

  gerda — #138 Neptal, tím to pro něj skončilo a pije dál. Akorát ho přibrzdil ten metanol, jednou ráno začal špatně vidět, tak se bál, že oslepne (pozn. byl to zánět v oku), tak ubral, ale nakonec to vyřešil tak, že míchal flašky, aby "správný" alkohol (resp. ten co mu nic neudělal) naředil případně ten špatný.

  superkarma: 0 31.08.2015, 21:37:07
 4. [156] brnky [*]

  Altamora — #137 u rozhovoru ne, ale když vycházeli, zmínil se o tom (nějak ve smyslu no vidíš, ty jsi říkala že piju moc chlastu a podle paní doktorky to tak není, s mojí váhou si to můžu dovolit) a ona nic nenamítala, tak předpokládám, že to skutečně řekla, jinak by snad nemlčela. Chodil tam kvůli bolestem u žaludku a proto to s ní řešil (zda to není z toho), vzhledem k těm všem nepříjemným vyšetřením by to snad nezazdil.

  superkarma: 0 31.08.2015, 21:28:04
 5. avatar
  [155] Eva_CZ [*]

  Takze Francouzi ( a Moravane apod. ), kteri maji stale svou hladinku, jsou typ DELTA. Jen tak pro upresneni.

  superkarma: 0 30.08.2015, 14:25:21
 6. avatar
  [154] Eva_CZ [*]

  http://www.alkoholik.cz/zavislost/psychika_a_telo/40_priznaku_zavislosti_na_alkoholu_dle_dr_jellinka.html

  superkarma: 0 30.08.2015, 14:24:17
 7. avatar
  [153] Eva_CZ [*]

  http://www.alkoholik.cz/zavislost/psychika_a_telo/priznaky_a_projevy_alkoholismu_stadia_alkoholizmu.html

  superkarma: 0 30.08.2015, 14:23:14
 8. avatar
  [152] Eva_CZ [*]

  Alfa [/b]- nedisciplinované pití, má kontrolu v pití (tento typ může trvat i desítky let). Většinou nepokračuje do III. stadia alkoholismu. Může přejít v gamu (nekontrolované pití).Beta [/b]– osoba není přímo závislá, ale dochází u ní k sekundárním nemocemz pití – např. záněty močových cest, žaludku, cirhóza jaterní, poškození mozku z pití alkoholu ad.

  superkarma: 0 30.08.2015, 14:21:47
 9. avatar
  [151] Eva_CZ [*]

  Epsilon [/b]– dipsománie – alkoholismus, který „nasedá“ na jiný typ nemoci (např. schizofrenie, mánie, epilepsie). Slovo dipsománie přesně znamená dle slovníku cizích slov: "občasné chorobné nutkání k několikadennímu pitíalkoholu až do stavu otravy, kvartální pijáctví."

  superkarma: 0 30.08.2015, 14:21:22

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [150] Eva_CZ [*]

  Gama [/b]– zvýšená tolerance na alkohol, ztráta kontroly v pití, schopnost abstinence. Gama alkoholismus děláme dále na:a) normální společenské pití (nepije "vše co mu přijde pod ruku", ale vybírá si)b) prodromální fáze (má okénka, ještě může přestat, občas nejde dopráce, těší se na alkohol, při „absťáku“ má třes)

  superkarma: 0 30.08.2015, 14:21:00
 2. avatar
  [149] Eva_CZ [*]

  elta – neschopnost abstinence, při vysazení alkoholu větší abstinenční příznaky, má stále „svou hladinku,“ (Francie – víno).

  superkarma: 0 30.08.2015, 14:20:36
 3. avatar
  [148] Léthé [*]

  Rikina — #147 tak diky za info a odkaz, az budu zas doma, urcite se na to podivam.

  A jak se rika, lepsi vino v zaludku, nez voda na plicich Sml30

  superkarma: 1 30.08.2015, 12:37:58
 4. [147] Rikina [*]

  Léthé — #143 Ten článek, co jsem citovala, byl tadyhle:

  https://www.alkoholium.cz/o-alkoholu-obecne/

  To je takový "alkoholický server", kde se dá dočíst plno zajímavostí o různých druzích všelijakého pití, o historii i současnosti, a tak. Ba i jsou tam články před alkoholismem varující, a zdravotní důsledky rozebírající, různé perličky, taky recepty a všelijak podobně. Doslova tam píšou: Naším cílem jsou vzdělaní konzumenti alkoholických nápojů znalí potěšení, ale i rizik, která konzumace alkoholu přináší.

  1. na komentář reaguje Léthé — #148
  superkarma: 0 30.08.2015, 11:32:27
 5. [146] Rikina [*]

  gerda — #141 No a i kdyby slečna vypila celou lahev, tak zde v diskuzi několikrát zaznělo, že na množství nezáleží. Sml80 Takže já už to dál řešit nebudu, páč, jak jsem psala už asi před 100 příspěvky, kdo chce strašáky viděti, ten si důvod najde vždycky, a slečnu obviní, i kdyby místo vína konzumovala tabulku čokolády, neb i na čokoládě může přece být závislost, a někomu to může vadit (a pak by před ní rodiče schovávali bonboniéry). Sml57

  superkarma: 2 30.08.2015, 11:20:15
 6. [145] Rikina [*]

  Léthé — #140 Citát z článku o historii pěstování a konzumování vína:

  O tom, že Římané byli v mnohém pokračovateli Řeků, není pochyb. Nejinak tomu bylo i co se týče vína. Celkem známý je fakt, že Římané víno pili ředěné vodou. Trochu nás však možná překvapí, že mnohdy se víno ředilo vodou mořskou. Neředěné víno se v Římě pilo jen zřídka, při velkých pitkách a ve formě přípitku. Jinak byla konzumace neředěného vína považována za barbarství. Římané však do vína nepřidávali pouze vodu. Dochucováno bylo třeba kořením. Dalo by se tedy říct, že už tehdy znali Římané aromatizovaná vína. Kvůli konzervaci vína se nezřídka kdy přidávala pryskyřice, nebo dokonce drcený mramor.

  Konec citátu. Lidi holt měli různé chutě už od dob dřevních. Sml80

  superkarma: 0 30.08.2015, 11:15:27
 7. avatar
  [144] Julča [*]

  Rikina — #139 Je něco jiného otevřít si s někým flašku vína, i ji vypít a něco jiného je si ji otevřít každý večer. Já se občas ( většinou v zimě) na víno a pohodu těším, ale až budu mít pracovní týden za sebou. Teď v létě pivo. Ale ne denně a myslím na jiné věci, než celý den na flašku. Jestli je alkoholička, to tady nikdo neví, ale ona sama musí vědět, jak na tom je.

  Podle mého názoru náznaky alkoholismu tam jsou, ale přijde mi přehnané schovávání flašek u rodičů.

  superkarma: 0 30.08.2015, 10:14:57
 8. avatar
  [143] Léthé [*]

  gerda — #142 no právěSml80. Já, když občas návštěvě nabídnu opravdu kvalitní víno...vždy k tomu mají vedle i vodu... a oni si to víno zředí, šílím....nejraději bych jim skočila do obchodu pro krabičák.Sml30 Vodu k vínu ano, ale zvlášť.

  1. na komentář reaguje Rikina — #147
  superkarma: 0 30.08.2015, 09:57:18
 9. avatar
  [142] gerda [*]

  Léthé — #140ředěné víno bylo podáváno otrokům.

  1. na komentář reaguje Léthé — #143
  superkarma: 0 30.08.2015, 09:52:31
 10. avatar
  [141] gerda [*]

  Rikina — #139Hele, jde o češtinské chápání významu. Otevřít láhev je o odstín jiné než nalít si skleničku. Já to vnímám jako otevření nové flašky -vím, že slovíčkařím, ale ten nepatrný rozdíl vlastně způsobil celou diskusi. Já si taky oslazuju život tím, že si sednem s babama někde na dvě deci, nejsem zavilý abstinent co mentoruje. Já podle textu rozumím tak, že má denně novou flašku, kterou načne. A taky dorazí. Sml80 Jinak by zítra neotvírala další. Kdyby to tu bylo napsáno srozumitelněji, není o čem mluvit.

  1. na komentář reaguje Rikina — #146
  superkarma: 1 30.08.2015, 09:50:24
 11. avatar
  [140] Léthé [*]

  Rikina — #139nemá to cenu. Vzdej to.

  My víme svoje, oni zase svoje.

  Hela...to s tím ředěním vína jsem slyšela obráceněSml15...tedy jen barbar pije víno ředěné. Tak jak to je ? Já jsem občas barbar, ale jsou vína, která by byl hřích ředit.

  A proto, po vzoru Petronia ; "Naplňuji život štěstím, jako pohár nejznamenitějším vínem, jaké vydala země a piji, dokud mi neztuhne ruka a nezblednou ústa. Co bude dále, toho nedbám - to jest má nejnovější filozofie."

  1. na komentář reaguje gerda — #142
  2. na komentář reaguje Rikina — #145
  superkarma: 1 30.08.2015, 09:45:18
 12. [139] Rikina [*]

  Sml80 Jak to tady pozoruju, místní veřejné mínění prostě chce mít ze Slávky alkoholičku. Nevím, kde se to v lidech bere, že o druhých si hned myslí to nejhorší, ne tak že jim to ještě i přejou. Pro její vlastní dobro doufám, že je to jen vymyšlená slečna, že aby bylo o čem debatovat. Sml57

  My jsem si včera s mou matkou otevřely lahev vína, její oblíbený modrý portugal, a celý den jsme se na to těšily, že to večer uděláme. Sml24 Máti je bezmála 80 let, a víno pije ředěné vodou po vzoru starých Římanů, kteří mínili, že jen barbar pije víno neředěné (což je věc názoru a chuti, staří Římané měli trošku jiné víno, než máme my). A když jsme si daly každá sklenku, zase jsme tu lahev zavřely. A příště si ji zase otevřeme, a budeme se na to těšit. No a lékařka to mojí máti taky schvaluje, neb červené víno podle ní dobře působí na cévy a srdce. Mně to lékařka neschvaluje, poněvadž jsem jí ještě nikdy nevykládala, jestli něco piju a co. Sml57 Asi teda budeme s máti taky ty alkoholičky... hanba nám. Sml16

  1. na komentář reaguje Léthé — #140
  2. na komentář reaguje gerda — #141
  3. na komentář reaguje Julča — #144
  superkarma: 1 30.08.2015, 09:25:49
 13. avatar
  [138] gerda [*]

  nelysek — #131to je ale blbost. Rum, navíc Tuzemák, je nekvalitní pití, spousta prázdných kalorií a já ho používám akorát při pečení. Věřím, že "stopečka" slivovice na lačný žaludek ráno ochrání před Faraonovou pomstou, věřím, že seniorům upraví nízký tlak...ale měl by to být skutečně jen náprstek. Divná paní doktorka, když mu alkohol schvaluje. Ptal se i jinde?Sml57

  1. na komentář reaguje brnky — #157
  2. na komentář reaguje brnky — #158
  3. na komentář reaguje navia — #159
  superkarma: 0 30.08.2015, 06:50:30
 14. avatar
  [137] Altamora [*]

  nelysek — #131 Byl u toho rozhovoru s lékařkou i někdo z vás nebo je to jen tvrzení otce? Můj otec měl TBC a tvrdil, že mu lékař nezakázal cigarety. A tak kouřil svých 40-50 denně. Jenže pak se ukázalo, že lékař řekl, že nemusí přestat kouřit, protože by to pro něho byla velká zátěž. Lékař tiše předpokládal, že to otec omezí na maximálně krabičku denně, ne že bude čadit jak tovární komín..

  1. na komentář reaguje brnky — #156
  2. na komentář reaguje brnky — #158
  superkarma: 0 29.08.2015, 22:25:48
 15. avatar
  [136] Linde [*]

  dočítám diskuzi pode mnou a jsou zde názory, že není alkoholička a pak druhá strana, která tvrdí, že asi bude něco špatně. Opět pozorně pročítám první řádky článku. Přikláním se k druhé verzi. Sama jsem abstinent, v rodině nikdo nepije, ani z manželovy strany, dokonce ani víno, pivo, tvrdý alkohol...A pozorně se snažím si představit, jak to má Slávka zavedené a zařízené. Přes den pracuje, trpí, v práci stres a jediné, nač se těší, že nějak přežije ten blbý den a nějak to do večera doklepe a aspoň se pak dostane ke své lahvince. Po práci asi nějaké povinnosti, možná něco uvaří, ale pak už sedá k láhvi a vlezte mi všichni na záda, mám svůj relax. Jestli vypije celou láhev, to je asi vcelku jedno, ale podle mého ji drží při životě a chuti do života pouze ta myšlenka na víno. Pokud pije pravidelně a pila by jen jednu, dvě skleničky, asi by to ani nemělo vliv na spaní, jak zmiňuje, že se jí lépe spí. Spíše asi vypije celou lahev, manžel by asi skleničku každý večer neřešil. Prostě sebou třískne na gauč a je s lahví nepoužitelná a zřejmě pravidelně. Možná je můj pohled příliš ostrý, nicméně za sebe to vnímám takto. Příležitostní pijáci prosím omluví nadhled abstinenta. Za mě prostě problém má a měla by to řešit či se zamyslet, co všem na tom asi tak může vadit.

  superkarma: 2 29.08.2015, 21:05:48
 16. avatar
  [135] Eva_CZ [*]

  nelysek — #131Sml14 a pak se probudila?

  superkarma: 0 29.08.2015, 20:44:05
 17. avatar
  [134] paníliška [*]

  nelysek — #133 No tak to jsem fakt jetě neslyšela.

  superkarma: 0 29.08.2015, 19:52:38
 18. avatar
  [133] nelysek [*]

  paníliška — #132 kéž by, ale mluvila i o procentech alkoholu v rumu a právě ty nějak přepočítavala na jeho váhu Sml80

  1. na komentář reaguje paníliška — #134
  superkarma: 0 29.08.2015, 19:25:18
 19. avatar
  [132] paníliška [*]

  nelysek — #131 Jestli ale neměla na mysli vodu. Sml24

  1. na komentář reaguje nelysek — #133
  superkarma: 0 29.08.2015, 19:15:39
 20. avatar
  [131] nelysek [*]

  No nevím, nikde není zmíněno kolik toho vypije (předpokládám, že ne každý den flašku), takže bych to tak neřešila, znám hodně lidí, kteří si dají večer víno - většinou ale červené. Můj otec pije kromě dvou káv jen pivo a rum (případně vodku), na mě hodně rumu. Všichni jsme se mu snažili domlouvat a pak mu paní doktorka na vyšetření břicha pití (alkohol) přepočítala na váhu a řekla mu, že pije málo, že klidně může i víc Sml31. To jsem šla do mdlob, nechápu, jak doktorka může něco takového říct.

  1. na komentář reaguje paníliška — #132
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #135
  3. na komentář reaguje Altamora — #137
  4. na komentář reaguje gerda — #138
  superkarma: 1 29.08.2015, 19:10:45
 21. avatar
  [130] cherinka [*]

  Eva_Fl — #125 Přesné. U nás (myslím v Česku) pití úplně "normální". Nikdo se nad tím moc nepozastavuje, naopak, ti co nepijí, jsou "divní". Mě vždycky nakrkne věta: Ty jsi z Moravy? A jaktože nepiješ víno (slivovici... aj). No nepiju, nechutná mi to a nepotřebuji.

  superkarma: 1 29.08.2015, 18:33:26
 22. avatar
  [129] kobližka [*]

  Ono se tady ještě pije? Sml24

  superkarma: 0 29.08.2015, 18:17:12
 23. avatar
  [128] Dudlajlama [*]

  Léthé — #123Dalkove ti prituknuSml58Sml16.

  superkarma: 0 29.08.2015, 18:16:23
 24. avatar
  [127] zlato [*]

  preji hodne stesti.....

  superkarma: 0 29.08.2015, 17:54:48
 25. avatar
  [126] Eva_CZ [*]

  pajda — #124 to je ale hodne legracni.... Sml15

  superkarma: 0 29.08.2015, 16:02:26
 26. avatar
  [125] Eva_CZ [*]

  Léthé — #123 pokud to nekomu chutna, nema v rodine dispozice k zavislosti a nevadi mu fakt, ze laskuje s tvrdou drogou, at si sklenicku klidne da. Ale to, ze je alkohol tak moc tolerovany, mu neubira na faktu, ze JE to tvrda droga. A nevim, jestli bys byla tak tolerantni a jestli by se tahle debata vedla ve stejnem duchu, kdyby pani psala, jak se tesi, az si vecer slehne. Ona droga jako droga. A na nasledky alkoholismu na svete umira mnohem vic lidi, nez na nasledky pozivani jinych drog.

  1. na komentář reaguje cherinka — #130
  superkarma: 0 29.08.2015, 16:02:02
 27. avatar
  [124] pajda [*]

  Eva_Fl — #121tipuju, že přítelo dojede zbytek láhveSml57Sml57Sml57

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #126
  superkarma: 2 29.08.2015, 15:09:20
 28. avatar
  [123] Léthé [*]

  Tak alkahól je koukam velice vdecne tema pro redakci na vikend Sml30

  Pit, ci nepit ? Tot otazka. Mozna si dnes otevru tu jiz otevrenou hnusnou lahev vina a dam si par sklenic toho odporneho nebesky dobreho moku .Sml30

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #125
  2. na komentář reaguje Dudlajlama — #128
  superkarma: 5 29.08.2015, 14:49:07
 29. avatar
  [122] Eva_CZ [*]

  Altamora — #120Sml22 jakmile nekdo zdrobnuje chlast - pivecko, vinecko, panacek atd., zpozornim!Sml22

  superkarma: 1 29.08.2015, 13:39:34
 30. avatar
  [121] Eva_CZ [*]

  Rikina — #118 ano. Ona otevira kazdy vecer novou lahev, aby si z ni dala sklenicku. Ta je ale blba....Sml58

  1. na komentář reaguje pajda — #124
  superkarma: 1 29.08.2015, 13:38:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme